Lars Andersson mede-auteur van boek over 33 jaar koningin Beatrix Oranjebal Heiloo als vanouds in Ypestein Hallo Maxima! Dag Mirjam! Spelletjes in speeltuin Boekenstein H E I LOO 9 it UITKIJKPOST 2 4 APRIL Oranjebal wordt georganiseerd door stichting Oranjebal Heiloo en draait volledig op vrijwilligers. HEILOO - Op de voorlopig laat ste Koninginnedag staat Het Oranjebal als vanouds weer in Heiloo. Een lokaal maar vooral gezellig festival voor Heiloo en omstreken. Voor de kleinsten is vanaf 15.00 uur Aquabubble aanwezig voor speelplezier op het water. Tussen 15.30 en 17.00 staan zangers en zangeressen tussen 5 en 14 jaar op het podium en strijden om de eer ste plaats in The Voice of Ypestein. Om 17.00 uur uur stapt de eerste band op het podium: Bad Name. Deze band, met frontwoman Sarina Burger, speelt volgens eigen zeggen 'bekende nummers uit vervlogen tij den, afgewisseld met hedendaagse muziek zoals 'Smoke on the Water', 'Proud Maiy', Anouk, Katy Perry en Blof. Na deze band komt de Cover Company. Cover Company speelt diverse klassiekere, waaronder nummers uit de swingende seven ties. De afsluiter is dit jaar Bob en de Blue Band. Na het succes van vorig jaar zijn ze op veler verzoek weer gevraagd om Oranjebal waar dig af te sluiten. Tussen de bands door is het niet stil in de tent, want DJ Hugo en DJ Dennis zullen om beurten de lekkerste muziek draai en. De muziek zal omstreeks 22.00 uur stoppen. De bar blijft tot 22.30 uur open zodat iedereen ruim de gelegenheid heeft om de consump tiebonnen op te maken. Kijk voor meer informatie op www.oranje- balheiloo.nl. Oranjebal wordt geor ganiseerd door stichting Oranjebal Heiloo en draait volledig op vrijwil ligere. De opbrengsten komen ten goede aan verenigingen en goede doelen uit Heiloo en omstreken. HEILOO - De tv-documentai- re '25 Kroonjaren, Koningin Beatrix 1980-2005', waarin uitgebreid op haar toen zilve ren koningschap werd inge gaan, was de voorzet voor het onlangs verschenen boek 'Ik zal handhaven'. De auteurs Lukas Burgering, Heidi Wulfsen en Lars Andersson, die alle drie hebben gewerkt aan de totstandkoming van de documentaire, geven de lezer een serieus beeld van de volledige ambtsperiode van koningin Beatrix. Andersson: „Het is het eerste journalistieke boek na de aankondiging van haar abdicatie, dat vanuit ver schillende kanten belicht hoe zij haar ambt heeft ingevuld en wat er in haar 33-jarig koningschap veranderd is." Lars Andersson heeft tijdens zijn journalistieke carrière regelma tig met het koningshuis te maken gehad. Tijdens de inhuldiging van Beatrix in 1980 volgde hij als chef van de binnenlandredactie van het NOS Journaal de gebeurtenis sen in Amsterdam van het begin tot het eind. „Was haar band met Amsterdam na de inhuldiging belabberd, in 1988 heeft ze op Koninginnedag de stad met succes 'heroverd' door haar onveiwachte wandeling door de Jordaan. De NOS was daarbij." Ook was hij voor de NOS vaak aanwezig bij staatsbe zoeken van de koningin, verlovin gen, trouwerijen en andere officiële familie- en staatsaangelegenheden van de Koninklijke familie. Vanl995 tot 2006 was hij hoofdre dacteur van NOS Actueel en onder meer verantwoordelijk voor de rechtstreekse uitzending van het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima. Andersson had bij elke voorbereiding regelmatig recht streeks contact met de Koninklijke familie. En dat ging niet altijd van een leien dakje. „Want de Oranjes, met Beatrix als hoofd van de fami lie, weten goed wat ze willen en wat niet. Beatrix houdt het liefst zelf de regie in handen. Wim Kok doet Lars Andersson en het onlangs verschenen boek 'Ik zal handha ven'. Foto: Carolien Breed daar een mooie uitspraak over in het boek. Ze is naar de media altijd tamelijk afstandelijk gebleven en is er voorzichtig mee omgegaan. Door haar ambt werd alles wat ze zei op een goudschaaltje gewogen waar door ze niet alles kon zeggen." Het idee om een journalistiek boek over de volledige ambtsperi ode van Beatrix te schrijven ont stond in 2010. Andersson: „Toen was het moment van aftreden nog niet bekend. We kregen medewer king om aan het boek te werken op voorwaarde dat het zou ver schijnen nadat de troonswisse ling bekend was gemaakt. Net als voor de documentaire hebben we tientallen gesprekken gevoerd met mensen die met Beatrix te maken hebben gehad. Zoals met de oud- premiers Van Agt, Lubbers, Kok en Balkenende, die openhartig over him samenwerking met de konin gin vertellen. Ondanks dat him samenwerking van functionele aard was, kwam tijdens de gesprekken soms ook een persoonlijke compo nent naar voren. Daarnaast komen getuigenissen van politici, historici, politicologen, sociologen, maar ook gewone mensen, die een bijzondere ontmoeting met de koningin hebben gehad, aan bod." In 33 jaar is de maatschappij flink veranderd. „Beatrix heeft altijd gestreden voor een verdraagzame samenleving, waarin iedereen elkaar de ruimte gimt om goed te functio neren. Hoewel ze dat niet zo open lijk kon zeggen, is wel duidelijk dat ze een hekel aan populisme heeft." Andersson veiwacht van de nieuwe koning een modernere invulling van het ambt, waarbij door Willem- Alexander en Maxima makkelijker met de media zal worden omgegaan dan in de jaren van Beatrix. Maar ook veel zal volgens hem bij het oude blijven. LIMMEN - Mirjam Nuijens uit Limmen: „Bij deze stuur ik jul lie de foto die ik gemaakt heb tijdens het bezoek aan Alkmaar van ons koningspaar tijdens de kennismakings tour door Noord-Holland. Samen met mijn schoonzus Greet en vriendin Suus stonden we met de oranje bitter langs de gracht te genieten. Deze foto is mij zeer dierbaar omdat Maxima lijkt te zeggen: „Hé Meer, jij ook hier?" Ik denk niet dat ik ooit nog haar persoonlijke blik van zo dicht bij zal zien, alhoewel.... 14 mei in Zaandam?" HEILOO - Ook dit jaar orga niseert de Oranjecommissie West op Koninginnedag weer Oudhollandse spelletjes in en om de speeltuin van Boekenstein. Vanwege de troonswisseling vin den de spelletjes plaats van 11.30 tot 13.30 uur. Spelkaarten kosten twee euro. Met deze kaart kimnen kinderen tot en met 12 jaar spel letjes doen zoals sjoelen, kegelen, zaklopen en spekhappen én krijgen ze een glaasje limonade, een ijsje en mogen ze een keer grabbelen. Net als vorig jaar is er een kleine vrij markt rondom de speeltuin en is er een springkussen. Nieuw dit jaar is 'Koning natgooien'. Wat dat precies inhoudt, moeten jullie maar komen zien op KRoninginnedag! Maxima lijkt hier tegen de maakster van de foto te zeggen: „Jij ook hier?" Vanwege de troonswisseling vinden weer diverse Oudhollandse spelletjes plaats.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2013 | | pagina 9