Zonnestroom is heel gewoon Zonnepanelen ELEKTROTECHNIEK Steeds meer mensen stappen over op duurzame energie; menig woning en bedrijfspand in de omgeving hebben al zonnepanelen op het dak. De prijs van zonnepane len is de afgelopen jaren met onge veer de helft gedaald, voornamelijk dankzij verbeterde technologie en goedkopere grondstoffen. HEILOO - De zon is een onuitputtelijke bron van schone energie. Voor een relatief geringe investering dient u het milieu en ook uw portemonnee. Zonnepaneel? 0224-29 77 66, Rekenvoorbeeld: Uneto-Vni LUITJES Elektrotechniek is al meer dan 30 jaar een begrip voor elektronische installaties, beveiliging, verlichting, huisinstallaties, industriële installaties en energie systemen. Door de vele zonnepanelen op de markt is het moeilijk om een goede keuze te maken. Kies daarom voor een betrouwbare partner die verstand heeft van elektra en haar garantieverplichtingen kan nakomen. ZONNE ENERGIE 'Let the sun shine Het vermogen per oppervlakte is toegenomen. Overheden hebben de subsidies daarom weer wat teruggeschroefd. De overheid heeft wel vastgelegd dat energie die niet verbruikt wordt, kan worden teruggeven aan het net. Mare War- merhoven (onder ander lid van vereniging Heiloo Energie en Energiek Noord-Holland 2.0) verwacht dat de prijzen in de toekomst wel weer wat zullen stijgen. Zonnepanelen bestaan uit zonnecellen (ofwel fo- tovoltaische cellen) die licht kunnen omzetten in stroom. Als hier licht op schijnt -ook op niet-zon- nige dagen is er licht- gaat een elektrisch stroom pje lopen. De lichtintensiteit en de hellingsgraad zijn het meeste van belang bij zonnepanelen, maar uiteraard functioneren ze beter als de zon er pal op staat. Voor gebruik van zonnestroom is naast zonnepanelen een zonnestroom systeem nodig: bedrading, constructiematerialen, een om vormer en een teruglevermeter (het zogeheten photovoltaische (PV) systeem). Zonnecellen zet ten licht om in gelijkstroom. Deze gelijkspanning wordt door de omvormer omgezet in wisselspan ning, geschikt voor het elektriciteitsnet in huis. De hoeveelheid stroom die kan worden opge wekt, hangt onder meer af van het vermogen van het zonnepaneel. Zonnecellen zijn opgebouwd uit twee lagen silicium, een grondstof die voorna melijk (voor 93%) uit China komt. Mede de reden dat China een grote producent van zonnepanelen is. Daarnaast is de kwaliteit van het PV-systeem van belang. De aanschaf van zonnepanelen wordt voor een derde bepaald door de panelen (die zo'n 30 jaar meegaan), een derde voor de omvormer (ongeveer 15 jaar) en een derde voor de montage en dergelijk. De kwaliteit is inmiddels van dien aard, dat de investering na circa zeven a acht jaar is terug verdiend. Daarna leveren zonnepane len geld op; na circa 25 jaar kan dit, afhankelijk van de hoeveelheid zonnepanelen, oplopen tot duizenden euro's. Er bestaan ook al dakpannen met ingebouwde zonnepanelen, maar omdat die duurder in aanschaf zijn, is de terugverdientijd langer. Een gemiddeld huishouden verbruikt ongeveer 3500 KWh aan energie. Om qua elektriciteit hele maal zelfvoorzienend te zijn, is circa 30 vierkante meter aan zonnepanelen (op het zuidwesten) nodig. Maar daarmee wordt men wel zijn eigen stroomproducent. Een geruststellend gevoel, vooral als de energieprijzen stijgen! Zonnestroom installaties worden steeds goedkoper en beter, stroom wordt steeds duurder. Het rendement op uw investe ring bedraagt direct 15%. Na vijf tot zes jaar is alle opbrengst pure winst voor u. Solarshine Heiloo verzorgt een berekening op maat. Bij hen kunt u eenvoudig een offerte aanvragen en langskomen in de toonzaal. Solarshine Heiloo hecht aan goede informatie en maatwerk, dus bij voorkeur komen zij vrijblijvend bij u op bezoek voor een opname. Solarshine Heiloo werkt uitsluitend met A-merk panelen. Voor omvormers werken ze bij voorkeur met moderne omvormers met dubbele MPP trackers. „Wij richten ons speciaal op u als particulier en leveren compleet werkende installaties, inclusief afwikkeling met uwelectri- citeitsleverancier. Binnen twee weken na uw aanvraag kunt u al een werkend systeem op uw dak hebben en begint het terugverdienen!" Solarshine Heiloo, Industrieterrein Oosterzij 1,1851 NV Heiloo. 072-5325851 www.solarshine.eu Bel vrijblijvend voor een Offerte: Meer i dan 30 jaar ervaring Investering: Opbrengst na 7 jaar: Totaal: Opbrengst na 25 Jaar ca 2.350,- 0,- 8.000,- kitrva Schagen wittepaal 34 Heiloo Oosterzijweg Hoorn Hoorn 80 LUITJES

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 23