Uitvaarten aan veranderingen onderhevig Uitvaartverzorging Pieter Dekker houdt kosteloze voorbesprekingen Steun bij rouw bij verlies van een levenspartner: De Spiegelboog Voor Henny Stoop van Capella Uitvaartverzorging is elk afscheid bijzonder UITVAART ♦SPECIAL Weggaan... 15 Weggaan maakt niet veel geluid Niet meer dan herfstbladeren die opstuiven in de wind. De boom blijft verweesd achter nu zijn/haar stem op het tuinpad ligt en geluiden dempt haast onhoorbaar. Je voetstappen die zich verwijderen alleen wie achterblijft weet hoe afscheid klinkt UITKIJKPOST 19 FEBRUARI 2014 Een persoonlijke benadering, kwaliteit en scherpe tarieven vormen het han delsmerk van Uitvaartverzorging Pieter Dekker. „Steeds vaker houden we een kosteloze voorbespreking om een uitvaart voor te be reiden. Dan denken we, al voor dat iemand overlijdt, mee over een mooi afscheid tegen zo laag mogelijke kosten." Die voorbereiding brengt veel rust, niet alleen in de laatste fase van het leven, maar bij iedereen die behoefte heeft aan duide lijkheid over een uitvaart. Pieter Dekker: „Een uitvaart is voor ons echt maatwerk. We proberen vorm te geven aan alle wensen van de overledene en nabestaanden." Een goede uitvaart, hoeft niet duur te zijn. Dat is al jaren het motto van Pieter Dekker. „We willen transparant zijn. Veel mensen maken zich zorgen over de kosten van een uitvaart. Wij laten dagelijks zien dat een afscheid waardig en mooi kan zijn, ook bij een beperkt budget." Uitvaartverzorging Pieter Dekker: www.uitvaartdekker.nl, 072- 5122614 Het team van Uitvaartverzorging Pieter Dekker, van links naar rechts: Lissette Wit, Marion Velzeboer, Evelien de Jager en Pieter Dekker. Aangeleverde foto Als je een levenspartner verloren bent, ben je lang bezig met gevoelens van rouw en verlies. Je leven van dag tot dag voelt anders dan voor het verlies. Enkele maanden na de uitvaart voelen nabestaanden vaak de behoefte om met iemand te spreken van buiten de familie- en vriendenkring. Gesprekken met een rouw- begeleider kunnen heel steunend zijn om verder te komen met de eigen gevoelens en het verdriet. Rouwbegeleidster Eva Snieder - Nieuwhof van De Spiegelboog verzorgt die individuele gesprekken. De gesprekken vinden plaats in de praktijk of bij de nabe staande thuis. De Spiegelboog biedt ook lot genotengroepen rouwverwerking aan. Drie maal per jaar start een nieuwe groep. Door uitwisseling van gevoelens en ervaringen kan men het verlies beter een plaats geven in het eigen leven, aldus Eva Snieder. Ook vindt men vaak nieuwe zingeving voor de toekomst door met elkaar te praten. Op de website www.despiegelboog.nl staat meer informatie. Bel voor vragen of een ken nismakingsgesprek: 06-11445637 of mail: info@despiegelboog.nl. Eva Snieder - Nieuwhof van De Spiegelboog. Aangeleverde foto Ook uitvaartzorg is aan veranderingen onderhevig. Waar velen vroeger kozen voor een traditionele, ingetogen uit vaart, komt het tegenwoordig steeds vaker voor dat nabestaanden ballon nen oplaten, kinderen bellenblazen en veel kaarslicht de uitvaart opluistert. Uitingen in de geest van de overleden persoon. Henny Stoop van Capella Uitvaartverzorging heeft in de decennia dat ze dit bijzondere vak uitoefent gemerkt, dat de schroom om afscheid te nemen van 'het lieve lijf van de overledene minder is geworden. „De laatste zorg is steeds vaker een mooi ritueel, samen met familieleden." Henny is katholiek opgevoed en als een gelovig mens voelt ze zich thuis in elke kerk. In haar vorige beroep, ze was hiervoor kraamverzorgster, voelde ze al de behoefte om er te zijn voor mensen. Als vrijwillig ster deed ze al menigmaal de avondwake voorafgaand aan de uitvaartmis. Ook toen maakte ze al gedichten; 'om de overledene iets liefs mee te geven'. Op haar veertigste voltooide Henny de opleiding voor uit vaartverzorging en werkte 3,5 jaar bij een begrafenisonderneming. In 1997 ging ze samen met haar man Theo Steeman -los van Associatie Alkmaar- verder met Capella. In 17 jaar heeft Henny bijzondere uitvaarten mogen begeleiden. Zoals het afscheid van de heer Snethlage van de Nijenburg. „Toch een beetje het Koninklijk Huis van Heiloo; voor mij een hele eer. Het contact met me vrouw Snethlage- Van Foreest, het afscheid, haar gemis en eenzaamheid. Af en toe kwam ik daarna wel eens bij haar een kopje thee drinken in het prieel." En ook haar afscheid heeft Henny mogen verzorgen. „Indachtig haar wens werd zij met paard en wagen van haar geliefde Nijenburg overgebracht naar haar laatste rustplaats. Zo was dat altijd ge gaan in haar familie!" Uiteraard heeft Henny in al die jaren ook afscheid moeten nemen van andere mensen die zij hoog achtte. Zoals haar huisarts, dokter Duijvestein. „Hij overleed tijdens mijn huwelijksreis. Hij stond altijd voor mij klaar en steunde mij in mijn werk." Henny is hiervoor eerder huiswaarts gekeerd. „Nu kon ik er zijn voor hem en zijn familie." Ook toen haar vader overleed nam Henny de uitvaartverzorging voor haar rekening. Henny had een sterke band met haar vader, die haar echter van te voren op het hart had gedrukt: 'Je doet alles zelf en staat niet te janken. Die tranen huil je nu maar, als ik nog leef; dan huilen we samen.' Toch werd het haar bijna teveel. In de periode erna zocht ze troost in haar werk, maar dat bleek iets teveel gevraagd. „We zijn er toen even tussenuit gegaan, hebben een paar weken gekampeerd aan een meertje. Overal waar ik liep, zag ik mijn vaders beeld voor me. Op die camping heb ik het verlies een plekje kunnen geven." In Heiloo zijn diverse locaties om een af scheid te houden. Zoals de drie kerken met onder meer gelegenheid tot condoleren, waar ook een hapje en een drankje geser veerd kan worden. Om na de plechtigheid bij elkaar te komen, wordt steeds vaker uitge weken naar één van de horecagelegenheden, die Heiloo rijk is. Ook het crematorium is een plaats van afscheid. „Soms gaan nabestaan den zelfs mee naar de ovenruimte; om ook bij de laatste handeling aanwezig te zijn. Zij zien dan de kist in de oven verdwijnen. Ik zeg er dan altijd bij: „Bedenk datje afscheid neemt van het jasje waarin hij of zij woonde. Wie hij of zij was, leeft verder in je hart!" De brandende kaars in de antieke lamp van Henny, aangestoken op de plaats waar de overledene altijd leefde, wordt pas gedoofd bij het graf als de kist gedaald is, of bij de oven van het crematorium. Henny besluit: „Voor mij is ieder afscheid bijzonder!" Henny Stoop van Capella Uitvaartverzorging. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 15