Kerststal 'Respect' Kerstmis in crisistijd De kerstgedachte van de kleuters van de Paulussehool Ongeveer een week voor de Kerstdagen ontstond er bij ons vroeger thuis een onge kende rommel in de huiska mer. Een kastdeur die zel den openging, er stond zelfs een plantenbak voor, werd geopend. Daarin stonden grote kartonnen dozen met kerst-spullen; ook stonden er twee grote dozen met de miniatuur-spoorbaan (dus bij erg slecht weer ging die kast deur ook open). In een oude kist, nog van mijn groot oudere, zaten de verpakte kerststal- beelden. Voor ons een soort cadeaus waaivan de inhoud al bekend was maar tegelijk ook weer verrassing opriep: 'oh ja, de engel!'. Ook wer den de oude kranten waarin de beel den verpakt zaten, nog weer 'ns met zekere verbazing doorgenomen. De kamer rook helemaal andere dan andere: wat muffer. De kat vond deze rommeligheid prachtig; hij probeerde zich ergens tussen de papieren of in een doos te nestelen. Mijn vader rolde bovenop een vrij hoge servieskast een lange grasmat uit. Eigenlijk niet passend bij het originele landschap maar wel han dig en uiteraard een walhalla voor de schapen. Wat wel klopte, was de bouwvallige houten stal, maar wel zodanig krakkemikkig dat-ie moei lijk was op te zetten; ook mocht er niet te zwaar gestampt worden in verband met gevaar voor instorting waardoor de beelden weer gevaar zouden kunnen lopen. Als alles stond, ademde het huis een andere sfeer uit, een sfeer waarin ik me eigenlijk méér thuisvoelde; de rest van het jaar was steeds zo hetzelfde. Vandaar wellicht dat ik, ook nu, vijf tig jaar later, nog steeds met diezelf bij.Toen bedachten we een kleu tervuilniswagen, waarop we een reuze emmer zetten. Gewapend met vuilgrijpere (aangevraagd bij de gemeente) en weer onder bege leiding van de juffen, werden nu ook gebroken bierflesjes, red-bull blikjes en dergelijke opgeruimd. En de kleuters merkten op: „Wat een troep hè juf, dit is toch raar"? Het 'spel' was niet leuk meer; ramen en speeltoestellen werden vernield. Gelukkig bleek Kees de Haan van de gemeente elke keer weer onze reddende engel. De boel werd zo goed en zo kwaad als het ging gerepareerd. Maar nu is er weer vreugde! Dankzij inspan ningen door de gemeente, de kinderen, de oudere en de leer krachten van de Paulussehool en de Meandersehool hebben we nu nieuwe toestellen, een hersteld en schoon plein! We spelen nog lang en gelukkig sportief samen op ons mooie nieuwe plein!" Namens de kleu ters van de Paulussehool en hun juffen de kerststal op de proppen probeer te komen en meestal lukt dat ook wel. De logistiek is nu echter geheel andere want de kerststal moet van de sehuurzolder komen. De beelden worden voorzichtig, meestal per tweetal, naar de huiskamer overge bracht; soms zitten er ook wel een of twee dagen tussen de transpor ten. Zo groeit het tafereel langzaam naar compleetheid. De koningen arriveren uiteraard het laatst en het kindje Jezus wordt tot kerstochtend nog in de buffetkast verstopt. Er zijn drie opvallende mutaties: het waxinelichtje loopt inmiddels op batterijen; de kinderen hebben jaren geleden een andere kerststal getimmerd en de grasmat is (uiteraard) komen te vervallen, en is bovendien ook zoek! Huisgenoten en bezoekers zijn altijd wel verrast als ik ze op de kerststal wijs maar na een beleefd compliment besteden ze er verder (te) weinig aandacht aan (p.s: er zijn geen kleinkinderen). Wat dat betreft had mijn vader veel meer eer van z'n werk! Soms voel ik me bijna schuldig dat ik de beelden uit him winterslaap heb gewekt. Zo moet ik er op kerstochtend zelfs op wijzen dat de kribbe niet langer leeg is, andere wordt dat niet opge merkt. Ben ik een roepende in de woestijn? Moet ik het zien als een eigen hobby?, of moet ik er helemaal maar mee ophouden? De reddende engel verscheen in de persoon van dominee Nico ter Linden. Althans hij verscheen niet maar ik hoorde hem toevallig op de radio. Hij zei daarin onder andere dat kinderen helemaal geen last hebben van het zojuist geschetste; zij treden een kerststal onmiddellijk en zonder voorbehoud tegemoet, vol bewondering; als het meezit knielen ze ervoor neer en nemen ze de tijd om het tafereel in zich op te nemen! Als ik de bood schap van deze engel dus goed begrijp dan hoef ik me helemaal niet zo'n zorgen te maken over de kerststal op zich. Het probleem ligt veel meer in onze, al te 'volwassen' geworden blik; kinderen zijn veel onbevangener en fantasierijker. Mijn kerststal zou daaraan dus een soort tegengif kunnen bieden; tegengif tegen de al te 'volwassen' geworden geesten. Ik moet het dus zien als een verstild monumentje in hectische tijden en het Kind dus zeker niet met het badwater weggooien! Theo Nooij Heiloo „In het schooljaar 2011- 2012 begon het buitenspelen op het zuidplein allemaal te veranderen. We vonden snoeppapiertjes, lege fles jes, pakjes en blikjes en heel veel sigarettenpeuken op het plein. We schreven weieens met stoepkrijt een wens op de grond: 'Klets gezellig, maar houdt het plein schoon voor ons', de kleuters en de juffen. Even leek het beter te gaan. Het vuil werd in dan in een plastic zak gedaan en aan de geit gehan gen. Gelukkig kregen we later van de gemeente een afvalbak bij de 'hangbank'. Gewapend met bezem, stoffer en blik begonnen we dage lijks het plein schoon te vegen. Helaas kwam er steeds meer vuil Kerstmis is een feest voor velen, het zou het eigenlijk voor iedereen moeten zijn Eenzaamheid, stille armoede, pijnlijke herinneringen aan lieve mensen die zijn overle den, honger en onrecht in de wereld, vrede die ver weg te zoeken is, het zijn allemaal oorzaken die een donkere schaduw over het Kerstfeest kunnen werpen. Dichtbij huis, in je eigen omge ving, kim je er nog iets aan doen als iemand eenzaam is, of verdrietig. Of financieel of stoffelijk onder steunen bij armoede. Maar ver weg (soms is dat toch heel dichtbij) is oorlog, zinloze schending van men senrechten, vaak vanuit een (die- tatoriaal)politieke- of fanatieke geloofsovertuiging. Dan voel je je machteloos. Dat is echter geen reden om je ogen er voor te sluiten. Integendeel. Welke veiwachting heb je van Kerstmis, heeft het een religieuze betekenis voor je, of is het slechts een feest van veel en lekker eten, kaarsen branden, een mooi verlichte kerstboom en der gelijke? Eigenlijk maakt dat niet zoveel uit, als je er maar voor zorgt dat je iets wilt delen van je 'rijk dom' met anderen, als je iemand die alleen is uitnodigt om gezellig aan te schuiven aan je feestelijke dis. Of je bidt om vrede en gerech tigheid. Maar ik kan me goed voorstel len dat dit niet voor iedereen even gemakkelijk is. De problemen rondom je en op afstand los je niet zo maar even op. Vaak kun je er nauwelijks invloed op uitoefenen. Maar één ding heb ik wel in de loop der jaren geleerd, alles valt of staat bijna altijd met respect. In de voor bije weken zagen we in ons eigen land moord, doodslag, zelfdoding door pesten en andere oorzaken. Groot verdriet bij allen die er bij betrokken waren. Het maakt maat schappelijke discussies los. Het weipt een smet op de betekenis van Kerstmis, over die boodschap van vrede en gerechtigheid. Het dwingt ons om dieper na te den ken over het waarom van al deze zinloze daden, het zoeken naar een antwoord op de waag van het waarom? Wellicht als we meer res pect tonen naar anderen en elkaar, dat veel zaken voorkomen kunnen worden. Een bijzonder interessant onderwerp om er met elkaar over te spreken tijdens de komende feestdagen. Een goed voornemen voor 2013? Ja natuurlijk zult u zeggen. Elk klein beetje helpt. Laten we ons best gaan doen. Van harte wens ik iedereen een gezegend Kerstmis en een gezond en respectvol 2013. Kees G. Kroone Limmen Vroeger, toen kerstmis nog Kerstmis was, gingen we met ons hele gezin naar de nachtmis. Zelfs vader, die een hekel aan de kerk had - en vooral aan haar bedienaren - ging mee. De nachtmis begon om vijf uur 's morgens. Er lag altijd sneeuw en uit alle straten van Egmond aan den Hoef kwamen de kerkgangers aangelopen. De boeren uit de Egmondermeer en van Het Woud kwamen met hun kap- wagens. Voor ons had die vroege kerkgang iets speciaals. Er heerste een ietwat plechtige stemming die maakte dat wij jongens, die andere alle kanten opvlogen, nu rustig bij vader en moeder bleven. De kerk was voor de gelegenheid lekker verwarmd. Ik ging vooraan in de zijbeuk zitten en kon alles wat op het altaar gebeurde goed volgen. Zo kon je de naar de voorste kerkbank lopende kerk meesters zien aankomen, met in de rechterhand een nog rokende sigaar en in de linker- hun hoed. De hoed kwam op de plank en de sigaar op het voor de kerkcenten bestemde richeltje. Ik keek naar het glas-in-loodraam en telde de hoeveel vakjes waaruit het was samengesteld. De preek begon meestal (zo herinner ik het me in ieder geval) met Vondels gedicht 'Oh Kerstmis, schooner dan der dagen. Hoe kon Herodes het licht verdragen?' Na deze opening vielen de kerkmeesters als één man in slaap. Niet te verwonderen want ze hadden him koeien die morgen al heel woeg van hun melk verlost. Na de mis het keretontbijt, voor die gelegenheid opgewolijkt met een plak cake, voor ieder één. Net als nu was het kerstmaal het hoog tepunt van het feest. Wij groeiden op in die verschrik kelijke crisistijd van de dertiger jaren. Daarbij vergeleken is die van nu kinderepel. Ik herinner me dat wij soms in zes weken geen vlees te eten kregen. Maar met Kerst was dat andere. In die beruchte jaren was er toch nog één lichtpuntje. Arme mensen konden bussen met hachee, gehakt of vlees kopen, ik meen voor een kwartje per bus. Wij middenstanders - vader had een kleermakerij - waren te trots om daar gebruik van te maken, maar onze buren gelukkig niet. Zij ver kochten die bussen weer aan ons. Het was zover. Moeder had de hachee opge warmd in het ijzeren pannetje en broer Frans (toen 8) mocht het van de keuken naar de kamer brengen. Toen gebeurde wat deze kerstmis tot een hele gedenkwaardige maak te. Frans struikelde, het pannetje viel op de grond, en ons kerstmaal lag verspreid over de mat. Moeder en alle jongens begonnen te huilen. Vader vloekte en dat nogal krachtig. De blijde kerststemming was ver dwenen en Vondel's 'Oh Kerstmis schooner dan der dagen' was aan ons niet meer besteed. Wil Alleman Heiloo De Familie Alleman in de jaren dertig. Deze foto is gemaakt ter gelegenheid van het 12,5 jarig huwelijk van vader en moeder. Helemaal rechts Wil Alleman. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2012 | | pagina 15