Mieren, wat kan ik er aan doen? Meer weten? Ak milieu centraal UITKIJKPOST 7 OKTOBER 2015 Help Zelda Verder! HEILOO - Ik ben Else van Boheemen, getrouwd met Jeroen en samen hebben wij twee kinderen en wonen in Limmen. Dochter Zelda van 7 jaar en zoon Arvid van 4 jaar. Zoals het hier staat eigen lijk een doorsnee gezin, maar helaas mocht dit niet zo zijn. Voor onze dochter Zelda gaat niets vanzelf en is niets vanzelf sprekend. Ze heeft er hard voor moeten werken om te zijn waar ze nu is en dat is niet waar ze nu eigenlijk had moeten zijn. Ze is in een mooie term "zorgin- tensief", meervoudig gehandi capt. In 2007 mochten wij ons eerste kindje verwelkomen! Niets ging zoals het hoorde. Door een ope ratie voor een 180 graden gekan telde baarmoeder tijdens 27 weken zwangerschap is er een hersen bloeding ontstaan. Deze bloe ding heeft er voor gezorgd dat de afvoerkanalen van het hersenvocht verstopt raakten. Hersenvocht wordt continue aangemaakt en afgevoerd. Door de verstopping hoopte het hersenvocht zich op in de hersenen. Bij een echo tijdens een controle bezoek in het zie kenhuis in de 30ste week van de zwangerschap werd ons duidelijk dat het foute boel was. Alleen aan de buitenrand van de schedel was nog een randje hersenen te zien, de rest was vocht. Drie dagen na deze ontdekking wordt Zelda dan uiteindelijk geboren middels een stuitbevalling. Ook hier ging het nodige fout! Een deel van de navel streng kwam al eerder dan de baby (mogelijk zuurstof te kort) en ook het hoofdje bleef haken nadat ze haar er aan 1 been met spoed had den uitgetrokken (mogelijk oor zaak van de tweede hersenbloeding tijdens de bevalling). Een onze kere tijd, een rollercoaster op alle fronten volgde. Uiteindelijk heeft ze drie dagen voor uitgerekende datum een hersendrain gekregen om het hersenvocht kunstmatig af te voeren, zodat er geen hoge druk in de hersenen meer kon ontstaan. Een maand na het plaatsten van de drain, kreeg Zelda een hersen vliesontsteking, weer een aantal weken ziekenhuis, maar de kleine dame was gelukkig een vechter. Deze gebeurtenissen in eerste vier maanden van Zelda haar leven heb ben veel schade aangericht. Door de hoge druk is er veel hersenweef sel afgestorven en beschadigd. Ook beide oogzenuwen zijn door de hoge druk in de hersenen en mogelijk de hersenvlies ontsteking beschadigd. In medische thermen heeft Zelda Cerebrale parese (CP). Letterlijk vertaald betekent het hersenver- lamming; een deel van de hersenen functioneert door een beschadi ging niet of anders dan normaal. Klachten bij CP zijn zeer uiteen lopend en hangen af van de plaats en de mate van de hersenbescha diging. Zelda is als gevolg hiervan meervoudig gehandicapt. Ze is rolstoel gebonden, kan met veel wilskracht kleine stukjes met een rollator lopen. Heeft een verstan delijk niveau van 2,5 jaar (ze is in december 7 jaar geworden). Ze is spastisch/ hoge spierspanning in alle ledematen, in benen meer dan in armen. Wel juist weer een slappe rompballans. Heeft koker visie en zicht voor maar 10% en epilepsie. Ze regelmatig wakker 's nachts en niet zindelijk. Door de hersenschade heeft ze ook behoorlijke gedragsstoornis. Zelda is leerbaar, maar dit gaat erg lang zaam, met veel herhalingen. Haar concentratieboog is kort, maxi maal zo rond de 5 minuten. Ze kan moeilijk omgaan met emoties en zit zichzelf dagelijks meermalen in de weg, behoorlijke woede- en paniekaanvallen tot gevolg. Al met al heeft het behoorlijk veel invloed op het reilen en zeilen binnen huize van Boheemen. Ze is in bijna alles van ons afhankelijk. Vooral haar gedrag en de gebroken nachten trekken een zware wissel op ons gezin. Inmiddels zit zij in groep 4 van speciaal onderwijs, leerweg 3. Dit is onderwijs voor kinderen die zeer moeilijk tot zeer zeer moei lijk lerend zijn. Het allerlaagste onderwijs wat in Nederland haal baar is. Zelda ontwikkelt zich nog steeds, ze gaat nog steeds voor uit en heeft dingen bereikt die wij nooit gedacht hadden dat ze dat zou kunnen. Het kost haar en ons veel energie, er moet veel herhaald worden en het gaat in heel kleine stapjes, maar Zelda is een doorzet ter. Ze kan het echter niet alleen. Artsen zeggen dat de prognose is dat de ontwikkeling van kinderen met CP klasse IV gemiddeld rond hun 8ste levensjaar stagneert. Dit houdt in dat zij dan stabiliseren op het niveau dat ze dan bereikt heb ben. Zelda is leerbaar en zit nu op het niveau van tussen de 2 en 3 jaar. Graag zouden we haar nog een extra boost geven voor haar ontwikkeling stagneert. Zodat we haar alle kansen hebben gegeven om alles uit zichzelf te halen wat mogelijk is en nu onmogelijk lijkt. Heel graag zouden wij met haar dolfijntherapie willen volgen. We hopen doelen te halen in gedrag, zindelijkheid, sociaal-emotioneel, concentratie en zelfstandigheid. Hiervoor willen we als gezin naar Curasao. Het programma is in han den van bevoegde en toegewijde therapeuten. Het complementeert en ondersteunt de traditionele the rapie die Zelda thuis krijgt. Ook wij als ouders en Zelda haar broertje worden nauw betrokken bij de behandeling. Ook in Harderwijk wordt een vorm van dolfijn thera pie gegeven, maar is alleen moge lijk voor kinderen met het down syndroom of autisme. In Curasao kan ze het water in, voordeel hier van is een betere interactie met de dolfijnen en zowel water als water temperatuur hebben ook nog een positief effect op Zelda haar spier spanningen. Deze therapie duurt twee weken, totaal drie weken met wennen aan tijdsverschil en paar dagen bijkomen van therapie. Kosten van de therapie in 2015 7590, - (wordt niet vergoed door de zorgverzekeraar). Dan ook nog de kosten voor heen en terugreis, ver blijf aldaar e.d. voor het hele gezin. Totale kosten dus rond de €15.000, -. Op 12 september hebben we nog mee gedaan met de Kermisrun in Limmen om geld in te zamelen. Jeroen (papa) langs het parcours muziek gemaakt en ik (mama) heb gesponsord de run gelopen voor Zelda. Hiermee zijn we rond de 1800 euro dichter bij ons doel geko men. We zitten nu bijna op de helft van het benodigde totale bedrag. Meer te weten komen over Zelda of haar volgen kijk dan op www.facebook.com/ HelpZeldaVerder. Wil je een bij drage aan Zelda schenken, dan kan dat op rekeningnummer: NL17 RABO 3035.332.673 tnv Z. van Boheemen te Limmen. Want alle hulp, hoe klein ook, is van harte welkom! Natuurlijk tuinieren: Onkruid op het terras en andere bestrating is te bestrijden door een goede aanleg van de bestrating en regelmatig onderhoud. Gebruik bij de aanleg van bestrating schoon zand, en leg er worteldoek onder. Er is ook speciale voeg- vulling die het kiemen tegen gaat. Veeg de bestrating regelmatig, dan krijgen onkruid, algen en mos geen kans. Goed wieden werkt ook: in tuincentra kunt u haakvormige handwiedertjes kopen tegen onkruid tussen stenen. U kunt ook deze huismiddeltjes inzetten: Giet kokend waterover onkruid tussen de voegen Giet verdund schoonmaakazijn op het onkruid, gebruik één deel schoonmaakazijn op tien delen water Gebruik een gasbrandertje om onkruid weg te schroeien. Let hiermee op in de buurt van schuttingen of ander ontvlambaar materiaal Werken deze middeltjes niet voldoende en wilt u gebruik maken van bestrijdingsmid delen? Kies dan een bestrijdingsmiddel op basis van vetzuren. Nadeel is dat u hoge doseringen nodig heeft, en herhaling nodig is. Veel meer omstreden zijn middelen op basis van glyfosaat (vooral bekend onder merknaam Roundup). Deze bestrijden wel sommige hardnekkige onkruiden, omdat ook de ondergrondse delen van de plant worden gedood. Het is erg giftig voor waterdieren. Met ingang van november 2015 verbiedt de overheid daarom alle middelen op basis van glyfosaat voor particulier gebruik op bestra tingen. Een bestrijdingsmiddel mag namelijk geen schadelijke restanten achterlaten in het oppervlaktewater. In de praktijk bete kent dit dat geen enkel chemisch middel nog gebruikt mag worden op bestrating. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing goed, en gebruik organische vetzuren èn chemische bestrijdingsmiddelen niet in de buurt van sloten en vijvers, of als het gaat regenen. Deze middelen zijn namelijk giftig voor waterleven. En lever restanten van al deze middelen in bij het klein chemisch afval. Mieren zijn zeer nuttige dieren die schadelijke insecten en afval in de tuin opruimen. In principe is bestrij ding van mieren in de tuin dus niet nodig. Maar binnenshuis kunnen ze voor overlast zorgen. Hoe houdt u mieren buiten de deur? Het belangrijkste advies: voorkomen is beter dan genezen. Mieren komen af op etenswaren. Ruim etenswaren dus direct op en bewaar eten (vooral zoe tigheid) goed afgesloten. Voorkom dat mieren uw huis binnen kunnen komen, dicht kieren en naden aan de buitenkant van uw huis. Komen mieren toch uw huis binnen, maak dan gebruik van deze middeltjes: Breng mieren in de war door hun geurspoor schoon te maken met zeep of leg sterk geurende kruiden op het mierenpaadje. U kunt de mieren doden met huismiddeltjes, zoals stroop gemengd met gist en water. zo doi Strooi kiezelgoer op het nest of op de mierenpaadjes. Kiezelgoer is een fijn poeder dat bestaat uit de celwanden van afgestorven kiezelalgen. Dit natuurlijke middel doodt echter ook andere insecten. Wilt u het nest bestrijden, dan kunt u kokend water over het nest gieten. Vindt u dit te drastisch, dan kunt u ook het nest uitgraven en verplaatsten naar een andere plek. Als de mierenoverlast groot is en milieu vriendelijke middelen niet helpen, kunt u chemische middelen overwegen. Spuit bussen op basis van zeepachtige stoffen (kaliumzouten van vetzuren) breken relatief snel af. Ze belasten het milieu daardoor minder dan andere bestrijdingsmiddelen. Spuit deze middelen op en rond de nes ten en mierenpaadjes. Mierenlokdozen en sommige mierensprays bevatten che mische stoffen die de mieren indirect do- den: ze nemen het gif mee naar hun nest. Mierenlokdozen bevatten imidacloprid. Dit middel staat ter discussie, omdat het ook giftig is voor bijen. Kijk voor meer informatie op www.milieucentraal.nl/mieren Deze tips over tuinieren worden u aangeboden door de onafhankelijke voorlichtings organisatie Milieu Centraal. Op www.milieucentraal.nl vindt u nog meer informatie over natuurlijk tuinieren. WWW.M I LI EUCENTRAAL.NL Else, Jeroen, Zelda en Arvid uit Limmen. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2015 | | pagina 21