op expeditie naar Oeganda NAJAARSBIJLAGE 2012 Het idee om 'alleen' naar Afrika te reizen, borrelde vorig jaar bij Zoë naar boven en komt voort uit haar betrokkenheid bij mensen in de wereld die het minder hebben en haar grote 'hobby': reizen. Zoë heeft, ondanks haar jonge leeftijd, al een aantal verre oorden bezocht; samen met haar ouders en haar broer is ze in Tanzania, Maleisië, Costa Rica, Mexico en Egypte geweest. „Ik vind het leuk om andere landen te bezoeken, kennis te maken met andere natuur, vulkanen, woestijnen en jungle, en heel andere culturen dan de Nederlandse." Ze volgt het vmbo op het Clusius College en Zoë overweegt de mogelijkheid daarna nog een mbo- opleiding te volgen. Want op dit moment wil ze het liefst stewardess worden; de wijde wereld in! En misschien kan ze ontwikkelingshulp dan combine ren met haar mogelijke toekomstige beroep. Worldmapping, de jongerentak van Be More, is een Nederlandse ontwikkelingsorganisatie die in de Afrikaanse landen Malawi, Zuid Afrika en Oeganda een aantal projecten voor de arme bevolking heeft opgezet. De organisatie wil jongeren stimuleren zich te ontwikkelen als betrokken wereldburgers en verzorgt daarom leerzame groepsreizen voor jon geren tussen 14 en 18 jaar, waarbij de deelnemers als vrijwilliger de handen uit de mouwen steken bij projecten met- en voor de arme lokale bevolking. Zoë heeft op internet gezocht naar de mogelijkhe den voor jongeren om vrijwilligerswerk in het bui tenland te verrichten. Maar voor veel organisaties is ze nog te jong. Al surfend kwam Zoë terecht op de site van Worldmapping. De mogelijkheden die deze organisatie biedt om met een groep jongeren onder begeleiding van een aantal regiocoördinators vrijwilligerswerk te doen, stonden haar wel aan. Zoë: „Ik wil graag zelf ervaren of ik alleen reizen wel leuk vind en of ik later iets in ontwikkelings werk wil gaan doen." Ze heeft haar ouders overgehaald om samen de open informatiemiddag in Nijmegen te bezoeken. Daar werd hen duidelijk dat de reis gedegen wordt voorbereid en dat de veiligheid van de jonge ren bovenaan staat. „We krijgen van Worldmap ping bijvoorbeeld een simkaart, zodat we goedkoop naar huis kunnen bellen. En op internet houden we allemaal een blog bij, waarop onze belevenis sen te volgen zijn. We gaan scholen bezoeken om te helpen in de les, we gaan voorlichting geven over hygiëne en aids en zullen voor de kinderen een spelletjesdag organiseren. Ook gaan we op huis bezoek bij de lokale bevolking en zullen we samen met hen het land bewerken." Zoë heeft inmiddels via social media contact met een aantal reisgenootjes en ze zal hen in november voor het eerst treffen. Het vertrek is pas volgend jaar in de zomervakantie, maar Zoë wil niet met lege handen aankomen. Daarom heeft ze op eigen initiatief allerlei projecten bedacht om geld in te za melen. Zo staat ze met haar oma op de markt met kaarten, waar van iedere verkochte kaart 10 naar Zoë's reisbestemming gaat. Haar moeder sponsort met haar bedrijf nieuwe setjes ondergoed voor de kinderen in Masaka, het dorp in Oeganda waar Zoë twee weken zal verblijven. En op 6 april loopt Zoë een zelf georganiseerde sponsorwandeltocht van 32 kilometer over de Afsluitdijk. Mensen die willen sponsoren of zelf willen meelopen, kunnen zich bij Zoë aanmelden. Daarnaast collecteert Zoë in haar LIMMEN - Het duurt nog even, maar Zoë de Bruine kan bijna niet wachten om haar koffers te pakken en in het grote reisavontuur te dui ken. Op 3 augustus volgend jaar vertrekt ze zonder haar ouders naar Afrika, waar ze twee weken in Oeganda zal verblijven om daar ontwik kelingswerk te gaan doen. Helemaal op eigen houtje en onbeschermd zal Zoë niet zijn, want ze reist samen met een groep leeftijdsgenoten die onder de veilige hoede van Worldmapping aan een aantal ontwik kelingsprojecten zal deelnemen. buurt, was ze auto's en geeft ze een presentatie over haar Afrika expeditie bij de Rotaryclub. Kortom: Zoë is op meerdere fronten druk bezig geld in te za melen, waarmee hopelijk diverse projecten in Oe ganda kunnen worden gesteund. Iedereen die via Zoë de projecten van Worldmapping in Oeganda wil steunen kan een bijdrage storten op het reke ningnummer bij de Triodosbank: 2000449700, ten name van Zoë de Bruine te Limmen. Meer informatie over Zoë's expeditie naar Oeganda is te vinden op www.vrijwilligerswerk.tk. Zoë de Bruine (14)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2012 | | pagina 57