Initiatief voor herplaatsing Van Foreest fontein Inschrijving taalquiz TaallOdaagse geopend De huiselijke sfeer van villa WesterVenne H E I L O O ilKll 1 3 □D INGEZONDEN BRIEVEN Met mooi weer kan iedereen die wil buiten vertoeven Elke groep heeft een eigen woonkamer/keuken KORTOM Interieur Witte Kerk te bezichtigen UITKIJKPOST 2 4 JULI 2013 HEILOO - Tot 1968 stond een fontein in een vijver voor het gemeentehuis van Heiloo. Het monument -een ontwerp in bak steen (laat Amsterdamse School stijl, 1930) van architect Dick Saai uit Alkmaar, tevens de bouwmeester van het gemeente huis van Heiloo (1927)- was een blijk van hulde van de Heilooër burgerij aan de toenmalige bur gemeester N. Van Foreest. Het werd hem op 1 juli 1930 aangeboden door de heer A.N.K Hopman, voorzitter van het huldi- gingeomité, ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum. De fontein is in 1932 geplaatst en heeft bijna veertig jaar voor het gemeentehuis gestaan. Het monument werd eind jaren zes tig gesloopt in verband met de reconstructie van het kruispunt Kennemerstraatweg- Raadhuisweg- Dokterslaan. De interesse van Tij men Valkering werd gewekt bij het zien van de res tanten van de Van Foreest fontein. De herdenkingsplaat en een paar uitstekende sier- en hoekstenen van de fontein- zijn als Heilooër historisch erfgoed bewaard geble ven in de collectie van Vereniging Oud Heiloo aan de Bergeonstraat. Valkering wilde meer weten over de fontein en vond foto's op de web site van Frans Speur. „Op foto's uit 1930 is te zien dat de fontein nog geen metalen ombouw heeft, die op latere foto's, gemaakt in ongeveer 1960, wel te zien is." In zijn zoek tocht naar meer informatie bracht Valkering een bezoek aan het Regionaal Archief in Alkmaar. Maar dit gaf hem weinig opheldering. Wel stuitte hij daar op schriftelijke correspondentie uit eind jaren zes tig, waarin de gemeente Heiloo de familie Van Foreest beloofde om de verwijderde fontein op een andere plek terug te plaatsen. En aan het inlossen van die oude belofte hoopt Valkering, als er voldoende animo voor is, na 45 jaar een bijdrage te kimnen leveren. Hij is al druk bezig om fondsen te weiven voor zijn De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 18.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. S f Priiiiini;. X.i Het weekblad Uitkijkpost wordt geproduceerd op een waterloos offset rotatiepers, de milieu vriendelijke druktechniek Advertenties Voor informatie over advertentietarieven en mogelijkheden, ga naarwww.uitkijkpost.nl. Ook kunt u contact opnemen met de advertentieafdeling, via tel. 072-5330175 of per e-mail: advertenties@uitkijkpost.nl. info@uitkijkpost.nl. Redactie De redactie is te bereiken op maandag, dinsdag en vrijdag, op tel. 072-5351071 of-mail: redactie@uitkijkpost.nl. Voor meer informatie: www.uitkijkpost.nl. Openingstijden Uitgeverij Uitkijkpost ma. 08.00 -12.00 113.00 -17.30 uur di. 08.00 -12.00 113.00 -17.30 uur wo. 09.00 -12.00 do. 09.00 -12.00 113.00 -16.30 uur vr. 09.00 -12.00 113.00 -14.30 uur Adres Bezoekadres: De Hoefsmid 5, 1851 PZ in Heiloo, tel. 072-5330175. plan om de fontein op een geschikte plek in Heiloo te herbouwen. „Zo heeft Bouwfonds een toezegging gedaan voor een gedeelte van de kosten." Valkering hoopt in contact te komen met (oud-)Heilooërs of mensen uit de omgeving die hem meer kimnen vertellen over de fon tein. En hij wil Heilooërs laten mee denken over een eventuele locatie voor de replica van de Van Foreest fontein. „Waarom en wanneer is bijvoorbeeld de metalen ombouw geplaatst? Wie waren betrokken bij de sloop van de fontein? Wat is er met de rest van het sloopmateri aal gebeurd?" Ook hoopt Valkering de bouwtekening te vinden. Wie iets weet, kan dit melden via t.valkering@quicknet.nl. taf'*"- - iJÉBw .kt*». Foto's de van website Frans Steur; Van Foreest fontein in 1930 en 1960 (met metalen ombouw). Foto: Website Frans Speur HEILOO - De Noord-Hollandse bibliotheken boven het Noordzeekanaal houden van taal. Daarom organiseren zij van 8 tot en met 18 september voor de vierde maal de TaallOdaagse, een spannend evenement waarin alles om taal draait. Belangrijk onderdeel van de TaallOdaagse is de taalquiz, waar voor op diverse locaties voorron des worden gehouden, zo ook in Bibliotheek Heiloo. Op woens dagavond 18 september strijden De planten in de tuin groeien met dit weer geweldig, ook de slakken- populatie in uw tuin groeit daarmee. Het is een grote ergernis van vele tuinbezitters en ook ik heb in mijn eigen tuin op z'n tijd een behoorlij ke slakkenplaag. Vele die dit stukje lezen strooien slakkenkorrels om de slakken te doden; STOP met strooien en blijf lezen! Onlangs vertelde een dierenarts mij dat de eigen hond van een gebruiker van slakkenkorrels was overleden aan het opeten hier van. Heel verdrietig, maar wat denkt u van de padden, kikkers en egels in uw tuin? Zij zijn de natuurlijke vijanden van de slak en zullen deze beesten opeten en u begrijpt dat ook zij het loodje leggenveel leed en weinig effectief om de slakkenpopu- latie in te dammen. Met het strooien van de gifstof Metald heeft u immers uw medestrijder omgebracht zon der dat u dat weet. Beter is het om slakkenkorrels te strooien die geen schade toebrengt aan de natuurlijke vijanden van de slak of huisdieren, bijvoorbeeld Eseargot-go van het merk Ecostyle. Nog mooier zou het zijn als u geen korrels strooit en met de juiste planten een tuin creëert waar slakken niet veel te zoeken hebben. Ook het plaatsen van potjes bier biedt geen soelaas, de slakken vinden dit wel heerlijk en ze gaan ook wel dood, maar door hun sterke reukvermogen zullen slakken vanuit andere tuinen naar uw tuin komen, dat duurt dan wel weer even, als u begrijpt wat ik bedoel... Ernst Oostindie .s&Pl si De groentetuin, de kippen en konijnen bieden afleiding voor bezoekers die graag iets buiten willen doen. Foto: Caroiien Breed zes tot acht teams, bestaande uit twee of drie personen met elkaar in Bibliotheek Heiloo om de beker en een finaleplaats. Wie is de beste in woorden spellen, taalpuz- zels, woordbetekenis enzovoorts? Familie-, bedrijfs- of vriendenteams kunnen zich vanaf nu opgeven via www.bibliotheekheiloo.nl of tel. 072-5330670. Deelname is gratis. Doe het snel, want vol vol. De finale van taaiwedstrijd wordt gehouden in de bibliotheek van Alkmaar op zondagmiddag 22 sep tember om 14.00 uur. HEILOO - Het vrijstaande woon huis aan Westerweg 360 (vlakbij de Vennewatersweg) heeft lang te koop gestaan, maar sinds een jaar is het in gebruik als ontmoe tingscentrum voor thuiswonende ouderen die met een demen tiestoornis kampen. Villa WesterVenne is een initi atief van De Zorgeirkel en is het hele jaar (alleen de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag uitgezonderd) zes dagen per week geopend. De villa ontvangt per dag (van 10.00 tot 15.30 uur) maximaal 35 'bezoekers' en biedt hen -ongeacht het stadium van hun dementiestoor nis- in huiselijke sfeer een veilige sociale omgeving; een vast dag ritme zorgt voor rust en structuur. Bezoekers, die afhankelijk van de thuissituatie variërend van één tot meerdere dagen per week langsko men, zijn ingedeeld in vaste groepen van maximaal zeven personen. Elke groep heeft een eigen woon kamer/keuken en vaste begeleiders die allerlei ontspannende activitei ten met de bezoekers ondernemen. Deze ongedwongen, laagdrempelige vorm van dagopvang ontlast niet alleen de partner, mantelzorgei's en thuiszorg en draagt ertoe bij dat oudere mensen met een geheugen probleem langer zelfstandig thuis kimnen blijven wonen; het geeft bezoekers, die door hun geheugen stoornis veelal onzeker zijn gewor den, bovendien hun gevoel voor eigenwaarde weer een beetje terug. Villa WesterVenne is opgezet vol gens de visie van Rose-Marie Dröes, professor aan het VU Medisch Centrum en gespecialiseerd in psy chosociale hulpverlening voor men sen met dementie. Alle begeleiders zijn opgeleid om passende, profes sionele zorg aan mensen met een dementiestoornis te bieden, maar hebben bovenal hun hart bij deze doelgroep liggen, werken hier met veel plezier en stralen dat uit. Elly Zomerdijk (zorgmanager): „Villa WesterVenne is geen instel ling; bij ons staan geen bedden maar comfortabele fauteuils in een gezel lig ingerichte huiskamer. We mer ken dat bezoekers na een tijdje van gewenning hier graag komen en het fijn vinden dat ze hun partner even kunnen ontlasten. Ook ontmoeten ze hier lotgenoten waarmee ervarin gen kunnen worden gedeeld. Geen betutteling, niets moet, alles mag en niemand wordt hier gecorrigeerd als iets niet gaat 'zoals het eigenlijk hoort'. Alle huiskamers hebben een eigen keuken, waar per groep de middag maaltijd wordt bereid en gebruikt. We stimuleren het als bezoekers wil len helpen bij de dagelijkse huishou delijke activiteiten." De enorme besloten tuin is van uit elke huiskamer vrij toegankelijk. Met mooi weer kan iedereen die wil heerlijk buiten vertoeven. De groen tetuin, de kippen en konijnen bieden afleiding voor hen die graag iets bui ten willen doen. Vrijwilligers, die af en toe met de bezoekers willen wandelen of andere activiteiten willen ondersteu nen, zijn altijd welkom; aanmelden kan via tel. 072- 7434710 of bij het Vrijwilligers Informatiepunt (VIP) in de bibliotheek. HEILOO - De Witte Kerk is elke woensdag open tussen 11.00 en 16.00 uur. Volgende week woens dag zal tussen 12.00 en 13.00 uur het orgel worden bespeeld op 31 juli door Hans Stehouwer.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2013 | | pagina 3