'Geen kind is zó aanwezig als het kind dat wordt gemist' Kunstwerk ter discussie De Grote Hoogland Hoi Jeugdshow op Radio 80 Gerard Belleman sr. ontvangt Cultuurprijs van Egmond 2015 regio 17 Columnist 1 6 DECEMBER 2015 Het kunstwerk bij de Prins Hendrik Stichting. Foto: Evert Visser HEILOO - Afgelopen zondag werd in de Cultuurkoepel stil gestaan bij Wereldlichtjesdag. Voor Claudia van den Brink is dit een bijzondere gelegenheid om samen met anderen haar overleden dochter Chantal te herdenken. "Chantal is altijd in mijn gedach ten. En met 'altijd' bedoel ik elk moment van de dag. Op 11 oktober 2012 is ze overleden, toen ze twaalf jaar was. Acht maanden lang was ze ziek en we hielden vol dat opgeven geen optie was. Maar ze verloor de strijd. Onlangs vroeg iemand mij of er wel eens een dag voorbij gaat dat ik niet aan Chantal denk. Verbaasd antwoordde ik dat ik elke tien minu ten wel aan haar denk. Het gemis is zó enorm, de pijn zó intens, het ver driet zó aanwezig - maar toch wil ik benadrukken dat we echt wel wat van ons leven maken. Omdat ik Chantal overal voel, ruik, hoor en soms zelfs denk te zien, weet ik dat ze altijd om me heen is. Dat geeft een stukje troost. Chantal geeft al drie jaar lang veel tekenen aan ons. Wij staan ervoor open en zien of horen ze, terwijl we er niet naar op zoek zijn. Dat moet ook ongelofelijk fijn voor haar zijn: ze geeft deze signalen dus niet voor niets af. In het eerste jaar nadat we Chantal los hebben moeten laten kwam ze in mijn gedachten alleen als ziek meisje voorbij: een 12-jarig meisje met kanker, zonder haren als gevolg van de chemobehandelingen, zonder haar been dat geamputeerd was vanwege de botkanker. Ze had vooral angst en pijn, maar ook hoop in haar ogen. Het beeld van haar laatste dagen op de Intensive Care van het AMC verdwijnt nooit meer van ons netvlies. Toch kan ik nu gelukkig ook weer de gezonde Chantal voor ogen halen en droom ik vaak over haar. De Chantal met haar lange blonde haren, haar stra lende pretogen, de kuiltjes in haar wangen. Dan hoor ik weer haar onbevangen schaterlach. Ze was EGMOND - Voor wie vooral zin heeft in de feestdagen om dan eindelijk eens een goed boek te lezen, is er De Grote Hoogland van Rob Hoogland, die in Egmond aan den Hoef een van zijn huizen heeft. Rob Hoogland (Alkmaar, 1950) begon zijn journalistieke car rière als sportverslaggever bij het Noordhollands Dagblad en belandde via een tussenstop bij het Haarlems Dagblad in 1976 bij De Telegraaf. Daarvoor schreef hij tot nu toe meer dan 7000 columns die dagelijks worden gepubliceerd. Rob Hoogland is de nestor van De Telegraaf. Hij is - letterlijk - de grootste columnist van Nederland. Met zijn verfrissende directheid port hij hardwerkend Nederland al meer dan 25 jaar elke ochtend wak ker. Veelal geleid door verbazing, een meisje met zelfspot, stoer en lief tegelijk. Gek op haar tamme par kietjes die graag bij haar zaten. Haar geboortedag en sterfdag brengen we als gezin samen door. We ondernemen dingen die Chantal graag had willen doen en bezoe ken haar favoriete restaurant. Dan proosten we op haar en op de twaalf mooie jaren die wij met haar moch ten beleven. Wij zijn enorm trots op onze zoon en dochter die heel krachtig in het leven staan, ondanks het gemis van hun zusje. Zij maken ons blij en geven ons ook weer nieuwe energie. We proberen echt wel te genieten van het leven, maar het goudrandje is er vanaf zonder Chantal die van al deze prachtige gebeurtenissen geen getuige meer mag zijn." Wereldlichtjesdag is een heel waardevol evenement voor Claudia maar soms ook door ontroering, mijdt hij geen enkel onderwerp. De hypocrisie in de werelden van poli tiek en religie, de tergende bureau cratie, de correctheid die het land in zijn ogen in een ijzeren greep houdt, dogma's van de linkse kerk: Hoogland zet zijn gedachten erover dag in dag uit ironisch op papier. In De Grote Hoogland is een selectie uit zijn columns van de laatste vijf jaar bijeengebracht. Paroolcolumnist Theodor Holman: 'Ik heb me vaak afge vraagd: waarom is Rob Hoogland zo goed? Ik weet het nu. Rob is kunste naar, Pietje Bell, een reus, criticus, cabaretier, drinkebroer, fijnzinnig, bescheiden, poëtisch, humoristisch, humoristisch en humoristisch, maar vooral een schrijver voor de fijn proever. Een columnist voor wie ik en vele anderen in de wereld. "Omdat op deze dag wereldwijd wordt stilgestaan bij alle overle den kinderen. Zij verdienen het om onder de aandacht gebracht te wor den. Zelf hebben ze geen stem meer, maar zolang wij ervoor blijven zor gen dat hun namen klinken zullen ze nooit vergeten worden. Elk kind verdient een toekomst, onze overle den kinderen is dat helaas niet gege ven. Ondanks dat wij als ouders, broers, zussen, opa's en oma's elke dag aan hen denken is het fijn om in een sfeervolle ambiance - omringd door kaarslicht - de warmte van onze kinderen dichtbij te voelen en dit moment samen met lotgenoten en andere belangstellenden te bele ven. Want geen kind is zó aanwezig als het kind dat wordt gemist. https://www.facebook. com/Wereldlichtjesdagheiloo/ www.123website.nl/chantalvanden- brink mijn hoed afneem en een buiging maak, om vervolgens snel te vragen waar we iets gaan drinken.' De Grote Hoogland 15,99) is verschenen bij uitgeverij Pepper Books. EGMOND AAN ZEE - Het kunst werk in de tuin van de Prins Hendrik Stichting in Egmond aan Zee staat ter discussie. Dat besloot het college van B&W onlangs. De gemeente wil op dit moment voor het kunstwerk geen tijdelijke vergunning ver strekken. Dit tot ongenoegen van Dorpsvereniging Egmond Parel aan Zee, de eigenaar van de objecten. "De dorpsvereniging Egmond Parel aan zee ging ervan uit dat de gemeente een vergunning zou ver strekken, maar hiervan is volgens ons geen sprake. We hebben dus een verschil van inzicht met de dorpsvereniging die tevens eigenaar is van het kunstwerk. Daarom pra ten we nu samen over het voortra ject, zodat duidelijk wordt hoe een en ander is verlopen. Verder willen we samen met de vereniging zoeken naar een andere locatie. Tot die tijd blijft het kunstwerk in ieder geval staan", aldus een gemeentewoord voerder. De nationaal en internationaal bekende Egmondse kunstenares Louk van Meurs, overleden in 2013, maakte diverse gietijzeren delen die samen haar kunstwerk vormen. In de ogen van de maakster vormen haar objecten grillige vormen van micro-organismen in zee. Dit maakt de gekozen locatie zeer geschikt, zegt voorzitter Henny Weel van Dorpsvereniging Egmond Parel aan Zee. "De Prins Hendrikstichting is tenslotte van oudsher een huis EGMOND/ BERGEN - Radio 80 geeft nieuwe medewerkers volop kansen voor het maken van radio- en tv-programma's en het uitoefenen van een redactio nele of technische functie. Stan Baltus is een van die nieuw komers. Hij presenteert woensdag avond Young On Air, de jeugdshow. Stan praat met leerlingen van de BSG; zij hebben een tentoonstel ling in Museum Kranenburgh neer gezet ten gunste van het goede doel. Verder besteedt Young On Air aandacht aan het sportevene ment 2Be2gether, waarbij jongeren voor oud-zeelieden. Bovendien wilde Louk van Meurs haar werk graag behouden en laten plaatsen in Egmond aan Zee. We vinden haar wens zwaarwegend, ook omdat Louk een nationaal en internatio naal bekend is. Dit is dus een eerbe toon aan haar." De kans is aanwezig dat de dorps vereniging en de gemeente Bergen moeten zoeken naar een nieuwe locatie. En dat terwijl de locatie keuze ook in 2013 veel voeten in de aarde had. Henny: "We onderzoch ten bijvoorbeeld meerdere locaties en onderhielden nauw contact met monumentenzorg en landschapsar chitecten. Ook zorgden we voor een goede bevestiging van deze lood zware delen en staat het kunstwerk niet in de buurt van leidingen en kabels in de grond en bij het water bassin. Aan alle eisen is voldaan. We hebben het kunstwerk naar eer en geweten op deze plek laten plaat sen." Toch is niet iedereen blij met de objecten in de tuin van de Prins Hendrik Stichting. Weel: "Natuurlijk valt over smaak te twisten, maar dat is geen reden om een kunstwerk te verwijderen. Bovendien maakt een zwijgende meerderheid geen bezwaar. Hetzelfde geldt voor de Prins Hendrik Stichting. Wij merken nu dat de weerstand nihil is, wat is nu nog het probleem? Wij blijven als dorpsvereniging in ieder geval posi tief in het leven staan en vertrou wen op een goede afloop." (Tekst: EJV Mediaproducties/ Evert Visser). met en zonder handicap met elkaar sporten. Jurgen praat over nog beter internetten in de gemeente Bergen met glasvezel. Ook andere onderwerpen passeren de revue. De jeugdshow is woensdag te horen tussen 20.00 en 22.00 uur. De frequenties: 105.9 FM (autora dio), 96.5 kabel, het digitale radio kanaal 784 bij Ziggo. TV80 (analoog: kanaal S12+ en in de regio via Ziggo kabel TV digitaal: kanaal 44). De programma's zijn ook te horen via www.rtv80.nl (klik op 'radio' en 'luister live'). Tijdens Wereldlichtjesdag wordt stilgestaan bij alle overleden kinderen, zoals Chantal van den Brink. Foto: Ab Baart Fotografie

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2015 | | pagina 15