Van den Ende Education Lezing 200 jaar koninkrijk door historica Dorine Hermans Wereldwinkel ook lid van Platform Heiloo H E I L O O BEDRIJF BELICHT 5 INGEZONDEN BRIEF Oproep aan hypotheeknemers Rabobank Bijzonder jubileum bij Eensgezindheid UITKIJKPOST 9 APRIL 2014 In deze rubriek wordt wekelijks een ander bedrijf in het verspreidingsgebied van de Uitkijkpost belicht. De kosten voor Bedrijf Belicht zijn 225 euro ex btw. Doorplaatsing op Heiloo- Online.nl mogelijk. Voor aanmelding Hoefsmid 5, 1851 PZ Postbus 68,1850 AB Heiloo. Of per e-mail: redactie@uitkijkpost. nl. In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. HEILOO - Dinsdag 15 april, om 20.00 uur houdt Bibliotheek Heiloo een avond met historica Dorine Hermans. Zij zal ingaan op 200 jaar koninkrijk. Op 30 november beleeft Nederland de aftrap van het feest '200 jaar koninkrijk'. Maar dat bete kent niet dat op 30 november 1815 de eerste koning van Nederland werd ingehuldigd. De eerste koning van Nederland trad 207 jaar gele den al aan, in 1806: Lodewijk de Goede, de broer van Napoleon. En de eerste Oranje-koning, Willem I, werd pas koning in 1815. Historica Dorine Hermans is niet alleen een groot kenner van verleden en heden Het zal je maar gebeuren. Opgebeld worden door de Rabobank met de mededeling dat de WOZ-waarde zo is gedaald, dat een gesprek nood zakelijk is. Tijdens het gesprek op kantoor Heiloo blijkt dat de Rabobank de kredietnorm hanteert van 67,5% van de WOZ-waarde, wat neerkomt dat er een overstand is ontstaan. Of het verschil kan worden ingelost, andere binnen een paar maanden executie van de woning. Dat de hypotheek 83% van de huidige WOZ-waarde bedraagt en de rentelast altijd is voldaan, doet niet ter zake. Navraag bij de gemeente Heiloo leert dat zij nooit WOZ-waarden doorgeven aan ban ken. Dus kan de WOZ-waarde nooit directe aanleiding zijn voor gesprek bij een bank. Houdt de krediet norm van 67,5%, die de Rabobank hanteert, een nieuwe trend in? In Nederland kan de bank zonder rechtelijk vonnis overgaan tot ver koop. Daarvoor doe ik een oproep aan de lezers van De Uitkijkpost, die een Rabohypotheek hebben, en een uitnodiging (gaan) ontvangen met vergelijkbare inhoud. Bent u dat? Dan kunt u dat kenbaar maken via het speciale emailadres rabowatisdat ©hotmail, com. Wordt vervolgd. Ad Popper Heiloo Tekst en foto: Carolien Breed Ruud en Solvi van den Ende, WBC 0.7 Kennemeretraatweg 464, 1851 NG Heiloo, tel. 06-53163849, www.vandenende-education.nl, e-mail: vandenende.education@gmail.com. HEILOO - Een goede leesvaardigheid staat aan de basis van succes vol leren; ongeacht het niveau van de gevolgde opleiding. Veel mensen, jong en oud, hebben echter moeite met het lezen van lange, moeilijke en vaak taaie teksten, om deze goed te begrijpen en bovendien de infor matie goed in zich op te nemen. Door gebrek aan concentratie verslapt al gauw de aandacht en kunnen stukken tal van keren worden overgele zen, zonder iets van de inhoud op te nemen. Onder het motto 'Read to Succeed' verzorgt Van den Ende Education Tovani trainingen in begrij pend lezen aan leerkrachten in het basis- en voortgezet onderwijs. Dit gebeurt op locatie en in het Willibrordus Business Centrum. De Tovani methode bestaat uit efficiënte technieken om teksten bewust te lezen. Leesteehnieken waar mensen hun hele leven profijt van hebben. Het instituut, opgericht in 2012, wordt gerund door Ruud en Solvi van den Ende, twee ervaren en gemotiveerde docenten Engels werkzaam in de bovenbouw van een middelbare school in Castricum. Solvi en Ruud pas ten de methode in eerste instantie toe bij him eigen leerlingen. „Door docenten te trainen bereiken we meer leerlingen", zegt Solvi. Uiteraard kunnen ook leerlingen, studenten of particulieren zelf een Tovani trai ning volgen bij Van den Ende Education. Tevens zijn trainingen Engels mogelijk aan leerkrachtenteams van basisscholen die het vak Engels willen versterken. En cursussen Pre TTO English, (tweetalig onderwijs Engels), voor basisschoolleerlingen die hun Engelse taalvaardigheid wil len vergroten voordat ze de stap maken naar het voortgezet (tweetalig) onderwijs. Solvi werd een aantal jaar geleden gewezen op een boek van de Amerikaanse leesexpert Cris Tovani. Haar methode, toepasbaar van basis- tot universitair ondeiwijs, sprak Solvi zo aan, dat ze besloot Cris Tovani op te zoeken in de Verenigde Staten om daar lessen en work shops van haar te volgen. Met beide benen in het onderwijs weten Solvi en Ruud waar leerlingen tegen problemen aan kunnen lopen. Ruud: „In het voortgezet ondeiwijs wordt van eindexamenleerlingen Engels ver wacht dat ze tussen de tien en vijftien teksten in zo'n tweeënhalf uur kunnen lezen en begrijpen. Maar hoe houd je zolang de concentratie vast?" Ruud legt uit dat mensen teksten op twee manieren kimnen lezen: lezen met een 'voorleesstem', waarbij je in feite niet bewust bent van de inhoud van de tekst die je leest, en lezen met een 'denkstem'; een tech niek die je kimt leren. De Tovani methode is geschikt voor basisschool leerlingen uit de hogere groepen, ter voorbereiding op de CITO toets en de overgang naar het voortgezet onderwijs en voor alle vakken in het voortgezet en hoger onderwijs. „Want bij ieder vak is het belangrijk dat je de tekst begrijpt. Het kost in het begin een extra investering van tijd, waar je later echter de vruchten van plukt." HEILOO - Tijdens het Voorjaarsconcert van Muziekvereniging Eensgezindheid werden Klazien Beets en Roelie Groot zaterdag gehuldigd door Jacob Ouderkerken. Klazien en Roelie zijn samen honderd jaar lid van de vereniging en spelen nog altijd onafscheidelijk van elkaar in het orkest. Daarnaast werd Klazien geprezen omdat zij 35 jaar penningmeester van Eensgezindheid is en nog steeds iedere tweede zaterdag van de maand veel papier ophaalt voor de vereniging. Foto: Mary Geluk la If* van onze koninklijke familie, ze weet haar kennis ook op een aan stekelijke en humoristische manier te delen, zowel in haar boeken als op het podium. Hermans won in 2012 de Grote Geschiedenisquiz. Na afloop van haar optreden houdt ze zelf een quiz om te zien of ieder een goed heeft opgelet. De winnaar krijgt haar boek over de inhuldi gingen: Wie ben ik dat ik dit doen mag Dorine Hermans publiceerde met Daniela Hooghiemstra veel besproken boeken zoals Voor de troon wordt men niet ongestraft geboren (2007). In 2011 verschijnt van hun hand Ik mag ook nooit iets. Willem-Alexander in zijn eigen woorden. Toegangskaarten per lezing zijn voor 7,50 10,- voor niet-leden bibliotheek heiloo) ver krijgbaar bij Bibliotheek Heiloo. Bij de entree is koffie/thee/limonade in de pauze inbegrepen. Reserveren kan bij de klantenservice van de bibliotheek en is ook mogelijk via www.bibliotheekheiloo.nl of tel. 072-5330670. HEILOO - Samen met zeven andere goede doelen organisa ties werkt ook de Wereldwinkel aan het bereiken van de acht millenniumdoelen die in 2000 internationaal werden vastge steld. Het is een bijzondere cadeau winkel die eerlijke producten uit ontwikkelingslanden verkoopt. De importeurs begeleiden de makers van deze artikelen en zorgen ervoor dat zij 'een leefbaar loon' ontvangen. Kom daarom zaterdag 10 mei naar de Millenniummarkt op het plein bij winkelcentrum 't Loo of bezoek de winkel aan de Stationsweg 105. U zult versteld staan van het geva rieerde en aantrekkelijke aanbod van leuke cadeaus en fairtrade voe dingsmiddelen. Belangrijk: Koopt u een cadeau bij de Wereldwinkel, dan helpt u de producenten in ontwikkelingslanden een stabiel bestaan op te bouwen en him kinde ren naar school te sturen. En u stelt tegelijk de Wereldwinkel in staat om het project 'Gereedschap voor vakmensen in Tanzania' dat Heiloo Wereldwijd dit jaar uitvoert, financi eel te steunen. De Wereldwinkel is een bijzondere cadeauwinkel die eerlijke producten uit ontwikkelingslanden verkoopt. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 5