Ujtkjk& De Uitkijkpost als spiegel van Heiloo 80 jaar Uitkijkpost deelt 30 jaar met Marry Een hele beste vriend mmmm mui HS lllr! piSS De Uitkijkpost von 1948 (editie nr. 48) Bjjjgl De Uitkijkpost von 1948 editie nr. 31) 22 OKTOBER 2014 UITKIJKPOST HEILOO - In de histo rische Uitkijkposten van de beginjaren van haar bestaan zijn veel gebeurtenissen uit het ver leden te vinden, maar ook fami lieberichten, aankondigingen en mededelingen van diverse aard. Dat wetenschappers er veelvuldig gebruik van maken is logisch, maar ook steeds meer amateur historici halen uit deze bronnen informatie over het familieverleden, prominente personen, lokale geschiedenis en bijzondere gebeurtenissen. De Uitkijkpost was 'de spiegel' van de Heilooer samenleving. Er is voor veel mensen niets spannender dan het leven van alledag van het verleden terug te vinden in de kran ten van die tijd. Dit geldt uiteraard voor diegenen die gevoelig zijn voor wat de schrijver Godfried Bomans 'de aroma van het verleden' heeft genoemd. Gebeurtenissen die voor ons nu tot het verre verleden beho ren komen opeens heel dichtbij en vormen vaak de missende puzzel stukken in een familie- of vereni gingsgeschiedenis. ,nn li' 1 liiiitarcivr]». - -1 BTj&Sa— HjwSSbsA MSgS* b$*Sjls5S HSÜs In 1948 verscheen de derde jaar gang van de Uitkijkpost als 'Het onafhankelijk nieuwsblad van Heiloo' met een speciale jubile umreeks 50 jaar Fanfarecorps Eensgezindheid. In de krant, die toen 15 cent per exemplaar kostte, werd naast het plaatselijke fanfare- nieuws of nieuws vermeld over de toestand in het Midden Oosten, de inentingen tegen difterie, de bestrij ding van de Coloradokever, de auto tocht van de Ouden van Dagen, de opening van het nieuwe badhuis en de verdeling van de naoorlogse voedselbonnen. De voorpagina's van de edities nr. 45 tot en met 48 werden volledig gevuld met de geschiedenis van het fanfarecorps Eensgezindheid die haar 50-jarig bestaan groots vierde. Volgens de persberichten uit die tijd bleek dit jaar het succesvolste jaar uit haar toenmalige bestaan te zijn geweest. Op zondag 27 jimi 1948 werd er een groot Jubileumeoneours in Heiloo georganiseerd. Het was toen slecht weer en het plensde van de lucht. Later werd het droog en was er een behoorlijke belangstelling te constateren. Er namen meer dan dertig korpsen deel aan het con cours en de organisatie bleek tot in de pimtjes te kloppen. Er was zelfs een Haags blindeneorps aangemeld en het was interessant te zien hoe deze mensen zonder lessenaar en muziek toch tot een eerste prijs wisten te krijgen. Eensgezindheid speelde in die tijd in de Superieure afdeling. Op 19 oktober 1948, de dag dat Eensgezindheid dus precies 50 jaar bestond, werd in de Oude Herberg (nu: Herberg Jan) een receptie gehouden. Op deze gele genheid werd een van de oprichters de heer Gerrit Koning gehuldigd met zijn 50-jarig lidmaatschap. san In 1948 verscheen in de derde jaargang editie nr. 31 een minder vrolijk bericht over de heer Bruul die op 18 januari 1948 plotseling overleed voor de ingang van het Forestersterrein. Hij was op weg naar de wedstrijd van het twee de elftal dames handbal van de Foresters tegen Animo en zakte daar plotseling ineen. Bruul was in die jaren naast gemeentesecretaris ook een geliefde bestuurder van grote kwaliteit. Zijn bekendheid met het leven van muziekverenigingen kreeg hij bij de West-friese Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, van welke bond hij later voorzitter werd, en van deze kennis profiteer de Eensgezindheid mee. Zo werden met zijn adviezen de grote nationale concoursen in 1933 en 1938 door Eensgezindheid in Heiloo georganiseerd. Ook aan de voorbereidingen voor het jubileum concours van 1948 werkte hij mee en hielp hij mee aan het stichten van de muzieknis die in 1933 werd gebouwd in het muziekpark te Heiloo. Maar ook voor de voetbalver enigingen in Heiloo heeft hij veel gedaan. Zo klopten jonge mensen die in 1946 een voetbalclub wilde oprichten bij hem aan en richtte hij de voetbalclub De Foresters op. Op 2 juli 1937 haalde hij zelfs het landelijke nieuws met een bericht in het Algemeen Handelsblad dat hij als gemeenteraadslid ervoor gezorgd had dat de door Alkmaar gewenste annexatie van Heiloo en Oudorp niet door ging. We lezen ook dat de heer Bruul ervoor zorgde dat Heiloo een eigen natuurijsbaan kreeg. Ernst Dulmers Dan heb ik het over onze eigen Uitkijkpost. Want zouden wij dit blad kunnen missen? Ik denk het niet. De regionale krant geeft ons maar weinig informatie over Heiloo. Gelukkig hebben wij onze eigen Uitkijkpost. Met alle informatie over allerlei gebeur tenissen. Over 80 jaar ervaring met de Uitkijkpost kan ik niet spreken, want ik ben juli 1975 in Heiloo komen wonen. Toen werd de Uitkijkpost meteen voor mij al belangrijk. Men wilde de Vennewatersweg aanleggen en van gemeentewege moest dat uiteraard gepubliceerd worden. Dat gebeurde in de Uitkijkpost tijdens de bouwvakvakantie. Opzet? In ieder geval is het mij niet ontgaan en mede daardoor werden er bezwaren ingediend. Over de verdere afhandeling zal ik het nu niet hebben. Het gaat nu over het jubi leum en het belang van onze krant. Zo is bij publicaties door de gemeente dit blad een belangrijke en onmisbare schakel tussen burgerij en gemeente. Daarnaast wordt de leefbaarheid in Heiloo en omgeving vooral bevorderd door het publiceren van allerlei andere zaken op cultureel-, sportief-, en ove rig gebied. Uit eigen ervaring: we hadden nooit met succes de zomeravond concerten in de Witte Kerk van de grond gekregen zonder de Uitkijkpost. De mensen van de Uitkijkpost staan je altijd met raad en daad terzijde is mijn ervaring. En ik heb al heel wat mensen op de redactie meegemaakt. Van mij geen wanklank. In tegendeel, alle hulde. Ik heb ook een aantal jaren de raadsverslagen (zowel voor Heiloo als de toenmalige zelfstandige gemeente Limmen) verzorgd en in die situatie was de samenwerking eveneens gewel dig. Ik zou nog wel even door kunnen gaan, maar ik eindig met een dikver diende felicitatie en de wens dat er nog minstens 80 jaar aan de leeftijd van onze Uitkijkpost toegevoegd kan worden. Deze krant is ongetwijfeld de best gelezen krant van Heiloo. Ger Helder HEILOO - Van de 80 jaar dat de Uitkijkpost bestaat, heeft Marry Rison-Pepping ('van Bram') bijna dertig jaar deel uitgemaakt van het Uitkijkpost-team. „Ik hoorde een beetje bij het meubilair", lacht de nog altijd zeer spraakzame, goedlachse en altijd goedgemutste Many. Ze wipt ook nu nog regelmatig even aan om een gezellig praatje te maken met haar 'oude' collega's. Als deze vro lijke spraakwaterval bij Marsha en Ca.rolien op de redac tie komt buurten, ligt het werk op de Uitkijkpost even stil. „Eééénig, leuk hoor! Ik heb er echt een schitterende tijd gehad!" Een jubileu mkrant zonder Many is dan ook eigenlijk ondenkbaar. Many is geboren en getogen Heiloose. Haar vader Jan Pepping had een eigen meubelzaak in het dorp. Hij kwam vroeger wekelijks bij de Uitkijkpost over de vloer om een advertentie aan te leveren. Van hem heeft Many stapels oude Uitkijkposten die zij, net als haar vader, met zorg bewaart. Haar vader overleed in maart 2012 op 98-jarige leeftijd. Many begon in 1977 haar langdurige carrière als typiste bij de Uitkijkpost op de Rechte Hondsbosschelaan, waar de krant ook gedrukt werd. Ze heeft er tal van collega's de revue zien passe ren; van Gaven Bos 'Zij schreef geweldige stukkies voor de krant!'), Ab Albers, Peter Horio de offsetdrukker en Piet Berkvens, de fotograaf meneer Bak, meneer Van Haaren, Guus Op de Weegh, Jannes Bak, de jongens van Ruiter, Bob Bosma, Wilma Blankendaal, Wil van der Horst en al die anderen, die in al die jaren actief zijn geweest voor de Uitkijkpost, Het doet haar deugd dat Jos en Nico ('Die schatten!) nog altijd bij de Uitkijkpost werken, Het maken van de krant ging in haar begintijd heel anders. „Alle aangeleverde kopij moest eerst worden uitgetypt; mensen leverden teksten en de 'vraag en aanbodjes' voor de krant aan op een -vaak handgeschreven- briefje. Ik tikte dat uit op een oude IBM." Dat ging niet zelden met de nodige tijdsdruk gepaard, want als bij het nalezen één foutje werd ontdekt, kon Many de hele tekst overtikken, „Op dinsdagmiddag rond 16.00 uur moest de krant drukklaar zijn!" Maar Many vond het een sport om alles op tijd af te hebben; op een u u r tje m eer of m inder keek ze niet. Typen was haar lust en haar leven, al had ze later wel wat moeite met 'die moderne computers'. „Die dingen hadden zo'n floppy en dat ging wel eens verkeerd,Naast haar werk voor de Uitkijkpost tikte Many de kopij uit voor 'haar' Sursum Corda, het wekelijkse parochieblad voor het dekenaat Alkmaar, dat bij de Uitkijkpost werd gedrukt, En voor degenen die nog met Many gewerkt hebben: ze is nog altijd autogek en rijdt vele kilometers, van Geve naar Antwerpen en weer terug. Ze begon met een Kever en rijdt nog steeds Volkswagen, maar dan al weer jaren in een Golf. „Ik denk dat dit zeker mijn achtste Golfje is!" Ï2J, •it?"*** i 'EKOek Een jubileumeditie van de Uitkijkpost zonder Marry is ondenkbaar. Foto: Carolien Breed

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 28