BSG doneert aan Serious Request Welke vooroorlogse graven mogen blijven? Inzamelactie voor Voedselbank Alkmaar NIEUWS UIT DE REGIO ««ft- ge» iS srrl i4jï o\ J-IIL. Jt OCT. 1919 WM 1S«0-»Ö0'| lil.; oc neDDiM.nnOT l^s» VjjfHBi? BIJ XI ToÏHTCJT^NiC no Mfesscm^rfTHPi) EGMOND AAN ZEE - "Elk voor oorlogs graf op de begraafplaats van Egmond aan Zee is van waarde", zegt voorzitter Martijn Mulder van Stichting Historisch Egmond. Toch gaf zijn stich ting aan welke graven eventu eel geruimd kunnen worden en welke niet. "Dat is nodig: uit breiding van de begraafplaats is simpelweg niet mogelijk." De stichting onderzocht de 'houd baarheidsdatum' van vooroorlogse graven nadat de gemeente Bergen al enkele graven had geruimd en verplaatst. Het gaat hier om gra ven waarvan betalende nabestaan den ontbreken. Belangrijke vragen waren: welke graven moeten behou den blijven en welke criteria gelden voor wel of niet ruimen? Vragen waarop volgens Martijn niet licht zinnig een antwoord is te geven. Boekwerk "Het juist afwegen van de cultuur historische waarde van de graven met respect voor bekende overlede nen of hun verhaal is best moeilijk. Toch is het gelukt", vertelt Martijn tijdens een rondwandeling over de begraafplaats. Met hulp van graf expert Anita van Breugel bracht hij 123 vooroorlogse graven in kaart. Vijfenvijftig grafstenen hebben een bijzondere waarde en vijftien gra ven kregen een zeer hoge waarde toegekend. De stichting bundelde alle waardeoordelen in een 103 pagina's tellend boekwerk. Doel is dat de gemeente uiteindelijk bepaalt welke graven plaats moeten maken. Maar volgens Martijn zijn er meer opties. "Je kunt graven dichter bij elkaar zetten of met de ruggen tegen elkaar. Of alle oude graven bij elkaar plaatsen. Dit vak zou je dan tot gemeentelijk monument kunnen verklaren." Van palmtak tot foto Wat maakt oude grafstenen zo bijzonder? Martijn: "Sommige graf stenen hebben puntjes (acroteria) aan de zijkant, het lijken 'oortjes'. Hieraan hingen mensen vroeger de rouwkransen. Sommige nabestaan den bevestigden een geëtste glas plaat op het graf met een of meer dere nieuwe namen. Dit gebeurde als iemand in het graf werd bijge zet, de steen bleef zo behouden. Begroeiing van korstmos op het meestal Belgisch hardsteen is even eens waardevol: dit bewijst de oud heid ervan en geeft de begraafplaats een historische uitstraling. Verder kijken we naar bijvoorbeeld bij zondere dichtregels of fotoplaatjes. Ook symbolen zijn van belang. Een paar voorbeelden: een teke ning van een palmtak is symbool van de overwinning op de dood. Een rups met een vlinder symboliseert nieuw leven. Een geknakte boom en roos betekenen te vroeg afgebroken leven, net zoals een grafsteen in de vorm van een schuin afgebroken zuiltje. Dit alles geeft aan hoe men sen vroeger met de dood omgingen. Een verschil met tegenwoordig. Nu maken we een grafsteen persoonlij ker, bijvoorbeeld door een vuurto ren erop af te beelden." Historische figuren Herinneringen aan overledenen kunnen een grafsteen eveneens bij zonder maken, vertelt Martijn. De Egmonder toont het graf van de in 1910 overleden Egmonder Jacob Glas. Hij staat beter bekend als Jaepie Jaepie, de alom geprezen red dingsbootkapitein en mensenred der. Van hem pronkt zelfs een stand- beeld bij de hoofdstrandafgang in Egmond aan Zee. Martijn: "Wij wil len deze historische figuur op de begraafplaats blijven eren." Ook het graf van de landelijk bekende kunstenaar Jacob Willem Gruyter is van grote waarde. Hetzelfde geldt voor de laatste rustplaats van oud-burgemeester Cornelis Eyma en gasbedrijf-directeur Pieter Schotsman. "Eigenlijk zou je ze allebei moeten laten liggen. Toch is hierover een discussie gaande. Sommige mensen zeggen: de maat schappelijke invloed van de bur gemeester was groter dan die van Pieter Schotsman. Een keuze voor Eyma zou dan voor de hand liggen. Bovendien: naar beide heren is een straat vernoemd, dus Schotsman vergeten we ook sowieso niet. Zo zie je maar: een afweging is lastig is te maken." In de schroef Martijn benadrukt dat ook ver halen over belangrijke gebeurtenis sen via grafstenen in onze herin nering blijven. "Twee voorbeelden: Chris Glas overleed in 1927 door een schippersongeval, een histo rische gebeurtenis voor Egmond. Daarnaast kwamen Gerrit Smit en zijn zoons Job (15) en Cornelis (13) om het leven tijdens een scheeps ramp bij Vlieland in de Eerste Wereldoorlog. Het schip liep vast en de complete bemanning stapte over op een reddingsboot. Deze kwam terecht in de schroef van het schip. Later trof men de boot intact aan. "De bemanning had beter op het schip kunnen blijven, dan was het ongeluk niet gebeurd. Dit gegeven maakt de situatie nog eens extra wrang. Een voorbeeld van een ver haal dat wij niet mogen vergeten." BERGEN - De Berger Scholengemeenschap heeft met twee klassen meegedaan aan de Noord-Hollandse Tuinbouw Battle, waarin leerlingen het volledige proces van de tul penteelt doorlopen. Van het telen tot en met de verkoop. De opbrengst van de oogst wordt door de leerlingen gedoneerd aan Serious Request. De Berger Scholengemeenschap had twee karren met 380 tulpenbol len die onder leiding van de leerlin gen zelf best snel zijn uitgegroeid tot prachtige oranje tulpen. "Vanwege de warmte op school waren de tul pen een week eerder volgroeid dan verwacht. Ze knalden de bollen uit", aldus Frank Lek, leraar biolo gie op het BSG. "Hierdoor moesten de oogst- en verkoopactiviteiten even naar voren worden gehaald. De tulpen zijn vanmorgen geoogst om er mooie bossen van te maken. De bossen zijn door de leerlingen verkocht aan familie en vrienden en daar hebben we maar liefst 200 euro mee opgehaald voor Serious Request". De school is bezocht door bol- lenteler Arie Rustenburg die de leerlingen veel heeft verteld over de tulpenteelt. "De leerlingen waren ALKMAAR - Voedselbank Alkmaar biedt noodhulp in de vorm van het wekelijks uitde len van gratis voedselpakketten aan gezinnen in grote financiële problemen in Alkmaar, Heiloo, Limmen, Bergen, Egmonden en Akersloot. Koffie is daarbij een gewild, maar ook duur onder deel. Als onderdeel van de lande lijke actie in samenwerking met Douwe Egberts zamelt de Lions Club Alkmaar Phoenix in decem ber wederom Douwe Egberts- waardepunten in die nog te vinden zijn in o.a. keukenlades en trom meltjes. Begin 2016 worden de pun ten ingewisseld bij Douwe Egberts voor pakken koffie, bestemd voor Voedselbank Alkmaar. Wij nodi- enthousiast en hadden met name interesse in de verkoopkant van het verhaal. Wat zijn de tulpen waard? En waarom brengen ze nu meer op dan in het voorjaar? Daarnaast heb ben ze een aantal nieuwe termen geleerd als bulk en octrooi. Maar het meest onder de indruk waren ze van de Tulpenmania in de 17e eeuw. Dat de tulp uit Turkije komt en er heel veel geld voor werd neergeteld was een echte eyeopener voor ze", aldus Lek. "Zo pikken ze mooi nog een stukje geschiedenis mee". "Woensdagavond hadden we een ouderavond en hebben we de kar ren met de mooie tulpen in de gang gezet zodat alle 400 ouders ze kon den bewonderen en alvast een bosje konden reserveren. Vandaag was het zover en hebben de leerlingen er prachtige bossen van gemaakt. Ze zijn hartstikke enthousiast over de battle en tonen interesse in de wereld van de tuinbouw. We heb ben een schooltuin en doen steeds meer proefjes met planten in de les sen biologie en scheikunde, maar zo'n project als dit brengt het toch meer tot leven. Binnenkort brengen we een bezoek aan een zaadbedrijf. Dan zien ze dat de tuinbouw echt een hele mooie technologische sec tor is. Deze battle is voor herhaling vatbaar!" gen u uit uw gespaarde DE-punten voor dit goede doel ter beschik king te stellen. De klanten van de Voedselbank zullen u dankbaar zijn. De Lions Club heeft op de volgen de punten een zuil geplaatst waar u tot 31 december uw punten kunt deponeren. Een groot aantal Albert Heijn-supermarkten in Heiloo, Limmen en Alkmaar. Verder in Heiloo bij Vomar Voordeelmarkt, De Schrijverij, Keurslager Kees Burger, Bakkerij Zoon, de Bibliotheek, Bruna Boekhandel, Stichting Welzijn Heiloo en Willibrordus Business Centrum. In Akersloot bij Veldt's Toko. In de Egmonden bij Dekamarkt (Egmond Binnen); PostNL en Van Os Outlet (Egmond aan Zee); Keurslagerij Burger (Egmond a/d Hoef). Martijn Mulder van Stichting Historisch Egmond met een overzicht/plattegrond van de graven in zijn hand. Aangeleverde foto Vanwege de warmte op school waren de tulpen een week eerder volgroeid dan verwacht. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2015 | | pagina 19