Opea ■oa«aen(ea«eekead SO 14 Pakhuis Dekker geopend in het Open Monumentenweekend Open Monumentenweekend: aandacht voor Het Heilooër Die-gebied Diligence stopt op Open Monumentendag in Heiloo 8 10 SEPTEMBER 2014 UITKIJKPOST Het normaal niet toegankelijke gebied van het Heilooër Die staat centraal tijdens het Open Monumentenweekend in Heiloo. Aangeleverde foto HEILOO - Tijdens het Open Monumentenweekend biedt Pakhuis Dekker u de unieke gelegenheid om het pand in zijn oorspronkelijke staat te bezoe ken. Beide dagen is het mument van 10.00 tot 17.00 uur geopend aan de Holleweg 100 te Heiloo. Op zaterdag 13 september gaat de expositie van de Heilooër Amateur Fotografenvereniging (HAF) van start over het prachtige natuurge bied Het Heilooër Die. De gemeente Heiloo heeft de HAF gevraagd om dit eeuwenoude natuurgebied, gelegen ten oosten van de A9, vast te leggen en onder de aandacht te brengen. De 'rollende keuken' van Onder de Rivieren laat u vanaf 10.30 uur kennis maken met diverse tra ditionele Brabantse specialiteiten. Van ambachtelijke worsten brood jes, broodje bloedworst met gebak ken appeltje tot wafels en egeltjes- koek. Corian verzorgt deze vanuit haar gezellige caravan, waarmee zij een graag geziene gast is tij dens vele evenementen door heel Nederland. Op beide dagen vinden er rondleidingen om 12.00 uur, 14.00 uur en 16.00 uur plaats. De architec tuur (traditionalisme), de ligging HEILOO - Rond 1840 stopte de diligence Haarlem - Alkmaar regelmatig in Heiloo. Vaak vervoerde de koets de schrijver Nicolaas Beets en zijn literaire vrienden. Het gezelschap kwam dan him vriend Johannes Hasebroek en de bewoners van Nijenburg bezoeken. Hasebroek, een landelijk bekend schrijver, was destijds predikant van de Witte Kerk. Op de Open Monumentendag, op zaterdag 13 september, wordt de aankomst van Beets en zijn gezellen nagespeeld. De koets zal dan om 10.30 uur halt houden bij de Oudheidheidkamer Heiloo aan de Bergeonstraat. Na het uitstap pen zullen Beets en zijn gezellen voordragen uit hun werken waarin van het pand met zijn monumentale houtwal, de geschiedenis van het bedrijf (zaadhandel) en de bijzon dere functies die het pakhuis in de Tweede Wereld Oorlog vervulde komen hierbij aan bod. Op zondag 14 september is weder om de expositie van de Heilooër Amateur Fotografenvereniging over het natuurgebied Het Heilooër Die te bezichtigen. Het team van De Loocatie gaat op locatie! Vanaf 10.30 uur verzorgen zij thee, koffie en zoete lekkernijen. Historische ingrediënten komen terug in de monumentale lunchgerechten die De Loocatie rond het middaguur voor u gaat serveren. Tevens kun nen de bezoekers tussen 13.00 tot 14.30 uur kennis maken met een keur aan historische groenten als aardpeer, gele peen en oerbietjs tijdens de presentatie van Annette van Ruitenburg en Han de Kroon. Zij zijn de auteurs van het kookboek Onvergetelijke groenten en zullen in het pakhuis het boek signeren voor het publiek. Bezoekers die met de auto komen, worden vriendelijk verzocht deze te parkeren op het nabij gele gen parkeerterrein aan De Kreek. Dit om overlast voor de buurtbewo ners tot een minimum te beperken. Heiloo een rol speelt. U wordt uit genodigd hierbij aanwezig te zijn. Circa 11.00 uur opent wethouder Opdam de Open Monumentendagen Heiloo. In de Oudheidkamer is een expositie ingericht die han delt over het thema van de Open Monumentendagen "Reizen en vervoer". Jaap de Graaf verzorgt een presentatie over dit thema in de filmzaal van de Oudheidkamer. Deze presentaties zijn gepland op zaterdag 13 september 11.00 uur en 14.00 uur en op zondag 14 september 13.00 uur. De bezoe kers van de Oudheidkamer en de opengestelde monumen ten ontvangen tijdens de Open Monumentendagen een presentje en een programmaboekje voor deze dagen. Informatie www.oudheiloo. E-mail: info.oudheiloo@gmail.com. HEILOO - Op zaterdag 13 september gaat het Monumentenweekend officieel van start. Samen met Falklandtoneel opent Rob Opdam het Open Monumentenweekend op een ver rassende manier. De opening is om 10.00 uur bij de Oudheidkamer van de Vereniging Oud Heiloo (Bergeonstraat 30). Bij de Oudheidkamer is verder een tentoonstelling over het histo risch gegroeide wegenpatroon van Heiloo te zien. Om 11.00 uur en 14.00 uur geeft Jaap de Graaf hier over een presentatie, met opval lende feiten over het wegennet van Heiloo. Op zondag is de presentatie om 12.30 en 14.30 uur. Ook is er een kopie van het historische wandel kaartje van Heiloo verkrijgbaar. Heiloo haakt aan op het lande lijke thema: "Vervoer en Reizen'. Het normaal niet toegankelijke gebied van het Heilooër Die staat hierbij centraal. Vanaf de Middeleeuwen is dit gebied heel belangrijk geweest voor de aanvoer van producten, bestemd voor de Heilooër landgoe deren zoals Nijenburg, ter Coulster en Ypestein, en uiteraard ook voor de stad Alkmaar. Er zijn drie wandelexcursies in het gebied van Het Heilooër Die georganiseerd door Landschap Noord-Holland, de eigenaar van het gebied. Het gebied is bij hoge uitzondering opengesteld voor het publiek. De wandelingen zijn op: zaterdag 13 september om 14.00 uur, zondag 14 september om 11.00 uur en op zondag 14 september om 14.00 uur. Met financiële steim van de gemeente Heiloo is het mogelijk om de wandelingen gratis aan te bieden. Men kan zich hiervoor opge ven via www.landschapnoordhol- land.nl (onder Activiteiten septem ber - vol is vol). Fototentoonstelling, histori sche groenten en drankjes, in Pakhuis Dekker Leden van de Heilooër Amateur Fotografen (HAF) hebben foto's gemaakt in het bijzondere 'Heilooër Die-gebied'. Tijdens het monu mentenweekend zijn deze foto's te bewonderen in Pakhuis Dekker (Holleweg 100) dat speciaal voor het monumentenweekend open is. Het industriële gebouw is een prachtig decor voor de gemaakte foto's en voor de overige activitei ten. Willibrordusterrein Op het landgoed Willibrordus zijn veel activiteiten tijdens het monu mentenweekend. Op vrijdagavond 12 september vindt de opening van de gerestaureerde Cultuurkoepel Heiloo plaats. Het licht van het vertrouwde groene kruis wordt op die avond op feestelijke wijze ontstoken. Voor vrienden van de Cultuurkoepel is een speciaal avondprogramma ontwikkeld. Zie hiervoor www.cultuurkoepelheiloo. nl. Op zaterdag en zondag is land goed Willibrordus open van 11.00 tot 16.30 uur. In de Cultuurkoepel vinden om het uur mini-concerten plaats en is er een fototentoon stelling te zien over hoe men vroe ger dacht over het belang van arbeidstherapie in de psychiatrie. Rondleidingen over het landgoed vinden om 11.00, 13.00 en 15.00 uur plaats. De rondleidingen duren een uur, maximaal tien deelnemers per groep. In Museum Baduhenna is een presentatie van archeologi sche voorwerpen, die 'een reizen de geschiedenis' bezitten, te zien. Verder toont Baduhenna in de hal van het hoofdgebouw diverse inte ressante archeologische voorwer pen, die in Heiloo gevonden zijn. Willibrorduskerk Op 14 september hangt in de ontmoetingsruimte van de Willibrorduskerk speciaal voor deze gelegenheid het onlangs gerestau reerde altaarstuk uit 1631. Ook is er een film over het restauratieproces te zien. Witte kerk (Heerenweg 32) In de Witte kerk zijn voor het eerst bouwfragmenten en andere vondsten te zien, die bij een arche ologisch onderzoek uit de jaren '60 tevoorschijn kwamen. Naast het bij elkaar brengen van voorwerpen wil het kerkbestuur de komende tijd ook partijen bij elkaar brengen die informatie hebben over de Witte kerk. Meer monumenten in Heiloo In Heiloo openen verder de vol gende monumenten ook him deu ren: Het terrein van onze Lieve Vrouw ter Nood met het naastgele gen klooster (Hoogeweg 65/ hoek Kapellaan) en kloostertuin. De Hutkoffer (Herenweg 21). De restauratie van dit oude monu ment (17e eeuw) is bijna afgerond. De oorsprong van het pand wordt steeds beter zichtbaar. De Witte kerk (Herenweg 32) en het omliggende kerkerf, met inte ressante grafstenen van Heilooër voorvaderen. Ter Coulsterbos. Dit prachtige historische landgoed is openbaar toegankelijk en bezit vele histori sche elementen, waaronder de oor spronkelijke aanvoersloot vanuit Het Die. Monumentendag op scholen Voorafgaand aan het Open Monumentenweekend brengen op vrijdag 12 september vijf scholen uit Heiloo een bezoek aan een speci fiek monument. Het doel is om kin deren zo vroeg mogelijk in contact te brengen met de historie van him eigen woonomgeving. De Zuidwester bezoekt het Witte kerkje in combinatie met De Hutkoffer, Elckerlyc gaat naar Pakhuis Dekker en de Benedictusschool wordt rondge leid op het terrein van de voor malige Willibrordusstichting. De Radboudschool wordt in twee groepen verdeeld, één bezoekt het bedevaartsoord Onze Lieve vrouw ter Nood, de andere groep gaat naar de boerderij van Jan Mooij aan de Belieslaan. Als laatste gaat de Meander op onderzoek in land goed ter Coulster. Voor meer uit leg over de monumenten: www. Openmonumentendag.nl Ook is er een regionale folder beschikbaar over de Open Monumentendag. Deze is af te halen bij de balie van het gemeentehuis. V.K,.. Op de Open Monumentendag wordt de aankomst van Beets en zijn gezellen nagespeeld. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 8