Vrouwen die willen sporten opgelet 'Gitaarles: spelen wat jij leuk vindt!' BUCH voor de boeg Doek valt voor zwembad Dampegheest VERSLAG INGEZONDEN MEDEDELING 100.000 inwoners Bestuurlijke fusie?! Vier kapiteins 'Zwaarwegend principebesluit' Hans Romeyn voorzitter UITKIJKPOST 21 JANUARI 2015 LIMMEN - Wil je de training van Fit4lady ervaren of een kijkje komen nemen? Trainen bij Fit4lady is leuk om te doen en laagdrempelig. Leden trai nen twee keer per week (vaker mag!), een halfuur per keer, op het moment dat het hen schikt en altijd met begeleiding van professionele trainsters. De sfeer is gezellig maar er wordt wel intensief gesport. Fitness trainster Carin Visser: „Wij werken heel persoonlijk om leden hun gewenste resultaat te helpen bereiken. Gewichtsverlies, een strakker lichaam of conditie opbouw; alles is mogelijk. Tot 14 februari staat 'A Healthy New Year' centraal; het nieuwe jaar is nog maar net begonnen en en nog niet alle vrouwen hun voor nemens hebben omgezet in actie. Iedere vrouw die wil ervaren welk effect de dertig minuten-fitnesstraining op haar conditie en gezondheid heeft, kan kennis maken met onze werkwijze en training. Een keer vrijblijvend mee- trainen kan altijd." Je begint bij Fit4lady met een intakegesprek en een eer ste training. Vervolgens train je altijd met begeleiding zodat je veilig traint en alles 'eruit' haalt voor jezelf. De abonnementskosten zijn all-in. Fit4lady heeft veertien clubs in Nederland en is de grootste Nederlandse fitnessketen voor vrouwen. En in 2013/2014 Beste Fitness Keten van het jaar, sinds 2007 gevestigd aan De Drie Linden 3 te Limmen. Een plek om te sporten, waar ze jouw gezicht kennen en waar je begeleiding op maat krijgt, zonder een afspraak te hoeven maken. Waar het gewoon leuk is om te trainen, ook als je geen liefhebber bent van fitness. Het programma werkt aan een slanker postuur en aan een betere conditie. Bij Fit4lady is het plezierig trainen, zon der 'strakke pakjes' en spiegels. REGIO - Marcel Rutte geeft al een aantal jaren gitaarles en heeft een les ruimte in Castricum, waar hij leerlingen (kinderen, volwassenen, beginners, gevorderden) de beginselen van het gitaarspel bijbrengt. Daarnaast geeft hij les in Haarlem. Voor zijn leerlingen gaat hij uit van eigen passie voor muziek en hoopt ze op die manier te inspireren om steeds een stapje verder te gaan. De lessen vinden plaats in een gemoedelijke sfeer. Er is nog ruimte voor nieu we leerlingen. Alle informatie is te vinden op www.gitaarles-castricum.nl. LIMMEN - De erfpachtover eenkomst tussen de gemeen te Castricum en de Stichting Vrienden van Dampegheest is beëindigd. De reden is dat de exploitatie van zwembad Dampegheest finan cieel niet langer haalbaar bleek. De stichting ziet op dit moment geen kans om kostenefficiënt het zwembad langer open te houden. Bovendien dreigt de situatie dat de stichting haar financiële ver plichtingen niet kan nakomen. Het college betreurt het dat het niet mogelijk is gebleken het zwem bad te laten voortbestaan. In 2013 was het de Stichting Vrienden van Damphegeest die een doorstart wist te realiseren in een poging deze voorziening voor inwo ners van Limmen te behouden. Het college heeft die inspannin gen gewaardeerd. Bij het slui- ten van de overeenkomst in 2013 met de Stichting Vrienden van Dampegheest kreeg stichting een aanloopsubsidie om een goede start mogelijk te maken. Ondanks dit alles is het niet gelukt een finan cieel gezonde exploitatie te voe ren. Het geringe aantal bezoekers is daar mede de oorzaak van. Om die reden waren de deuren van het zwembad eind vorig jaar al geslo ten. Het college wil de overeen komst daarom ontbinden om te voorkomen dat er nog meer finan ciële risico's of lasten ontstaan voor de stichting. Vervolgens gaat het college zich beraden op de toe komst van deze locatie. Wethouder Leo van Schoonhoven is graag bereid om dit collegebesluit toe te lichten en vragen te beantwoorden. Hij komt hiervoor naar Limmen, op dinsdag 27 januari van 19.30 tot 20.30 uur in De Vredeburg in Limmen. Iedereen is welkom De vier gemeenteraden van de BUCH-gemeenten - Bergen, Uitgeest, Castricum en Heiloo - hebben maan dagavond, gezamenlijk bijeen in de raadzaal van Castricum, een historisch besluit genomen: op voor stel van de vier colleges van Burgemeester wethou ders komt er één ambtelijke organisatie, en die moet er staan op 1 januari 2017. In de komende maanden wordt gewerkt aan een bedrijfs plan. Als dit over een half jaar eveneens wordt goedge keurd door de vier gemeen teraden, kan dit plan in anderhalf jaar geïmplemen teerd worden. Ruim voor de volgende gemeenteraadsver kiezingen, maart 2018, is er dan één ambtelijk apparaat, in plaats van vier nu. Dit historische besluit werd bijna unaniem genomen. Alle 29 gemeenteraadsfracties waren vertegenwoordigd, in totaal gaat het om 78 raadsle den. De enige tegenstem kwam van Willem Gomes van de NCPN Heiloo (twee zetels), die betoogde dat het beste alles bij het oude kon worden gelaten en dat, als het anders zou moe ten, daar een referendum onder de bevolking(en) over gehou den zou moeten worden. Toen Ron de Haan van de Vrije Lijst Castricum hem uitdaagde om met een voorstel te komen voor een referendum, liet Gomes het afweten (althans in deze set ting). In het aangenomen voor stel lezen we dat de BUCH- gemeenten geconfronteerd worden met toenemende behoeften als het gaat om snel heid, bereikbaarheid en kwa liteit van dienstverlening en met complexere vragen van inwoners. Daarnaast komen er veel taken vanuit het Rijk op de gemeenten af. Bovendien zien de gemeenten dat omliggende gemeenten door herindeling of ambtelijke fusie hun krach ten bundelen. Samen kunnen de BUCH-gemeenten met ruim 100.000 inwoners een robuuste gesprekspartner in de regio en daarbuiten gaan vormen. Tot zover mijn citaat uit het voor stel. Ik merk daarbij op dat fusie voor Heiloo en/of Bergen met de grote broer Alkmaar hiermee van de baan is. We krijgen dus een fusie in het landelijke gebied tussen Staal, Koek en Kaas (ofwel IJmond, Zaanstreek en Alkmaar). Een fusie met Alkmaar zou trouwens ook niet meer kun nen sinds Alkmaar zojuist is getrouwd met Graft-de Rijp en de Schermer. Een stapeling van fusies in zo korte tijd gaat te ver (en zou wettelijk ook niet kun nen). Maar een echte, volledige fusie is ook een bestuurlijke fusie! Dan gaan niet alleen de ambtelijke organisaties samen, eioj Bos doet maandelijks ve'i •gadering van de gemeentera elance redacteur en oud-wet} dan komt er één gemeente raad met één college van Burgemeester wethou ders. En zo ver zijn we met de BUCH nog niet. In het debat maan dagavond was een centrale rol weggelegd voor de enige inspreker, Sander Verhaar. Namens het platform van de vier ondernemingsra den kwam hij vertellen hoe het personeel er over dacht. In het voorstel van de vier col leges werd gesproken over een positief advies van de onderne mingsraden, maar dat klopte volgens Verhaar niet. Hij sprak nu van een advies dat positief noch negatief was, het was 'opbouwend kritisch'. Er was een raadpleging gehouden onder de achterban, waarbij 356 medewerkers hun stem hadden laten horen (iets meer dan een derde van alle perso neelsleden). Verhaar: 'De meest opvallende overeenkomst uit de raadpleging is dat het animo voor een ambtelijke fusie bij de medewerkers van alle vier BUCH-gemeenten het kleinst is.' Verhaar beklemtoonde ver volgens dat bij de personeels- raadpleging de optie bestuurlij ke fusie wel was meegenomen en dat voor deze vorm van samenwerking 'zeer veel geko zen' was. Hij zei verder: 'Wij als platform ondernemingsra den hebben [aan de colleges van B&w] geadviseerd dat een keuze voor een bestuurlijke fusie een beter en goedkoper alternatief is. Dit door eenvoud in besturing en uitvoering van het werk. En de 15 miljoen euro die het Gemeentefonds beschikbaar stelt als compen satie voor de kosten die tijdens het proces worden gemaakt, de zogenoemde frictiekosten.' In het plenaire debat van de vier gemeenteraden bleken ook de liberale partijen, VVD en D66, in die richting te den ken. Zij steunden het voorlig gende voorstel, maar hadden best verder willen gaan op het pad van bestuurlijke fusie. Het scherpst werd dit onder woor den gebracht door Marcel Halff van D66 Bergen. Hij sprak van één ambtelijke organisatie die straks wordt aangestuurd door vier kapiteins en over frustra ties die ontstaan als ambities van afzonderlijke colleges door die ene organisatie wel licht in de vertraging worden gezet. Zelfs kleinere lokale partijen, zoals Gemeente- en Dorpsbelang Castricum en de Vrije Lijst Castricum, wilden bestuurlijke fusie op de agenda hebben, in elk geval onderzocht VVD en CDA hadden elk een gezamenlijke (BUCH-)woord- voerder. Voor de VVD was dat Kees Rood van Castricum, voor het CDA Hessel Hiemstra van Heiloo. Maar ook de grote lokale partijen hadden één woordvoerder, Roel Beems van Castricum Kern(en) Gezond (CKenG). Hij sprak mede namens Kies Lokaal uit Bergen, Progressief Uitgeest en Heiloo-2000. Hij onderstreepte dat deze vier partijen 19 van de 78 raadszetels bezetten, een kwart van het geheel, en dat ze alle vier deel uitmaakten van de colleges van B&w. Hij wees er op dat er elders in het land wel voorbeelden zijn van amb telijke fusie van twee of drie gemeenten, maar niet van vier, en dat we daarin dus uniek zijn. Beems kwam namens de vier grote lokale partijen met een amendement, dat dicht lag bij het voorliggende voorstel, en dat eigenlijk alleen opviel doordat het besluit van deze avond betiteld werd als 'zwaar wegend principebesluit'. Dit amendement werd aangeno men (wederom bijna unaniem, alleen NCPN tegen). Met 29 raadsfracties, en bijna alle 78 raadsleden aanwezig, plus griffies, plus colleges, plus ambtenaren, plus adviseurs, plus publieke tribune, was het een mega-vergadering daar in de raadzaal van Castricum. Het plenaire debat van de geza menlijke vier gemeenteraden duurde twee uur en werd hel der, soepel, maar ook voortva rend geleid door burgemees ter Hans Romeyn van Heiloo. Daarna volgde nog de formele besluitvorming in afzonderlijke raadsvergaderingen van de vier gemeenten. Deze formule had al eerder goed gewerkt bij de eerste gezamenlijke BUCH- raadsvergadering, op 10 maart 2014, eveneens in de raadzaal van Castricum. Toen leidde burgemeester Toon Mans van Castricum de gezamenlijke ver gadering. Over een half jaar ongeveer moet er dan een derde gezamen lijke BUCH-raadsvergadering komen, over het bedrijfsplan voor de ambtelijke fusie. Zal mij benieuwen hoeveel bestuurlijke fusie daarbij gemoeid zal zijn. Er is al een klankbordgroep, waarin de fractievoorzitters zitting hebben, mogelijk gaat die groep impulsen geven in die richting. Bestuurlijke fusie leek tot voor kort een taboe, maar dat is niet meer zo. Er is een interne dynamiek op gang gekomen, die de vraag oproept wanneer we één gemeente zul len zijn. 2018? 2022? 2020?

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2015 | | pagina 12