Co Min helpt bij het onderhoud van het bos. Het bos met zichtbare sporen uit de geschiedenis In een wandeling door het bos wijst Bart van der Feen de Lille op zichtbare spo ren uit de geschiedenis. De heuvel, begin 1800 in gebruik als ijskelder, is onderdeel van een oude strandwal. De oude, dikke beuk staat daar mogelijk al zo'n tweehonderd jaar. Het pad volgend ligt links een soort bosven; in de glo rietijd van Gijsbert Fontein Verschuir als vijver aangelegd. Langs de kronkelige bospaden staan oude laanbeuken, waarvan enkele helaas de eerste tekenen van een ziekte vertonen. „De zieke bomen zullen op den duur een keer gerooid gaan worden en vervangen worden door jonge beuken. Dat deze bomen in dit zee klimaat zo oud zijn geworden, is sowieso al bijzonder." Overal in het bos ver spreid liggen hopen met snoeiafval. „Deze takkenwallen trekken allerlei dier soorten aan, die zich erin kunnen verschuilen. En dat trekt weer diverse soorten roofvogels aan." De wandelroute vervolgt zijn weg langs de rand van het bos, waar nieuwe bruggetjes zijn aangebracht over de oude Ter Coulster vaart, die de verbinding vormde als vaarroute tussen kasteel en het riviertje De Die. Op de open plek in het bos staat het theehuis, dat Frederica in 1891 liet bouwen als rustig toevluchtsoord om zich terug te trekken uit de drukte van de stad. Vanaf deze plek was toen de Grote Kerk van Alkmaar nog vrij zichtbaar. De familie woonde in huize De Dieu naast deze kerk. Het aangrenzende bosdeel wordt in de familie ook wel Frederica's bos genoemd. Zij heeft daar sparrengroepen laten planten die Bart en Marielies op termijn weer in ere willen herstellen. Tegenover het theehuis heeft ooit het houten buitenhuis van Gijsbert Fontein Verschuir gestaan. Het Ter Coulsterbos wordt doorkruist door sloten en waterpartijen. Het uitbaggeren ervan gebeurt nog altijd met de hand omdat groot materieel hier niet kan komen. Voor het snoeien, zagen en het verzamelen van hakhout zijn vele handen nodig. De vrijwillig ersploeg (ze noemen zichzelf gekscherend bosjesman nen, takkewijven en stamgasten) is gedurende de wintermaanden om de week op zaterdag in weer in wind in touw. Fauna en flora Na 16 maart is het weer even rustig op landgoed Ter Coulster, dan liggen de onderhoudswerkzaamheden stil vanwege het vogelbroedseizoen. Want het bos is de leefomgeving voor allerlei soorten vogels en dieren. En omdat het land goed overdag vrij toegankelijk is, vragen de bewoners van het landgoed begrip voor het verzoek aan bezoekers de regels te respecteren omwille van de fauna en flora. Wie zich tijdens een wandeling in het Ter Coulsterbos daarvoor openstelt, kan de geschiedenis horen fluisteren! Een deel van de oude slotgracht. De plek waar het houten landhuis heeft gestaan.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2013 | | pagina 33