Inspiratie voor duurzamer leven Za uwe start in Canada voor April, Hazel en Olav 1 Kleurig najaar bij N n „i v ms Aangeleverde foto Duurzaam is helemaal hot. Er ontstaan hippe koffie tentjes, groene festivals, gemeentes maken plannen om hun gemeen te zo groen/duurzaam mogelijk te maken et cetera. Toch wordt het nog erg vaak geassocieerd met de geitenwollensok en sug gereert het woord duurzaam dat het vaak ook duur is. Deze vooroordelen kom ik vaak tegen. Zelf zie ik mezelf niet als grote groene wereldverbeteraar, maar als ik vertel hoe ik leef, komt het blijkbaar wel zo over! Wat doe ik dan wat zo gek is? Nou, ik eet geen dierlijke producten (oftewel veganistisch), koop mijn kleding tweedehands of ik laat het verma ken, en als ik nieuw koop is het bio en Fairtrade, ik koop zo min mogelijk plastic verpakkingen, eet alles biologisch en ik maak zelf verzorgingsproducten (zoals, gezichtsscrub of handzeep). Het is ook eigenlijk best veel als ik het zo zeg. Maar gek? Ik vind van niet. Is het gek om een schoon milieu te willen zodat de aarde voor mijn kin deren ook een mooie schone plek is, is het gek om geen troep in mijn lichaam te gooien waar ik ziek van kan worden of is het gek dat ik de voedingsindustrie niet ondersteun om dieren op wrede wijze te hou den en vermoorden? Nee, ik denk dat er weinig mensen dit gek zullen vinden. Wel snap ik dat het moeilijk kan zijn om oude gewoontes om te gooien of dat je je afvraagt of jij als persoon de wereld kunt 'redden' of veranderen. Dan denk ik altijd aan een Afrikaanse uitspraak. 'Als je denkt te klein te zijn om verschil te kunnen maken, probeer dan eens te slapen met een mug op je kamer.' Bovendien heb ik gemerkt dat het veranderen van één kleine gewoon te vaak een domino-effect veroor zaakt of dat je anderen inspireert. Het heeft dus vaak wel degelijk zin! Wat zou je zelf kunnen doen om duurzamer te leven? Er zijn zoveel leuke kleine dingen te bedenken. Denk aan het kopen van biologi sche producten, het scheiden van je afval, tweedehands kleding kopen in plaats van nieuw, minder produc ten kopen met plastic verpakkingen of één dag in de week geen vlees of vis eten. Veel mensen denken dat duurzaam leven niet haalbaar is omdat het te duur is. Biologische producten bijvoorbeeld, zijn in de regel ook duurder omdat het telen van biologische producten vaak een kwetsbaarder proces is. Je kunt echter ook biologisch kopen zonder het veel meer kost. Je kunt beslui ten om minder of geen vlees of vis te eten, en als je dan vlees of vis eet om dat dan biologisch te doen. Zo heb je ongeveer dezelfde kos ten aan vlees per week. Bovendien kun je de groenten bij lokale telers aan de weg kopen of je aansluiten bij een groenteclub in de buurt. (www.bioromeo.nl). Een laatste tip is dat je rekening houdt met het seizoen: eet tomaten en klein fruit in de zomer, kool en appels in de winter etc. Op inter net zijn talloze kalenders te vinden met daarop de seizoensgebonden producten. Ook zijn er een heleboel websites met ontzettend lekkere vegetarische recepten, zodat je best wat minder vlees kunt eten zonder het te missen (bijv. www.miss-bean. nl). Wat kleding betreft zijn er ont zettend leuke tweedehandswinkels, kun je biologisch katoen kopen bij bijna elke winkel (controleer dan wel even van tevoren hoe het beleid van de winkel is wat betreft slavernij; niet alle winkels zijn daar transparant in) en er zijn zelfs plan nen om een kledingbibliotheek te openen in Alkmaar. In Amsterdam is deze al te vinden (kijk voor meer informatie op de facebook-pagina 'de kledingtuin' Alkmaar). Een laat ste leuke tip is om er een sport van te maken om je spullen zonder ver pakking te kopen. Emily Jane leeft zonder afval te produceren (http:// levenzonderafval.blogspot.nl/ Zij gaat met haar lege potten en zakjes naar de kaasboer, notenboer en de bakker. Op deze manier steunt ze ook nog eens de lokale onderne mers. Twee vliegen in een klap dus. Kan een beetje gek zijn de eerste keer, maar bedenk maar dat het de verkoper ook geld scheelt aan ver pakkingsmateriaal. Hopelijk heb ik je hiermee geïn spireerd en overtuigd van het feit dat duurzaam niet moeilijk hoeft te zijn en zelfs leuk! Heb jij ook leuke ideeën om jouw leven en dat van anderen duurzamer te maken? Laat het me weten! Lotte Blesgraaf I Miss Bean April en Hazel flh 'li Dit zijn onze meiden April en Hazel. Ze zijn 9 en 11 jaar en hebben Downsyndroom. April heeft daarnaast ook autisme. De foto is bijna zes jaar oud en genomen toen we net in Heiloo waren komen wonen. Het is een van de mooiste van onze doch ters samen; een moment uit duizenden. De foto kwam weer boven water toen ik pas dozen uitpakte. We zijn terug naar Canada verhuisd. In Heiloo ligt een belangrijk stuk van ons leven: onze kinderen heb ben hier gespeeld, gefietst, met hun lampionnetje gelopen om snoep op te halen en Sinterklaas ontmoet. April heeft er leren voetballen en Hazel heeft leren dansen van haar fantastische lerares op de Muziek en Dansschool. Olav en Hazel heb ben leren gymmen van hun lieve juf op de gymvereniging en April en Hazel zijn met behulp van stichting Dolfinn en Keer op Keer naar onver getelijke Dolfijntherapie geweest. Last but not least, onze meiden hebben zwemmen geleerd dankzij de geweldige vrijwilligers van de Gehandicaptensport. Piet is in ons gezin onlosmakelijk verbonden met zwemplezier, want April gaat ook hier 'zwemmen Piet', al wonen we nu zesduizend kilometer verder. Puur geluk straalt van deze foto af. Maar als ik de foto weer zie, word ik daarnaast bevangen door een ander gevoel. Vlak nadat dit plaatje was geschoten volgde er een oudergesprek op het ZMLK- onderwijs waar onze beide meiden naar toe gingen. De school kon April, onze oudste dochter, niet vol doende structuur bieden, kregen wij te horen. Wat zegt u? Speciaal onderwijs dat onvoldoende struc tuur kan bieden? Naar welke school moet ze dan? Langzaam begon het tot me door te dringen. Er was geen andere school. April werd uit de leerplicht ontheven. Levenslang. Ze had net haar zesde verjaardag gevierd. Wij hadden net een huis gekocht. "Scholen in onze gemeente zijn er niet aan toe kindjes met Down te accepteren", las ik onlangs op twit ter. Het bericht komt van inlschool, een organisatie die zich hard maakt voor inclusief onderwijs. April en Hazel hebben dezelfde wensen en verlangens als hun broertje Olav: ze willen erbij horen en meedoen. Als je kinderen er wel aan toe zijn om samen met hun vriendjes en broer of zus naar een reguliere school in de buurt te gaan, maar de scholen in je gemeente niet, wat moet je dan? Zo kwam het dat we, bijna zes jaar na April's leerplichtontheffing, zijn verhuisd naar een klein vis sersdorp in Newfoundland, Canada. Terwijl ik 's nachts nog steeds wak ker lig en me afvraag of we de juiste beslissing hebben genomen, ren nen onze drie kinderen 's morgens lachend naar de gele schoolbus die hun alledrie naar één school brengt. Vooral April is in haar element. Ze heeft nog nooit zoveel kinderen om zich heen gehad. De kinderen hier vinden onze kinderen 'gewoon'. Ze zijn het gewend om samen met kin deren met 'extra needs' naar één school te gaan. Al meer dan twintig jaar is inclusief onderwijs hier wet telijk geregeld en een 'recht' (geen plicht). Het eerste oudergesprek heb ben we inmiddels achter de rug. De leerkrachten zijn dol op onze giechelende meiden. We hoorden ook dat Reilly (een medeleerling) erg naar April trekt en haar helpt waar hij kan. Ook de andere kin deren waren ervan bewust dat ze met de komst van April en Hazel de belangrijke taak van 'positief rolmo del' erbij hadden gekregen. Dat was natuurlijk erg interessant. April en Hazel pikten snel de routines snel op van de kinderen en Hazel maakte na vijf dagen haar eerste werkje in het Engels. Foutloos. Hoe mooi is het om te horen dat deze kinderen begrip tonen voor de extra zorg die sommige kinderen nodig hebben en hoe ze dit geven op een vanzelf sprekende manier. Dat is empa thie. Dat leer je niet in boekjes. Dat leer je niet op de PABO. Dat leer je in de praktijk. Jammer dat de schooldirecteuren die onze kinde ren weigerden, alleen beren op de weg zagen. Levenslessen waar veel Nederlandse kinderen niet mee 'las tig gevallen' mogen worden. We hebben een blog waar onze dagelijkse avonturen zijn te volgen: wereldmeiden.wordpress.com (ingezonden door Renate Lindeman, Newfoundland, Canada) Lotte Blesgraaf leeft duurzaam. Aangeleverde foto EGMOND AAN ZEE - Mels Schoenmode in Egmond aan Zee heeft er dit najaar hebben en leuk nieuw merk bij: Laura Vita uit Frankrijk. Mooie kleurcombinaties en leuke materialen maken dit merk uniek. Laura Vita onderscheidt zich door een geheel eigen stijl en modellen die je niet snel ergens tegenkomt. Met Gabor, dat zich dit jaar onder scheidt met lage lakschoenen en veterschoenen die doen denken aan herenschoenen maar toch ele gant zijn, en Mjus dat met prachtige sneakers komt, heeft Mels weer een mooie collectie staan. Ook Rieker weet te verbazen met leu mooie rood- en grijstinten jes met leuke accenten. Kortom: genoeg redenen om weer eens langs te komen bij Mels, al meer dan 30 jaar een begrip in Egmond aan Zee. U vindt Mels aan de Voorstraat 77. Website: melsschoenmode.nl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2015 | | pagina 17