Laatste werkdagen van wethouders Ouderkerken en Veger J 17 if 4.1. I j Al a acht jaar in het college nemen IV Jacob Ouderkerken en Hero Veger met een goed gevoel afscheid, hun bestuurlijke taak zit erop. Belangstelling voor de politiek was er voor beiden al op jonge leeftijd. Zowel Jacob Ouderkerken (hij wordt dit jaar 66) als Hero Veger (62 jaar) komen uit een maat schappelijk betrokken nest. Veger: „In de tijd van de verzuiling was het bij ons thuis ARP, NCRV en Trouw." Veger was jarenlang voorzitter van CDA Heiloo, is lijst trekker en raadslid geweest; de interesse om te besturen was toen zeker aanwezig. Veger had 34 jaar in het bank wezen gewerkt toen in 2006 het wethouderschap op zijn weg kwam. Het was hem in het leven voor de wind gegaan en hij wilde graag iets voor de gemeenschap terugdoen. Ouderkerken heeft een juridische achtergrond en was werkzaam in de energiesector. Van D'66 stapte hij begin jaren '80 over naar de PvdA. Eindjaren '80 werd hij politiek actief in Heiloo. In 2002 werd hij gekozen in de gemeenteraad. Ook hij stond er voor open om wethou der te worden; die mogelijkheid kwam in 2006. „Ik hou van besturen; je kunt iets bijdragen aan de ontwikkelin gen van het dorp. Uiteraard doe je dit niet alleen, maar je kunt als wethouder wel iets in beweging zetten." Bij het aantreden van Hero Veger was, net als nu, de Wet Werk en Bijstand actueel. De portefeuilles Sociale Zaken en minimabeleid sloten aan bij zijn aangeboren belangstelling voor mensen. „Want mensen zijn belang rijk! Met deze portefeuilles kon ik iets voor kwetsbare mensen betekenen." Daarnaast is hij tevreden dat het Bomenbeleidsplan erdoor is gekomen, waarmee voor het dorp beeldbepalende bomen niet zomaar kunnen worden omgekapt. „Heiloo is een mooie, groene ge meente waar inwoners trots op kunnen zijn; dat wilden we graag in stand houden." Ouderkerken kan terugkijken op een aantal grote projecten in scholenhuisvesting. „Onderwijs is essen tieel! De gemeente heeft weliswaar geen invloed op de inhoudelijke kant, maar wel op de huisvesting voor scholen. Een gezonde omgeving komt de kwaliteit van het onderwijs ten goede." In zijn tijd als wethouder is onder meer nieuwe huisvesting voor Springschans centrum en de Beneditusschool gerealiseerd en heb ben andere scholen een grondige renovatie ondergaan. Hij is blij dat het PPC in Heiloo blijft; binnenkort in een nieuw en modern onderkomen! Op sommige gebieden zoals welzijn en jeugdbeleid sloot de portefeuille van Veger aan bij die van Ouderkerken. Ook is in zijn periode als wethouder het aantal bestemmingsplannen in de kern van Heiloo teruggebracht van 43 naar 5. De beide heren hebben de nodige druk gekend Uiteraard hebben beide heren de nodige druk gekend; zowel vanuit de raad als uit de gemeenschap Veger: „Het was soms moeilijk te verkroppen dat een voorstel in de gemeenteraad, waarvoor je met meerdere partijen al veel gesprekken en behoorlijk wat voorwerk had ver richt, met één amendement van tafel werd geveegd." Ouderkerken kent die momenten en vult aan: „Maar ook dan moetje als wethouder je professionaliteit behou den en je dienstbaar voor de gemeenschap opstellen; in zo'n geval ontstaat een nieuwe situatie, waarvoor je met elkaar een nieuwe oplossing moet vinden. Tot een zekere grens, want uiteindelijk ben je als wethouder verantwoordelijk." Als oud-bankdirecteur heeft Hero Veger affiniteit met cijfers en financiën. „Het was elke keer een uitdaging om ervoor te zorgen dat de jaarrekening rechtmatig was en door de accountantscontrole kwam."Over de haalbaarheid van meer financiële transparantie zijn beiden dan ook voorzichtig optimistisch. Ouderkerken: „Door allerlei overheidsregelgeving zijn gemeentefi- nanciën ingewikkeld. Het is geen kasboek." Veger vult aan: „Soms is het moeilijk uit te leggen hoe iets gewaar deerd wordt."Als voorbeeld noemt hij de waarde van grond, die pas echt gewaardeerd kan worden wanneer er iets mee gebeurt. Kijkende naar de toekomst, waarbij met de drie over- heidsdecentralisaties (jeugdzorg, Wmo en invoering Participatiewet) heel wat op het bord van gemeenten komt, verwachten de heren nog flink wat ophef; uit eindelijk zal het volgens hen wel goed komen. Ouder kerken: „De gemeenteraad heeft mogelijk een te hoge verwachting over de invloed die de raad zelf heeft op de drie decentralisaties. De overheid houdt veel invloed op de uitvoering. Gemeenten zijn wel verantwoordelijk, maar kunnen weinig aan de inhoud ervan veranderen; die ruimte heeft een gemeente niet. De vraag is niet 'Wat gaan we doen', maar'Hoe organiseren we dit?' Ze laten de toekomst op zich af komen Wat hun eigen toekomst betreft laat Jacob Ouderkerken de toekomst op zich afkomen. „Ik zie een mooie wereld en kijk om me heen waar ik op bestuurlijk niveau een bijdrage kan leveren om deze wereld mooi te houden." Hero Veger is nog te jong om met pensioen te gaan en vervult inmiddels al een aantal commissariaten. Ook hij staat open voor veel dingen en wil zo lang het kan actief zijn in de samenleving. JV'J. Na acht jaar in het college nemen Jacob Ouderkerken en Hero Veger met een goed gevoel afscheid, hun bestuurlijke taak zit erop. Foto: Carolien Breed

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 15