Een rondje Egmond aan den Hoef Egmonder redt drenkelingen uit zee Dit weekend weer Rockn Rollstreet in Akersloot regio 13 Maarten van Roozendaal bij Kunst en Koningsduin EGMOND - Dat de zee onvoor spelbaar en verraderlijk voor zwemmers is en blijft, getuigen de vele reddingsacties die deze zomer hebben plaatsgevonden. Tijdens een strandwandeling in Bergen aan Zee op woensdagmiddag 8 augustus zag de familie Valkering uit Egmond-Binnen twee oudere mensen op een zandbank in zee in paniek zwaaien naar voorbijgan gers op het strand. Nico Valkering: „Wij dachten in eerste instantie dat ze naar ons zwaaiden, omdat ze meenden bekenden in ons te zien en wilden eigenlijk doorlopen. Maar toen hoorden we de vrouw roepen: 'Help! We komen er niet meer uit!' Het echtpaar was door de hoge gol ven in de branding niet gespot door de achterlangs varende boot van de reddingsbrigade. Gerda spoorde haar man Nico aan om hulp te bieden, want het echtpaar was zichtbaar vermoeid. Beiden konden zich amper staande houden door de sterke onderstro ming. Nico zwom er heen en toen hij bij het echtpaar aankwam, dreef de man al uitgeput in het water. Toen Nico met de man, die er het ergst van de twee aan toe was, terug wilde zwemmen, merkte hij dat ook hij moeite had om het strand te bereiken. „Ik redde het door de sterke stroming niet in één keer." Ondeiwijl was dochter Jane naar de dichtstbijzijnde strandtent gerend om zo de reddingsbrigade te alarmeren. Hier werd zij afge wimpeld en een tweede strandtent bleek het alarmnummer van de red dingsbrigade niet paraat te hebben. Uiteindelijk hebben Nico en Gerda de zo goed als levenloze man met veel moeite op het strand kunnen slepen, maar de vrouw was verder in zee geraakt. „Een voorbijganger zag de commotie en had gelukkig het nummer van de reddingsbrigade in zijn telefoon staan. Hij belde met een, teiwijl iemand andere het water in dook om de vrouw de redden." Ook de gealarmeerde reddingsbri gade was daarna heel snel ter plek ke. Vanaf dat moment verliep alles in een stroomversnelling. De man is per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd en daar een paar dagen ter obseivatie opgenomen, omdat hij veel water had binnengekregen. Het echtpaar is in de loop van de week bij hun redder langsgegaan met een taart om him dankbaarheid te tonen. Nico: „Het echtpaar komt uit de buurt van Amsterdam en gaat al 37 jaar in Bergen op vakantie. De man vertelde ons naderhand, dat hij ten onrechte altijd heeft gedacht de zee na zoveel jaar wel goed te kennen. Gelukkig gaat het nu weer goed met beiden! Het is mooi dat het zo goed is afgelopen, maar ik hoop zoiets nooit meer mee te maken!" Nico en Gerda raden iedereen, die vaak op het strand komt, aan om het telefoonnummer van de plaatselijke reddingsbrigade stan daard in de mobiele telefoon te zetten of bij noodgevallen, bij voorbeeld 's avonds, direct 112 te bellen. Reddingsbrigade Bergen, tel. 072-5897459, reddingsbrigade Egmond, tel. 072 5061887, reddings brigade Castricum, tel. 0251-650096, reddingsbrigade Schoorl, tel. 072- 5091643. CASTRICUM - Ondanks het warme, drukkende weer waarbij menigeen het liefst verkoeling langs de waterkant zoekt, was 'Kunst en Koningsduin' zeer goed bezocht. De vele bezoekers werden in de vijfde editie van het bijzondere openlucht kunstevenement in de duinen bij Bakkum getrakteerd op een inspirerende mix van kunst en cultuur. Met poëzie, dans, muziek en beeldende kunstuitingen, verspreid over een wandelroute van ongeveer zes kilometer. Als je van alle uitingen wilde genieten was je zo'n drie uur onderweg. De wandeling begon en eindigde bij het duinterras, vlakbij parkeer terrein Noorderstraat. Ter afsluiting werd het publiek gefêteerd op een prikkelende voorstelling van Maarten van Roozendaal, die ongeveer een uur duurde. Maarten is geboren en opgegroeid in Heiloo en heeft hier tot zijn 18de gewoond. Hij kent de omgeving dan ook als zijn broekzak. In de voorstel ling refereerde hij hieraan; zijn ouderlijk huis aan de Zeeweg in Heiloo, de strandtent van Arie op het strand van Egmond-Binnen en de drie heuvels die je moet beklimmen om er te komen, et cetera. Gevoelige liederen, afgewisseld met de voor hem typerende, scherpe humor, verpakt in een duizeling wekkend relaas over de lotgevallen van de doorsnee mens. Kortom: Kunst en Koningsduin leverde bijzondere momenten, gepresenteerd in een buitengewoon mooi decor! Foto: Caroiien Breed Nico Valkering, dochter Jane en zijn vrouw Gerda zijn nog steeds beduusd van hun avontuur op het strand. Foto: Caroiien Breed REGIO - Een rondje Egmond is een geliefd uitstapje voor de zondagmiddag, vooral bij fiet sers en wandelaars. Bij goed weer zie je tientallen fietsers uit de richting Alkmaar, Bergen of uit de polders komend over de Slotweg fietsen. Meestal wordt halt gehouden bij het stand beeld van graaf Lamoraal (ja, die in 1648 onthoofd is) en bij de funda menten van wat ooit het 'Schoonste kasteel van Holland' genoemd is (vaak denkt men dat dit de Abdij was). Wandelend over de slotfun- damenten en door het aangren zende park ervaar je een oase van rust en ruimte. Hier ligt een belang rijk stuk geschiedenis van Holland. De naastgelegen Slotkapel maakt het schilderij compleet. Er wordt genoten en uitgerust, gezellig gepicknickt, een groepje jongeren bespreekt in een stil hoekje rustig het leven. Vanaf de fundamenten naar de Slotweg kijkend zie je een rijtje gebouwen die ook historie herbergen: een oude raadhuisje, het huisje dat C. Jetses op een beroem de schoolplaat vastlegde, Hoeve Overelot met zijn bijzondere schel penkabinet, boekenmarkt en expo sities, allemaal de moeite waard. In het midden van dat rijtje gebou wen, op Slotweg 46 bevindt zich het Historisch Informatiecentrum (HIC) van Stichting Historisch Egmond. Zondagmiddag 26 augus tus kan men er tussen 14.00 en 17.00 uur terecht voor inlichtin gen en vragen over de geschiede nis van de drie Egmonden. Ook kan worden deelgenomen aan een rondwandeling met gids door het historisch interessante deel van Egmond aan den Hoef. De start is om 14.00 uur van het HIC. De rondwandeling duurt ongeveer 1,5 uur en kost 3,50 per persoon, kinderen tot en met 12 jaar gratis. Er is voldoende gratis parkeer gelegenheid. Meer informatie op www. historischegmond. nl. De Slotweg bij de fundamenten. Foto: Ron van der Does 22 AUGUSTUS 2012

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2012 | | pagina 9