Accommodaties en subsidies; twee werelden Gezond ontbijten met de burgemeester 4 Vurig concert Caecilia in brandweerkazerne h e 1 l 0 0 VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD i8 Voor 4 euro naar de bioscoop Twee gescheiden werelden Tenslotte vermeld ik nog: Mooie verrassing voor Somalische uit Heiloo 9 OKTOBER 2013 UITKIJKPOST Roelof Bos doet maandelijks verslag van de vergaderi ng va n de gemeen teraad. De schrijver is freelance redacteur en oud-wethouder van Heiloo. Maandagavond 7 oktober sprak de gemeenteraad uitge breid over het nieuwe accorn- modatiebeleid. Hoofdzaak hierbij is het invoeren van zogenaamde kostendekkende huren voor de gebruikers van gemeentelijke accommodaties, om te beginnen de welzijnsac- commodaties (en in een verde re toekomst wellicht ook sport en onderwij saccommodaties). Welzijnsaccommodaties in gemeentelijke eigendom zijn onder meer de bibliotheek en de muziekschool, het Trefpunt, het Brunogebouw (BukBuk) en theater De Beun. Deze accom modaties worden beheerd door stichtingen die aan de gemeente een beperkte of zelfs symbo lische huur betalen (alleen bij de bibliotheek is de constructie wat andere). Op deze wijze is sprake van zogenaamde indi recte subsidie en daar willen college en gemeenteraad van af. Zij willen een kostendekkende huur, waar alle lasten voor de gemeente als eigenaar in ver werkt zijn, zoals afschrijvings termijnen voor de bouw, eige- narenonderhoud, onroerend zaakbelasting en grondprijs. Die kostendekkende huur moet dan worden ingevoerd in een periode van vijf jaren, waarbij elk jaar 20 procent van het ver schil tussen toekomstige huur en huidige huur moet worden opgebracht. Hierover is uiteraard over leg gevoerd met alle betrokken welzijnsstichtingen. Deze zien deze operatie met grote vreze tegemoet, want de huurverho gingen zijn (zeer) fore en de stichtingsbesturen zijn er niet van overtuigd dat zij de hogere huur kimnen opbrengen of kun nen doorberekenen aan him klanten, c.q. onderhuurders. De gesprekken die de verant woordelijke wethouder, Jacob Ouderkerken (PvdA), hier over met de stichtingen heeft gehad, waren dan ook verre van gemakkelijk. In die gesprek ken heeft de wethouder telkens weer het uitgangspunt voor deze hele operatie naar voren gebracht, namelijk dat college en raad voortaan geen accom modaties meer willen subsidi ëren maar (welzijns)activitei- ten en dat voor subsidie voor activiteiten een beroep moet worden gedaan op de pot met - directe - subsidies die elk jaar bij de begroting voor het nieu we kalenderjaar wordt verdeeld (straks weer voor 2014 in de raadsvergadering van 4 novem ber). Maar die pot wordt door de bezuinigingen alleen maar kleiner! Dan blijft dus toch de hamvraag hoeveel rek er zit in tarieven die de welzijnsstich tingen hanteren voor hun klan ten en him huurders. Het voor beeld dat dan altijd rondzingt (ook weer maandagavond in de raad), is dat van de kaartjes voor de filmliga('s) in De Beim, waar een bioscoopvoorstelling IUjim niet meer dan 4 euro kost. Maar uiter aard heeft elke (onderhuur der zijn eigen specifieke situ atie. Dat is dan ook de reden waarom door de politiek van het college en dan met name deze wethouder verlangd wordt dat er met de stichtingen 'maatwerk' overeen gekomen wordt. Daarvoor gaat Ouderkerken opnieuw gesprek ken voeren. Eén houvast daar voor heeft hij maandagavond van de raad meegekregen, en dat is dat de toekomstige kos tendekkende huur berekend zal worden op basis van de zogenaamde netto contante waarde (NCW), een technisch verhaal, waar niet zoveel tegen in te brengen is. Dit betrekke lijk eenvoudige besluit werd genomen met de stemmen van de vier coalitiepartijen plus een- vrouwsfractie Gree Ris vóór en de stemmen van de WD en de NCPN tegen. De NCPN (een mansfractie Willem Gomes) wilde geen huren verhogen en geen subsidies verlagen en zei erbij: 'Er zijn al hangjongeren, hangouderen moeten we zien te voorkomen.' Namens oppositiepartij de WD trok Ellen Las van Bennekom fel van leer tegen het college en de wethouder. Zij beweerde dat het college in dit dossier 'het spoor volledig bijster' was geraakt. Volgens haar was bij de aanvang van dit traject afgesproken dat kostendekkende huren in ver band zouden worden gebracht met (directe) subsidies en dus ook met de zogenaamde sub sidieplafonds, die dan wellicht verhoogd moesten worden. Zij legde ook de vinger op de huuropbrengstverhoging die de gemeente uiteindelijk tege moet kon zien, namelijk 240.000 euro, en wilde die verhoging dan ook aangewend zien voor verhoging van de subsidiepla fonds. Accommodatiebeleid en subsidiebeleid waren volgens haar twee gescheiden werel den geworden, en ze zei: 'Het lijkt of die op twee verschil lende gemeentehuizen worden uitgewerkt.' Ze haalde er zelfs de spreuk bij die prijkt in de hal van ons enige echte eigen (oude) gemeentehuis: 'Wat in zichzelf verdeeld is, kan niet bestaan.' In repliek op dit betoog en de betogen van andere fracties sprak wethouder Ouderkerken van 'een lange zoektocht' en 'een moeizaam gebeuren'. Hij zei ook: 'Wij zijn op dit moment nog niet geslaagd.' Het besluit van deze avond, over de methodiek van de huurprijsvaststelling, noemde hij 'een tussenstap'. Voor wat de komende maanden betreft - tot aan de gemeente raadsverkiezing van maart 2014 - zei hij dat hij zal 'proberen een flinke aanzet te geven' voor het verdere vervolg en dat hij in zijn overleg met beheersstichtingen zal 'kijken wat daar mogelijk is'. Hij erkende dat de 240.000 euro opbrengstverhoging voor de gemeente extra ruimte schiep voor subsidiëring. Tijrnen Valkering van Heiloo-2000 commentarieerde: 'Het grote gevecht moet nog beginnen.' Hanny Kaan van het CDA: 'Met de winst van de transparantie moeten we niet het kind met het badwater weggooien.' Tenslotte over dit onderwerp: in het aangenomen voorstel staat ook dat besloten wordt tot de genoemde huurprijsbere kening 'op basis van een voor stel dat binnen een jaar wordt voorgelegd aan de raad, waarin zijn opgenomen eventueel nader uit te werken maatrege len ter compensatie'. Het gaat dus om zaken waar nog een gemeenteraadsverkiezing tus sendoor komt. De huurverho ging (eerste schijf) gaat op z'n vroegst in in 2015. dat de raad kennis nam van de eindversie van de 'Toekomstvisie 2030' die na een uitgebreid interactief proces in het doip tot stand was geko men. Verschillende politieke partijen namen echter afstand van sommige 'ambities' in dit document, zoals het 'bouwen van meer dan drie (woon)lagen op sommige plekken' en de ambitie 'Verblijfsgebieden zoals het Stationsplein en Looplein worden autovrij'. Daar zijn ver kiezingsprogramma's voor! dat wethouder Ouderkerken meedeelde dat er een oplos sing is voor de opstaldiscussie met judovereniging Dojo; het bestuur van Dojo zal de bereik te overeenstemming voorleggen aan de leden; dat het Gree Ris niet lukte om Willem Gomes in een betere stemming te krijgen. Ris kende hem privé als een vrolijke baas, die zelfs graag voor haar zong, waarom in plaats van zijn poli tieke 'azijnpisserij' ook niet eens in de raad een lied gezon gen? Gomes ging er niet op in, hij bromde alleen dat hij aan 'lessen van psychiater Ris' geen behoefte had; dat afwezig waren de raads leden Dick Bergmans wegens een heupoperatie en Aris de Wit wegens een knieopera tie, beiden van Heiloo-2000. Gelukkig was in deze fractie Jan Valkering na een lange afwezig heid wegens ziekte weer terug gekeerd. Ook was nog afwezig wethouder Hero Veger (CDA), wegens ziekte. HEILOO - De burgemeester en wethouders van de gemeente Heiloo nodigen inwoners van Heiloo uit voor een gezond ont bijt op woensdag 16 oktober om 07.30 uur in de B en W-kamer van het gemeentehuis. Hiermee vragen zij aandacht voor het belang van een gezonde leefstijl. Tijdens het ontbijt vindt de lancering plaats van Appeltje Eitje. Onder deze naam start de gemeen te met het verzamelen van initiatie ven in Heiloo die laten zien dat voor gezond kiezen makkelijk is. Bent u inwoner van Heiloo en wilt u samen met een aantal doipsgenoten van een ontbijt genieten, dan kunt u zich aanmelden door een e-mail te sturen naar info@heiloo.nl of te bellen met tel. 072-5356666. Aangezien er een beperkt aantal plaatsen beschikbaar is, vindt inschrijving plaats naar afspiegeling van de bevolking (van jong tot oud). HEILOO - Op zondag 13 oktober geeft de Heilooër Harmonie Caecilia een gratis Koffieconcert, met zowel Jeugd- als A-orkest. Een concert met aanstekelijke blaasmuziek, op een wel heel bij zondere locatie. De muzikanten tre den namelijk op in de brandweer kazerne van Heiloo. Hiervoor heeft dirigente Alida Holwerda vurige muziek uitgezocht, afgewisseld met stemmige en lichte stukken. Zo speelt Caecilia het harmonie- werk Inferno van Sven van Calster en muziek uit de film Backdraft. Het concert begint om 11.30 uur aan het Rosendaal 2a te Heiloo. Entree en koffie zijn gratis. Meer informatie via: www.caecilia-heiloo.nl. Dirigente Alida Holwerda en brandweerman Dennis van der Vlugt in voorbereiding op het concert van harmonie Caecilia in de brandweerkazerne van Heiloo. Aangeleverde foto HEILOO - Voor mevrouw Haawo Husseen, een Somalische vluch telinge die in Heiloo woont, was het vorige week een complete verrassing toen ze hoorde dat de mensen van Keer op Keer haar een donatie van 800 euro wilden geven. Nu kon ze eindelijk haar beide kinderen naar Nederland laten komen, die van de IND toestemming hadden gekregen om vanuit Nairobi naar hun moeder te vertrekken. Vanuit Keer op Keer worden regelmatig 'goede doelen' met een donatie verrast. Deze week was mevrouw Haawo hun 'goede doel'. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2013 | | pagina 18