Krantenarchief van de Uitkijkpost digitaal doorzoekbaar I tf Herinneringen aan vroeger Niet te missen: De Uitkijkpost! Jmï', Struin door zestig jaar oude Heilooër nieuwtjes HEILOO - Het Regionaal Archief in Alkmaar digitaliseert in samenwerking met Picturae en de Uitkijkpost het krantenarchief van de Uitkijkpost. Het archief bestaat uit alle bewaarde krantenedities vanaf de begin jaren vijftig. Hiermee worden binnenkort oude krantenberichten over Heiloo en omgeving, nieuws dat de gemoederen in die tijd bezig hield, toegankelijk voor een groot publiek. Het Heilooër bedrijf Picturae (voorheen Pictura) is verantwoor delijk voor de digitalisering van de Uitkijkpost. De digitalisering nam vanaf de jaren negentig in een snelgroeiend tempo toe. Picturae (voorheen Pictura), opgericht door Onno Zaman, was het eerste bedrijf in Nederland, en misschien wel in heel Europa, dat dit proces met geavanceerde camera's verrichtte in plaats van met een scan; met een enorme kwaliteitsverbetering als gevolg. Picturae heeft als doel cul tureel erfgoed op een inspirerende manier toegankelijk te maken, zodat iemand die bijvoorbeeld meer ach tergrondinformatie wil weten van een tentoonstelling of historische informatie uit oude archieven zoekt, dit online kan vinden. Picturae is hierin toonaangevend en digitali seert belangrijk cultureel erfgoed zoals museumcollecties, monumen ten, bibliotheken, het Nationaal Archief en regionale archieven, maar ook bedrijfsarchieven etcetera voor kleine en grote opdrachtgevers van over de hele wereld. Om waar devolle informatie te behouden voor het nageslacht voor en te delen. Picturae heeft een imiek concept in huis omdat het bedrijf een breed dienstenpakket aanbiedt, waarbij het hele proces van digitalisering, beheer, online publicatie van cultu reel erfgoed en hosting onder één dak plaatsvindt. Wim Kareis, teamleider sales bij Picturae, legt uit dat in de gedigita liseerde krantenarchieven middels OCR technieken oude berichten snel online gevonden kimnen wor den door ingegeven zoekbegrippen. Met behulp van de periodiekviewer is het mogelijk om op basis van inhoud, een naam, persoon, woord of periode door verschillende peri odieken te zoeken. Alle kranten hoeven dus niet meer één voor één doorgespit te worden om meerdere artikels over een bepaald onder werp te vinden. Paul Post, directeur van het Regionaal Archief Alkmaar, is blij op deze manier het krantenarchief van de Uitkijkpost duurzaam te kimnen bewaren en toegankelijk te maken voor een breed publiek. „Veel oudere kranten zijn nog van lompen gemaakt. Het latere, veel goedkopere gebruikte krantenpa pier is vervaardigd van houtvezel en verkleurt, ondanks alle voor zorgsmaatregelen, naar geelbruin en brokkelt langzaam af. Door digitali sering blijft de informatie behouden voor de toekomst. Als bewaarplaats van en kenniscentrum over lokale en regionale historie gebruiken wij graag onze website als toegang op de gedigitaliseerde Uitkijkpost", aldus de directeur. Het Regionaal Archief bewaart tal van regionale kranten met enige lokale nieuwswaarde. De fysieke kranten worden bewaard in zuurvrije dozen bij een tempe ratuur van achttien graden. Voor de digitalisering van dit materiaal heeft het Regionaal Archief vaker samengewerkt met Picturae. Post: „Zo zijn er tientallen lokale en regi onale kranten en tijdschriften raad pleegbaar via onze website (www. archiefalkmaar.nl). Men kan online bijvoorbeeld oude krantenartikelen opzoeken, 'uitsnijden', opslaan en delen op Facebook en andere soci ale media". Met de digitalisering van de Uitkijkpost komt er voor geïnteres seerden in de Heilooër historie van zowel dichtbij als ver weg een inte ressante onderzoeksbron bij. De geschiedenis van Heiloo en omge ving is op geheel nieuwe wijze toe gankelijk gemaakt. Het digitaliseren van een oude Uitkijkpost, bij het Heilooër bedrijf Picturae. Foto: Picturae Het huisje aan de Heerenweg is klein maar fijn; net als Rie Modder, die er al haar hele leven woont. Foto Caroiien Breed HEILOO - De voorma lige tuinderswoning aan de Heerenweg 195 is een gemeentelijk monument, gebouwd rond 1880. De knotlinden in het voortuin tje staan er zolang Rie Modder, de bewoonster van dit schattige 'Hans en Grietjehuisje', zich kan herinne ren. En die herinneringen gaan zo'n 80 jaar terug. Rie Modder is opge groeid in dit voor Heiloo beeldbe palende huisje, waar ze -op negen dagen na- haar hele leven woont. In de Stationsbuurt waren ook in haar jeugd relatief veel winkel tjes gevestigd; reuring genoeg. Ze herinnert zich uit haar kindertijd nog het wekelijkse 'Advertentie en Nieuwsblad voor Heiloo' van de gebroeders Eriks; de voorloper van de Uitkijkpost. Haar 'vader' was melkboer en had bovendien een tuindersbedrijf. Rie: „Hij ventte met de bakfiets in het doip. Net als alle Heilooër melk boeren haalde hij de melk van de melkfabriek aan het einde van de Nicolaas Beetsweg. Ik ben in 1931 geboren in Bergen, als jongste van zes kinderen; na Alie, Belie, Guus, Gert en Geer kwam ik. Mijn moe der overleed echter vlak na mijn geboorte, waarop mijn vader ach terbleef met zes jonge kinderen, waaronder een pasgeboren baby. Omdat mijn oudste zus Alie nog te jong was om voor ons allemaal te zorgen, werd ik -toen ik negen dagen oud was- bij oom en tante in Heiloo ondergebracht. Zij hadden een dochter (Belie) en een zoon (Kees), daar kon nog wel een klein tje bij. Ik ben dus opgegroeid in het gezin van mijn oom en tante." Ze heeft haar jeugd nooit als 'andere' ervaren, ze was gewoon onderdeel van het gezin aan de Heerenweg. Het contact met haar eigen broer en zussen in Bergen was er niet min der om. Rie kijkt terug een normale jeugd, al was het tijdens haar kin derjaren (de crisisjaren '30) zeker geen vetpot. Van de grote tuin gren zend aan het huisje, de akkertjes waar van alles op verbouwd werd, is in het huidige Stationscentrum weinig meer terug te vinden. „De tuin liep tot aan de Holleweg en het pakhuis van Dekker. We waren 's morgens altijd vroeg uit de veren want om 10.00 uur moest de oogst van die dag op de veiling zijn." De groenteveiling was op de plek gevestigd waar nu de Vomar zit. „Mijn oom was als melkboer de hele dag op pad. Mijn opa werkte vaak in de tuin en was bijna dage lijks bij ons over de vloer. Alle kin deren hielpen mee; voor en vaak ook na schooltijd. Er was altijd wel wat te doen." Ondanks de crisis- en oorlogs jaren heeft de familie Modder wei nig narigheid meegemaakt. „Ook tijdens de oorlog ging het dagelijks leven z'n gangetje." De tuin en de melkverkoop brachten in ieder geval voldoende op om alle monden te voeden. In haar lagere school tijd zat Rie op de openbare school aan de Schoollaan, onder andere bij meester Keuning in de klas. Hij woonde in een groot huis vlak bij school. Toen in de oorlog het schoolgebouw gevorderd werd door de bezetters, kregen we les in de woning van meester Keuning." Na een korte tijd in de huishou ding en vervolgens in de gezins verzorging, heeft ze vanaf de ope ning in 1966 twintig jaar in De Loet gewerkt. Nu, ze is 83 jaar en gezond van lijf en leden, geniet ze van haar vrije tijd. En ze woont, naar volle tevredenheid, al meer dan 80 jaar in het karakteristieke huisje aan de Heerenweg; het huisje waarmee ze haar hele leven verbonden is. Paul Post, directeur van het Regionaal Archief Alkmaar, is blij op deze manier het krantenarchief van de Uitkijkpost duurzaam te kunnen bewaren en toegankelijk te maken. Foto: Caroiien Breed De Uitkijkpost, onze Uitkijkpost bestaat dit jaar 80 jaar. De krant heeft zo een hele lange historie en om in bijbelse ter men te spreken: de Uitkijkpost heeft de leeftijd van de zeer sterken bereikt. En dat is niet zomaar iets. Dat betekent dat de krant al die jaren in staat is gebleken het hoofd boven water te houden, mede namens een prima leiding over de krant, de adverteerders (dat zijn onze ondernemers in Heiloo en omgeving!) die de krant voortdurend heb ben gesteund en natuurlijk last but not least de lezers van de Uitkijkpost, en dat bent u in Heiloo en omstreken. Zonder al die mensen zou de Uitkijkpost niet geweest zijn wat het nu is: een krant die niet te missen is. En dat *niet te missen' mogen we op verschillende manieren lezen. De krant kunnen we niet missen, we kijken iedere week weer uit naar zowel de papieren versie, het gedrukte exemplaar dat iedere woensdag door onze brieven bus glijdt en ook de versie die we op de website van de Uitkijkpost kun nen lezen. Dat laatste is echt geweldig, zeker als je op vakantie bent (zoals ik nu, terwijl ik dit stukje schrijf). We kunnen, waar we ook maar zijn, op de hoogte blijven van het wel en wee in Heiloo. We kunnen de Uitkijkpost dan ook echt niet missen. Daarom wens ik iedereen die op de een of ande re manier bij de Uitkijkpost betrokken is geweest en nog steeds betrok ken is een hele goede toekomst. Iedereen van harte gefeliciteerd met 80 (tachtig!) jaar Uitkijkpost. Niet te missen, vroeger niet, nu niet, nooit niet. Hans Romeyn, burgemeester Heiloo

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 26