Letter voor letter Jaap Langedijk: 'Ik voel me nog 60' Meet en greet na zeventig jaar in Zweden 24 22 OKTOBER 2014 We zochten een oppas en een huishoude lijke hulp. Ik had in die tijd al een com puter, maar van soepele digita le communicatie was nog geen sprake. Gelukkig maar. Op de flets reed ik naar het pand aan de Rechte Hondsbosschelaan 22, waar Drukkerij Uitkijkpost was gevestigd, verzonken ach ter het woonhuis van directeur Gerrit Keppel en zijn vrouw. De man aan de balie legde gedul dig uit hoe een en ander werkte. De gemoedelijke sfeer beviel mij. Aan de balie schreef ik de tekst in alle rust, letter voor letter, in de vier kante hokjes op papier. Een week later stond de advertentie in de Uitkijkpost. Lettere en hokjes. Ik besefte toen nog niet dat deze woorden bepalend waren voor de geschiedenis van de drukkerij: het ontstaan en het succes. Vooral de hokjes. 'Buiten de hokjes' schrijven aanvanke lijk, toen de krant tijdens de oor log ('een blad voor duivers') werd gedrukt en verspreid ('Doorgeven en zwijgen') als verzetskrant, aan gestuurd vanuit de redactie van Het Parool in Amsterdam. In de jaren vijftig kregen die hokjes een heel andere betekenis toen de voetbal toto zijn intrede deed en aan de Hondsbosschelaan werd gedrukt. Geen lettere, maar kruisjes in hok jes. Een 1, 2 of 3. Winst, gelijkspel of verlies achter de rijtjes met namen van voetbalclubs als N.O.A.D. - M.V.V., D.O.S. - Elinkwijk, Velocitas - Be Quick, Blauw Wit -E.D.O. Roda Sport - Alkmaar, Wilhelmina - Hilversum. Na de val van de Muur in novem ber 1989 las ik in Archief Reve 1931- 1960 over het debuut van Reve in de Uitkijkpost in Heiloo. Een goede aanleiding om Keppel eens te spre ken. Opnieuw fietste ik (we hadden inmiddels een oppas en een hulp) naar de Rechte Hondsbosschelaan. Het verhaal werd gepubliceerd in het literaire tijdschrift Het Oog in 't Zeil. Over de voetbaltoto die door de Uitkijkpost werd gedrukt en de roman Ik heb altijd gelijk van W.F. Hermans, zou ik later in NRC Handelsblad publiceren. Nadere samenwerking met Drukkerij Uitkijkpost kon niet uit blijven. Inmiddels was ik ook 'klei ne uitgever'. Zo kwam het dat Een kaars voor Gerard Reve onder groot enthousiasme van de nieuwe direc teur Amoud Mars in 1994 in Heiloo werd gedrukt. Reve was terug bij de Uitkijkpost. Twee jaar later - de drukkerij was verhuisd naar De Oude Werf, Hoefsmid 5 - rolden er de rijkgeïllustreerde pagina's van Rozenwolken en wierookwalmen, de letterkundige reisgids Heiloo, van de pers. De inspirerende samenwerking leidde bij het 65-jarig jubileum tot het boek Een bedrijf in lettere, dat ik schreef in opdracht van de drukkerij. Ongemerkt ben ik zelf deel uit gaan maken van de fascine rende geschiedenis van Drukkerij Uitkijkpost, die uit het vrije woord is ontstaan. Maar het verhaal gaat verder: op een fraaie locatie in het hoofdgebouw van de Sint- Willibrordus heeft het bedrijf een nieuwe start gemaakt, in het hart van Heiloo. Nico Keuning Leny Klaver-Hollander en haar Zweedse correspondentie vriendin Ulla, bewijzen dat echte vriend schap geen afstand kent Aangeleverde foto In het kader van het 80- jarig bestaan van de Uitkijkpost en haar tach tigste verjaardag (20 augustus) mailde Leny Klaver- Hollander ons een verhaal over een bijzondere geschiedenis in haar leven. „Voor mijn 80ste verjaardag kreeg ik van onze kinderen een reisje naar Zweden om daar mijn correspon dentievriendin Ulla te ontmoeten. Het volgende ging daar aan vooraf. Tijdens de hongersnood aan het einde van de oorlog in 1945 kwam het verlossende bericht dat Zweden ons brood zou sturen om de hongersnood in onze provincie en vooral Amsterdam te verlichten. Verbaasd zag ik opeens vliegtui gen komen die parachutes afwier pen, waaraan de voedselpakketten bevestigd waren. Ik was toen bijna 12 jaar oud. Vlak na het einde van de oorlog in 1945 werden op de Mariasehool in Limmen ansichtkaarten uitge deeld met de tekst: 'Bedankt voor het witte brood'. Op de achterzijde van deze kaarten kon je je naam en adres opschrijven en de kaar ten gingen naar Zweden. Na enige tijd kreeg ik als vervolg op mijn kaartje een brief van een Zweeds meisje genaamd Ulla en wonend in Malmö (Zweden), maar ik kon de Engelse of Zweedse tekst niet lezen. Gelukkig kende mijn vader een boekhouder van een bedrijf, dat internationaal in bloembollen han delde, die de Engelse en Zweedse taal beheerste. Ik heb toen met hulp van de boekhouder met Ulla een aantal jaren gecorrespondeerd. Het contact is een tijd verbroken geweest, omdat ik meer aandacht had voor jong zijn, verliefd wor den, trouwen en het krijgen van een kind. Ook heb ik een ernstig ongeval overleefd en de revalidatie kostte een aanzienlijke tijd. Toen ik mijn leven weer op de rails had, vroeg ik mij af hoe het met Ulla zou gaan. Ik had echter alleen het adres nog uit de tijd dat zij jong was. Dankzij de gemeente/ burgemeester van Malmö en aller lei kerkelijke instellingen heb ik Ulla en haar nieuwe adres kunnen achterhalen. We hebben de corres pondentie opnieuw opgepakt en die duurt tot de dag van vandaag voort! De nieuwsgierigheid was in de loop der jaren steeds groter gewor den over hoe zij 'in het echt' eruit zou zien. Dit hebben wij binnen de familie besproken en op 4 oktober gingen wij (ik, mijn man, zoon en schoondochter) met het vliegtuig naar Kopenhagen (Denemarken). Vanuit Kopenhagen is het met de trein over een brug slechts tien minuten naar Malmö in Zweden. Ulla had al door de telefoon gezegd dat zij herkenbaar was aan een rode jas en een blauwe Mercedes. Op het perron kwam zij aanlopen met een bordje met mijn naam erop. Het was een heel hartelijke ontmoe ting. Zij heeft alles over haar leven verteld, foto's laten zien en ons mooie plekjes in Malmo en omge ving getoond. Ze was in werkelijk heid dezelfde warme persoon als in de brieven. Ze had heerlijk voor ons gekookt. We hebben ook haar vriendin ontmoet. Binnenkort komt zij ook naar Nederland!" Leny Klaver-Hollander HEILOO - Velen ken nen Jaap Langedijk, onlangs 80 jaar gewor den, als organisator van de Lourdesreizen. Als opvolger van Jaap Min was Jaap jarenlang vrijwilliger voor de Vereniging Nationale Bedevaarten Den Bosch. Tien jaar lang regelde hij alles van A tot Z om deze bede- vaartsreizen, waaraan jaarlijks zo'n veertig tot vijftig personen deelne men, mogelijk te maken. Weer ande ren denken bij het horen van zijn naam aan het Zondagmiddagcafé in Het Trefpunt, dat hij met zijn vrouw Patricia nieuw leven in heeft gebla zen. Jaap noemt zijn vrouw lief devol 'Mijn prins Claus'. „Zij blijft liever achter de schermen, maar ze is mijn steun en toeverlaat. Oh zo belangrijk en onmisbaar!" Ook de jaarlijkse vakantieweek voor oude ren 'Samen uit, samen thuis', dat ze vijf jaar lang hebben georganiseerd, is een idee van Jaap en Patricia. Want organiseren zit Jaap nu een maal in het bloed. Zijn werkzame leven heeft hij in verpleegtehuizen gewerkt, eerst als afdelingshoofd en later als activiteitenbegeleider. „Ik ben nu eenmaal een 'mensen' mens." Nee, stilzitten staat niet in Jaap's woordenboek. Een heup breuk heeft hem echter ruim een jaar lang uit de running gehouden; gedwongen 'rust'. Maar ook hier maakt de rasoptimist het beste van. Hij lacht: „Heb ik eindelijk tijd om een boek te lezen!" Gelukkig gaat zijn heup -en de pijn waarmee hij een jaar heeft rondgelopen- nu de goede kant op. Jaap is zelfs al weer op zijn volks tuin geweest. En naar de bridgeclub lukt ook; met een beetje hulp van zijn geliefde Patricia. Nog even, en dan hoopt Jaap zich weer zelfstan dig te kimnen verplaatsen. „Want ik mag dan weliswaar 80 jaar zijn geworden, ik voel me nog 60!" Velen kennen Jaap Langedijk, onlangs 80 jaar geworden, als orga nisator van de Lourdesreizen. Foto: Caroiien Breed

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 24