Jongeren in Matthaus Passion van Oratoriumkoor Heiloo Expositie Oud Heiloo Tien vragen aan Start beschermingsmaatregelen paddentrek 1» Sander Groefsema 3 L 4000 jaar leven op en naast de strandwal UITKIJKPOST 4 MAART 2015 HEILOO - De oproep aan de jeugd om mee te zingen in het Oratoriumkoor heeft een grote respons gekregen. Aan de Matthaus Passion die het koor op vrijdag 20 maart uitvoert, doen niet minder dan 21 jongens en meisjes mee. Onder leiding van dirigent Paul Waerts oefent het zogeheten Junioratorium elke zaterdag inten sief. Het jongerenkoor zingt in de meeslepende koorzang van Bach het eerste deel mee, voor de pauze. Het is voor achtste keer dat het Oratoriumkoor Heiloo de Matthaus Passion op het programma heeft staan. Met een oplopende ambitie en een steeds stijgende kwaliteit van de uitvoering heeft het Heilooër koor zich inmiddels enige faam ver worven in de regio. Ook veel lief hebbers van de passiemuziek van buiten Heiloo komen naar de Ter Coulsterkerk aan de Hoileweg. Het Promenade Orkest bege leidt de zangers. De solisten zijn de bas Matthijs Mesdag (hij zingt de Christuspartij), tenor Peter Vos (Evangelist), sopraan Caroline Stam, alt Maartje de Lint, tenor Erik Janse en bas Frans Kokkelmans. De Matthaus Passion begint om 19.30 uur. Toegangskaarten a 25 euro zijn verkrijgbaar bij de plaat selijke boekhandels, via www. oratoriumkoorheiloo.nl of via tel. 072-5333486 en 072-5402777. Op de avond zelf zijn kaarten verkrijgbaar in de kerk. Aan de Matthaus Passion die het koor op vrijdag 20 maart uitvoert, doen niet minder dan 21 jongens en meisjes mee. Aangeleverde foto HEILOO - Padden en kikkers zijn nachtdieren en kunnen al vanaf half februari, als de weersomstandigheden gunstig zijn, beginnen aan de jaarlijkse voorjaars(padden)trek. Er kunnen dan honderden dieren tegelijk de weg overste ken. Daarom is de route via de Westerweg en Kuillaan naar de Kennemerstraatweg van 1 maart tot en met 30 april 's avonds en 's nachts niet toegankelijk en wordt afgesloten met een slagboom voor gemotoriseerd verkeer. De gewo ne pad, bruine kikker en de kleine watersalamander zijn landdieren. In het voorjaar trekken zij van bos De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 18.500 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Het weekblad Uitkijkpost wordt geproduceerd op een waterloos offset rotatiepers, de milieu- St friiiiing.\.tinr;in>- vriendelijke druktechniek Nieuwe Openingstijden ma. 08.00 - 12.00 13.00 - 17.30 uur di. 08.00 - 12.00 13.00 - 17.30 uur wo. GESLOTEN do. 09.00 - 12.00 vr. 09.00 - 12.00 13.00 - 14.30 uur Advertenties Jos Kraakman is bereikbaar op maandag, dinsdag en vrijdag, tel. 072-5351073 of via advertenties@uitkijkpost.nl. Voor informatie over advertentietarieven en -mogelijkheden: www.uitkijkpost.nl. Verkoop Marion Becker is bereikbaar op maandag en donderdag, tel. 072-5351072 of via verkoop@uitkijkpost.nl. Redactie Marsha Bakker is bereikbaar op maandag, dinsdag en vrijdag, op tel. 072 5351071 of via redactie@uitkijkpost.nl. Adres Bezoekadres: Willibrordus Business Centrum, Kennemerstraatweg 464, Heiloo tel 072-5330175. Volg de Uitkijkpost ook op OsJ naar duin (winterrust) de weg over naar het water om daar hun eieren af te zetten. De larven groeien op in het water en verlaten het water na enige maanden om op het land verder te leven. Padden en kik kers zijn na drie jaar geslachts rijp. Verder zijn amfibieen nuttige dieren. Ze eten insecten (muggen, vliegen, spinnen, torren, vlinders), HEILOO - In een overzichtelij ke, interessante expositie wordt in de Oudheidkamer Heiloo een overzicht geboden van de bewo ning op de strandwal die 4000 jaar geleden is ontstaan. Elke zaterdag om 14.30 uur kunnen de bezoekers deelnemen aan een rondleiding. Opgravingen leren dat op de plaats waar Heiloo zich nu bevindt circa 2000 jaar voor Christus bewoners zich hebben gevestigd. Het 'houtje van Heiloo', waarvan een replica zich in de expositie bevindt, geeft aan dat elders in de omgeving misschien al eerder bewoning is geweest. De exposi tie 'vertelt' hoe de eerste bewo ners zich in leven hebben gehou den en hoe het omringende water altijd vriend en vijand is geweest. De komst van Willibrordus bracht grote veranderingen met zich mee. De geschiedenis van de kerken, de alsmede slakken (geen slakkengif gebruiken!) en wormen. Vrijwilligers die mee wil len helpen aan deze kortston dige paddenoverzetactie (zes weken) kunnen bellen met: Nel Kuiper, tel. 072-5334803, Suze Sep, tel. 072-5117416 of Els Meurs tel. 06-20198233. Zie ook www.padden.nu bedevaartplaats en het klooster in Heiloo heeft een prominente plaats gekregen. Aparte aandacht is er ook voor de buitenhuizen, de huizen waar onder andere rijke, adellijke Alkmaarders en Amsterdammers hun toevlucht zochten in de zomer. In de negentiende eeuw zetten de schrijvers van de 'Kring van Heiloo' ons dorp op de kaart. De twintigste eeuw was een tijdperk van snelle groei van de bevolking. De komst van de spoorweg en het station is daarvan een belangrijke oorzaak. Ook dit thema is in de expositie uitgewerkt. Slechts een zestigtal bewoners had in het begin van de twintigste eeuw stemrecht. Ook dat is zichtbaar gemaakt. Voor de rondleiding op de zaterdagmiddag om 14.30 uur hoeft u zich niet aan te melden. Vanaf 14.00 uur staat de koffie klaar. De oudheidkamer Heiloo is geopend op dinsdagavond 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Elke week verschijnt de rubriek 'De tien vragen aan' in de Uitkijkpost. Elk mens heeft onvermoede kanten, stukjes van zichzelf die niet altijd zichtbaar zijn. Op deze manier proberen wij net iets meer te weten te komen van een bekende of onbekende dorpsgenoot. Na het beantwoorden van de tien vragen, krijgt hij/zij de vrijheid om de vragen door te geven aan een volgend 'slachtoffer'! Ik ben Sander Groefsema, 31 jaar oud en werk fulltime als docent economie op het Trias VMBO in Krommenie. Daarnaast geef ik judo training in Velserbroek bij Ben Rietdijk Sport en heb ik samen met mijn broer een eigen judoschool 'Judoclub Groefsema'. 1. Waar bent u geboren en getogen? Geboren in Alkmaar en opgegroeid in Heiloo. 2. Als uw hobby uw werk was geweest, welk beroep zou u dan nu uitoefenen? Gelukkig heb ik van mijn hobby ook deels mijn werk kunnen maken. Ik geef samen met de andere trainers van Ben Rietdijk Sport de judotrainingen aan wedstrijdjudoka's in Velserbroek. Velen van deze judoka's staan wekelijks in de krant en ook vaak in de Uitkijkpost en komen ook uit Heiloo. Afgelopen jaar zijn Timo Lesterhuis en Karen Stevenson Nederlands kampioen geworden bij de senioren. Het is toch leuk om te zien dat ik in hun ontwikkeling een groot aandeel heb gehad. Ook de andere medailles die gewonnen zijn op Nederlandse kampioenschap pen en zelfs op Europese kampioenschappen door judoka's uit Heiloo ben ik van allen degene geweest die ze hun 'bandje heeft leren knopen'. Daarnaast heb ik samen met mijn broer (Wesley) judoclub Groefsema vijf jaar geleden opgericht. We verzorgen judoles sen in Heiloo, Limmen, Akersloot en Castricum. De judoles sen in Heiloo worden verzorgd bij Dorssport. Onze website is www.judoclubgroefsema.nl. 3. Wie zou u wel eens willen ontmoeten, en wat zou u zeggen of vragen? De minister van onderwijs, waarom we het nog steeds niet voor elkaar krijgen om kleinere klassen te organiseren, zodat leerlin gen echt hun talent kunnen ontwikkelen en de aandacht krij gen die ze verdienen. Ik merk nu vaak dat de klassen door geld gebrek erg vol zitten en dat een klas met 28 tot en met 30 vmbo- leerlingen geen unicum meer is. 4. Wat is uw mooiste jeugdherinnering? Op wintersport met de familie en de buitenlandse judotoernooi en met de club. 5. Wat vindt u de mooiste plek in Heiloo? Het park voor Boswijk, wat hebben wij hier vroeg veel mooie hutten gebouwd en heerlijk kunnen spelen; een mooie plek. 6. Waarvoor kunnen ze u 's nachts wakker maken? Voor de wintersport om vroeg te vertrekken om de volgende dag op de lange latten te staan. 7. Wat is het beste advies dat u ooit kreeg? Dat je moet doorzetten en je dromen moet naleven, ook al is dit soms lastig. 8. Wat weten de meeste Heilooërs niet van u? Dat ik naast de judo ook nog voor de klas sta op het Trias VMBO en dat ik daar geen gymastiek geef, maar docent Economie ben. 9. Wat zou u in het dorp aanpakken als u burgemeester was? Ik zou wat doen aan het sportbeleid in de gemeente Heiloo. Er zijn veel kinderen in Heiloo die sporten, maar ook een grote groep niet. Ik zou geld beschikbaar stellen om de jeugd op de basisscholen in Heiloo, één of wellicht twee keer in de week in aanraking te laten komen met de verschillende sportclubs in de gemeente. Gediplomeerde trainers gaan onder schooltijd bij de basisscholen langs of de school komt op bezoek. Dit om de kinderen in Heiloo meer te laten bewegen en te laten ontdekken hoe leuk sporten en bewegen is. Hier is niet veel geld voor nodig en helpt op termijn ook weer de gezondheidszorg. Ik ben van mening dat als je op jonge leeftijd gaat sporten, je dit op latere leeftijd ook nog doet. 10. Antwoord van de persoonlijke vraag van uw voorganger aan u: De vraag van Maureen aan Sander: Wat wil je bereiken met jouw judoclub? Kinderen in Heiloo, Limmen, Akersloot en Limmen op de judomat krijgen en laten zien hoe leuk judo is als sport. Daarnaast kinderen met talent begeleiden in hun sportcarrière. Dit doe ik nog altijd met veel plezier! Ik nomineer voor de volgende Tien vragen aan Gerard Pranger. Gerard is bezig met het organiseren van de Hunebed spelen in Heiloo. Deze worden 21 juni gehouden op de langste dag van het jaar. Wat gaat er op die dag allemaal gebeuren en hoe kan je als Heilooënaar hier aan deelnemen? De expositie toont een overzicht van 4000 jaar bewoning op de strandwal. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2015 | | pagina 3