i NAJAARSBIJLAGE 2012 LIMMEN - Sinterklaas is voor de meeste kinderen de mooiste tijd van het jaar! 'Zal de goede Sint wel komen?' Door financiële malaise rijdt Sinter klaas, ondanks het verlanglijstje dat kinderen vergezeld met een wortel voor het paard in hun schoen hebben gestopt, helaas aan een stijgend aantal voordeuren voorbij. „Dit werkt bij kinderen uit een arm gezin vaak door op school. Ze voelen zich door Sinterklaas anders behandeld dan andere kinderen en worden er, door onbegrip van hun leeftijdsgenootjes, niet zelden mee gepest", vertelt Elisa Nuij, oprichtster van Stichting de Sinterklaasbank. Zij komt in haar dagelijks werk regel matig met gezinnen in aanraking, die zich door allerlei oorzaken in schrijnende, vaak armoedige omstandigheden bevinden. Financiële problemen van ouder(s) werken door in het dagelijks leven van kinderen. Elisa Nuij was diep geraakt door een kindertekening die ze tijdens een huisbezoek zag hangen. „Armoede in Neder land komt vaker voor dan velen beseffen. Door mijn werk kom ik ook bij arme gezinnen thuis, die in een gewoon huis in een gewone Nederlandse straat wonen, maar waar gekookt wordt op een eenvoudig éénpits camping gasstel, waar vloer bedekking ontbreekt en de kamers kale muren hebben. Je ziet wat dit doet met een kind. Die prachtige tekening van dat jongetje was voor mij de aanleiding tot de oprichting van Stichting De Sinterklaasbank." Zoals de Voedselbank overal in Nederland mensen met (financiële) problemen voorziet van de eerste levensbehoeften (voedsel), wil de Sinterklaasbank iets betekenen voor alle kinderen die uit gezin nen komen waar het de ouder(s) aan middelen ontbreekt om Sinterklaas te vieren. Stichting de Sinterklaasbank zamelt geld in om ervoor te zorgen dat ook kinderen uit arme gezinnen een Sinter klaascadeau van hun eigen verlanglijstje krijgen. Werden er in 2007, in het jaar van oprichting, nog 55 kinderen blij gemaakt met een cadeau, dit jaar zal het aantal aanvragen naar verwachting van Elisa de beraamde duizend overstijgen. De stich ting groeit noodgedwongen. Elisa merkt gelukkig dat de wil om maatschappelijk te ondernemen bij veel bedrijven ook groeiende is. Onder het motto 'Ieder kind heeft recht op de Sint!' zijn sinds de oprichting overal in Nederland regionale afdelin gen van de Sinterklaasbank opgezet, gecoördineerd door lokale vrijwilligers. Zo ook door Fred van Kaam (62) uit Limmen. Hij draagt Sinterklaas een heel warm hart toe en houdt van de gezelligheid rondom het sinterklaasfeest! Hij vindt dat alle kinderen van dit oer-Hollandse familiefeest moeten kunnen genieten. Zijn hart doet pijn bij de wetenschap dat het sinterklaasfeest bij sommige kinderen aan hun neus voorbij gaat. Toen Fred via een televisiereportage over het werk van de Sinterklaasbank hoorde, was zijn inte resse meteen gewekt. Ook Fred weet uit ervaring vanuit zijn voormalige werkkring dat in sommige gezinnen alle eindjes aan elkaar moeten wor den geknoopt om rond te komen. Het vieren van Sinterklaas is een luxe die men zich dan niet kan veroorloven. Hij nam contact op met de Sinter klaasbank en gaf aan dat hij de coördinatie van een nieuwe afdeling voor Limmen en Castricum op zich wilde nemen. Uit navraag bleek dat Akersloot al een soortgelijk project heeft lopen. Hij heeft zoveel mogelijk scholen, de Voedselbank, de gemeente en kerkgemeenschappen benaderd. „Instanties die op de hoogte zijn welke kinderen uit noodlijdende gezinnen voor de Sinterklaasbank in aanmerking komen. Alle daar binnengekomen Sinterklaasver- langlijstjes worden via een codesysteem anoniem naar de Sinterklaasbank doorgestuurd. De pakjes worden via de genoemde instanties vervolgens weer uitgedeeld. Door codering blijft de privacy gewaarborgd." Om logistieke redenen is de Sinterklaasbank overgestapt op een centraal inkoopsysteem en is dit jaar een samenwerkingsverband aangegaan met Toys'R'Us, een landelijk opererende speelgoedgi gant die de Sinterklaasbank steunt door een deel van de winst te schenken. Om zoveel kindergeluk verder te bekostigen zamelt de stichting ieder jaar geld in en roept winkeliers, instellingen en bedrij ven op een collectebus te plaatsen of een financi ële bijdrage te doneren. Iedereen kan tijdens de sinterklaastijd een kind in Limmen of Castricum blij maken via een donatie op rekeningnummer 10.67.55.013, ten name van Stichting de Sinter klaasbank in Bussum, ten gunste van Limmen/ Castricum. Meer informatie is te vinden op www. sinterklaasbank.nl. De Sinterklaasbank is ANBI geregistreerd. De groeit noodgedwongen Fred van Kaam vindt dat alle kinderen van het sinterklaasfeest moeten kunnen genieten.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2012 | | pagina 33