Boeken van Verlinden maken sterk en vrolijk Exposanten gezocht voor Artistiek en Creatief Bezorger worden van deze krant? www.uitkijkpost.nl 0226 333311 "Het is een luxe om dagelijks bezig te zijn met wat een droom leek" RODI EGMOND - Jarenlang bezocht auteur Roos Verlinden (1947) haar dementerende moeder in de Prins Hendrik Stichting in Egmond aan Zee. Sinds haar moeder is overleden, kun je Roos vooral nog tegenkomen op terrassen en in de duinen, om inspiratie op te doen voor haar boeken. Het duurde even voor Roos Verlinden echt begon te schrijven: was de titel 'schrijf ster' niet veel te interessant, veel te bijzonder om na te stre ven? Wie dacht ze eigenlijk dat ze was? Ze moest eerst haar eigen vooroordelen overwinnen. Dat is gelukt. Inmiddels ligt haar negentiende boek in de winkel, verschenen bij Uitgeverij Pirola: Partenspelers prijkt op vele kerst wenslijstjes van vijftigplus vrou wen. Verlinden vult in rap tempo een boekenplank: bij uitgeverij Cupido is deze maand Te druk voor de liefde uitgekomen. Aan het werk Tijdens een nare periode in haar leven liep Roos Verlinden bijna een trauma op bij iets waar ze zich altijd zo prettig in had kunnen verlie zen. "Ik kon geen boek meer lezen. Alles was narigheid en ellende, ik zat maar te huilen. Ik miste boeken waarin het gewoon goed ging met de hoofdpersoon." Een tijd later kwam ze een stapel foto's tegen. "Toen besefte ik dat het leven voorbij vliegt en dat ik aan de slag moest. Geen gezeur meer over wachten op dat ene geweldige idee." De volgende maandagoch tend nam ze plaats aan haar bureau. "Als ik alleen maar zou zeggen dat ik het wilde, zou het laf zijn," legt Roos uit. Het jaar daarop, in 1999, debu teerde Roos als 50-plusser met Ja, duizendmaal ja en Die tweede man bij uitgever Gottmer, die wel iets zag in de positieve toon van Verlindens boeken. Tijd voor grote plannen De hoofdpersonen in Verlindens boeken zijn sterke, onafhankelijke vrouwen, meestal alleenstaand na een scheiding of het overlijden van hun man. Hun kinderen zijn de deur uit en ze zijn klaar voor de rest van hun leven. "Op die leeftijd mag je eigenlijk geen grove fouten meer maken," bedenkt Roos. "Vaak hebben vrou wen in die leeftijd alleen een zoge naamd klein baantje gehad, om iets bij te verdienen. Langzamerhand zijn ze er achter gekomen wat hen eigenlijk echt interesseert, waar ze zich mee bezig willen houden. Bij die grote plannen kunnen ze posi tieve steun gebruiken." Liever motiveren dan adviseren Net als haar hoofdpersonen hoopt Roos vrouwen te inspireren. "Mijn boodschap zit verpakt in wat de hoofdpersonen zeggen en doen. Met advies geven moet je uitkijken," lacht ze. "In mijn vroegere beroep, als fysiotherapeut, moest ik wel. Maar liever motiveer ik mensen." Zelf laat ze zich inspireren door mensen die iets willen én hun doel bereiken. "Kijk, je kunt zeggen dat je een bestseller wilt schrijven a la Tolstoj. Dan heb je vrij veel kans dat je jezelf gaat teleurstellen. Je kunt ook denken: 'dit wil ik, dit ga ik doen. Als het niet helemaal goed is, doe ik het de volgende keer weer beter.' Houd je doelen haalbaar, dat werkt wel zo prettig." Jezelf leren verstaan Roos schrijft op gevoel. Ze gelooft dat je het bewust zijn van je lichaam kunt trainen. "Als ik moe of futloos ben, pro beer ik mijn gedachten te herleiden naar het punt waar er iets mis ging. Misschien dacht ik kritisch over over iets wat ik deed. Dan probeer ik dat recht te zetten. Met schrijven gebeurt hetzelfde. Ik let erop dat mijn hoofdpersoon de optie kiest waarbij de lezer denkt of voelt 'goh, wat goed zeg'." Huiskamerlezingen De huiskamerlezing is een uitvin ding van Verlinden: een gastvrouw vult haar woonkamer met tien vriendinnen, buren, de leden van een leesclub. Roos komt vertellen over haar boeken en het schrijvers vak. "Het directe contact met lezers is een prettige afwisseling van de vele uren achter de computer. Ik hou van rust, van mijn dagen indelen zoals ik dat prettig vind. Wandelen om te denken, op terrasjes zitten om te luisteren. Schrijven doe ik eigenlijk altijd. Dan spoed ik me met nieuwe ideeën terug naar mijn werk." Als er een project af is, wil ze wel een paar weken iets anders. "Dan ga ik er op uit om mijn opval lend aardige publiek te ontmoeten en hopelijk beginnende schrijvers te inspireren. Vooral aan het begin van een nieuw jaar vatten veel mensen de moed op om einde lijk zelf een boek te schrijven. Die droom help ik graag waarmaken." www.roosverlinden.nl? Roos Verlinden maakt schrijfdromen waar. Aangeleverde foto LIMMEN - Vorig jaar is voor de 41e keer de bekende expositie Artistiek en Creatief weer zeer succesvol verlopen. Ook voor het komend jaar zoekt Limmen Cultuur mensen die hun werk willen exposeren in Vredeburg aan de Dusseldorperwerg 64 te Limmen. Dit jaar staat de expositie gepland voor 12 en 13 maart 2016. De tentoonstelling is op beide dagen te bezichtigen van 11.00 tot 17.00 uur en de toegang voor het publiek is gratis. Voor diegene die creatief is en het leuk vindt om zijn of haar werk te laten zien aan de inwoners van Limmen en wijde omgeving, is dit een uitgelezen mogelijkheid. Het aanmeldingsformulier is vanaf 28 december te downloaden via www.limmencultuur.nl. Informatie via e-mail limmencultuur@hot- mail.com (voorkeur) of per tele foon 06-20969423. Aanmelden vóór 1 februari. Nadat ik in het najaar van 1985 definitief de stop uit de al jaren lekkende huwelijksschuit had getrokken, bracht ik na negen jaar voor het eerst weer eens de feestdagen door als vrijgezel. 'Lotte heeft liever niet dat je komt eerste kerstdag', klonk de boodschap verscholen onder het rode knipperende lichtje van het antwoordapparaat. De afspraak stond al een tijdje: eerste kerstdag bij Tanja vieren. Maar daar ging Lotte, de 12-jarige dochter van mijn vriendin, languit voor liggen. Geen niet-familieleden aan tafel tijdens het kerstdiner. Voor wie mijn frustratie bestemd was, kon ik even niet zo snel bedenken. Een 12-jarige is geen partij. Vriendin Tanja dan? Moeders en dochters, handen en buiken. Mijn irritatie was op maat gesneden voor het kerstfeest. Het 'feest' van het grote buitensluiten. De dagen waarop huizen hermetisch op slot gaan en de deur alleen open gaat voor genodigden. Waar de bomen bij een ander thuis veel groter en groener lijken. De schimmen van mensen achter de gesloten gordijnen, met een rode of goudgele ster van Bethlehem zaligheid belovend, tegen het raam. Bij ons thuis was er nooit wat aan. In het familiealbum prijkt slechts één zwart-witfoto van mezelf en mijn twee broertjes in pyjama bij een versierde boom. Het onderschrift luidt feestelijk: 'Kijk Pat nou, ze lijkt wel een engel tje!' Van een feest herinner ik me niets. Waarschijnlijk lagen we vroeg in bed. In ieder geval voordat de visite kwam. Mijn stemming zat er goed in die eerste kerstdag. Kaarten, bellen, ballen; alles wat de schijn wekte dat het feest was, verdween in een doos naar zolder. Emmers met sop, spons en zeem uitgestald op de vensterbank. Kale roe des in het raam, want de gordijnen klotsten in de wasmachine. Nog voor het donker werd, was mijn bescheiden appartement spic en span. De gewassen en gestreken gordijnen heb ik nooit meer teruggehangen. Tweede kerst dag was de kroeg weer open. Patricia Jimmink Limmen Cultuur zoekt mensen die hun werk willen exposeren. Aangeleverde foto varipr.ldlng bv

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2015 | | pagina 23