Warmlopen voor IJsland Theo en Mieke 'Kunstenaar van het jaar' Doe je mee met de Run or Walk? ^tLEWIN 9 3 vragen aan Jolanda: Van regen in de drup ADVOCATENKANTOOR UITKIJKPOST 3 FEBRUARI 201 Jolanda Linschooten presenteerde haar foto's in De Beun, Foto: Anje Hoogland HEILOO AKERSLOOT - Ondanks dat het haar door de meest doorgewinterde IJslanders zelf werd afgeraden besloot Jolanda Linschooten in 2006 in haar eentje wandelend in 40 dagen van kust naar kust door IJsland te trekken. Slechts vergezeld door een loeizware rugzak met wat kleding, droog voedsel, een tent, een camera en haar kompas. Maar dit keer was ze niet alleen. Aan de hand van haar beeldschone foto's, rauwe video's en haar beeldende ver haal reisde de hele Beun dins dagavond 26 januari met haar mee. Als onderdeel van de multime- diapresentaties van Mondiavisueel die nog tot en met april maandelijks te zien zullen zijn in De Beun, is dit keer de Akerslootse aan de beurt. Jolanda is fotograaf, auteur en inmiddels letterlijk doorgewinterd avonturier, maar deze ruige reis was HEILOO - Zaterdag 30 januari maakte burgemeester Romeyn bekend wie zich in Heiloo een jaar lang 'Kunstenaar van het jaar 2015' mag noemen. Van de kunstenaars die in de vitri nes exposeerden gingen de meeste stemmen naar Mieke Topman. Zij exposeert met prachtige zilveren sieraden. Op de tweede en derde plaats eindigden respectievelijk Jan Oudhoff en Eugènie Herlaar. Mieke was blij verrast: "Ik woon nog maar 8 jaar in Heiloo en nu al een prijs!" Voor de kunstwerken aan de wan- haar eerste soloproject. En dat laat ze ons voelen ook. Ze worstelt met haar onzeker heid over de onvoorspelbare natuur, maar haar drang naar avontuur overwint het steeds. Bij iedere stap die ze zet op haar route waar geen paden te bekennen zijn, voelt ze meer liefde voor haar omgeving en krijgt ze zelfs een zekere afkeer voor mensen. Stenen zijn haar nieuwe vrienden. Ze leiden haar de weg, vertellen aan de hand van hun kleuren de verhalen van het land en komen soms zelfs tot leven. Althans, dat denkt ze wel eens te zien. Het zou haar niets verbazen als achter de stenen trollen te voor schijn komen. En daar ziet ze toch een reus liggen? Ze wijst naar een foto. Hier en daar klinkt gegniffel. Jolanda was misschien toch net iets te lang alleen met haar boek vol sagen over trollen, vermoeden wat nuchtere Heilooërs. Maar toegege ven, ook ik zie duidelijk de contou- den haalde Theo Leering de meeste stemmen. Zijn prachtige olieverf schilderijen haalden 60 van de 240 stemmen. Hij werd gevolgd door Adriaan Berkhout op de tweede en Jan Giling op de derde plaats. Vele Heiloënaars zullen Theo kennen als groenteboer, later als barman, en nu als zeer gewaardeerd kunstenaar! Onder degenen die hun stem uit brachten werd ook een prijs ver loot. Deze ging naar mevrouw M.J. Smit uit Heiloo. De expositie kan nog tot zaterdag 13 februari worden bezocht in Bibliotheek Heiloo. ren van een heel groot mens. We zien de prachtigste landschap pen voorbij komen. Sneeuwvelden, grindwoestijnen, helblauwe meren, dampende vulkanen en ijzige glet sjers. Jolanda vertelt ons over de grillige temperaturen. De ene dag heeft ze al haar kleding over elkaar aan. Een andere dag kan ze letter lijk alles uit doen. Want het is 30 graden, en in de verste verte is toch niemand te bekennen. Ze baadt in natuurlijke warmtebronnen en ligt wakker van de lucht van rotte eieren. Op de video's zien we hoe ze steeds met veel moeite vanuit een zittende positie haar rugzak op krijgt, hoe ze bergen beklimt en hoe ze grip in glibberige rivieren zoekt. En dan te bedenken dat ze steeds weer een stukje terug moet om die camera op te halen... Jolanda prikkelt met haar ver haal, haar foto's en haar filmpjes ieder zintuig en zoekt de rust in haar woorden waardoor het prettig is om HEILOO - FysioXpert en Fitclub Heiloo organiseren samen op zondag 14 februari een wan del of hardlooptocht van 5 km door de prachtige omgeving van Heiloo. Het gaat hier om een ontspannen tocht die je, op je eigen tempo, lek ker kunt wandelen of hardlopen. Halverwege het traject kun je vier oefeningen van 1 minuut doen, waarmee je je fitheid test. Uiteraard zijn deze testen optioneel. De tocht is bedoeld om te wandelen of te hardlopen in tweetallen zodat je elkaar kan helpen bij de vier oefe ningen. Samen bewegen is gewoon Wat beweegt jou om zo'n onmogelijk avontuur op te zoeken? 'Mijn man Frank ging 100 dagen in Canada op cursus om wilder- nisgids te worden en ik wilde ook iets moois doen. Ik ben gek op outdoor en had al lang de droom om eens helemaal alleen op pad te gaan. Ik wilde weten wat dat met me zou doen. Het bergach tige landschap van IJsland heeft een enorme aantrekkingskracht op me, dus besloot ik daarheen te gaan.' En? Wat deed het met je? 'Ik ben meer in balans, heb mezelf leren kennen. Het is ook heel goed voor je zelfvertrouwen. Ik had me namelijk goed voorbereid met de nodige cursussen, maar uiteindelijk loopt het toch altijd anders dan in de boeken. Dan moet je het echt zelf bedenken en op je gevoel af gaan. Dat pakte gelukkig altijd goed uit.' Is Akersloot nog wel aantrek kelijk als je zoveel moois hebt gezien? 'Juist! Ik ben de luxe die wij heb ben veel meer gaan waarderen. Eerder vond ik dat heel gewoon. Nu geniet ik er bewust van. Daarnaast heb ik aan een andere reis mijn lieve husky Herschel overgehouden, waardoor ik iedere dag naar buiten ga. Dan zie je dus opeens heel goed hoe prachtig je woont. Ik geniet echt van die weidsheid, de polder, de luchten en de weidevogels in mijn omgeving.' naar haar te luisteren. Het bouwt spanning op. En mede dankzij haar gezichtsuitdrukkingen en handge baren lijkt het bijna of we naar een toneelstuk kijken. Een aanrader! Mondiavisueelvoorstellingen die dit voorjaar nog te zien zijn in De Beun: De ontdekking van de Alpen, 30-03-2016. Patagonië, 22-04-2016. Reserveren is mogelijk via info@ mondiavisueel.com of 030-6361481. leuker. Start en Finish; 10.00 uur bij FysioXpert - Bergeonstraat 32 - Heiloo. Verzamelen om 9.45 uur. Finish om ongeveer 11.30. Aanmelden? Het evenement is gratis en bedoeld ter promotie van een Gezonde Levensstijl. De tocht is geschikt voor iedereen, voor alle leeftijden en niveaus. In verband met de verrassing bij de finish wil len we graag weten mensen er mee doen. Meld je daarom snel aan door een mail te sturen naar: maarten- nieuwmeijer@energiekerleven.nl of te bellen naar 06 - 41011468. Een paar maanden geleden kreeg ik een vraag over een lekkage in een restaurant. Was de verhuurder van het pand verplicht om het lek te repareren? En wie was er nu eigenlijk verantwoordelijk voor de schade aan het inte rieur. Het restaurant moest door de waterschade zelfs een dag dicht. Moest de verhuur der dat allemaal vergoeden? De hoofdregel is dat de ver huurder gebreken dient te ver helpen, tenzij het om iets heel kleins gaat als het vervangen van een lampje. De huurder van een bedrijfsruimte (zoals een restaurant) kan op grond van de wet dus van de verhuur der verlangen dat de lekkage op kosten van de verhuurder wordt gerepareerd. Over de gevolgschade, bijvoorbeeld na lekkage, zegt de wet dat de verhuurder daarvoor alleen aansprakelijk is als deze - bij het sluiten van het huur contract niet heeft verteld dat de waterafvoer onderhoud nodig had of heeft gezegd dat de waterafvoer prima was, of, - het naderhand ontstaan van het gebrek aan de verhuurder te wijten is (omdat die nalatig is geweest in het onderhoud dat hij moest uitvoeren). Maar let op! In een huur contract worden regelmatig bepalingen opgenomen waar mee wordt afgeweken van de wet. In deze bepalingen zal veelal staan dat onderhoud en herstel van bijvoorbeeld de dakgoten voor rekening van de huurder komt. Daarnaast wordt de toch al beperkte wet telijke aansprakelijkheid van de verhuurder voor gevolg schade vaak volledig uitgeslo ten in het huurcontract. Volgens het contract van de restauranthouder had hij zelf de goten moeten schoonhou den. Hij kon de verhuurder dan ook niet aanspreken voor de reparatiekosten van het dak of de gevolgschade. Kortom, weet wat er in het huurcontract staat over onderhoud, herstel en schade plichtigheid om voorbereid te zijn op financiële risico's. Neem voor meer informatie contact op via keekstra@advo- caatlewin.nl of bel 0251 362 022. Rennen of wandelen? Het kan allebei! Foto: Sportwereld Heiloo Mieke Topman, Hans Romeyn en Theo Leering. Foto: Stip Fotografie

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 9