Service Bibliotheek aan Huis onmisbaar Last van chronische vermoeidheid? Evean helpt u hiermee om te gaan Nieuw materiaal voor Fitness voor Vrouwen ZORG EN WELZIJN SPECIAL 16 OKTOBER 2013 Vrijwilliger Ina Hoogeboom bij meneer Bijvank thuis, Aangeleverde foto HEILOO - Lezen doet ontelbaar veel men sen over de hele wereld enorm veel ple zier. Heerlijk wegdromen bij een verhaal laat je even alles om je heen vergeten. En het is voor veel ouderen een plezierige bezigheid om de dag door te komen. Bibliotheek Heiloo zorgt er al meer dan twintig jaar voor dat iedereen, die niet zelf naar de bibliotheek kan komen, boe ken aan huis bezorgd krijgt. Vrijwilligers gaan daarvoor één keer per vier of zes weken op bezoek bij hun klant(en) van de service Bibliotheek aan Huis. Vaak wordt gevraagd of er dan geen boe ken worden gebracht die men al heeft gelezen. En hoe weet de vrijwilliger wat de klant wil? Allereerst is er een kennis makingsgesprek met een medewerker van de bibliotheek. Daarbij wordt zo goed mogelijk in beeld gebracht wat de klant wil en hoeveel men wil lezen. Want iedereen heeft zo zijn eigen wen sen: de één heeft liever geen boeken van buitenlandse auteurs, de ander wil ab soluut geen romantiek maar een goede detective of een historische roman. En bij een deel van het oudere publiek is de streekroman duidelijk populair. Gelukkig heeft Bibliotheek Heiloo een ruime collectie met voor elk wat wils. En wat hierbij zeker van belang is, dat veel ook in grote letter beschikbaar is. Sommige mensen verslinden met gemak tien boeken per maand en een ander doet een maand over twee boeken. Er is voor iedereen een abonnement dat bij hem of haar past. Wanneer een vrijwil liger voor een klant een boek wil lenen dat al eerder geleend is, wordt dat bij het uitleenapparaat aangegeven. Zo wordt voorkomen dat men iets krijgt dat al bekend is. Meer dan alleen een boek... Sinds de uitleenposten van de biblio theek in Zorgcentrum Overkerck en De Loet zijn gesloten, maken ook veel bewoners van de zorgcentra gebruik van de service Bibliotheek aan Huis. Voor hen én voor de klanten die nog zelfstandig wonen, geldt dat er bij het bezorgen van de boeken vaak ook even gelegenheid is voor het maken van een praatje. Dat kan gaan over de gelezen boeken maar na tuurlijk ook over andere zaken. Zo heeft deze service naast een praktische ook een sociale kant. Dat lezen voor aan huis gebonden men sen heel belangrijk is, geven de volgende reacties duidelijk aan: 'Ik ben zo dank baar dat dit kan','Ik zou niet weten hoe ik de dag zonder boeken moet doorko men','Zonder boeken zou ik me eenzaam voelen', 'Fijn dat jullie zoveel grotelet- terboeken hebben' en 'Lezen is de enige ontspanning die ik heb'. Dit is voor de bibliotheek een stimulans om zoveel mogelijk mensen te bereiken. Deskundige vrijwilligers De vrijwilligers leren de wensen van de klant steeds beter kennen. Toch is het ook belangrijk dat zij de klant zo nu en dan eens verrassen met iets heel anders zoals een mooi fotoboek van Austra lië omdat men weet dat de klant daar familie heeft wonen, een tijdschrift over fotografie, een nostalgisch boek over het boerenbedrijf... of een cd met gezellige liedjes of een mooi klassiek stuk. Ook wordt door de vrijwilliger soms een grootletterboek voorgesteld als men merkt dat het lezen moeizamer gaat. En de daisyspeler, een speciaal voorleesap- paraat, kan worden gedemonstreerd met een bijbehorend luisterhoek. Zo komt de informatie die de bibliotheek in huis heeft over leeshulpmiddelen ook bij de klant van de Bibliotheek aan Huis. Het bezorgen van boeken of tijdschriften kan ook af en toe worden gecombineerd met een stukje voorlezen door de vrijwil liger. Dat kan een hoofdstuk uit een boek zijn, maar ook iets uit de krant of een mooi gedicht. Sommige klanten willen graag zelf online in de catalogus van de bibliotheek kijken, het is dan handig dat HEILOO - Dankzij de Stichting Fondsenwerving Welzijn Heiloo is de groep Fitness voor Vrouwen die elke week traint in het gymlokaal aan de Burenweg in het bezit gekomen van nieuw materiaal voor bewegingsactiviteiten. De leidster van de fitnessgroep, Mieke Koops, is reuze in haar sas met de gloednieuwe hoepels, linten, springtouwen en stokken. Mede namens alle groepsleden dankt zij allen die via de Stichting Fondsenwerving een bijdrage hebben geleverd. Aangeleverde foto HEILOO - Ongeveer 200.000 Nederlan ders hebben last van chronische ver moeidheid. Evean geeft speciaal voor deze groep mensen de cursus Omgaan met chronische vermoeidheid. De cursus helpt onder andere beter met vermoeidheidsklachten om te gaan. Het uiteindelijke doel van de cursus is de kwaliteit van leven te verbeteren. De cursus start dinsdag 12 november in Wijkgebouw Heiloo aan de Holleweg 94. De inschrijving is gestart. Bij chroni sche vermoeidheid gaat het meestal om onverklaarbare aanhoudende en ernstige vermoeidheidklachten waarvoor geen directe oorzaak gevonden wordt. En al tijd vermoeid zijn kan een flink negatief effect op het dagelijks leven hebben. Kwaliteit van leven verbeteren Evean geeft speciaal voor mensen met chronische vermoeidheid de cursus Om gaan met vermoeidheid. De cursus heeft onder andere als doel inzicht te krijgen in de klachten; om te leren gaan met de klachten; efficiënt met energie om te leren gaan en het vinden van een juiste balans in alle dag. Het uiteindelijke doel is de kwaliteit van leven te verbeteren. De cursus bestaat uit zes sessies, die eens per week plaats vindt. Een sessie duurt ongeveer twee uur, met halver wege een pauze. De sessies bestaan uit een presentatie, een gesprek en praktij koefeningen. „Om het geleerde meteen in praktijk toe te passen geven we de deelnemers thuisopdrachten mee", geeft Martine aan. „Om te bepalen of de cursus geschikt is, wordt er voorafgaand aan de cursus een individuele sessie ingepland. Ik ga dan met de mensen in gesprek om te kijken of de cursus ook daadwerkelijk iets voor hun kan beteke nen", aldus Martine. Deze sessies staan gepland tussen 28 oktober en 8 novem ber. Voor meer informatie over de cursus of om u aan te melden kunt u tijdens kantoorurencontact opnemen met Mar tine Hille op tel. 075-6479213 of mhille@ evean.nl. Voor het complete zorgaanbod van Evean rondom chronische vermoeid heid kijkt u op www.evean.nl. de vrijwilliger daarbij kan assisteren als dat nodig is. Buurtbus Gelukkig is de bibliotheek ook goed bereikbaar met de buurtbus. Men kan voor de ingang uitstappen. Klanten van de service Bibliotheek aan Huis die graag af en toe eens zelf willen snuffelen in de bibliotheek, maar dan met hulp van hun vrijwilliger, kunnen samen met de buurtbus. Informatie over een abon nement van de buurtbus is te lezen op www.buurtbusheiloo.nl. Mailen of bellen kan ook, buurtbusheiloo@gmail.com of 06-44629180 (dhr. R. van Riemsdijk). Aanmelden Wilt u ook gebruik maken van de service Bibliotheek aan Huis of meer informatie, bel dan met Bibliotheek Heiloo op tel. 072-5330670 of via e-mail: info@ bibliotheekheiloo.nl. Tijdelijk gebruik maken van deze service kan ook, bijvoor beeld in verband met ziekte of revalida tie of alleen gedurende de winterperiode, Wilt u voor de bibliotheek een schakel zijn in de Bibliotheek aan Huis of bent u geïnteresseerd in ander vrijwilligerswerk voor de bibliotheek, kijk dan op de web site van het Vrijwilligersinformatiepunt (www.vrijwilligersheiloo.nl, vacature bank) of bel 072-5330670.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2013 | | pagina 17