Otto van Os beëindigt reeks prachtige cursussen Leerlingen Elckerlyc maken oorlogswandeling Wil Drenth 3 UITKIJKPOST MEI 2015 Elke week verschijnt de rubriek 'De tien vragen aan' in de Uitkijkpost. Elk mens heeft onvermoede kanten, stukjes van zichzelf die niet altijd zichtbaar zijn. Op deze manier proberen wij net iets meer te weten te komen van een bekende of onbekende dorpsgenoot. Na het beantwoorden van de tien vragen, krijgt hij/zij de vrijheid om de vragen door te geven aan een volgend 'slachtoffer'! Otto van Os krijgt de welverdiende bloemen uitgereikt door Wanda Vasbinder-Woons. Aangeleverde foto HEILOO - Eind april is Otto van Os gestopt met zijn tweede car rière, bij de Stichting Welzijn Heiloo (SWH). Otto had, wat alle cursisten betreft, oneindig door moeten gaan met zijn altijd boeiende verhalen uit de geschiedenis en over verre lan den en culturen, vaak gelardeerd met kanttekeningen bij het hier en nu in Nederland en Europa. Met een mooie bos bloemen en warme woorden bracht Wanda Vasbinder- Woons, coördinator sociaal-cultu rele activiteiten, de dank van SWH mede namens honderden cursis ten over aan Otto van Os. Wanda: „Wanneer Otto weer een cursus gaf, hoefden wij ons nooit zorgen te maken of er wel belangstelling was. Kwaliteit verkoopt zichzelf. Zo'n twintig mensen schreven op elke cursus in, en er waren altijd mini maal 40 a 50 deelnemers". Otto heeft alleen maar lovende woorden over de samenwerking in het Trefpunt. ,,Ik heb hier alles bij elkaar dus ruim twaalf jaar gewerkt. Altijd was het cursuszaal tje picobello. Op een apart tafeltje kon ik de boeken uitstallen waar naar in de les werd verwezen. En daarnaast de hand-outs, aanvan kelijk een hele stapel papier maar later een handzaam A4-tje. Als onderwijsman ben ik van de bord en-lessenaar generatie; ik doe het zonder beamers en projectoren". Otto van Os is nog juist vooroor logs, december 1939. Hij stamt uit een ondernemersfamilie, houdt ook van de ondernemersmentali teit maar heeft zelf nooit ambitie gevoeld voor het zakendoen. Zijn interesse ging uit naar het onder wijs. Op de St. Jan en het PCC heeft hij veel verschillende vakken gege ven, met altijd een voorkeur voor Maatschappijleer en Geschiedenis. Met de VUT ging hij eerst wat schil deren, maar hij miste het lesgeven en meldde zich bij het Trefpunt om cursussen aan volwassenen te gaan geven. Iedereen die Otto van Os kent is onder de indruk van zijn zeer uitgebreide kennis. Hij is het type mens dat vaak te horen krijgt dat-ie alles in een boek moet opschrijven. En laat Otto nou pre cies dat hebben gedaan! In 2009 verscheen bij Uitgeverij Aspekt zijn professioneel vormgegeven boek 'Een hemel op aarde, droom of nachtmerrie'. De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 18.500 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Het weekblad Uitkijkpost wordt geproduceerd op een waterloos offset rotatiepers, de milieu- Sfipriming. Minimiut vriendelijke druktechniek Nieuwe Openingstijden ma. 08.00 - 12.00 13.00 - 17.30 uur di. 08.00 - 12.00 13.00 - 17.30 uur wo. GESLOTEN do. 09.00 - 12.00 vr. 09.00 - 12.00 I 13.00 - 14.30 uur Advertenties Jos Kraakman is bereikbaar op maandag, dinsdag en vrijdag, tel. 072-5351073 of via advertenties@uitkijkpost.nl. Voor informatie over advertentietarieven en -mogelijkheden: www.uitkijkpost.nl. Verkoop Marion Becker is bereikbaar op maandag en donderdag, tel. 072-5351072 of via verkoop@uitkijkpost.nl. Redactie Marsha Bakker is bereikbaar op maandag, dinsdag en vrijdag, op tel. 072 5351071 of via redactie@uitkijkpost.nl. Adres Bezoekadres: Willibrordus Business Centrum, Kennemerstraatweg 464, Heiloo tel 072-5330175. Volg de Uitkijkpost ook op :dij HEILOO - Vrijdag 1 mei was er een oorlogswandeling met de leerlingen van groep 6 en 7 van de Elckerlyc. De groep kwam 09.15 uur aan bij De Beun, waar zij werden opge wacht door Josta en Jaap de Graaf. Bij de Witte Kerk vertelde Jaap dat er een poëzie-album uit de oorlog was gevonden van twee meisjes. Er zaten zelfs voedselbonnen in geplakt! De wandeling werd ver volgd naar een zwart huis op de Kennemerstraatweg. Jaap vertelde een verhaal over een Joodse onder duiker, die moest verhuizen naar Heemskerk. De Duitsers wilden dat huis namelijk hebben. ,,De onder duiker heeft het gelukkig wel over leefd", vertelt leerling Akar Sharif. ,,Tegenover het zwarte huis zat een verzetsman ondergedoken. De zoon van de vrouw die daar woonde was niet zo aardig. Hij schold heel erg veel. De verzetsman probeerde de jongen een beetje op te voe den, maar dat ging mis. De jongen ergerde zich aan hem en heeft hem verraden bij de Duitsers. Toen is hij gevangen genomen en een tijdje later doodgeschoten." Sierra Baart vervolgde het ver haal. ,,We hebben ook de plek gezien waar vier kinderen zijn over leden. Er was een ongeluk gebeurd met een ontplofte granaat. Er is in Heiloo nog veel meer gebeurd in de oorlog. We hebben niet alles gezien. We vonden het erg interessant en aardig van Jaap en Josta dat ze ons deze rondleiding hebben gegeven!" Groep 6 en 7 van basisschool de Elckerlyc tijdens de oorlogswan deling door Jaap en Josta de Graaf. Aangeleverde foto 1. Waar bent u geboren en getogen? Willemijn Drenth- Witziers (Wil), 82 jaar, gehuwd met Mindert Drenth. We hebben drie kinderen, een zoon en twee dochters. Mijn beroep was Activiteitenbegeleidster in de psychiatrie. Ik ben geboren in Alkmaar en ben destijds, al weer meer dan 50 jaar geleden, toen we trouwden in Heiloo komen wonen. We hebben daar toen een woning gekocht en we wonen nog steeds, tot volle tevredenheid, in hetzelfde huis in het mooie Plan Oost. 2. Als uw hobby uw werk was geweest, welk beroep zou u dan nu uitoefenen? Mijn werk was tevens mijn hobby, werken met mensen, jong en oud. De meeste tijd in mijn arbeidzaam verleden heb ik dat dan ook gedaan en doe ik op vrijwillige basis nog. Twee och tenden in de week werk ik met ouderen in De Loet. 3. Wie zou u wel eens willen ontmoeten, en wat zou u zeggen of vragen? Ik ontmoet graag veel mensen en niet direct iemand specifiek. In de gesprekken die dan ontstaan komen de vragen en ant woorden dan vanzelf wel. 4. Wat is uw mooiste jeugdherinnering? In mijn jonge jeugd was is heel veel ziek (Astma). Ik heb daar door een tijd in Zwitserland doorgebracht in kindertehuizen. Daaraan bewaar ik nog steeds de mooiste herinneringen. Daar kon ik met de kinderen buiten spelen en genieten, een heer lijke tijd was dat! 5. Wat vindt u de mooiste plek in Heiloo? De westkant van het Overbos, de weilanden en de duinen in de verte. 6. Waarvoor kunnen ze u 's nachts wakker maken? Nergens voor, laat mij maar lekker slapen! 7. Wat is het beste advies dat u ooit kreeg? Laat je niet gek maken over wat je allemaal nog moet doen, maar kijk eens terug naar wat je allemaal al hebt gedaan. 8. Wat weten de meeste Heilooërs niet van u? Dat ik een natuurfreak ben en vooral nu, in het voorjaar, geniet van elke bloem en plant die ontluikt en dat Zwitserland voor mijn gevoel mijn tweede vaderland is en daar bijna ieder jaar nog naar toe ga. 9. Wat zou u in het dorp aanpakken als u burgemeester was? Dat er, vooral in de buurt van de verzorgingshuizen, goed begaanbare wandelpaden zijn met meer bankjes. Nog te vaak zie ik ouderen op de rijweg lopen met hun rollators omdat er te veel obstakels op de trottoirs zijn. 10. Antwoord van de persoonlijke vraag van uw voorgan ger aan u: van wie heb je die creativiteit geërfd en komt er eens een tentoonstelling van al jouw schilde rijen? Bep vraagt van wie ik mijn creativiteit heb geërfd. Dat, en dat klinkt misschien wat vreemd, heb ik aan mijn astma overge houden. Die was vroeger in mijn jeugd heel heftig en de medi cijnen van toen waren nog niet zo goed als nu en hielpen maar weinig. Ik lag veel in bed en in het ziekenhuis, ik heb daardoor veel school gemist. Het enige wat ik toen kon was lezen en tekenen, mezelf vermaken. Er was toen nog geen tv et cetera. Vermoedelijk is toen zo mijn creativiteit ontstaan. Later heb ik toen een aantal cursussen in tekenen ,schilderen en boetseren gevolgd. Nog steeds schilder en teken ik graag en ik vind het leuk om nu met de bewoners van De Loet een aantal dingen, die ik zelf zo leuk vind, met hen te delen. Twee ochtenden in de week ben ik als vrijwilliger met hen aan het schilderen en bezig met andere creatieve uitingen. Ook geef ik geheugentrai ning, ook dat is heel leuk om te doen, het maakt veel verhalen van vroeger bij de bewoners los en er wordt heel veel gela chen. De vraag wanneer ik eens een expositie van mijn werk houd, och, daaraan heb ik niet zo'n behoefte. Op de foto zie je een van mijn )abstracte) schilderijen. Dat moet maar genoeg zijn. Ik nomineer voor de volgende tien vragen mijn jongste dochter Nanda Drenth. Misschien kan je wat vertellen van je werk op Landgoed Willibrord, wat je met zo veel enthou siasme doet.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2015 | | pagina 3