Begroting 2013 is rond Radboudschool gaat terug in de tijd Feest in De Loet: mevrouw Cox 100 jaar! m H E I L O O VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD 11 It i school UITKIJKPOST 11 JULI 2012 Maandagavond 9 juli besprak de gemeenteraad de hoofdlij nen ('kaders') voor de begro ting voor 2013. Deze kan het college in de komende maanden gaan uitwerken, en dan wordt die begroting in november definitief vastge steld. In deze begroting zal ongeveer 507.000 euro bezuinigd worden, en daar zitten onder meer deze maatregelen bij: minder toezicht in het uitgaansgebied in het Stationscentrum (scheelt 80.000 euro), dit betreft het niet langer inhuren van extra surveillanten daar onderhoud sportvelden: verdere versobering van het onderhoud van de sportvelden en meer inzet van verenigingen en vrijwilligere vragen (23.000 euro in 2013, meer in 2014) openbare verlichting: door 's nachts de straatverlichting (gedeeltelijk) te dimmen kan een bezuiniging op energiekos ten gerealiseerd worden (30.000 euro) WMO,WetMaatschappelijke Ondersteuning: bezuiniging wordt gerealiseerd bij het ver strekken van hulpmiddelen en woningaanpassingen door het vragen van een eigen bijdrage of eigen aandeel (50.000 euro in 2013, meer in 2014) afval: het niet onder grond inzamelen van huisvuil levert een besparing op de afvalstof fenheffing op. Deze bezuiniging zal via een verhoging van de OZB (onroerend zaakbelasting) verrekend worden (118.000 in 2013, meer in 2014). Bijna alle politieke partijen schaarden zich deze maandag avond achter de begroting in hoofdlijnen die door het col lege was voorgelegd, inclusief de bezuinigingsvoorstellen. Met uitzondering van Willem Gomes (NCPN), die consequent blijft zeggen dat de gemeente maar uit zijn reserves moet putten (waarop PvdA'er Cees Rootjes terugzei dat Heiloo dan met 'n paar jaar failliet is). Amendementen Een kleinere, maar wel gevoe lige maatregel ontmoette ruimer bezwaar. Dat was de bezuiniging van 6.000 euro die het college wil realiseren door eigen bij dragen in te voeren bij vervoer van gehandicapte leerlingen naar bijzondere scholen. Vooral de WD ageerde hier bij monde van fractievoorzitter René van Splunteren tegen. Bij de defini tieve begrotingsbehandeling in november komt de WD hier over zeker met een amendement en er tekende zich deze avond al aardig wat steim af voor zo'n amendement. Fractievoorzitter Hans van Halem van D66/GroenLinks kwam nu al met een amende ment, namelijk om een reserve van 500.000 euro in te stellen voor maatregelen in de sfeer van duurzaamheid. In 2013 krijgt de gemeente Heiloo een bedrag van ruim 1,6 miljoen uit de verkoop van NUON-aandelen. Twee maal eerder kreeg onze gemeente flin ke revenuen van zulke aandelen en volgend jaar zal dat de laatste Roelof Bos doet maandelijks verslag van de vergaderi ng va n de gemeenteraad. De schrijver is freela nce redacteur en oud-wethouder van Heiloo. keer zijn. Van Halem: 'Tot nu toe is het nooit gelukt om daar 1 cent van vast te leggen'. Hij wilde dat nu eindelijk wel zien gebeuren voor onge veer een derde van het straks te ontvangen bedrag, afgerond op een half miljoen. Gevraagd naar bestemmingen voor zo'n reserve sprak Van Halem over windmolens in de Boekelermeer en zonnecollectoren en warmte pompen in de nieuwe woonwijk Zuiderloo. Het college ging bij monde van wethouder van financiën Hero Veger (CDA) akkoord met het amendement, evenals de politieke partijen, maar met uit zondering van de WD, die niet houdt van het vormen van reser ves ('potjes') en liever concrete maatregelen ter beoordeling voorgelegd krijgt. Betaald parkeren? Het college kreeg dus brede steim voor het (begrotingsjaar 2013, maar daar hield het wel mee op. Want de eveneens door het college gevraagde steim voor met name genoemde maatrege len voor de jaren 2014 en 2015 werd door de politieke partijen (nog) niet gegeven. Nu werden voor die latere jaren door het college wel een paar pittige gerechten opgediend. In zekere zin had de raad daar zelf om gevraagd, want voor latere jaren waren niet alleen 'doorkijken' gevraagd, maar die mochten of moesten ook 'taboedoorbre kend' zijn, want in een periode van economische crisis ging het wellicht ook in gemeenteland donderen en bliksemen. En zo verstoutte het college zich om ballen op te gooien over betaald parkeren en over misschien wel fuseren met een of meer andere gemeenten Eerst maakte fractievoorzitter Dick Bergmans van Heiloo-2000 nog grappen toen hij opperde dat de Kennemeretraatweg kon worden omgedoopt tot Heilooër Tolweg en dat er aan de Zeeweg een accijnstoren kon worden geplaatst. Maar hij verwierp het betaald parkeren ook met zakelijker argumenten, en dat deden andere fractievoorzitters ook. Op het idee van fusie ging eigenlijk niemand serieus in. Overigens, als er dan toch radi caal gedacht werd, wist René van Splunteren (WD) er ook nog wel eentje: waarom zou onze bibliotheek niet op zondag open gaan? Voor buitenshuis druk bezette mensen is dit een ideaal moment om boeken te lenen, aldus Van Splunteren, in Leiden was dit ingevoerd en het was een succes geworden. Opvallend was verder nog wel dat Dick Bergmans van Heiloo-2000 een aantal opmer kingen te verduren kreeg over 'de toon' die hij deze avond aansloeg in zijn begrotingsbe schouwing. Zo zei Bergmans over taboedoorbrekende ideeën van het college: 'Waarlijk vanuit de kinderbox opgesteld, onvol wassen en irreëel'. Collega's m*1 Van Halem (D66/GroenLinks) en Beens (CDA) vroegen hem: 'Waarom gebruikt u die toon?' Het antwoord van Bergmans was dat hij zijn beschouwing van 'n jaar eerder er bij had gepakt en tot de teleurstellende conclusie was gekomen dat veel van zijn toen gestelde vragen onbeantwoord waren gebleven (door het college, wel te ver staan). Waarop Beens Bergmans maande: 'Denk alsjeblieft in kan sen, en niet in cynisme.' Nieuw zwembad bij de Westerweg? En dan zwembad Het Baafje. Dat is uit de discussies niet meer weg te denken. Deze keer had het college alvast voor 2014 een bezuiniging op het Baafje ingerekend van 247.000 euro, gelijk aan het jaarlijkse exploi tatietekort! Betekende dat slui ting van Het Baafje? Nee, zei portefeuillehouder wethouder Veger (CDA), want er loopt nog een extern onderzoek, van het bureau Drijver Partners. En ja, zei Veger, als de raad het zwembad toch open wil houden, dan moet de raad aangeven hoe veel hij daar jaarlijks voor over heeft, en dan wordt die 247.000 euro bezuiniging niet (of maar gedeeltelijk) gehaald en moet er alsnog elders bezuinigd worden. Intussen bekenden de PvdA en het CDA dat zij hun geloof in Het Baafje verloren hadden. Om die reden dienden beide partijen deze avond bij monde van Cees Rootjes en Hessel Hiemstra een initiatiefvoorstel in om elders een geheel nieuw recreatiepark te ontwikkelen met daarbij een nieuw zwem bad: zowel een binnenbad als een buitenbad. Locatie: de hoek Vennewatereweg/W esterweg/ Sehipperelaan. Het plan is ontwikkeld samen met pro jectontwikkelaar en Heilooër Bert Rotteveel van M4, die ook een belangrijke rol speelde in de ontwikkeling van het Stationseentrum. Met dit plan overvielen PvdA en CDA de andere partijen, het college en niet te vergeten ook de vrijwilligere van de Vrienden van het Baafje. De ontvangst van het plan in de vergadering was dan ook gereserveerd: de tijd was hier nog niet rijp voor, zo werd gezegd, het leidde aan dacht en energie af van Het Baafje, en als de indieners hier mee door wilden gaan moesten ze eerst maar eens flink wat huiswerk maken, vooral in de financiële sfeer. Hierop haalden de indieners het plan voor deze avond van de agenda af. Tenslotte vermeld ik nog: dat bericht van verhinde ring was gekomen van de raads leden Aris de Wit (Heiloo-2000), Elly Meriwani (D66/GroenLinks) en Gré Ris (eenvrouwsfractie). HEILOO - Zoals ieder jaar nemen de kinderen van groep 7 van de Radboudschool een kijkje terug in de tijd. Ze ervaren dan hoe het onder wijs er aan het begin van de vorige eeuw uitzag. Nette gekamde haren in keurige scheidingen, lieve vlecht jes, bretels, klompen, petten en mooie geruite jurken en rokken met schortjes voor, iedereen had zich goed ingeleefd in hoe de mensen er in die tijd uitzagen. Ook hadden sommige kinderen een lekker stukje fruit meegenomen voor de juffrouw, heel slim want op deze manier kreeg je een streepje voor bij haar! Helaas was de juf frouw ook genoodzaakt meerdere malen de ezelsoren uit te delen en hebben een aantal kinderen de hoek van heel dichtbij kunnen bekijken.... Nadat de eerste bel was gegaan, verzamelden de kinderen zich in een keurige rij op het sehoolpein. Na het luiden van de tweede bel liepen de kinderen in stilte naar binnen, waar ze vervolgens him schoeisel op de daarvoor bestemde bankjes mochten plaatsen. De dag begon met het doornemen van de presentielijst en het ochtendgebed. Er werd ook gerekend met dozijnen en de tafels werden opgedreund. De letter- en eijferkaart werd tweemaal overgeschreven en er werd topogra fie geoefend van de Republiek der zeven verenigde Nederlanden als wel van Europa. Ook werd er nog aandacht besteed aan het gedetail leerd natekenen van opgezette die ren met houtskool en werd uit volle borst het Wilhelmus gezongen. Terug in de tijd met de Radboudschool. Aangeleverde foto HEILOO - Het was voor burge meester Hans Romeyn pas de tweede keer in zijn Heilooër ambtperiode, dat hij een 100-jarige mocht feliciteren. Dat deed hij vrijdag 6 juli dan ook met veel plezier in woonzorgcen trum De Loet. Want mevrouw Annie Cox vierde daar met haar familie en de medebewoners haar honderdste verjaardag! Mevrouw Cox is een ras echte Amsterdamse, die op 92-jarige leeftijd naar Heiloo verhuisde; de woonplaats van haar enige doch ter Truus en haar man. Met twee kleinkinderen en één achterklein kind vormen ze tezamen een kleine familie, maar het feest in De Loet was er niet minder om! Muziek met Amsterdamse meezingers, taartjes en later een borreltje, waarbij een advocaatje slagroom niet mocht ontbreken en met mevrouw Cox als het stralende middelpunt van alle feestvreugde. Tot acht jaar geleden woonde mevrouw Cox zelfstandig in Amsterdam-Oost. Voor het soci ale contact ging ze iedere maandag graag naar de club van het Leger des Heils. Twee vriendinnen uit die tijd (80 en 82 jaar) waren voor de verjaardag van mevrouw Cox naar Heiloo afgereisd. Uit bewondering voor het vele goede werk dat het Leger des Heils in Amsterdam ver richt, heeft mevrouw Cox besloten het geld van haar verjaardagsca deaus aan deze organisatie te schen ken. Mevrouw Cox werd op haar verjaardag gefeliciteerd door de bur gemeester. Rechts Truus, haar dochter. Foto: Carolien Breed

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2012 | | pagina 11