De natuur als beeld Agrariërs Limmen en Waarland sluiten opmerkelijke kavelruil Koor De Vredeburgers houdt Fancy Fair Kunst en natuur in Heemtuin De Wielenmaker Groot feest tijdens Egmond op z' n Kop in Egmond - Binnen EGMOND - Zaterdag 17 en zon dag 18 augustus is er kunst en natuur in Heemtuin De Wielenmaker, door de samen werking tussen de Heemtuin en kunstenaar Jos Apeldoorn. Vaak is Jos te vinden in de dui nen waar hij zich laat inspireren door de overweldigende natuur. De duinen vormden ook de inspiratie bron voor de aanleg van Heemtuin De Wielenmaker in 2000. Een halve hectare voormalige bollengrond werd omgevormd tot wat 13 jaar later een juweeltje van inheemse natuur werd. Dertien jaar lang zijn de vrijwilligers bezig om de natuurlijke processen te volgen en te begrijpen. Zelden werd ingegre pen op de natuurlijke ontwikkelin gen. Zo is er een zelforganiserend en biodivers geheel ontstaan met inheemse wilde bloemen, insecten, amfibieën en vogels. De tuin werd een voorbeeld voor een andere manier van tuinaanleg, beheer en onderhoud en houdt zowel tuiniers als natuurbeheerders een spiegel voor. De houten beelden van Jos Apeldoorn worden als het ware opgenomen door de overweldi gende natuur van De Wielenmaker. Op verrassende plekken staan zijn beelden alsof ze daar door de natuur zelf zijn gecreëerd. De natuurgidsen van De Wielenmaker leiden u door de tuin en Jos Apeldoorn zal aanwezig zijn om een demonstratie te geven. Zaterdag 17 en zondag 18 augustus van 12.00 tot 16.00 uur. Meer informatie, tel. 0655370787 of www.wielenmaker.nl. EGMOND - Afgelopen vrijdag stond weer in het teken van de Grijze Markt en in de avond is de aftrap gegeven voor de Alles Of Nix spelen. Met 'schiet ze eraf, touwlopen, fietsvoetbal, touwen gevecht, levend sjoelen, touwtje springen, 'Kom 't zien in...' en 'Slide for fear. Zaterdag was er eerst ruimte voor de jongste Egmonders, tijdens de kindermiddag, later gevolgd door de Alles of Nix competitie. De zondag was weer traditioneel met een mis op de Adelbertusakker en een wandeltocht door de Egmondse duinen. Het weekend werd afgesloten met een een mega dorpsbarbecue en livemuziek in het centrum van Egmond Binnen. Foto: Caroiien Breed De beelden van Apeldoorn worden als het ware opgenomen door de overweldigende natuur van De Wielenmaker. Aangeleverde foto REGIO - Wat begon als een kavelruil tussen twee veehou ders en een investeerder in Limmen kreeg een vervolg in Waarland, een tuinbouwgebied dat maar liefst 25 kilometer ver derop ligt. Deze vrij ongebruike lijke ruil op afstand werd inge geven mede door een vererving. Kavelruil 'De Tien Morgen' zorgt ervoor dat de agrarische onderne mers meer grond letterlijk voor of achter het huis krijgen. Zodoende hoeven Limmense boeren voor him percelen niet meer naar Waarland te rijden. Ze kimnen efficiënter werken door minder reistijd, vergroting van de huiskavels, maar ook door aan gepaste pereeelsvormen. Een inves teerder in Limmen zette zijn agrari sche gronden van ruim 33 hectare in de etalage. Deze gronden maakten oorspronkelijk onderdeel uit van de boerderij genaamd 'De Tien Morgen'. Diverse ondernemers toonden belangstelling. Twee van hen, sloegen de handen ineen en besloten gezamenlijk de koop te sluiten. Dit met als doel om hun vee houderijbedrijven te kunnen opti maliseren met de uitbreiding van him huiskavels met ruim 23 en bijna 6 hectare. Eén van de twee onder nemers had door vererving een perceel in Waarland in eigendom. Dit perceel werd op losse basis ver huurd aan een vollegrondstuinder. Het bedrijf in Limmen wilde het per ceel in de ruil inbrengen. Toen de 'buren' van het perceel in Waarland de mogelijkheden van kavelruil ont- LIMMEN - Voor de derde keer houdt het koor de Vredeburgers op zaterdag 31 augustus een Fancy Fair, bij het sfeervol le Protestante kerkje aan de Zuidkerkenlaan te Limmen (naast de Hortus). De leden van het koor hebben weer veel mooie spullen verzameld, zoals: kleding, boeken, glaswerk, serviezen, meubeltjes enzovoorts. Bovendien zullen een aantal kun stenaars him werk tonen. Te zien en te kopen zijn onder andere: Glas, keramiek, sieraden, tasjes, patch work, etsen, schilderijen en beelden van keramiek en steen. Kunstenares Renate Haanappel (lid van het koor), heeft voor deze gelegenheid een beeld gemaakt dat per inschrij ving verkocht wordt aan de hoogste bieder. Laat deze gelegenheid niet voorbij gaan om een origineel werk in uw bezit te krijgen! Dit alles zal omlijst worden met muziek. Gerard Leegwater, diri gent van het koor, zal het kerkor gel bespelen. Het koor zal ook een paar keer zingen. Op het terras kunt u iets drinken en genieten van dekten, sloten ze aan bij het proces. Hoewel in Waarland slechts 2,4 hectare in de ruil betrokken is, profiteren toch drie partijen: een schapen- en paardenhouder door een grotere huiskavel en twee tuin ders met vergrote veldkavels. Voor hen allen geldt dat ze mooie rechte kavels aan de ruil overhouden. Gedurende de gesprekken haak ten in Limmen ook nog twee par tijen aan: een investeerder en een kerkgenootschap, dat het nut en de noodzaak inzag van verschuiving van het eigendom, waardoor de ver kaveling voor een agrarische onder nemer kon worden geoptimaliseerd. Op 31 juli zijn alle officiële papie ren voor de ruil van in totaal 34 hec tare ondertekend. De bruto agrari sche structuurverbetering bedraagt ruim 133 hectare. Kavelruil 'De Tien Morgen' is begeleid door Stivas. De stichting houdt zich bezig met het optimaliseren van de inrichting van het landelijk gebied. Vrijwillige kavelruil is hiervoor het belangrijk ste instrument. De kavelruil valt onder de zogeheten POP2-vlag. Dit wil zeggen dat naast een provinciale bijdrage ook uit het Europees Landbouwfonds wordt geput om de notaris- en kadasterkosten te vergoeden, evenals een deel van de kosten voor de benodigde aanpas- singswerken. Ook de begeleiding door Stivas wordt uit deze gelden gefinancierd. zelfgemaakt gebak en er komt een ijscoman met zijn ouderwetse ijs cowagen. Ook is er een loterij en uiteraard kunt u zich aanmelden als lid van het koor! Op 31 juli zijn alle officiële papieren voor de ruil van in totaal 34 hectare ondertekend. Aangeleverde foto Het beeld van kunstenares Renate Haanappel dat geveild gaat worden. Aangeleverde foto 8 AUGUSTUS 2013

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2013 | | pagina 9