Jonne op de Weegh wint publieksprijs Gemeente in gesprek met Fotografiewedstrijd 2015 exploitant De Beun Aansluiting A9 is besloten 13 VERSLAG Groep 8 van CBS de Duif bezocht afvalcentrale UITKIJKPOST 9 DECEMBER 2015 Het grote besluit om te komen tot een aansluiting op de A9 is in de raadsvergadering van maandag avond 7 december inderdaad gevallen, zoals verwacht. De coalitiepartijen Heiloo-2000 (7 stemmen), VVD (3 stemmen) en CDA (3) stemden vóór, de oppositiepartijen D66 (3 stem men, van wie 1 afwezig), PvdA (2) en NCPN (1) stemden tégen. Het meest bijzonder was het vóórstemmen van Heiloo-2000. In de vergadering bleek dat de problematiek bij deze lokale partij zo zwaar had gewogen dat er een paleisrevolutie had plaatsgevon den, waardoor Dick Bergmans was afgetreden als fractievoorzitter. Zijn rol werd - deze avond - overgenomen door partijveteraan Tijmen Valkering. Dick Bergmans afgetreden Bergmans verklaarde aan het begin van de vergadering dat hij zijn leiderschap had neergelegd nadat hij in de afgelopen week, en niet voor de eerste keer, een ernstige 'aanvaring' had gehad met 'een wethouder van de coalitie' en dat hierbij zelfs de uit voering van het coalitieakkoord, c.q. het collegeakkoord in gevaar was gekomen. Verder werd hierover in de vergadering weinig duidelijk, en de coalitie leek deze avond ook gered, maar er was wel een amendement van de coalitie voor nodig dat de pijn bij met name Heiloo-2000 moest verzachten. In dit amendement werd scherp(er) toegezien op de nodige verkeersmaatregelen die ervoor moe ten zorgen dat dorpswegen zoals de Kanaalweg en de Stationsweg niet de dupe gaan worden van de aansluiting op de A9. Stoet van insprekers De raadsdiscussie begon pas halver wege de avond. Eerst was er een lange stoet van insprekers over het onderwerp Aansluiting A9. Dat waren er 10, bij mijn weten een record. Behalve bestuurslid de heer Van der Wal van de onderne mersvereniging waren ze allemaal tégen: Steven Flipsen als 'gemiddelde burger'; mevrouw Hemelaar die haar betoog begon met 'Waar een wil is, is de autoweg' en eindigde met 'Waar een wil is, is de auto weg'; Jaap de Graaf namens de histori sche vereniging Oud Heiloo met grote zorg over het stroomgebied van het Heilooër Die, de minstens duizend jaar oude veen- stroom; mevrouw De Jong namens de stichting Heilloze Weg; Els Meurs namens het GroenPlatform Heiloo; mevrouw Van Rijn-Sanstra: 'Heiloo moet zuinig aan doen, waarom dan zo'n duur project?; de heer Ruiter en mevrouw Zandvliet namens bewoners van de Stationsweg; en mevrouw Schuitemaker namens de werk groep Malevoort. CDA en VVD Hierna kwamen de politieke partijen aan het woord. Eerst het CDA (coalitie) bij monde van fractievoorzitter Hessel Hiemstra. Hij wees erop dat de intentie overeenkomst om te komen tot een aan sluiting op de A9 al dateerde van 2004, dat 'rentmeesterschap' gebood dat we verder kijken dan onze eigen generatie en dat de aansluiting op de A9 past in de Toekomstvisie van Heiloo, waarin de ambitie om een aantrekkelijke woonge- meente te blijven voorop staat. De behoef te aan woningen was door de economi sche crisis verminderd, maar blijkt nu weer terug te komen, zelfs versterkt, aldus Hiemstra. Ellen Las van Bennekom voerde het woord namens de VVD (coalitie). Zij wees er op dat er 16 hectare natuurcompensatie komt, met weidevogelgebied en vogelspot- plaats, maar vooral ging zij in op het ver wijt dat het college de burgers te weinig betrokken zou hebben bij dit belangrijke besluitvormingsproces. Burgers hadden alle gelegenheid gehad om zich te laten horen, zei zij. Ze waren geïnformeerd met name door Alkmaarsche Courant en Uitkijkpost, maar sommigen waren pas 'toen puntje bij paaltje kwam' in actie gekomen, daarvóór hadden ze 'in hun luie stoel in de huiskamer gezeten'. Hierna sprak Hans van Halem van oppo sitiepartij D66. Hij vroeg zich af 'waarom Heiloo zo veel betaalt en Castricum zo weinig', hij zou daar graag een heron derhandeling over hebben. Hij zou ook Uitgeest willen laten meebetalen. Verder zou hij graag beslag leggen op de provinci ale opcenten die Heilooër automobilisten toch maar opbrengen als belasting. Willem Gomes van de NCPN (opposi tie) trok een vergelijking met het ROC Leiden en de uitspraak van minis ter Bussemaker dat (voormalige) bestuur ders daar persoonlijk aansprakelijk konden worden gesteld voor het mislopen van grootscha lige plannen. 'Hectiek' bij Heiloo-2000 Tijmen Valkering van Heiloo-2000 (coalitie) lichtte tippen van de sluier op. Hij bekende dat er veel 'hectiek binnen Heiloo-2000 [was] geweest'. Hij zei ook: 'Zo willen wij niet naar buiten komen. Dat spijt ons.' Er was de laatste dagen intensief contact geweest met de coa litiepartners, zei Valkering. Verder zei hij: 'Een groot deel van de zorgen van de oppositie nemen wij over'. Met het amen dement van de coalitie werd in elk geval de nodige aandacht gevraagd voor het tracé van de aansluiting, voor Stationsweg en Kapellaan en voor de rotonde bij de Kanaalweg. Heiloo-2000 wilde graag, juist ook mét de eigen wethouder in het colle ge, 'vóór in de bus' blijven zitten en er zou nog een 'laatste klap' volgen, namelijk als het bestemmingsplan voor het gebied van de aansluiting door de raad moet worden vastgesteld. Fractievoorzitter Ko Hemminga (PvdA, oppositie) tenslotte noemde de besluitvor ming van deze avond 'onvolledig, onvol dragen en onverstandig' en sprak van een 'historische vergissing'. Al in 1962 In zijn reactie namens het college refereerde wethouder Fred Dellemijn (Heiloo-2000) aan een nieuwjaarstoe spraak van de burgemeester van Heiloo, waarin werd gezegd dat de gemeente Heiloo zich volop zou inzetten voor een aansluiting op de A9. Dat zei - destijds - de burgemeester van ons dorp toen er nog 14.000 inwoners waren, dat zijn er intus sen 22.500, en er is een bedrijventerrein Boekelermeer bijgekomen. De burgemees ter van destijds was de heer Pesman en het jaar van zijn toespraak was1962. Wethouder Dellemijn verklaarde waarom Castricum minder betaalt: die gemeente betaalt niet mee aan de oostelijke aftak king naar bedrijventerrein Boekelermeer omdat ze daar weinig profijt van heeft. De tweede termijn van de raad was kort. Van Halem (D66) merkte nog op: 'We nemen eerst het besluit en daarna pas gaan we de [verkeers] problemen oplos sen.' Ik merk nog op dat er feitelijk geen discussie meer was over de kosten voor Heiloo: 8,5 miljoen euro plus indexering en btw, maakt 9,6 miljoen euro. Verder vermeld ik nog: --- dat er 3 insprekers waren die - toch - een geluidswal voor Plan Oost kwamen bepleiten. Er is in Plan Oost een zoge naamd Bewonerscollectief tot stand gekomen dat met een eigen plan voor een inventief en wellicht innovatief soort geluidswering wil komen. Het budget dat de gemeente voor een geluidswal had uitgetrokken en dat het college wilde laten vervallen, zou hiervoor beschikbaar moeten blijven. Spijtig was wel dat de gemeenteraad door de lange duur van het agendapunt A9 op deze avond niet meer toekwam aan bespreking van het agenda punt 'Geluidswal en fietspad Plan Oost', waardoor dit onderwerp werd verschoven naar dinsdagavond 8 december (en deze dinsdagavond viel na het sluiten van deze Uitkijkpost, vandaar geen verslag hier van). HEILOO - Uit ruim 2000 inzen dingen is de foto 'Picknick op je eigen dak' van fotografe Jonne op de Weegh op 5 decem ber uitgeroepen tot publieks- winnaar van de AVROTROS Fotografiewedstrijd 2015! De jury maakte het nieuws bekend tijdens de uitreiking van de wed strijd, waarvoor de 25 genomi neerden eerder die middag met hun inzendingen naar VondelCS waren gekomen. Jonnes foto valt in de categorie jongeren t/m 16 jaar. "Het leven draait om mooie momenten. Een bijzonder moment voor mij was een aantal maanden terug. Een aantal vriendinnen kwam langs en ineens ontstond het idee om op mijn dak een picknick te hou den. Deze spontane actie was zo fijn en ik voelde me ontzettend vrij." In de donkere maanden van het jaar, waarin men meer tijd binnens huis doorbrengt, ging AVROTROS op zoek naar het thuisgevoel van Nederland en organiseerde een foto grafiewedstrijd rondom het thema Thuis. De inzendingen waren zeer divers. Zo zagen we veel gezellige huistaferelen, dieren met een hoog aaibaarheidsgehalte en warme kop jes thee. Maar ook mensen zonder een eigen thuis: vluchtelingen, zwer vers en mensen die hun huis verlo ren bij een brand. De jury selecteer de uit ruim 2000 inzendingen de 25 mooiste foto's (20 foto's van volwas senen en 5 foto's van junioren t/m 16 jaar). Op deze voorselectie kon gestemd worden door het publiek. Jonne kwam tijdens de uitreiking van de Fotografiewedstrijd 2015, op zaterdagmiddag 5 december, uit de bus als winnaar van de publieks prijs. De winnaar van de publieks prijs staat een prachtig prijzen pakket te wachten: een week lang werken aan een eigen project in De Torenkamer van het NPO Radio 4-programma Opium op 4, en een Canon-tegoedbon ter waarde van 500,00. HEILOO - Gemeente Heiloo is in gesprek met Sport Servicepunt Langedijk als mogelijke nieu we exploitant voor Theater De Beun. De Beun krijgt, net als andere organisaties, te maken met het maatschappelijk huurtarief. Deze huurverhoging is bedoeld om indirecte subsidies inzichtelijk te maken. De komende twee jaar wordt de huurverhoging gegaran deerd gecompenseerd door mid del van subsidie. Hierna kunnen de onderhuurders van het theater voor hun activiteiten subsidie aanvragen. De huidige exploitant, Stichting Theater De Beun heeft enkele maanden geleden aangegeven de exploitatie per 1 september 2016 te beëindigen in verband met de invoering van het maatschappelijk huurtarief. De stichting vroeg de gemeente om met een oplossing te komen. Die oplossing lijkt nu gevon den. Sport Servicepunt Langedijk, die naast zwembad 't Baafje ook onder meer Theater De Binding in Zuid-Scharwoude exploiteert, heeft verregaande interesse om het thea ter van de gemeente te huren en te exploiteren. De stichting Theater De Beun en de gebruikers zijn hier over inmiddels geïnformeerd. Samen met de gemeente, de stich ting en de gebruikers van De Beun gaat de organisatie de aankomende periode de haalbaarheid onderzoe ken. Trotse publieksprijswinnares Jonne op de Weegh. Aangeleverde foto HEILOO - Tijdens een bezoek aan de afvalcentrale van HVC leerde groep 8 van CBS De Duif alles over afval, hergebruiken en verbranden. Elke Nederlander produceert per jaar ongeveer 600 kilo afval. De helft daar van gaat in de grijze bak en een deel daarvan gaat naar Huisvuilcentrale Alkmaar. De leerlingen van groep 8 zagen het proces van verbranden en de productie van duurzame energie van dichtbij. Ze beklommen daartoe maar liefs 13 trappen om vanaf een hoogte van 23 meter de complete berg afval te bekijken.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2015 | | pagina 13