kijkt TERUG met blik op de TOEKOMST Gree Ris landt weer op het oude PvdAnest. (Foto: Carolien Breed) HEILOO - Ze is maatschappelijk bewogen, zeker niet op haar mondje gevallen en -mede door een han dicap die ze vanafhaar geboorte heeft- bovenal een knokker. In haar lange politieke carrière is Gree Ris twee keer van partij veranderd. Na een onderbreking van ongeveer acht jaar, waarvan vier jaar bij Heiloo 2000 (2006-2010) en de laatste vier jaar als éénpitter van Lijst Gree Ris, keert ze weer terug op het oude nest. Bij de gemeenteraadsverkiezingen op 19 maart volgend jaar staat ze als vierde op de kandidatenlijst van de PvdA. „Want mijn betrokkenheid met de Partij van de Arbeid is altijd gebleven f" Gree is van jongs af aan geïnteresseerd in politiek en geschiedenis; ze volgt nog altijd de landelijke politiek via alle kanalen die er zijn. In 1976 dook ze de lokale politiek in om het tot op de dag van vandaag niet meer los te laten. En ook al vindt ze dat burgers niet betutteld moeten worden met allerlei regeltjes en dat de vrijheid om je leven zelf in te richten een groot goed is, ze voelt zich het meeste verwant met de PvdA. „Ik heb het altijd opgenomen voor kwetsbare groepen, ben misschien wel extra gedreven omdat ik aan de lijve ondervind hoe moeilijk het soms is om met een handicap te leven." De zorg voor het gezin Na de mulo heeft zij een jaar een secretaresseopleiding gevolgd en twee jaar op een kantoor in Wormerveer gewerkt. Na haar trouwen nam Gree de zorg voor het gezin op zich. In de jaren '80 maakte ze deel uit van de commis sie Maatschappelijke Zaken. En van 1994 tot 1998 zat ze in het platform Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). „In tegenstelling tot het huidige Wmo platform, dat een adviserende rol heeft richting de bestuurlijke politiek, was dit platform opgezet om cliënten door de wirwar van regels te helpen. Toen ik in 1998 voor het eerst in de gemeen teraad kwam, werd me verweten dat ik twee petten op zou hebben." Toch is ze beide functies blijven doen, totdat Gree voor haar taken voor het platform WVG een opvolger had gevonden. In raads vergaderingen bracht Gree jarenlang een rode roos mee die ze -in navolging van de Amsterdamse PvdA politica Annemarie Grewel- aan het einde van de vergadering overhandigde aan de in haar ogen beste spreker van de avond; door Janneke Kaan ook wel 'De Roos van de Raad' genoemd. Voorzitter van de PvdA Van begin 1997 tot 2005 was Gree Ris voorzitter van de PvdA; een tijd waar ze met veel plezier naar terugkijkt. „De partijbijeenkomsten, toen gehouden in een klein zaaltje in het Trefpunt, werden altijd druk bezocht. Ik zocht bij voorkeur naar aansprekende onderwer pen. In 2004 hebben we zelfs partijpro minenten als Wouter Bos en Diederik Samsom op bezoek gehad." Diftar affaire Tijdens de Diftar affaire haalde Gree de krant met koppen als 'Raadslid weigert in het diepe te springen'. „Het was 1998, ik was net een jaar raadslid, toen het voorstel voor Diftar op tafel kwam. Ik vond dat j e dat in een dorp met zo veel groen en tuinafval niet kon maken. Je kon op je klompen aanvoelen, dat het Parkeergarage Stationscentrum Een ander dossier waar Gree haar mening niet onder stoelen of banken schoof, betrof de plannen voor de par keergarage in het Stationscentrum. „Ik heb toen tegen gestemd, omdat op dat moment de financiële eindstreep niet in zicht was." Scheurtjes in het huwelijk In 2005 ontstonden de eerste scheurtjes in haar lange 'huwelijk' met de PvdA; verschil van inzichten deden haar met een verdrietig gevoel besluiten om in 2006 de PvdA te verlaten. Ze maakte de overstap naar Heiloo 2000. „Een partij van en voor het dorp. Ik wilde nog steeds iets voor dit dorp kunnen betekenen en was blij dat Heiloo 2000 me met open armen ontving." Maar de richting die de partij koos in het coali- tieoverleg in 2010, vond Gree een 'rare move'. „Ik was nooit van plan om alleen Weer op het oude nest En na het intermezzo Heiloo 2000 en Lijst Gree Ris landt Gree weer op het oude nest. Ze werd op een voor haar cruciaal moment gevraagd door het PvdA partijbestuur, iets waar Gree hen dankbaar voor is. „Ik stond voor de keuze om alleen door te gaan of te stoppen. Nog eens vier jaar alleen zou echter lichamelijk te zwaar voor me worden; als ik iets doe, dan wil ik het goed kunnen doen! Maar mijn drijf veer om in de politiek te blijven is nog springlevend! Het inlevingsvermogen van de Haagse politiek lijkt verdwenen. Er komen straks zoveel veranderingen op ons af, onder andere in de Wmo, dat door nieuwe regeltjes steeds meer kwetsbare mensen tussen wal en schip dreigen te vallen." En Gree zou Gree niet zijn, als ze dat langs zich heen zou laten gaan. „Daar wil ik me nog graag mee bemoeien!" een rotzooitje zou worden, dat mensen hun tuinafval ergens zouden dumpen. Ik heb zelfs spreektijd aangevraagd in de commissie Openbare Ruimte omdat ik van mening was dat een raadslid dezelfde rechten heeft als een burger." verder te gaan, maar politiek gezien restte me geen andere keuze." Gree Ris

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2012 | | pagina 8