De trimploeg van de Corneliuskerk Wanneer een dierbare overlijdt, staat de wereld even stil Begraafplaats en Crematorium Westerveld opent de deuren op 6 april Al ruim dertig jaar zijn de heren van de trimploeg van de Corneliuskerk elke dinsdag- en donderdagochtend trouw te vinden op het kerkhof en in de pastorietuin. Het gros van de vrijwil ligers is gepensioneerd en vindt in het wekelijkse tuinierochtendje een vorm van ontspanning in de buitenlucht. De Trimploeg verricht ook hand en span diensten in de kerk, zoals het neerzetten van de kerstkribbe en de kerstboom of het weghalen van de schotten in de kerk als er een drukbezochte viering wordt verwacht. De gezelligheid (om 10.00 uur heeft Jopie of Tilly de koffie klaarstaan in de keuken van de pastorie en worden onder het koffiedrin ken verhalen uitgewisseld) en de saamho rige sfeer (de mannen leven ook buiten het kerkterrein met elkaar mee) dragen ertoe bij dat de trimploeg nog nooit een tekort aan vrijwilligers heeft gekend. Eenmaal bij de trimploeg stoppen de meesten alleen als ze het lichamelijk echt niet meer kunnen bolwerken. Van de thans circa 32 vrijwil ligers steken ook Joop Koppes en Johan Liefting wekelijks de handen uit de mou wen. Daarnaast regelen zij de coördinatie van beide ploegen. Joop: „De trimploeg is ontstaan in 1982. De koster was vanwege een hartaandoening toen niet meer in staat het groenonderhoud van de parochietuin en het kerkhof voor zijn rekening te nemen. Er is toen een groep vrijwilligers opgestaan die de werkzaam heden van hem overnam. Van de eerste trimploeg is nog één iemand in leven. Waar vroeger de trimploeg van het kerkhof (op dinsdagochtend) en die van de pastorietuin (op donderdagochtend) strik gescheiden waren, zijn er nu vrijwilligers die regelmatig beide ochtenden komen helpen." De mannen van de dinsdagploeg zorgen dat het kerkhof er piekfijn uitziet; ze ruimen onder meer verlepte bloemen en afgebro ken takken, schoffelen onkruid rondom de graven weg en harken de paden netjes aan. Ook worden de bomen en struiken van de singel onderhouden en indien nodig gesnoeid. Joop vertelt dat vooral het weghalen van oude bloemen gevoelig bij nabestaanden kan liggen: „Bij sommige graven laten we deze dan ook zolang moge lijk liggen. Het komt ook voor dat mensen denken dat bloemen te snel zijn wegge haald. Die blijken dan te zijn weggewaaid en een eindje verderop beland." Daarnaast helpen ze Jos Henselmans, beheerder van het kerkhof, bij het ruimen van graven die niet verlengd worden. De donderdagploeg onderhoudt de pasto rietuin; een oase van groen en rust, met slingerende paden waarop priesters vroeger hun gebeden prevelden. Soms wordt hierbij zwaarder materieel ingezet. Bomen die te groot zijn, worden gesnoeid of soms omge zaagd, waar veelal nieuwe aanplant voor in de plaats komt. Het voorjaar is al een beetje zichtbaar in de tuin; her en der steken de eerste voorjaarsbodes hun koppie voorzich tig boven de grond. De vijver in de tuin is in ere hersteld, zelfs het 'trouwbruggetje' is terug van weggeweest. Johan Liefting heeft de twee verstrengelde zwaantjes van hout gemaakt: „Ook voor oudere echtparen is het een geliefd fotoplekje op hun huwe lijksdag." Het licht dat bij de ingang van de tuin door het weghalen van een paar hoge dennenbomen vrij spel heeft gekregen, biedt andere plantjes weer levenskansen. Kortom: Het is een feest om de mannen samen bezig te zien en een troost voor na bestaanden; het kerkhof wordt met liefde en respect verzorgd! Johan Liefting en Joop Koppes (onder andere coördinatie van de trimploeg van de Corneliuskerk) op het terug van weggeweest zijnde trouwbruggetje. Foto: Carolien Breed De bijzondere locatie van Westerveld aan de Duin- en Kruidbergweg in IJmuiden; een historisch park, maar wel helemaal van deze tijd. Aangeleverde foto In april is het honderd jaar geleden dat de eerste crematie in Nederland plaats vond. Dat gebeurde in Crematorium Westerveld; het eerste crematorium van Nederland (1913). Deze ruime historie is nog steeds terug te zien in het hedendaagse gedenkpark. De monumentale aula's, oude monumen ten van vooraanstaande overledenen en bomen die al er al ruim een eeuw staan. Een historisch park dus, maar wei helemaal van deze tijd. Met de meest moderne moge lijkheden op het gebied van catering en de plechtigheid, maar ook als het gaat om een grafmonument. Qua materiaal en vorm is er tegenwoordig heel veel mogelijk. Om u te laten zien hoe historie zich kan mengen met moderne dienstverlening, organiseren wij op 6 april een Open Dag. U kunt een kijkje nemen in de verschillende ruimtes en een rondleiding volgen over het gedenkpark. En onze medewerkers beant woorden al uw vragen. U bent van harte welkom op zondag 6 april van 11.00 uur tot 16.00 uur. Wanneer een dierbare overlijdt, staat de wereld even stil... In de dagen die hierna volgen zal er in een korte tijd veel geregeld moeten worden om invulling te geven aan het naderende afscheid. Graag sta ik u hierin bij en help bij het maken van de juiste keuzes. „Stap voor stap, want u hoeft niet alles al op de eerste dag te beslissen. Ik bied u houvast en rust in de hectische dagen die een overlijden vaak met zich meebrengt. Mijn begeleiding kenmerkt zich door warme betrokkenheid, grote flexibiliteit en oog voor detail en uw budget. Ik sta open voor ideeën en onderzoek alle mogelijkheden zodat het afscheid past en aansluit op al uw persoonlijke wensen, immers." Op de dag van afscheid worden er veel mooie woorden gesproken en bijzondere muziek gespeeld, waarvan het heel fijn kan zijn om deze nog eens terug te kunnen ho ren. Dit kan een belangrijke bijdrage leveren aan het verwerkingsproces. „Daarom advi seer ik families vaak om een geluidsopname te laten maken van de afscheidsdienst. De 'Riverstudio' uit Alkmaar maakt op zeer professionele wijze prachtige geluidsopna mes op elke willekeurig locatie en is voor mij een betrouwbare partner, die weet waar het bij afscheid nemen om gaat." „Heeft u een uitvaartverzekering? U bent altijd vrij in uw keuze van uitvaartonderne ming, ongeacht waar u verzekerd bent! Bent u benieuwd naar de kosten? Anno Nu Uitvaarverzorging maakt kosteloos en geheel vrijblijvend een kostenbegroting op maat voor u." Petra van der Meer, Anno Nu Uitvaartverzor ging, Rein Wijnja, RiverStudio Alkmaar

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 13