Pijlen op de bibliotheek voor VOL BLOEMEN VAN DE GEMEENTERAAD VERSLAG Inhoudelijke weg Overlap en synergie Oppositie is tegen Tenslotte vermeld ik nog: Tour de France voor de gele trui heeft u bij ons de grootste kans! 06-51055 767 of 072-509 46 94 KAPSALON GERARD BEENTJES is gesloten van 15 t/m 30 juli mand met sempervivum doorsnede 34 cm diverse soorten en kleuren hoogte 90 cm per stuk 5.95 HEILOO, VENNEWATERSWEG 15 Roelof Bos doet maandelijks verslag van de vergadering van de gemeenteraad. De schrijver is freelance redacteur en oud-wethouder van Heiloo. 9 JULI 2014 De gemeenteraad boog zich donder dagavond 3 juli over de zogenaamde Kaderbrief van het college, die dient als start voor het opstellen van de begroting voor 2015 plus meerjaren ramingen tot aan 2018. Alle zes de fractievoorzitters hielden him algemene beschouwingen (evenals de Kaderbrief te vinden op www.heiloo.nl/ Bestuur en organisatie/Raad en raads- commissies/Raadsvergadering/vergader- kalender/Raad 3 juli 19:00) en er werden vijf moties ingediend. Aan het eind van de avond werd de Kaderbrief van het college met daarin tenminste twee pikante voor stellen door de raad aanvaard: de coalitie van Heiloo-2000, WD en CDA was vóór en de oppositie van D66, PvdA en NCPN was tégen. Het ene pikante voorstel betrof de bezuinigingen op welzijnssubsidies. In 2015 moet hierop (wederom) 200.000 euro worden bezuinigd. Het college stelde nu voor om dat geld vooral te gaan vinden in de subsidies op kunst en cultuur, en kwetsbare inwoners en jeugd tot 18 jaar zoveel mogelijk te ontzien. Lees: jeugd- en jongerenwerk en ouderenwerk ontzien en het zwaartepunt voor bezuinigingen leg gen bij de bibliotheek en de muziekschool. Het nieuwe college wil af van evenredig bezuinigen, dus bij alle instellingen het zelfde percentage eraf, dat was de oplos sing waar het oude college samen met de oude raad op uitgekomen was bij de bezuiniging voor 2014. Wel was het oude college vorig jaar de discussie op dezelf de wijze ingegaan en daar was zelfs de behoeftenladder van Maslov bijgehaald, maar toen pimtje bij paaltje kwam wilde de raad hier toch niet in mee gaan en werd met iedere instemming gegrepen naar de zogenaamde kaasschaaf. Nu richt het nieuwe college de pijlen dus toch weer op de bibliotheek en de muziek school. Letterlijk staat in de Kaderbrief: 'Het college stelt voor om voor 2015 200.000 euro te vinden langs inhoudelijke weg. In het collegeprogramma staat dat subsidie voor kernactiviteiten voor met name jeugd (tot 18 jaar) en kwets baren onverminderd van toepassing is. Bij activiteiten die wij niet bestempelen als kernactiviteiten moet een afweging voor het verkrijgen van subsidie worden gemaakt op basis van aantoonbare meer waarde. Het opnieuw bezuinigen op sub sidies op niet-inhoudelijke gronden (even redigheid) leidt tot een verschraling van het aanbod van alle gesubsidieerde instel lingen. Daarbij zullen enkele instellingen wellicht ook omvallen in een dergelijke volgende bezuinigingsronde. Dat vinden wij voor de inwoners van Heiloo een zeer ongewenste ontwikkeling.' En iets verder op in de Kaderbrief: 'Kunst en cultuuracti viteiten worden in principe beschouwd als vallend onder de eigen verantwoordelijk heid van inwoners.' 'n Echo van het collegestandpunt hoorden wij donderdagavond in de beschouwing van René van Splunteren van de WD toen hij opmerkte dat de bibliotheek zou moe ten terugkeren naar de kerntaken: 'Naar ons idee vindt er te veel en te vaak een dubbeling van activiteiten plaats, die ook heel goed op andere plaatsen gedaan kun nen worden. Waarom moeten er door de bibliotheek cursussen i-Padgebmik voor ouderen worden gegeven? Dat kan ook heel goed door de Stichting Welzijn [in het Trefpunt].' Hessel Hiemstra van het CDA: 'Wij kunnen ons ten aanzien van de bibliotheek wel vooretellen dat we dras tisch teruggaan naar de kerntaak: lezen, leren en informeren. De huidige entourage van de bieb is fantastisch, maar het is niet meer haalbaar dat onze gemeente per jaar ruim 100 euro per betalend bibliotheeklid toelegt! De afgeleide functies voor cultuur educatie en ontmoetingsruimte kennen een sterke overlap met andere instellin gen. Daar ligt ruimte voor synergie.' De oppositie van D66, PvdA en NCPN keerde zich tegen het collegestandpunt. Hans van Halem van D66: 'Het argu ment dat kernactiviteiten activiteiten zijn gericht op kwets baren en jeugd tot 18 jaar spreekt op zich wel aan maar heeft weinig met kimst en cultuur te maken en past ook niet in de visie van de kader nota Kunst en Cultuur Heiloo 2014.' Cees Rootjes van de PvdA kwam met een motie waarin werd gesteld dat 'het streven naar een integraal accommoda tie- en daarmee samenhangend subsidie beleid niet voor de behandeling van de programmabegroting 2015 kan worden gerealiseerd [en] het daarom verstandig is om de taakstellende bezuiniging op de subsidies 2015 door te schuiven naar 2016'. Dekking voor het daardoor ont staande gat van 200.000 euro kon van hem worden gevonden in de NUON-gelden. Willem Gomes van de NCPN: 'Wat is pre cies die inhoudelijke weg? En daarbij wil het college het sociaal domein (met name kwetsbare inwoners en jeugd tot 18 jaar) ontzien. Ja, zoveel mogelijk ontzien. Dus er wordt niet geheel ontzien. En wat als die jongeren 18 jaar worden?' Maar goed, het college mocht van de (coalitie) meerderheid deze avond dus door op de 'inhoudelijke weg'. In dat verband waren er al twee gesprekken geweest met de G5, zo merkte wethouder Rob Opdam (WD) op. De G5, Grote 5, zijn: bibliotheek, muziekschool, ouderen werk, jeugd- en jongerenwerk en peuter speelzalen. dat het tweede pikante pimt uit de Kaderbrief is: een (extra) verhoging van de OZB (onroerend zaakbelasting) met 25.000 euro in 2016 en 100.000 euro in 2017. Deze 125.000 euro zouden gemiddeld per huis houden per jaar neerkomen op 12,50 euro. De coalitiepartijen, inclusief de WD, gin gen hiermee akkoord, maar wel graag met de verzekering van het college dat deze verhoging tijdelijk zou zijn en zo gauw als ze niet meer nodig zou zijn, geschrapt zou worden. 'Geen kwartje van Kok' dus, door Hessel Hiemstra (CDA) herdoopt tot 'Kwartje koffie'. Hierop repliceerde wethouder Fred Dellemijn (Heiloo-2000) dat het college hierbij toch ook oog wilde hebben voor de reservepositie en het weerstandsvermogen van de gemeente. Toen Van Splunteren van de WD hierover interrumpeerde zei Dellemijn nog eens: 'Ik wilde 't iets breder trekken'. Dellemijn was zijn bijdrage in eerste termijn trou wens begonnen met de opmerking dat het Tiitzonderlijk' is dat 'alle voorzieningen in Heiloo in stand gehouden zijn met een lage OZB'; dat Cees Rootjes van de PvdA een fore beeld neerzette toen hij zijn beschou wing begon met de opmerking dat 'de gemeente nog steeds ronddoolt in de ver gane glorie van de welvarende gemeente onder het motto "straks wordt alles weer beter'"; dat uit de gemeenteraad twee leden worden afgevaardigd voor toezicht in BUCH-verband op de drie grote decentra lisatieprocessen in het sociale domein. Dit zijn Matthijs de Moei van Heiloo-2000 en Fons Hopman van D66; dat Dick Bergmans van Heiloo-2000 signaleerde dat het 'jammer' is als een publiek project als Zuiderloo het aflegt tegen een privaat project als Nieuw Vame; dat Hans van Halem (D66) de sug gestie deed om bij de provincie extra geld te halen voor de afslag A9 door daar te wijzen op alle provinciale opcenten die Heilooënaren bij hun motorrijtuigenbelas ting betalen; en dat wethouder Rob Opdam (WD) ten aanzien van de afwikkeling van kustver- keer na het gereedkomen van de A9-afslag opmerkte dat nader onderzoek hiernaar moet worden afgewacht. PERSOONLIJK EN... ALTIJD LIEFDEVOL Zin om bij ons te helpen? Voor meer informatie mag je mailen naar: stichtingxopx@hotmail.nl of kom langs in onze winkel! Industrieterrein Oosterzij 17, Heiloo FEMMY BAKKER UITVAARTBEGELEIDING DAG EN NACHT BEREIKBAAR www.femmybakkeruitvaart.nl Oosterweg 13/A, 1862 KB BERGEN T (072) 58 13 686 Clematis Deze aanbiedinsen zijn Seldis van 9 t/m 19 juli 2014. Prijs- en modelwijzisinsen, druk-, en zetfouten voorbehouden.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 8