Torenuurwerk Limmen loopt Protestantse Kerk als een zonnetje Sfeervolle feestdagen special 13 UITKIJKPOST LIMMEN - Het niet meer dienstdoende torenuurwerk in de Protestantse Kerk aan de Zuidkerkenlaan in Limmen is afgelopen zomer vanuit de toren naar de ontvangsthal van de kerk verplaatst en staat er weer piekfijn bij. Deze 'verhuizing' was een initiatief van koster Dik Denekamp en werd uitgevoerd door Jan Nell en Piet van der Steen. HERVORMDE KERK UMMEN De kerk is gelegen op de zuidelijke punt van de strandwal Ummen- Helloo-Alkmaar De oudste vermelding dateert uit 740 wanneer het vervallen kerkje wordt vernieuwd. Omstreeks 800 wordt gesproken over een -vermoedelijk- houten kerkje te Umbon dat eigendom is van de St. Maartenskerk te Utrecht. In de 13de eeuw wordt een toren gebouwd los van het bestaande tufstenen zaalkerkje. In de 14de eeuw komt er een grote bakstenen kerk met koor bij, de toren wordt dan Ingebouwd. Het geheel wordt dan eens zo groot als dat wat nu nog te zien Is. In 1598 wordt de kerk hersteld van de vernielingen door de Spaanse troepen tijdens het beleg van Alkmaar en bereikt de tegenwoordige grootte. De laatste ruines aan de oostzijde zijn in 1806 opgeruimd, maar zijn nog ten dele In het maaiveld te zien. De kerk met toren, Hemony luWWok uit 1650 en Fleas orgel uit 1876 is een rijksmonument. De laatste restauratie werd uitgevoerd in de jaren 2000/2001 onder toezicht van de Rijksdienst voor de Monumentenzprg. Het torenuurwerk, in circa 1890 gemaakt en afkomstig uit een andere kerk, is in 1934 door de firma Eijsbouts uit Asten aangepast en gereviseerd om de wijzer platen op de kerktoren mechanisch aan te drijven. Door de overstap op een elektrisch systeem werd het torenuurwerk in 1984 overbodig. Denekamp: „Inmid dels regelt een satelliet de juiste tijd." Het loodzware mechanische uurwerk stond in de toren opgesteld, op zo'n twintig meter hoogte; net onder de torenspits. Voor de verplaatsing was toestemming nodig van de gemeente Castricum, deze procedure duurde ongeveer ander half jaar. Dik Denekamp vertelt over het waarom van de toestemming: „Van oudsher zijn alle kerktorens eigendom van gemeenten; ze fungeerden eeuwen lang als uitkijkpost en waarschuwingssysteem. Als de vijand in aantocht was, werden de klokken geluid om het aangrenzende dorp of de stad te waarschuwen. De gemeente Castricum is de huidige eigenaar van de Limmer kerktoren." Dik Denekamp benaderde twee jaar geleden Jan Nell en Piet van der Steen om de klus te klaren. Beiden zijn technisch onderlegd. Jan was jaren werkzaam bij de technische dienst van de Heilooër melkfabriek en werkt inmiddels als technisch onderwijs assistent (TOA) sa men met Piet, docent Onderzoek Ontwerpen, op het Bonhoeffercollege in Castricum. Het mechanisme had de tand des tijds doorstaan en was weliswaar intact, maar zat onder een dikke laag stof en vet toen ze aan de klus begonnen, die ander halve maand in beslag zou nemen. Het loodzware uurwerk, stond al vanaf 1984 stil, is in de toren gedemonteerd en in onderdelen naar de begane grond verplaatst; Jan en Piet hebben de onderdelen langs de smalle ladders en trappen van de kerktoren naar beneden getild hierbij heeft André Winder, van Winder Limmen, assistentie verleend. Jan Nell: „Daarna hebben we, alle losse onderdelen - radertjes en kettingen- stuk voor stuk schoongemaakt, lekker in het vet gezet en weer in elkaar gezet." Inmiddels had Denekamp contact opgenomen met ie mand van Stichting tot Behoud van Torenuurwerken om het uurwerk weer in werking te zetten. Deze stichting is opgericht door een aantal oud-Tata medewerkers en is in IJmuiden gevestigd met een werkplaats en ten toonstellingsruimte. Toen de heer Scholten namens de stichting het Limmer torenuurwerk inspecteerde, was hij aangenaam verrast; een echte Eijsbouts! Hij gaf echter aan dat alle inspanningen van Jan en Piet iets te enthousiast waren geweest. Jan Nell lacht: „Het opnieuw invetten bleek overbodig. Dus hebben we al les weer uit elkaar gehaald en grondig schoongemaakt en alle vetresten verwijderd. Bij deze tweede schoon maak actie heeft Arnold Boukes, een gemeentelid, ons geholpen. Dit deden we buiten, om de kerkvloer binnen te sparen." Toen de heer Scholten voor de tweede keer langskwam, kon hij het torenuurwerk in één keer in werking stellen! De hele klus was voor de Open Monumentendag (september jongsleden) klaar. Het loopwerk van het torenuurwerk is opgebouwd uit een stalen frame en een messing raderwerk, dat in elkaar grijpt en via een mechanische overbrenging .vroeger, de vier wijzerplaten van de kerktoren aandreef. Een gedeelte bestaat uit het slaghamerwerk, dat ervoor zorgt dat de klok elk half en elk heel uur mechanisch slaat. Het andere gedeelte is voor de tijdsaanduiding. Beide delen zijn voorzien van een aandrijfgewicht, dat met behulp van een slinger kan worden opgehesen. Deze hingen in een schacht in de toren. Vandaar dat het torenuurwerk op zo'n grote hoogte stond opgesteld. Inmiddels heeft het historisch pronkstuk een vast plekje in de ontvangsthal van de mo numentale kerk gekregen, waar overigens ook tal van andere bijzondere voorwerpen te bewonderen zijn.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 13