Locatie C2000 mast wordt hoofdpijndossier INGEZONDEN BRIEF 8 19 FEBRUARI 2014 UITKIJKPOST Op de voorpagina van 'de Uitkijkpost' van vorige week stond een artikel betreffende 'de definitieve locatie voor een C2000 antennemast in Heiloo' wat iedereen bij mij in de buurt onaan genaam verrast heeft. Wij wonen nl. vlakbij die locatie, en voelen ons door deze gang van zaken overvallen door ons eigen gemeentebestuur. De bewuste mast zou aanvankelijk geplaatst worden ten zuiden van de Ype- steinerlaan nabij de golfbaan, want uit metingen was gebleken dat dit de ideale locatie was, zo blijkt uit eerdere be richtgeving, en tegen plaatsing bezwaar maken was niet mogelijk, zo werd destijds evenals nu gesteld. De mast was op deze locatie echter alles behalve welkom, en door toedoen van het actiecomité C2000 ja, maar niet hier' ging de gemeente op zoek naar een alternatieve locatie. Deze zou, zo bleek uit rapportage van een ingehuurd instituut, gevonden moeten worden in westelijke richting en zo dicht mogelijk bij de oorspronkelijk bepaalde locatie. Daarop ging de gemeente kijken welke percelen in aanmerking kwamen voor mogelijke plaatsing en trad met de particuliere eigenaren hierover in overleg, hetgeen met niemand tot overeenstem ming leidde. Dat wekt geen verbazing; niemand zit immers te wachten op een uitzichtverpestend 40 meter hoog gedrocht vlak bij zijn huis dat straling af geeft waarvan de lange termijn effecten op de menselijke gezondheid niet met zekerheid zijn vastgesteld, en die zonder twijfel een forse waardevermindering van de omliggende onroerende zaken met zich meebrengt. Daarop werd als nieuwe 'definitieve' locatie gekozen voor een perceel weiland achter Westerweg 360 dat qua ligging niet 'ideaal' is zoals de oorspronkelijk gekozen locatie nabij de golfbaan, maar 'acceptabel'. Bovendien is dit perceel in eigendom van de gemeente Heiloo (wat het allemaal een stuk makkelijker maakt), en zo lezen we in een schrijven van BEtW Heiloo aan de gemeenteraad d.d. 11-2-2014 schijnheilig: 'De aanwonende eigenaar van de Westerweg 360 heeft ingestemd met de plaatsing van de C2000 mast op deze locatie. Alles moet de in druk wekken dat het netjes geregeld is en in goed overleg tot stand gekomen. Niets is echter minder waar. In feite is het een heel slechte keuze die getuigt van gebrek aan lange termijnvisie, en bovendien wordt bewust geprobeerd de burgers en de gemeenteraad op het verkeerde been te zetten door een verkeerde voorstelling van zaken te geven. Want wie is eigenlijk die eigenaar van Westerweg 360 die instemt met plaat sing, en hoe komt de gemeente Heiloo aan de eigendom van het perceel weiland erachter? Om met de eerste vraag te beginnen: de eigenaar van Westerweg 360 is Stichting 'de Zorgcirkel', die op dit adres sinds 1 jaar een dagopvang voor dementerende bejaarden exploiteert. De vermelde toestemming is niet afkom stig van het bestuur van deze Stichting, maar van de afdeling 'vastgoed' die niet gevestigd is op het adres Westerweg 360 en daarmee is de instemming niet afkomstig van de aanwonende eigenaar, zoals BEtW aan de Raad schrijft. Boven dien, aangezien deze toestemming buiten medeweten en zonder instemming van het bestuur van de Stichting is gegeven is zij van nul en generlei waarde. Overigens, het bestuur van stichting 'de Zorgcirkel', de cliënten die er worden opgevangen, en het personeel dat op Westerweg 360 werkzaam is, zijn allen mordicus tegen de bouw van de zendmast vanwege de risico's die de straling met zich mee brengen, en ook zij voelen zich overvallen door het besluit en de handels wijze van de gemeente. Datzelfde geldt voor de mensen die vlak bij de beoogde locatie vaak al tientallen jaren wonen en met wie de gemeente het ook klaarblijkelijk niet nodig gevonden heeft enig overleg te plegen over deze aanslag op hun directe leefomgeving. Zij zien zich geconfronteerd met een plotselinge ontwikkeling die de waarde van hun bezit drastisch verlaagt of het zelfs onverkoopbaar maakt, en die op de lange termijn mogelijk hun gezondheid in gevaar brengt. Het woonhuis aan de Westerweg 360 en het er achter gelegen weiland vormden nog niet zo heel lang geleden één perceel van 8600 vierkante meter. De Gemeente heeft het een aantal jaren geleden van de vorige eigenaar overgenomen voor een bedrag van ruim 1,2 miljoen euro. Die aankoop was vanwege plan 'de Zand- zoom' wat de Gemeente in eigen beheer wil ontwikkelen. Na aankoop werd het woonhuis 2000 vierkante meter grond afgesplitst van het perceel weiland en tegen een vraagprijs van 1,1 miljoen euro aangeboden op de woningmarkt. Als het gelukt was het te verkopen had de ge meente op die manier voor ruim 100.000 euro een perceel toekomstige bouwgrond van 6600 vierkante meter verworven. Het liep anders. Ze konden het huis aan de straatstenen niet kwijt, en nadat het bijna 1 jaar leeg gestaan had en er een aantal jaren anti-kraak-bewoners in gezeten hadden is het uiteindelijk tegen een fors lagere prijs verkocht aan 'de Zorgcirkel'. Daardoor staat de resterende 6600 vierkante meter voor een fors bedrag bij de gemeente op de balans. Als daar nu een zendmast op gebouwd wordt houdt dat meteen in dat de rest van het perceel tot in lengte van jaren onbe bouwd zal blijven. Want wat je er ook zou bouwen, het zal onverkoopbaar blijken te zijn. Het tegenovergestelde beweren zoals de gemeente doet in haar brief aan de omwonenden getuigt van gebrek aan realiteitszin. Daarmee wordt de bouw grond van de zendmast wel een heel dure aangelegenheid en als je het mij vraagt een onverantwoorde besteding van ons belastinggeld. Dit perceel is echter niet het enige wat de gemeente heeft verworven; in de omliggende nabije omgeving liggen nog een aantal percelen die de gemeente voor miljoenen euro's heeft aangekocht ten behoeve van woningbouw, en dat geld gaat allemaal door het spreekwoordelijke putje met de komst van de zendmast. Want mensen gaan, als ze de keus heb ben, niet vlakbij een zendmast wonen. Bij gebrek aan kopers zullen de geplande woningen niet gebouwd worden, de ge meente blijft met waardeloos geworden grond zitten, en als gebruikelijk draait de belastingbetaler weer op voor de reke ning. En dat alles is dan veroorzaakt door gebrek aan visie bij, en wanbeleid van ons gemeentebestuur, want een weldenkend mens bouwt niet eerst een zendmast en plant daar vervolgens een woonwijk omheen! Dat is bij voorbaat gedoemd te mislukken. Is er een andere oplossing? Misschien. Het is in ieder geval het uitzoeken waard om te kijken of het een mogelijkheid is om in plaats van 1 zendmast in het dorp er 2 te plaatsen buiten het dorp (1 ten oosten en 1 ten westen, en op tenminste 300 meter van enige bebouwing vanwege de effecten van de straling op de volksge zondheid). Dan is de radiodekking in elk geval optimaal in plaats van acceptabel met de thans beoogde locatie. Dat is natuurlijk duurder dan het plaatsen van 1 mast maar voorkomt afschrijving van miljoenen euro's op reeds aangekochte percelen die met de komst van de mast ook hun waarde verliezen. En eveneens voorkomt het de forse waardeverminde ring van de omliggende onroerende zaken en de daaruit voortvloeiende planschade claims die de eigenaren van deze zaken zonder twijfel zullen indienen. Het zou zomaar kunnen dat deze oplos sing uiteindelijk goedkoper uitpakt. Theo Schaap Noord-Holland Heiloo \S Labels

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 8