P l 1/ 12 Informatieavond voor Music Meeting Heiloo 2015 VERSLAG Falkland eert Martin Affourtit VAN DE GEMEENTERAAD Uitvoering in teken von Willibrordus Hoe wordt Heiloo in 2030? Samenvatting structuurvisie: Veiligheidsplan Samenspel Motie Trias UITKIJKPOST 12 NOVEMBER 2014 HEILOO - Expeditie Willibrordus is de werktitel van het spektakelstuk dat tijdens de Music Meeting 2015 in de Cultuurkoepel plaatsvindt. De titel geeft al enigszins aan wat het beoogt te zijn: een licht voetige muziek- en zanguitvoering in het teken van de missionaris Willibrordus. De Heilooër muzikan ten krijgen op maandagavond 17 november een eerste presentatie te horen. Componist Thijs Dapper en dirigent/tekstschrijver Teimis van der Zwart, beiden dorpsge noten, zijn aanwezig op de infor matieavond die in de Freudzaal van Landgoed Willibrordus wordt gehouden, aanvang half acht. Het 75-jarig bestaan van de GGZ- kapel, tegenwoordig Cultuurkoepel geheten, en de toevallige omstan digheid dat Willibrordus 1325 jaar geleden in Nederland kwam, zijn aanleiding voor allerlei activiteiten en voorstellingen op het Landgoed, volgend jaar. De Music Meeting van zondag 19 april is een van de hoogtepunten. De Willibrordus- uitvoering van ongeveer een uur zal twee keer worden gespeeld, om 14.00 en 16.00 uur. Een als monnik uitgedoste acteur vertelt het verhaal, de koren en orkesten zingen en spelen. "Anders dan het onderwerp misschien sug gereert, krijgt de uitvoering geen zware opzet. Integendeel, voor de koren is er ook een amuserende, licht ironische rol. Denk bijvoor beeld aan een lied als Opzij Opzij", vertelt Teimis van der Zwart. De muzikanten kunnen op de informatieavond ook eigen idee- en aandragen. Daarna gaat Thijs Dapper als componist aan de slag om uiterlijk in januari de partituren klaar te hebben. Geïnteresseerde muziekgroepen en individuele muzikanten moeten zich uiterlijk in december opgeven voor deel name. Zie voor informatie ook www.musicmeetingheiloo.nl Componist Thijs Dapper (links) en tekstschrijver Teunis van der Zwart in de Cultuurkoepel waar de Music Meeting 2015 zich zal afspelen. Foto: Ton Thomassen HEILOO - Falkland Toneel is een van de grootste toneelver enigingen van Noord-Holland. Zij bieden een gevarieerd reper toire voor jong en oud. Iemand die een cruciale en unie ke rol gespeeld heeft in de geschie denis van Falkland is onze plaatge- noot Martin Affourtit. Als 17-jarige was hij de jongste voorzitter van de vereniging ooit. Ook was zijn initiatief om jeugdvoorstellingen te gaan spelen, begin zeventigerjaren, een ommezwaai in de bezoekers aantallen. Daarnaast heeft hij een groot aantal regies op zijn naam staan en zelf stukken geschreven. Natuurlijk heeft Affourtit ook als speler naam gemaakt. Waarbij zijn onvergetelijke vertolking van Salieri in Falklands megaproductie Amadeus' een schitterend hoog tepunt was. Na vijftig jaar lidmaat schap van Falkland kreeg het the- aterdier pur sang, Martin Affourtit, het erelidmaatschap uitgereikt door voorzitter Allard de Graaf. Een han deling die een climax was van het spel 'Ik hou van Falkland.' Aangenaam verrast ontving Martin Affourtit het erelidmaat schap van Falkland op basis van zijn grote verdienste en 50 jarig lidmaatschap. Foto: Edo Postma Aan het begin van de ver gadering stond de burge meester stil bij de Nationale Herdenking van de ramp met de MH17 en las enkele tref fende passages voor uit de toespraak van premier Mark Rutte. In 2013 is in samenspraak met inwoners, ondernemers en maat schappelijke organisaties de Toekomstvisie 2030 opgesteld. Die heeft een behoudend karak ter: men is tevreden over Heiloo zoals het nu is: lijn wonen in het groen, met goede maatschappe lijke en culturele voorzieningen en behoud van het doipse karak ter. Voor de gemeente een goede basis voor plannen tot 2030: de Structuurvisie 2030, die kan rekenen op steim van de raad, waarbij de fracties vanuit him politieke visie, accentverschillen leggen. Mart Brouwer de Koning (CDA) sprak zijn waardering uit voor de leesbaarheid en de aandacht voor de agrarische bedrijven, die zo'n grote rol spe len bij het behoud van een groen Heiloo. De WD fractie was blij met de ruimte die wordt gebo den aan nieuwe ontwikkelingen. Elly Meriwani (D'66) maande het college vooral snel de plan nen voor het Looplein en het Stationsplein op te pakken. De uitgebreide samenspraak met de bevolking bij de totstandkoming van de toekomstvisie oogstte waardering van Heiloo-2000. Had Gre Ris (PvdA) het plan vroeger als 'droomland' bestem peld, nu had ze er wel vertrou wen in. De fracties benadrukten him waardering voor de uitvoe rige samenspraak met inwoners en organisaties. Alle fractie stemden in met het plan behalve de NCPN, die geen nut zag in plannen op lange termijn. Wethouder Rob Opdam bedankte de raad voor him inbreng bij de totstandkoming van de visie. Bouwen en wonen Om het doipse karakter van Heiloo te behouden zal de bevol kingsomvang niet groter dan 25.000 inwoners moeten worden. Voor een goed draagvlak onder de voorzieningen zijn er onge veer 23.000 nodig. Voor de bouw van woningen zijn de inbreiplek- ken in het dorp en het Zuiderloo en de Zandzoom voldoende. De gewenste leeftijdsopbouw is 1/3 jonger(dan 35), 1/3 volwas senen en 1/3 gepensioneerden. Vraaggericht bouwen is uit gangspunt. De hoogte van toekomstige woongebouwen wordt beperkt tot drie verdiepingen, met slechts bij hoge uitzondering een vierde woonlaag. Parkeren op eigen terrein en bij appartementen (half)onder de grond heeft de voorkeur. Mogelijkheden voor mantel- zorgwoningen moeten bevor derd worden. Winkels en bedrijven Voldoende zijn de huidige locaties van winkels en bedrij ven. Wel moet de mogelijkheid worden gecreëerd voor gecom bineerd woon-werken bv aan de Oosterzij. De raad toonde zich al eerder bezorgd over de leeg stand in de win kelcentra. Een nieuw onderzoek naar gewenste invul ling van win kels en bedrij ven zou dan ook nuttig kun nen zijn. De wens bestaat om de winkelcentra gezelliger en aantrekkelijker te maken Verkeer De bereikbaarheid van het station en de parkeer-en stal- lingsmogelijkheden moeten daar verbeterd worden,een tunnel onder het spoor bij de Vennewatersweg moet zorgen voor de verkeersdoorstroming. De Afslag A9 staat hoog op de lijst, maar financiële hobbels moeten nog geslecht worden. Het autovrij maken van het Stationsplein en het Looplein is een langgekoesterde wens van sommige fracties. Zorg In Heiloo wordt voortvarend ingespeeld op een moderne invulling van de woon/zorgbe hoefte: nieuwbouw op de plaats van de Loet en Overkerck, in Nieuw Varne en particulier initi atief aan de Kennemerstraatweg tegenover Willibrord. Cultuur en sport Heiloo heeft een ruim aanbod voor sport en culturele activi teiten. Er is geen behoefte aan uitbreiding. Particulier initiatief wordt toegejuicht. Onderwijs De locaties voor basisonder wijs zijn evenwichtig gespreid over het doip. Het uitbreiden van de bestaande schoollocaties met kinderopvang en sportmoge lijkheden is mogelijk. De mogelijkheid voor een school in het Zuiderloo wordt opengehouden. De vastgestelde Structuurvisie 2030 dient als beleidskader voor de plannen voor de komende 15 jaar. Wat er gerealiseerd gaat worden hangt mede af van de financiële haalbaarheid. Omdat het plan uitvoerig besproken was in de commissie werd het plan zonder discussie in de raad aangenomen. Veiligheidsbeleid houdt niet op bij de gemeentegrens, daar om is een regionaal veiligheids plan opgesteld. De prioriteiten verschillen per gemeente. Uit analyses blijkt dat Heiloo relatief veilig is. Een kwalitatief goede leefom geving, met goed onderhouden paden en plantsoenen, goede straatverlichting en veilige speel plekken voor kinderen, is een van de prioriteiten. Het voorko men van overlast door jongeren vraagt voortdurende aandacht. Daarnaast ligt het accent op het terugdringen van inbraken in woningen en bedrijven en op winkeldiefstallen. Veel inwoners van Heiloo ervaren een onveiligheidsgevoel door verkeer dat te hard rijdt. Van het college programma Samen Krachtig Verder luidt de eerste zin: 'Heiloo is een zelfstan dige gemeente die er is voor de burgere en niet andersom'. Hoe de relatie tussen inwo ners en bestuur versterkt en de betrokkenheid van de inwo ners gestimuleerd kan worden, wordt vastgelegd in de notitie Samenspel. Gedacht wordt aan zaken als het beter inspelen op initiatieven vanuit de bevolking, inwonerenquêtes, klantgerich- heid samenspraak met de inwo ners en overleg in de wijken. Hoewel dit als hamerstuk geagendeerd stond wilde Fons Hopman (D'66), die sinds een half jaar raadslid is, graag zijn mening geven over de bestuurs cultuur in Heiloo. Hij noemde die formalistisch en regentesk. Hij verzocht het college en de ambtelijke top hun leiderschap meer in te zetten voor cultuur verandering en de vaandeldra gers te zijn van de vernieuwing De nota Samenspel is geen eindpimt, maar een startpunt. Met dat laatste was burge meester Romeyn het eens. Hij riep de gemeenteraad op om mee te denken en 'al werkende voort' hieraan invulling te geven. PvdA en D'66 dienden een motie in met het verzoek de incassoprocedure over de huur prijs van de atletiekbaan op te schorten in afwachting van nieuw accomodatiebeleid voor de buitensportverenigingen. Namens het college zegde wet houder Opdam toe om in goede samenspraak en overleg met de verenigingen voor de zomer te komen met het gevraagde beleid. Hij zag echter nu geen reden, om voor Trias van gemaakte afspraken af te stappen, temeer daar Trias had aangegeven geen financiële problemen, maar prin cipiële bezwaren te hebben. Ook waarschuwde hij voor prece dentwerking. WD-er Ernest ten Hacken dook even in de geschiedenis van het overleg met de diverse sportverenigingen. Afspraken werden gemaakt over de reali sering van hun wensen met de daarbij behorende huur. Toen de Triasbaan in 2007 geen regi onale functie meer had was de wens van Trias om toch over een volledige dure wedstrijdbaan te blijven beschikken. Duidelijke afspraken over de daarbij behorende huurprijs werden gemaakt. Daar moet Trias zich aan houden. Hessel Hiemstra (CDA) vond dat men zich aan zijn afspraak moest houden en pleitte even als Heiloo2000 voor spoedige ingangzetting van het accomoda tiebeleid. Omdat duidelijk was dat de motie het niet zou halen trok D'66 hem in. Juup Wuijster doet deze keer verslag van de vergadering va n de gemeen teraad. De schrijver is oud-wethouder va n Heiloo.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 12