wil uitgroeien tot een onafhankelijk lokaal energieplatform voor burgers NAJAARSBIJLAGE 2012 HEILOO - De afhankelijkheid van- en vraag naar en de prijs van fossiele brandstoffen neemt wereldwijd toe, terwijl op de lange termijn een groei end tekort aan fossiele brandstoffen ontstaat. Wat kunnen burgers zelf ondernemen om dit probleem op te vangen of welke maatregelen kan ie mand persoonlijk treffen om onnodig verbruik van olie, gas en elektriciteit tegen te gaan? En welke duurzame alternatieven en oplossingen zijn voor handen? Deze vragen stelden de Heilooërs Peter Leenders, Carl Muller en Robert Bosman zichzelf. Vragen die hen aanspoorden om iets te doen! voor enpn duur Daarom hebben zij de koppen bij elkaar gestoken. Vanuit maatschappelijke betrokkenheid en met een positieve instelling hebben wij een platform gecreëerd dat burgers wil betrekken bij het realise ren van een duurzaam Heiloo. Het gaat om meer dan alleen het delen en uitwisselen van kennis en ideeën. Het gaat om concrete maatregelen. Onaf hankelijk van overheden en/of politieke partijpro gramma's, zonder commercieel gewin en opge bouwd van onderaf; de betrokken burger, de buren, de straat, de buurt, het dorp! Peter Leenders: „Het is een groeiende tendens in de samenleving, ook in Nederland, dat burgers steeds vaker zelf in actie komen." Carl Muller vult aan: „Ook in Castricum, Bergen, Langedijk, Purmerend en Heerhugowaard zijn al dergelijke energiecoöperaties opgericht. Sommige coöperaties zijn al zo ver dat ze zelf energie opwekken en dat leden, bijvoorbeeld als aandeelhouder van een windmolen, hiervan pro fiteren." Om te polsen of meer Heilooërs hiervoor belangstelling hebben, werd een kraam gehuurd op de afgelopen Millenniummarkt. Eén van de en thousiaste bezoekers was Gerko Brouwer, milieu kundige die zich onder andere met biobrandstoffen en schone, duurzame energievormen bezighoudt. In september hebben ze samen Vereniging Heiloo Energie opgericht. Op 10 oktober, de Dag van de Duurzaamheid, vond in de bibliotheek de oprich tingsbijeenkomst plaats. Voor het eerst trad de jonge vereniging in het openbaar om hun ideeën te presenteren. Uit de grote opkomst daar blijkt dat burgers in Heiloo volop belangstelling hebben voor duurzame ontwikkelingen. Zo'n dertig nieuwe leden hebben zich al aangemeld. Het idee is om de leden in werkgroepen samen te voegen, zodat ze planmatig een project kunnen uitwerken en uitvoeren. Dit kan van alles zijn; het verminderen van energieverbruik, het gezamenlijk aanschaffen en installeren van zonnepanelen, het isoleren van woningen in een bepaalde straat of zelfs gezamenlijk investeren in een windmolen, et cetera. Peter Leenders: „We hopen dat Heiloo Energie over een jaar minstens honderd leden telt. Het plan is om vier maal per jaar openbare bijeenkomsten te houden, waar we leden werven en concrete projecten opstarten en informatie over lopende projecten geven. Want Heiloo Energie wil verder gaan dan alleen bevorderen van bewustwor ding. We streven naar concrete resultaten. Wij zijn geen klimaatactivisten, wel zijn we actievelingen die iets in gang willen zetten. Ons streven is om een netwerk op gang te helpen waar leden en inwoners van Heiloo gebruik van kunnen maken. Wij gelo ven dat een gezamenlijke aanpak werkt; bedacht en uitgevoerd door betrokken mensen die dezelfde doelstelling voor ogen hebben." Het bestuur van Heiloo Energie hecht belang aan de onafhankelijk heid van de vereniging. Gerko Brouwer: „Daar waar samenwerking met overheidsinstanties of organisaties mogelijkheden biedt, zal die worden omarmd. Maar alleen als onze eigen 'bewegings vrijheid' er niet onder leidt." Robert Bosman: „Iedereen die vragen, ideeën of plannen heeft op het gebied van energiebesparing of opwekken van duurzame energie kan zich op elk moment aansluiten bij Heiloo Energie. Huis eigenaren die denken aan energiebesparende maatregelen voor hun woning, maar niet weten hoe of mensen die overwegen zonnepanelen aan te schaffen en niet precies weten waar te beginnen. Het is belangrijk om vooraf een goede analyse van de situatie te maken, wij kunnen daarbij helpen of liever samen, binnen de Heiloo Energie kunnen we daarbij helpen. En eerlijk advies geven, zonder commercieel be lang. Door een project samen aan te pakken heeft het een grotere kans van slagen!" Op 27 november vindt de tweede openbare infor matiebijeenkomst plaats in de tuinzaal van cultu reel centrum de Strandwal aan de De Olvendijk 2b (op het Willibrord terrein, direct achter de kapel), via de eigen entree aan de achterzijde. De werk groepen zullen dan dieper ingaan op de projecten die zij hebben opgestart. Het gaat over: windener gie, energie besparen en voorlichting/ educatie en zonnepanelen. Gerko: „Steeds vaker blijkt dat vooral zonnepanelen erg in trek zijn. Dit levert namelijk direct een besparing op de energierekening op, waardoor zonnepanelen zich redelijk snel terugverdienen, tussen de 7 en de 9 jaar. Uiteraard is dit afhankelijk van uw eigen situatie. Zonnepanelen raken steeds meer 'inge burgerd'. Je ziet ze in alle soorten en maten steeds meer verschijnen op de daken. Bovendien zijn er al veel lokale aanbieders. Vaak is het echter moeilijk kiezen, als je niet precies weet wat er in uw situatie mogelijk is. Heiloo Energie wil haar leden en de in woners van Heiloo graag objectief informeren over de mogelijkheden, kosten en opbrengsten. Zonnepanelen zijn erg bekend, windenergie is min stens zo effectief en financieel net zo aantrekkelijk. Bovendien levert dit ook een grote bijdrage aan de vermindering van CO2 emissie. Niets is echter zo interessant als het besparen van energie. Ook daarbij helpt Heiloo Energie u graag met advies op maat. Nieuwsgierig of wilt u graag meedenken of meedoen met een werkgroep, kijk dan op www.heilooenergie.nl en meld u aan als lid. U bent al lid voor 25,- per jaar. 'XT.: E Vereniging Heiloo Energie w 'an Gn voorinwo Jrzar Tijdens de oprichtingsbijeenkomst van Heiloo Energie presentatie van de plannen in de bibliotheek. Heiloo Energie wil verder gaan dan alleen bevorderen van bewustwording. Het streven Is om een netwerk op gang te helpen waar leden en Inwoners van Heiloo gebruik van kunnen maken. Heiloo Energie gelooft dat een gezamen lijke aanpak werkt; bedacht en uitgevoerd door betrokken mensen die dezelfde doelstelling voor ogen hebben. ra

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2012 | | pagina 45