De muzikale ontdekkingstocht yatifjaarsoijlag e'2013. HEILOO - Hij kon nog niet eens gitaarspelen, maar wist al heel jong wat hij later wilde worden. Op een oude jeugdfoto, genomen toen hij 7 jaar oud was, staat Hans Laduc met een cowboyhoed en een tennisracket dat dienstdeed als gitaar; hij wilde öf gitarist öf cowboy worden. In zijn collectie gitaren zitten een aantal bijzondere exemplaren. Zo heeft Hans in 2010 de 'gitaar' uit zijn jeugd in een werkende versie gebouwd; een gitaar gemaakt van een tennisracket die, ook volgens kenners, een bijzonder goed ge luid voortbrengt. En bij de presentatie van zijn laatste cd 'My way to Nashville' schonk burgemeester Hans Romeyn hem een zelfgebouwde 'panjo'; een banjo gemaakt van een steelpan. Ook deze heeft in zijn collectie een mooi plekje gekregen. H ans Laduc, geboren in het hartje van Amster dam en opgegroeid in Purmerend, speelt vanaf zijn elfde gitaar. In zijn jeugd ging hij iedere zomerva kantie met zijn familie kamperen in de Achterhoek, waar iedereen zich aan het einde van een dag vol spelletjes en activiteiten verzamelde rondom de kampvuurkuil en naar het gitaarspel van ome Joop luisterde. Hans houdt nog altijd van de bijzondere sfeer die door gitaarklanken ontstaat. „Gitaarspel brengt saamhorigheid!" Na de muziekschool volgde Hans de opleiding klas sieke gitaar aan het Conservatorium in Alkmaar. Gaandeweg kwam hij er achter dat zijn hart niet bij de klassieke gitaar lag. Na zijn opleiding combineer de hij zijn werk als muziekdocent met het spelen in diverse bands. Zo speelde hij in Balance; de band bereikte Vara's Verrukkelijke 15. En met zijn latere band Between trad hij met hits uit de Top 100 Aller Tijden op door heel het land. Daarna vormde Hans met Stef Haazelager tien jaar lang het duo Baker- street en trad hij op feesten en partijen. Hans kon alles spelen wat het publiek graag wilde horen. De ommekeer kwam in 2005. Tijdens een muzikale ontmoeting met gitaarvirtuoos Tommy Emanuel in Enkhuizen werd Hans voor zijn gevoel compleet omver gespeeld. De gitaargrootmeester werd dé in spiratiebron in zijn zoektocht naar wat hij zelf mooi vindt. Na dertig jaar popmuziek en eenmaal een nieuwe weg ingeslagen wilde Hans dit gevoel en zijn mu ziek graag delen met anderen. „Muziek is emotie! Als ik speel gebeurt er iets met mensen." Door zijn jarenlange ervaring kan hij zijn eigen sound in elke ruimte creëren. In 2007 verscheen zijn eerste solo cd My Way to Ithaka met instrumentale nummers. Hierin heeft Hans zijn zoektocht naar een eigen ge luid instrumentaal vertaald. „De reis is vaak mooier dan het einddoel, maar zonder doel geen reis!" En de muzikale ontdekkingsreis ging verder. In de tweede cd Bodhi Laduc (2009) zingt zangeres Bodhi Keltische liederen en wordt door Hans bege leid op gitaar. Na inspiratie op te hebben gedaan in de beeldentuin van Nic Jonk keerde hij weer terug naar instrumentale muziek, maakte de cd 'Zonder Woorden' en trad vaak op in de wereld van de kunst Door zijn muziek wordt kunst mooier en toch neemt deze muziek niet de aandacht weg van kunst. In 2011 zocht Hans opnieuw de uitdaging op. En daar verscheen die 7-jarige jongen met cowboyhoed en gitaar weer op zijn netvlies; zijn jongensdroom, de sfeer en sound van Nashville en Kentucky. Hans vertelt wat hem zo fascineert in de Fingerstyle gitaar: „Het is een uitdagende manier van spelen waarbij je zowel de bas, de begeleiding en de me lodie speelt. Met een goede sound vul je de ruimte met een bepaalde sfeer, waarbij één gitaar het hele orkest vervangt." In de jaren veertig brachten Merle Travis en Chet Atkins de Fingerstyle Guitar naar het grote publiek. Afgelopen zomer reisde Hans in zijn eentje en bepakt met twee gitaren naar Amerika, zijn jeugd droom achterna. Want in Nashville vindt ieder jaar de Chet Atkins Appreciation Society (CAAS) plaats, Amerika's grootste Fingerstyle Guitar festival. Daar verzamelen zich jaarlijks zo'n duizend top-gitaristen uit de hele wereld in één hotel om daar in grote en kleine zalen op te treden; ook wereldbekende gita risten zoals Pat Kirtley (Kentucky Guitar) zijn van de partij. Hans wilde gitaristen ontmoeten die fin gerstyle gitaar van vader op zoon hadden geleerd; en met hen samenspelen! „Een fantastische ervaring en tegelijkertijd een lesje in bescheidenheid. Maar als je goed bent, toont iedereen waardering voor je!" In een studio in Ryman Auditorium (bekend van onder meer de tv-show van Johnny Cash) heeft Hans 'My way to Nashville' opgenomen, de titelsong van zijn nieuwste cd. Terug op Hollandse bodem en helemaal geïnspi reerd door zijn reis vervolgt Hans zijn speurtocht naar een eigen stijl en authentiek geluid; fingerstyle gitaar, maar dan a la Laduc. Zijn laatste cd My Way to Nashville werd op 26 januari gepresenteerd in de Witte Kerk in Heiloo. Met een gevarieerd program ma trekt Hans nu het hele land door. Op zaterdag 23 maart geeft hij samen met zangeres Marika Lansen een extra concert in de protestantse kerk in Limmen. Ook zij is specialist in Nashville songs. Op een groot scherm zijn de foto's van zijn muziekreis te zien. Kaarten a 10,- reserveren via laducgitaar@gmail.com Meer informatie: www.hansladuc.nl. Wat Hans betreft is zijn muzikale ontdek kingsreis nog lang niet ten einde! van Hans Laduc

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2013 | | pagina 22