In de voetsporen van onze Germaanse voorouders Zorg- en Welzijnspecial deze week in de Uitkijkpost APE L LA TIOS geeft geweldige show even erinnering Zonnewende bij de Ronde O Vredenburg viert jubileum Plaza Cinco deze week in Bedrijf Belicht Heiloo 5 HEILOO - Op de langste dag van het jaar gaat de zon precies onder in de hoofdas van het landgoed Nijenburg. De zon zakt exact in het midden van de zichtlaan achter de horizon. De zonsondergang werd ook dit jaar weer door een groot aantal mensen ervaren, die met picknickmanden, een flesje wijn en goed gezelschap, genoten van dit mystieke schouwspel. Foto: Ingeborg van der Heiden Henny Stoop J uitvaartverzorging Heiloo e.o. E.J. Potgieterweg 27 Heiloo telefoon: 072 532 0345 www.capella-uitvaarlverzorging.nl HEILOO - In deze Uitkijkpost vindt u een spe cial rondom het thema Zorg en Welzijn. Deze special bevat diverse inte ressante artikelen, waaronder een interview met Marian van Dam en Claudia Spit van Stichting Welzijn Heiloo. Ook leest u op deze pagina's over de jarige Forte kinderopvang, de dienstverlening van Bibliotheek Heiloo en een bij zondere expositie van portretten van mantelzorgers, georganiseerd door het Mantelzorgeentrum. Aan deze special hebben ook diverse zorgaanbieders hun medewerking verleend door middel van een advertentie of redactioneel arti kel, waaronder Patrick Rupsam van Hattrick-Zorg, acupunctu- riste Wenhua Zheng, Miriam Imming van Yoga Centrum Anjali, en Gerbrand van der Doom van Eeho-Adfysio. De bijlage Zorg en Welzijn verehijnt drie keer per jaar in de Uitkijkpost. Wilt u een vol gende keer ook worden benaderd voor een advertentie of redactio neel artikel? Voor meer informa tie: info@uitkijkpost.nl HEILOO - Hij is mateloos geïnteresseerd in geschiedenis. Dat Heiloo al duizenden jaren bewoond wordt en rond het begin van de jaartelling meer dere Germaanse nederzettingen telde, spreekt Gerard Pranger zeer tot de verbeelding. Gerard ziet het helemaal voor zich: De kust was grillig met kwel ders en stuifgebieden, de rivier het Oer-IJ drong met het getij via ver takkingen dagelijks het gebied bin nen. In de laag gelegen delen dras sige veengebieden, riet afgewisseld met bomen die het zilte klimaat konden weerstaan. De hoger gele gen strandwallen, waarop jagers, vissers en later landbouwers zich vestigden in gehuchten en waar gaandeweg platgetreden paden ontstonden; noord zuid verbin dingen over de strandwallen. De eerste wegen in Heiloo. En rituele plekken, zoals de palenkrans (een 'woodhenge') bij Het Maalwater. Wellicht is de hooggelegen plek van de huidige Witte Kerk in die tijd ook zo'n Germaanse heilige plaats geweest. De Romeinen stichtten rond het begin van onze jaartelling forten in de buurt. Maar hun invloed was door tegenstand van de hier wonende Germaanse bevolking lang niet zo overheersend als in het zuiden van ons land. Behalve geschiedenis houdt Gerard van een feestje; dorpsfees ten voor jong en oud. Hij draait er zijn hand niet voor om iets leuks te organiseren en heeft in het verleden bijvoorbeeld de Heilooër autope draces op poten gezet, samen met zijn maten van de motorclub. „Je begint gewoon en werkt dat idee dan stap voor stap verder uit!" De rijke geschiedenis van Heiloo inspi reert hem. „Daar wil ik iets mee doen! Een imiek dorpsfeest dat Heiloo op de kaart zet. Een beetje in de geest van de Highland games, maar dan een versie die meer terug grijpt op onze eigen geschiedenis." Hij is er al ruim een jaar mee bezig, ideeën die opborrelen tekent hij op en verzamelt hij in een multomap en op zijn computer. De eerste horde is genomen De eerste horde is genomen; Gerard heeft groen licht gekregen van de gemeente om het Germaanse festijn op 21 jimi 2015 op het evene mententerrein aan de Omloop te houden. In de uitwerking is Gerard al heel ver. Het doipsfestijn heeft de naam Hunebedspelen gekregen; een spelleneireuit in een Germaans decor waaraan twintig teams in kledij uit die tijd meedoen; met namen van stammen zoals Galliërs, Franken, Bataven, Goten, Frish (Friezen), Saksen, Kelten enzo voorts. Stammen die vaak tegen de Romeinen streden, maar ook tegen elkaar. Er wordt een parcours uitge zet met vier banen, waarin de stam men het tegen elkaar opnemen in de hunebed keienrace, speerwerpen en pijl- en boogschieten. Aan het einde van elke baan staat een Romeins fort (Castellum) met Romeinse schildwachtei's, dat veroverd moet worden. Veel kleding heeft Gerard al ontworpen, enkele prototypes van de tenues zijn al klaar! Ook de keien voor de hunebedkeienraee zijn in de maak. En wat Gerard niet zelf kan, daar schieten anderen hem te hulp. Zijn enorme enthousiasme werkt aanstekelijk en inmiddels hebben al zes mensen hun vrijwil lige hulp aangeboden. Het strijd- veld aan de Omloop wordt tot in de details tot een Germaans doipje omgetoverd. Met eten, drinken en muziek geheel in Germaanse sferen. De benodigde materialen, attribu ten en dergelijke probeert Gerard zoveel mogelijk met gesloten knip te regelen, en ook hierbij krijgt hij hulp en spullen uit alle hoeken aan gereikt. Er heeft al een fotoshoot plaatsgevonden, zodat nieuwsgieri gen de sfeer alvast kimnen proeven (op www.facebook.com/hunebed- spelen kan iedereen een prachtige sfeerimpressie zien van wat volgend jaar komen gaat). Mannen met grij ze baarden figureren als de druïde scheidsrechtei's, die ook tijdens de spelen zullen rondlopen voor een rechtvaardig en veilig verloop van de strijd. De teams bestaan uit acht mannen en/of wouwen, die strijden om de gouden, zilveren, bronzen en tinnen steen; en eeuwige roem en glorie! Het lijkt nog ver weg, maar de Hunebedspelen komen er volgend jaar aan! Op 21 juni 2015 op het eve nemententerrein aan de Omloop. Iedereen die wil meehelpen, spon soren (bedrijven of particulieren die bijvoorbeeld een team willen spon soren) of deel wil nemen met een team (deelname vanaf 18 jaar) kan zich melden via de Facebook pagina van de Hunebedspelen, via e-mail hunebedspelen@gmail.com of tel. 06-16655852 (Gerard Pranger). De opbrengst is bestemd voor Stichting Veldwerk. .ONTVANGEN? BEL DONDERDAG TOT I5.OO UUR: 0226 33 10 20 (rODI VERSPREIDING Bv) KIJK OOK OP WW WU IT K IJ K POSTN L JAARGANG 78 NUMMER 26

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 1