Restauratie Witte Kerk na vijftig jaar hard nodig Tien vragen aan Waterput met massieve houten constructie zet archeologen voor raadsel 3 UITKIJKPOST 10 SEPTEMBER 2014 Elke week verschijnt de rubriek 'De tien vragen aan' in de Uitkijkpost. Elk mens heeft onvermoede kanten, stukjes van zichzelf die niet altijd zichtbaar zijn. Op deze manier proberen wij net iets meer te weten te komen van een bekende of onbekende dorpsgenoot. Na het beantwoorden van de tien vragen, krijgt hij/zij de vrijheid om de vragen door te geven aan een volgend 'slachtoffer'! HEILOO - De Witte Kerk is zaterdag en zondag in het kader van de Monumentendagen te bezichtigen, zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur, zondag tus sen 12.00 en 16.00 uur. In de kerk is een kleine tentoon stelling ingericht van materiaal dat bij opgravingen in de jaren zestig van de vorige eeuw is gevonden. De kerk is inmiddels toe aan een uitgebreide restauratie, wil het gebouw in goede staat blij ven. De vorige restauratie dateert uit de jaren 1964-1966. Toen werd het omvangrijke werk uitgevoerd onder leiding van de Amsterdamse architect H.F. Rapange. Het ging om het herstel van de kapconstruc tie, verwijderen van oude kalkla- gen en opnieuw wit schilderen van de buitenmuren, twee zij-ingangen verdwenen, de toegang tot de kerk kwam onder de toren. Het oude baarhuisje, links tegen de kerk aan gebouwd, werd een stookgelegen- heid voor de centrale verwarmings installatie (met gasgestookte ketel). De preekstoel werd verplaatst van de oostzijde naar de zuidkant. Een team vrijwilligers werkt aan plan nen voor de volgende restauratie. Tegelijk moeten de financiële mid delen worden gevonden. Daarbij wordt gerekend op de medewer king van alle Heilooënaren. Via de Uitkijkpost wordt u op de hoogte gehouden. Het motto is: 'De Witte Kerk is voor ons allen'. Voor hen die zater dag een kijkje in de kerk nemen: tussen 13.00 en 15.00 uur kimt u luisteren naar Frits Sandkuijl (luit) en van 15.00 en 16.00 uur bespeelt Nina Borlettie het orgel; op zondag van 13.00 tot 14.00 uur is dat Gerard Leegwater. Wethouder Dellemijn neemt een kijkje bij de archeoloog Silke Lange die samen met een team bezig is met de verwerking van de houtvondsten. Foto: Ricardo Marcker HEILOO - Het onderzoek in Zuiderloo is voorlopig beëindigd met het bergen van een massie ve houten constructie. Het is de zwaarte van de con structie die de archeologen voor een raadsel stelt. Het betreft een vierkante bekisting met afmetingen van circa 2x2 meter. Voor de bouw zijn tenminste twee eiken gekapt. Op een diepte van circa 2 meter lag de wortel van een van de eiken. Een ding is zeker, er heeft water in de put gestaan. De put ligt aan de rand van een vroegmiddeleeuws bewoningslint aan de Hoogeweg. Hier zijn in de afgelopen jaren tal rijke sporen van boerderijen met bijgebouwen en waterputten opge graven. Ze zijn allemaal uit de tijd tussen 500 en 900 na Chr. Meer naar het oosten toe zijn ook prehistori sche bewoningssporen opgegraven. Rondom de waterput waren dit spo ren van een eergetouw (voorloper van de ploeg) op een dieper niveau onder de vroegmiddeleeuwse cul tuurlaag. Met een eergetouw werd de aarde voor de akkers openge scheurd. De waterput is andere dan de overige waterputten die tot nu toe zijn onderzocht. Voor het bovenste deel van de put zijn delen van eiken stammen, soms met gevorkte uitein den, gebruikt. Bekend is dat gevork te stammen ook als staanders voor boerderijen hebben gediend. Toen de stammen werden aangetroffen, was de eerste gedachte dan ook dat het voormalige staanders van een boerderij moesten zijn die na de sloop zijn hergebruikt voor de bekisting van de waterput. Dit is echter niet aannemelijk, omdat ook het worteldeel van een van de stam men nog aanwezig was. Opmerkelijk detail is een bewerkte houten pen die in de wor telholte van de eik was geplaatst. Zou er sprake zijn geweest van een ritueel? De grootte van de put geeft aan dat de bewoners uit het doip veel water nodig hadden voor een specifiek doel. Putte men hier water voor kuddes vee? Of was het water nodig voor een of andere ambach telijke activiteit? Had deze waterput een bijzondere betekenis voor de toenmalige bewoners op de strand- wal? Paard en rund Op een gegeven moment is de waterput buiten gebruik geraakt en heeft men hem met afval opgevuld. Bovenin lagen botten van paard en rund en wat aardewerk uit de vroege Middeleeuwen. Welke dier lijke resten nog meer in de water put zijn gegooid, moet nog worden onderzocht. Op dit moment ligt het botmateriaal voor verdere ana lyse in de opslag. Het hout van de waterput wordt nu onderzocht. Binnenkort zal een dendrochronolo- gisch onderzoek, waarbij de jaarrin gen worden gemeten en statistisch geanalyseerd, de ouderdom van de constructie aantonen. De Uitkijkpost verschijnt op woens dag huis-aan-huis in een oplage van 18.500 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Openingstijden schoolvakantieperiode: Vanaf maandag 7 juli tot en met vrijdag 15 augustus zijn de openingstijden als volgt: Maandagen dinsdag 08.00 tot 17.00 uur Woensdag 09.00 tot 12.00 uur Woensdagmiddag, donderdagen vrijdag GESLOTEN. Advertenties Jos Kraakman is bereikbaar op maandag, dinsdag en vrijdag, tel. 072-5351073 of via advertenties@uitkijkpost.nl. Voor informatie over advertentietarieven en -mogelijkheden: www.uitkijkpost.nl. Verkoop Marion Becker is bereikbaar op maandag en donderdag, tel. 072-5351072 of via verkoop@uitkijkpost.nl. Redactie Marsha Bakker is bereikbaar op maandag, dinsdagen vrijdag, op tel. 072- 5351071 of via redactie@uitkijkpost.nl. Adres Bezoekadres: Willibrordus Business Centrum, Kennemerstraatweg464, Heiloo tel 072-5330175. Volg de Uitkijkpost ook op Ik ben Bart Koet, getrouwd met Marie José van Bolhuis, geestelijk ver zorger, bij de GGZ, vader van Lukas, Beatrijs en tweeling Benjamin en Josefien. Jarenlang combineerde ik werken als pastor in de Bijlmerbajes met doceren aan de universiteit. De eerste gedetineerde die ik daar sprak, vertelde mij zijn droom. In zijn cultuur was het gewoon om dit aan een geestelijk leidsman te doen. Van hem leerde ik hoe belangrijk dro men zijn. Ik begon te studeren op wat vroeger over dromen geschreven is, in de bijbel, in de joodse Talmoed, maar ook bij de Griekse filosofen. Over die imieke combinatie van theorie en praktijk heb ik veel geschre ven. Mede dankzij die publicaties ben ik hoogleraar geworden en wel in de uitleg van het Nieuwe Testament aan de universiteit van Tilburg. 1. Waar bent u geboren en getogen? Ik ben geboren in Alkmaar en opgegroeid in Bergen. 2. Als uw hobby uw werk was geweest, welk beroep zou u dan nu uitoefenen? Eerlijk gezegd is mijn werk al mijn hobby. Ik heb zulk leuk werk. Ik mag oude teksten lezen en nog eens lezen en dan kijken wat wij er in onze tijd nog voor wijsheid uit kimnen halen en welke domheden we zouden kunnen vermijden. 3. Wie zou u wel eens willen ontmoeten, en wat zou u zeggen of vragen? Dit jaar wordt overal herdacht dat Wereldoorlog I 100 jaar geleden begon. Mijn grootvader, ook een Bart, was tijdens die oorlog gemobili seerd. Ik heb hem nooit gekend omdat hij vroeg overleed. De laatste tijd zou ik hem, die op foto's er altijd guitig uitziet, graag eens over die peri ode willen uithoren en dan misschien daarover een boekje schrijven. 4. Wat is uw mooiste jeugdherinnering? Ik heb goede herinneringen aan mijn tijd op het Petrus Canisius College in Alkmaar en aan de vele vrienden en vriendinnen daar. Sommigen daar van zie ik nog regelmatig. 5. Wat vindt u de mooiste plek in Heiloo? Ik vind de laan van licht die loopt van Nijenburg naar de weilanden bij het spoor een van de mooiste plekjes van Heiloo. 6. Waarvoor kunnen ze u 's nachts wakker maken? Dat vertel ik u niet en aangezien slapen een van mijn grote hobby's is, hoop ik ook niet dat u het gaat proberen. 7. Wat is het beste advies dat u ooit kreeg? Op de middelbare school gaf een vriendin me een spreuk: Heb lief en doe wat je wilt. Later bleek die tekst van de kerkvader Augustinus te zijn. Het is een tekst die je aan het denken zet. Als je echt van iemand houdt, dan doe je misschien toch niet alles wat je wilt. Uiteindelijk moet je de balans zoeken tussen liefde voor de ander en je eigen belang. 8. Wat weten de meeste Heilooers niet van u? Waarschijnlijk niet dat ik net een boek geschreven heb over verbindend leiderschap in de oude kerk. Dat lijkt een heel weinig actueel onderwerp, maar in feite kun je daar allerlei interessante gedachten vinden over ver schillende vormen van leiderschap, bijvoorbeeld dat het heel belangrijk is om als leider verbindingen te leggen. 9. Wat zou u in het dorp aanpakken als u burgemeester was? Wat ik aan onze burgemeester zo leuk vind, is dat hij zo aanwezig is en daarmee is hij een verbindend leider. Dat ligt mij wel. Ik zou liever stimuleren dan aanpakken. Ik zou het mooie groene Heiloo nog groener maken op een duurzame manier, bijvoorbeeld door het minder afhanke lijk te laten zijn van olie en gas met zonnecollectoren op de lantaarnpalen. Met het geld wat je daar uiteindelijk aan over houdt, kun je weer andere creatieve dingen bevorderen. Omdat onze wereld vooral oorlogen voert om de olie, zou het ook nog een bijdrage aan de wereldvrede zijn. 10. Persoonlijke vraag van Hans Romeyn: Wat zijn je dromen voor Heiloo? Misschien is de belangrijkste droom wel, dat Heiloo niet ophoudt Heiloo te zijn. Ik geloof niet klakkeloos in de voordelen van schaalvergroting, noch voor scholen, noch voor bepaalde organisaties en vaak ook niet voor gemeentes. Ik vind het schokkend dat mijn bejaarde moeder voor het gemeentehuis van Bergen naar een buiten wijk van Alkmaar moet. Hoe kunnen we nachtmerries voorkomen? Nachtmerries voorkom je niet, maar je moet ze volgens de Joodse en de Islamitische tradities toch positief waarderen. Je kunt er namelijk van leren. En hoe kunnen we onze dromen waarmaken? Wanneer je kiest voor een positieve interpretatie, ook van nachtmerries, dan schept dat moge lijkheden om je dromen te realiseren. Toch is er nog een wijsheid uit het rabbijnse dromenboek die in dit verband van belang is. Je dromen zullen nooit helemaal uitkomen. Je dat te realiseren helpt je te leven met dat deel van je dromen dat wel uitkomt. Ik nomineer Jan Sprenkeling voor de volgende Tien vragen. Jaren geleden stond Jan als gastheer in het open huis. Hij viel me direct op door zijn positieve benadering. Nu kom ik hem tegen als klarinetist en als beveiliger op het terrein van de vroegere Willibrordstichting. Mijn per soonlijke vraag aan deze genomineerde is: Jan, hoe lukt het je altijd zo positief te zijn en hoe breng je dat als beveiliger in de praktijk? En mis schien mag ik ook aan jou vragen, wat jouw dromen voor Heiloo zijn?

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 3