ambassadeur voor Stichting Vier het Leven Humanitas zoekt vrijwilligers voor Maatjes GGZ Sfeervolle feestdagen special 14 UITKIJKPOST 26 NOVEMBER 2014 HEILOO - Theatermaker en podiumartiest llonka Ory timmert gestaag aan de weg. Met haar vaste begeleidingsband reist ze langs de Nederlandse theaters. Haar theatervoorstellingen, waarin ze verhalende liedjes en teksten over geluk, heimwee, liefde en hoop brengt, trekken een breed publiek. Binnenkort start haar derde voorstelling '1.77m op twee gympies', een voorstelling waarin ze ook dit keer dicht bij zichzelf blijft. De première is op zondag 21 december in theater De Beun in Heiloo. Kaarten zijn ver krijgbaar via www.ilonka-ory.nl. Ondanks een druk bestaan maakt llonka maar al te graag tijd vrij voor de stichting Vier het Leven. Ze zag er een paar jaar geleden een item op tv over. „De warmte en de passie, waarmee de twee oprichters Helma van Heerikhuize en Annerieke Vonk de stichting leiden, raakten mij." Het eer ste contact met de twee dames was op initiatief van llonka. „Vanaf de eerste ontmoeting was er een klik tussen ons. Vrijwilligers van Stichting Vier het Leven maken het mogelijk dat jaarlijks circa 15.000 ouderen kunnen genie ten van een bezoek aan het theater, de film of een concert. Veel ouderen zijn rolstoel gebonden; om de deur uit te gaan zijn ze afhankelijk van anderen en daardoor zitten veel ouderen vaak eenzaam thuis. Onder de vrijwilligers zijn veel jonge mensen die klaar staan om het uitstapje tot een succes te maken; uit en thuis!" llonka vindt het een eer dat ze is gevraagd als ambassadeur om de stichting te promoten, een taak die haar op het lijf geschreven is. Want de doelstelling van Vier het Leven spreekt haar enorm aan. Ook haar grootste drijfveer om op de planken te staan, is om mensen, jong en oud, een onvergetelijke avond te bezorgen. „De interactie tus sen jong en oud, dat is wat mij zo aanspreekt" De oprichters wilden graag een speciale productie voor ouderen. „Na een aantal gesprekken kwamen we tot de conclusie dat we dit samen konden oppakken." Het resultaat is de eerste theatertour van Vier het Leven, een maandelijkse matineevoorstelling waarmee llonka tussen haar reguliere voorstellingen door inmiddels al weer een halfjaar door heel Nederland reist. De tour begon in mei en gaat, als het aan llonka en haar band ligt, nog zeker een tijdje door. In februari doet de theatertour Vier het Leven Noord-Holland aan. „Ouderen zijn geweldig publiek! Optreden voor een zaal ouderen is voor een theatermaker één van de dankbaarste dingen die je mag doen. Ze zijn echt wel kritisch, hebben al een heel leven achter zich. Maar de blijdschap en het intens genieten dat deze mensen uitstralen; dat is met geen pen te beschrijven. Daar doe je het voor!" HEILOO - Corinne van der Nagel werkt voor Hu manitas (Heiloo, Bergen en Alkmaar als coördina tor Maatjesdienst GGZ. Corinne begeleidt hierbij vrijwilligers die eens per week of per twee weken een paar uurtjes iets leuks ondernemen met iemand met een psychische beperking. Maatjes GGZ bestaat al zo'n 35 jaar en valt sinds 2011 onder Humanitas. De Maatjesdienst GGZ is opgezet om 'deelnemers', mensen die met een psychische beperking leven, uit een sociaal isolement te halen. Voor sommigen kan het zelfs een eerste stap zijn naar een terugkeer in de maatschappij. Voor zo'n twintig mensen die op het terrein van GGZ NHN in Heiloo of elders -zij het in een zelfstandige of begeleid zelfstandige woon vorm- zijn gehuisvest, zoekt Humanitas een maatje; iemand die van tijd tot tijd iets leuks met één van hen wil ondernemen. STAP NAAR ZELFSTANDIGHEID Corinne vertelt: „Sinds een paar jaar vinden er allerlei activiteiten plaats op het terrein van GGZ. Bedrijven die zich in het Willibrordus Business Centrum gevestigd hebben, gezondheidscen trum De Strandwal, de Buurttuin, basisscholen die gebruikmaken van de sportzalen op het terrein en er gebeurt ook van alles in cultureel centrum De Strandwal en de Cultuurkoepel. Een vorm van omgekeerde integratie; de maatschappij komt als het ware naar de cliënten toe. In diezelfde periode zijn tal van cliënten verhuisd naar gewone woonwij ken; ze wonen zelfstandig onder begeleiding van professionele hulpverlening." Ze legt uit dat dit niet voor iedere cliënt is weggelegd. Mensen met een psychische beperking die onder begeleiding op het Willibrordusterrein wonen op een afdeling voor autisme of forensische psychiatrie. „Ook zij willen er wel eens op uit, het terrein af de maatschappij in, maar dit lukt hen niet zelfstandig. En daar kan een maatje hen bij helpen." EEN M A AT J E VOOR VRIENDSCHAPPELIJK CONTACT Ze benadrukt dat Maatjes GGZ geheel los staat van de dagelijkse hulpverlening. „Bij Maatjes gaat het om een vriendschappelijk 'één op één' contact met één van de deelnemers." Eén van de deelnemers is Peter Lemstra. Hij is 58 jaar oud en woont inmiddels al jaren in de Ypenhof; een afdeling op het Willibror dusterrein. Hij heeft er een eigen woonunit. Maar constant binnenzitten vindt hij niets; Peter trekt er graag op uit. Hij bezoekt regelmatig het activi teitencentrum of theehuis De Trog. „Even koffie drinken of voor een praatje." Hij vindt het leuk om te fietsen en gaat zelfstandig naar de supermarkt voor een boodschapje, of 'Gewoon een eindje fietsen'. Maar hij zou het nog leuker vinden om er samen met iemand op uit te trekken. Een treinritje lijkt hem geweldig. Peter kan heel goed met vrouwen op schieten. Als maatje zou dan ook een lieve, ge duldige vrouw bij hem passen. Weer andere deelnemers willen misschien wel liever vissen of wandelen, een sport beoefe nen of een keertje naar een museum. Een maatje zou dan iemand met soortge lijke interesse kunnen zijn. Vrijwilligers die zich als maatje aanmelden, worden door Humanitas met scholing en ondersteuning begeleid. Van een maatje wordt gevraagd dat iemand stevig in zijn of haar schoenen staat, enig inlevings- en incasseringsvermogen heeft en open staat voor mensen met een andere achtergrond. Corinne: „In januari start Humanitas met een nieuwe basistraining van twee dagdelen, waarin vrijwilligers goed worden voorbereid. We kijken vervolgens wat de hulpvraag van de deelnemer is en zoeken daar een maatje bij met wie het klikt. Ook tijdens het maatjescontact blijven we vanuit Humanitas en de hulpverlening van GGZ NHN ondersteuning bieden." Neem voor meer informatie contact op met Humanitas Noord-Kennemerland, Maatjesdienst GGZ, tel. 072 - 5401800 of kijk op www.humanitas.nl/afdeling/alkmaar.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 14