Dreun voor ambtenaren mm1 1 april apen huis J?t A ,1 9 A H E I L 0 0 r y if ry jpj|: VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD overbruggingsgarantie 12 2 en 3-kamerappartementen gelegen op de hoek Zeeweg Westerweg Stationsweg te Heiloo Geheel voorzien van vloerverwarming Lift aanwezig Eigen berging in de parkeerkelder Parkeerplaats Op loopafstand van bibliotheek, winkels, supermarkt, bus en trein e.d. compenseert dubbele woonlasten De verkoper helpt u graag met Overbruggingsgarantie www.kbmakelaars.nl www.teer.nl 1 Klein en flexibel Jeanette Braam Volwaardige partner? Wij willen niet vreemd gaan' Tenslotte vermeld ik nog: Van 10:00 tot 12:00 uur, op de bouwlocatie hoek Zeeweg Westerweg Stationsweg 2 4 APRIL 2013 UITKIJKPOST Interieur impressie Met Overbruggingsgarantie worden uw eventuele dubbele woonlasten voor 1 jaar gecompenseerd. Zolang uw oude woning niet is verkocht na de oplevering van de nieuwbouw, ontvangt u maandelijks een compensatie. Dankzij Overbruggingsgarantie kunt u uw nieuwe woning met een gerust hart aankopen. Meer weten: vraag het aan de verkopend makelaar. Kuyper Blom Makelaars a Teer Makelaars 072 - 532 24 20 072 - 512 34 02 Maandagavond 22 april was er een extra ver gadering van de gemeenteraad van Heiloo. Enig agendapunt: de bezuinigingen en ombui gingen voor de jaren 2014 tot en met 2016. Boelof Bos doet maandelijks verslag van de vergadering van de gemeenteraad. De schrijver is freelance redacteur en oud-wethouder van Heiloo. De publieke tribune in de raadzaal zat helemaal vol, en daar was vooraf rekening mee gehouden. In de kantine waren luidsprekers geplaatst, zodat ook daarvandaan de vergade ring kon worden gevolgd. Op de tribune en in de kantine ver tegenwoordigers van de grote gesubsidieerde instellingen, maar vooral veel ambtenaren van de gemeente Heiloo. Iedereen had kennis geno men van het bezuinigingsvoor stel van het college voor deze avond: gelijkelijk ombuigen op drie sporen, namelijk ver kleining van de ambtelijke organisatie, verlaging van de subsidies en verhoging van de onroerend-zaakbelasting, zoda nig dat in 2016 op elk spoor 0,7 miljoen euro gevonden zou zijn, totaal dus 2,1 miljoen. Dit voorstel heeft het niet gehaald. Aan het eind van de vergade ring nam de raad met 11 tegen 7 stemmen een amendement aan van drie van de vier col legepartijen om de ozb-verho- ging uit te laten komen op 0,3 miljoen, de verlaging van de subsidies op 0,55 miljoen en de inkrimping van de ambtelijke organisatie 1,2 miljoen euro te laten bedragen. Het oorspron kelijke voorstel van het college was al een slag voor de amb tenaren, dit resultaat was een zware dreun daarbovenop. Het zal gaan betekenen dat van de ongeveer 180 fte's (voltijdsba- nen) er wellicht zo'n 25 gaan verdwijnen. Omdat velen in deeltijd werken, gaat het qua aantallen personen om ruim meer dan die 25. Met natuurlijk verloop is dit niet meer op te vangen. Gedwongen ontslagen zijn onvermijdelijk geworden. De ene na de andere poli tieke partij betoogde maandag avond dat we in het gemeen tehuis toe moeten naar een kleinere, maar dan wel meer slagvaardige en flexibele orga nisatie. De organisatie is nu nog te kwetsbaar, zo werd gezegd, met name doordat er teveel 'eenpitters' zijn, dit zijn ambtenaren met specifieke deskundigheid, die bij afwe zigheid niet te vervangen zijn. Ambtenaren moeten eikaars werk kunnen overnemen, werd gezegd. En er moet, aldus bijna alle politieke partijen, bij taken in de openbare ruimte meer worden uitbesteed, naar ver gelijkbare omliggende gemeen ten als Castricum en Bergen, of anders naar Alkmaar of de regio Groot Alkmaar, of naar private bedrijven. Zo hoor den we bijvoorbeeld dat één afvalbrengplaats voor meer dere gemeenten bespreekbaar moest zijn. De enige die in deze lijn niet meeging, was Willem Gomes van de NCPN, die liever een wethouder minder had en overigens het geld zou halen bij de miljonairs, Brussel en de JSF. I UM/ I A liikir 1 Aan het begin van de avond was er één inspreker, Jeanette Braam, directeur van de biblio theek, die sprak namens de vijf grote gesubsidieerde instellin gen: bibliotheek, muziekschool, ouderenwerk, jongerenwerk en peuterspeelzalen. Deze worden gezamenlijk de G5 genoemd. Zij zei dat het voorstel van het college voor de G5 een korting betekende van ongeveer 30 procent op het totaal van hun vijf begrotingen, en als alleen naar de subsidie werd gekeken de korting zelfs ongeveer 40 procent bedroeg. Zoals gezegd, kwam de gemeenteraad de G5 deze avond wel tegemoet, maar de verlaging van de subsidies bleef fors (550.000 euro dus in plaats van de 700.000 van het college). Wethouder Jacob Ouderkerken (PvdA) beloofde goed overleg met de G5 en gaf deze avond ook enkele denk richtingen mee. Zo meende hij dat de G5 hun inkomsten zouden kunnen verhogen en hij zei ook dat 'overloop' of 'dubbeling' vermeden zou kun nen worden. Hij gaf hierbij het voorbeeld van de bibliotheek en het Trefpunt die elk voor zich de ambitie hebben om inwoners elkaar te laten ont moeten. Waarom zou deze ont moetingsfunctie voor de beide instellingen niet gecombineerd kunnen worden, zo vroeg hij zich hardop af. Zeker moet ik de inbreng ver melden van wethouder Hero Veger (CDA, speciaal verant woordelijk voor financiën) ter verdediging van het college voorstel met betrekking tot de ambtelijke organisatie (0,7 in plaats van 1,2 miljoen). Hij wees er op dat de door de meeste partijen gewenste uitbesteding van taken in de openbare ruim te nog meer ontslagen met zich mee zou brengen (bovenop de 1,2 miljoen van de raadsmeer- derheid). En in reactie op een nog ingrijpender amendement van de PvdA over het personeel zei hij: 'Zullen we straks dan nog wel een volwaardige part ner voor buurgemeenten zijn?!' De PvdA had deze avond een eigen koers, los van de andere drie collegepartijen Heiloo-2000, D66/GroenLinks en het CDA. PvdA-fractievoorzitter Cees Rootjes verantwoordde dit met de woorden 'Wij wil len niet vreemd gaan, maar wij willen wel graag alleen slapen'. Zijn amendement behelsde een aanmerkelijk groter bedrag om te bezuinigen, waaruit dan alsnog keuzes konden worden gemaakt, en Rootjes hamerde sterk op het afstoten van 'maat schappelijk vastgoed' door de gemeente. De PvdA kreeg geen steun van andere partijen. Oppositiepartij de WD argumenteerde bij monde van fractievoorzitter René van Splunteren tegen de ozb-ver- hoging en kwam met een motie om alle gemeenschappelijke regelingen in de regio 'kritisch tegen het licht te houden'. Eventueel moet Heiloo van de WD uit een regeling stappen als die te veel geld kost of niet doelmatig functioneert. Deze motie werd door de raad una niem aanvaard. dat het in de raad verwon dering wekte dat onlangs zes gemeenten van de regio Noord- Kennemerland een convenant tekenden om de belastinginning gezamenlijk te gaan uitvoeren (Alkmaar, Heerhugowaard, Langedijk, Bergen, Schermer en Graft-de Rijp) en dat Castricum en Heiloo hier niet aan mee doen. Wethouder Veger legde uit dat Heiloo hier bewust niet aan meedeed ten eerste omdat wij het al goed geregeld had den en ten tweede omdat het Heiloo meer dan 100.000 euro zou gaan kosten om aan het regionale project mee te doen dat door Hans van Halem, fractievoorzitter van D66/ Groenlinks, werd voorgere kend dat de ozb-verhoging in het voorstel van de drie col legepartijen (het voorstel dus dat is aangenomen) bij een huis van 6 ton uitkomt op een verhoging van 45 euro per jaar en bij een huis van 3 ton op 22 euro per jaar dat de wenkbrauwen omhoog gingen toen fractie voorzitter Elly Beens van het CDA bij de stemmingen ver klaarde dat haar partij voor de ozb-verhoging eerst nog haar leden wilde raadplegen; zij hield uiteindelijk niet aan dit voorbehoud vast dat in het aangenomen amendement van de drie col legepartijen over zwembad het Baafje staat dat in 2015 een exploitatieverbetering van 25.000 euro moet worden gerealiseerd, oplopend tot een verbetering van 50.000 euro in 2016; en dat Gré Ris nog steeds afwezig was, zij is nog herstellende van haar operatie. Blockh blockhove

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2013 | | pagina 12