Meneer Ten Pierick wint halfjaar rijden in Opel Veilingklok St. Willibrordus terug naar Heiloo II k 11 Maud maakt ander kind blij met haar haar ^WERELD fty WINKEL NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN Overdracht van de veilingklok van Heiloo. Links Kees Kroone van het Bloembollenmuseum in Limmen, rechts Piet Kuijper van Oud Heiloo. Aangeleverde foto De klok heeft zeker de laatste 30 jaar geen daglicht gezien Wereldwinkel Heiloo wordt vernieuwd 20 JANUARI 2016 HEILOO - Zaterdag 9 janu ari vond er een historisch feit plaats om even bij stil te staan. De oorspronkelijke veiling- klok van de groenteveiling St. Willibrordus kwam terug naar Heiloo en werd overgedragen aan de Historische Vereniging Oud Heiloo. We gaan even terug in de geschie denis van agrarisch Heiloo en Kennemerland. Het gebied, grof weg tussen het Noordzeekanaal en Petten, was erg geschikt voor groen te-, aardbeien-, en bloembollenteelt. Heel veel kleine bedrijven in Heiloo hadden vaak een gemengd bedrijf en soms ook nog enkele stuks vee. Bekende productieplaatsen waren Beverwijk, Heemskerk, Castricum, Limmen en Heiloo. Om de produc ten te verkopen werden er coöpera tieve veilingverenigingen opgericht. Ooit had Beverwijk zelfs twee vei lingen en was het de grootste aard- beienmarkt ter wereld. Castricum had ook een veiling, Limmen niet; Heiloo daarentegen wel. Deze was gevestigd waar nu het kleine plein en de ingang van de parkeergarage van het stationscentrum zijn, tegen over café De Wit. Door het lang zaam verdwijnen van de teeltgron- den, opgeslokt door woningbouw en schaalvergroting elders - plus een toename van de bloembollencul tuur, die gemakkelijker was en meer opbrengst had - raakte de groente teelt verder in de knel. De diverse veilingen waren ten dode opge schreven, omdat ook het verkoop- beleid van de kwekers wijzigde. De veiling van Heiloo sloot haar deuren in 1962. De gebouwen wer den gesloopt en de veilingklok werd opgeslagen. Via de heer R. Degenaar de Jager (voormalig directeur van 't Hof en Blokker BV in Limmen), kwam de klok in handen van de Stichting Museum voor de Bloembollenteelt aldaar. Momenteel wordt er in Limmen hard gewerkt aan een heropleving van het museum, in de museale hoek, nabij de Hortus Bulborum en de Protestantste Kerk, waar ook de Stichting Oud Limmen en Harmonie Excelsior al gevestigd zijn. Op 9 januari zijn de goederen van het museum verhuisd en kwam ook de veilingklok van Heiloo weer tevoorschijn. In een eerder stadium had het bestuur van het museum al besloten dat de klok terug moest naar Heiloo. Een delegatie van Oud Heiloo kwam dan ook zaterdag 9 januari naar de opslagloods om de klok te bekijken. De beslissing was snel genomen: de klok nemen wij graag terug. De klok is een uniek exemplaar met een glazen klokschaal, waar de wijzer van hoog naar laag langs gaat HEILOO - Honderden mensen stonden zaterdag vol spanning te wachten in Winkelhof 't Loo. Daar vond de prijsuitreiking plaats van de kassabonnenac tie van Stichting Ik winkel in Heiloo. Afgelopen najaar kon iedereen weer kassabonnen inleveren waarmee men kans maakte op honderden prijzen. De hoofdprijs, een half jaar rij den in een gloednieuwe Opel Adam, werd gewonnen door meneer Ten Pierick. Eugène Rozing van de gelijk namige woonwinkel en wethou der Fred Dellemijn hadden de eer om de gelukkige winnaars van de hoofdprijzen bekend te maken. Voorafgaand aan deze bekendma king werden cheques uitgedeeld aan 150 winnaars. Dit varieerde van een waardebon voor de Theeklipper tot een bon voor een high-tea arran gement bij café-restaurant Herberg Jan. Uit de berg van ruim 5600 inzendingen - een record - werden de namen van de gelukkigen getrok ken. Het is duidelijk dat Heilooërs de winkeliers een warm hart toedra gen. "Wij bedanken iedereen voor hun enthousiaste deelname", sprak Rozing namens de Heilooër onder- nemers. De heer Ten Pierick won de hoofdprijs: een half jaar lang een flitsende Opel Adam. "Even met mijn vrouw overleggen wie erin gaat rijden", grapte hij na afloop. In de categorie tot 250 euro won Kicky Noah een diner voor twee bij Wildschut Eten Drinken en Sonja Mannes een volle boodschap- penkar van Albert Heyn. Mevrouw Langedijk kon naar huis met de geldprijs van 250 euro. In de cate gorie 500 euro won A. Lont een jaar lang elke week drie broden van Bakkerij Kaandorp. R. Veerman won de volle boodschappenkar van AH en C. Hoogland de geldprijs van 500 euro. In de categorie 1000 euro won Marit Zwaan een dagje rijden in een cabriolet, inclusief volle picknickmand, beschikbaar gesteld door Van der Steen Autobedrijf Heiloo. De volle boodschappen- kar was voor Owen Kaandorp. Jetske Jacobi won de hoofd prijs van 1000 euro contant. Op www.ikwinkelinheiloo.nl staan alle 150 prijswinnaars. Winnaars die zaterdag niet aanwezig waren, kun nen hun prijs alsnog ophalen bij René Groot van cadeauwinkel De Ontdekking. Tekst: Myrke van der Does en de kopers middels een nummer op de klok kunnen zien wie er op dat moment het hoogste bod doet. Een eerste inspectie aan de achter zijde liet zien dat alle elektrische onderdelen van de klok nog aanwe zig zijn. De klok heeft zeker de laat ste 30 jaar geen daglicht gezien. Vele handen maakten licht werk en met vereende krachten werd de klok in een vrachtwagen gehesen en naar de Bergeonstraat in Heiloo getrans porteerd. Vervolgens is de klok in het gebouw van de Historische Vereniging opgeslagen. Het bestuur van Oud Heiloo sprak na het bezor gen dank aan uit aan Oud Limmen en het Museum, en aan transporteur Wils van der Steen, die met grote voorzichtigheid en precisie zorgde voor een schadevrij transport. Het systeem van veilen met een klok is een uniek Nederlands ver schijnsel. Veilen met een klok is altijd bij "afslag", ofwel de veiling meester zet "hoog" in en de klok gaat achterwaarts naar beneden. De kunst van de inkoper is om op het juiste tijdstip te drukken en de aangeboden goederen te kopen. Het veilsysteem op deze wijze is op z'n retour: bijna alle veilingen in Nederland zijn overgeschakeld op televeilen, waarbij de kopers zich in hun eigen kantoor bevinden en op afstand kunnen 'drukken'. Na restauratie wordt deze bijzon dere klok opgenomen in de perma nente expositie van Oud Heiloo om de geschiedenis van het tuinbouw- verleden van Heiloo levend te hou den. De heer G. ten Pierick won een half jaar rijden in de Opel Adam. Foto: Janneke Mars HEILOO - De fairtrade cadeau winkel wordt vernieuwd. Van zaterdag 23 januari tot en met vrijdag 12 februari is de Wereldwinkel aan de Stationsweg 105 daarom gesloten. Maar tij dens deze vernieuwing gaat de verkoop gewoon door. Vanaf maandag 25 januari vindt u de Wereldwinkel tijdelijk aan de Stationsweg 81 (naast de Bromshop). Ook de Odin- pakketten kunnen hier worden opgehaald. Vrijdag 12 februari zijn beide winkellocaties geslo ten. Vanaf zaterdag 13 februari is iedereen weer welkom op de vertrouwde locatie. www-heiloo.wereldwinkels.nl van en voor wereldburgers hftJfJLjkptot ontvangen! bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 33 10 20 (rodi verspreiding bv) KIJK OOK OP WWW.UITKIJKPOST.NL JAARGANG 82 NUMMER 3

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 1