'Door Suus ben ik minder eenzaam' Familieband en mantelzorg Vervuiling en vereenzaming door bezuinigingen 5 Amnesty International Dappere Elin doneert KORTOM Opkikker van Keer op Keer Start collecteweek Reumafonds 'Geef om vrijheid': Collecte van Amnesty International UITKIJKPOST 2 MAART 2 0 1 HEILOO - Hier weer een dappere meid, die haar haren aan KiKa heeft gedoneerd. Het is Elin Ursem van bijna 9 jaar, die op 27 februari in de kappersstoel plaatsnam. Ze liet 30 cm van haar haar afknippen door Joyce Verver van Cuts for Glory in Alkmaar. Een goed begin van de krokusvakantie! Aangeleverde foto HEILOO - Meneer Van Staveren is 91, woont nog zelfstandig en redt zich prima alleen. Eenzaam is hij absoluut niet, mede dank zij de hulp die hij krijgt vanuit Stichting Oost West Thuiswonen op z'n Best (OWTB). En inter net, want relatiewebsites zijn een uitkomst, ook voor 91-jarige single mannen. "Ik houd van het contact met mensen", vertelt meneer Van Staveren zittend in zijn luxe fauteuil. Vanuit zijn zetel kan hij alles goed zien. De mensen op de straat, zijn weelderige tuin en de ministoom- machine die hij jaren geleden kocht in Duitsland en die nu staat te pron ken in een vitrine in de woonkamer. Dat van internet is een grapje, al kruipt de senior wel geregeld achter zijn computer. En ja, hij weet van het bestaan van datingsites. Maar of hij daarvan serieus gebruikmaakt, daarover laat hij mij in het onge wisse. Voor mij een weet, voor jou een vraag, moet hij denken. En gaat snel over op datgene waarvoor ik hier gekomen ben: de thuishulp van Stichting Oost West. Deze organisa tie bestaat inmiddels alweer twintig jaar en heeft als doel het zelfstandig wonen van mensen met een (tijdelij ke of blijvende) lichamelijke beper king prettiger te maken. Zij doet dit door het aanbieden van huishou delijke en persoonlijke diensten aan huis. Omdat OWBT geen winst beoogt te maken, kunnen alle dien sten tegen kostprijs aan haar cliën ten worden aangeboden. Suus Meneer Van Staveren krijgt al vijf jaar lang hulp van Suus. Elke zaterdag en soms op zondag komt ze langs voor kleine huishoudelijke karweitjes, zoals schoonmaken, stofzuigen en opruimen. "Maar meestal gaan we wandelen", ver telt meneer Van Staveren. "Naar de supermarkt bijvoorbeeld, om samen boodschappen te doen. Of gewoon een rondje door de wijk. En dan pra ten we wat. Door Suus blijf ik ook op de hoogte wat er bij de jeugd van tegenwoordig speelt." Twee vliegen in één klap dus. Het is dankzij deze hulp dat meneer Van Staveren thuis kan blijven wonen. Toen zijn vrouw tien jaar geleden overleed stond hij voor de keuze: óf hulp aanvaar den óf naar een verzorgingstehuis. Die keuze was snel gemaakt, geen haar op zijn hoofd die overwoog HEILOO - Kringloopwinkel Keer op Keer schenkt twee keer per maand een Opkikker aan een ver eniging of stichting. Vanaf januari 2016 is het bedrag verhoogd van 300,00 naar 500,00. Om in aanmerking te komen voor deze opkikker kunt u een formulier invullen verkrijgbaar bij de kassa of via www.stichtingxopx.word- press.com. De eerste opkikker van de maand maart gaat naar Stichting Upenda in Kenia (aan gevraagd door Lotte Abbas uit Heiloo, zij gaat stage lopen bij X op X). U kunt de kringloopwinkel Keer op Keer vinden aan het Industrieterrein Oosterzij 17 (hoek Nijverheidsweg) in Heiloo. Openingstijden: dinsdag, donderdag van 10.00 tot 15.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur, tel. 072- 5325962. tussen 'die oudjes' te gaan zitten. Meneer Van Staveren: "Een buur vrouw bracht me in contact met Eva Bakker van het OWTB. Dat sprak me wel aan. In de tien jaar dat ik hulp krijg van het OWTB heb ik één keer iemand gehad met wie het niet klikte. Die was zo afwachtend dat ik zelf maar de afwas ging doen." Nederlands Het zijn vooral jongeren die inge zet worden als thuishulp. Meneer Van Staveren herinnert zich nog Carlos, een jongen uit Zuid-Amerika en een van de eerste hulpen die meneer Van Staveren had. "Toen hij bij me kwam sprak hij geen woord Nederlands. Hij hielp mij met het huishouden, ik leerde hem Nederlands." Carlos stopte met zijn werk voor OWBT toen hij ging stu deren, zoals de meeste scholieren doen. Maar meneer Van Staveren heeft nog altijd contact met hem. "Hij mailt me soms om te vertellen hoe het gaat. Ontzettend leuk vind ik dat." Een andere hulp die hoge ogen gooide was Pieter. "Hij was de beste stofafnemer die ik ooit gehad heb. Hij had ervaring in het schoonmaken van operatiekamers en werkte zeer nauwkeurig. En dan was er nog Nick, een kei in tuinie ren. Hij legde een compleet terras aan zonder enige stratenmakererva ring." Een enkele keer viel de hulp tegen. Zoals de jongen die tevens in een strandtent werkte. "Daar was HEILOO - Het Reumafonds houdt binnenkort de jaarlijkse landelij ke collecte. In de week van 21 t/m 26 maart 2016 komen vrijwilligers in actie om door heel Nederland geld op te halen voor de bestrij ding van reuma. In Nederland leven bijna twee miljoen mensen met deze ingrijpende aandoening, die niet te genezen of te voorko men is. Onderzoek naar de oor zaak en behandeling van reuma is kostbaar. Daarom is uw bijdrage hard nodig. HEILOO REGIO - Amnesty International houdt in 2016 voor de veertiende keer een landelijke collecte. Van 13 tot en met 19 het rennen en vliegen. Maar dat deed hij ook in mijn huis. Hij maak te als een speer schoon, maar écht netjes werd het nooit. Iets kalmer mag ook wel, dacht ik dan." Zenuwachtig En nu dan Suus. Er verschijnt een glimlach op het gezicht van meneer Van Staveren als hij over haar vertelt. Hoe anders is het voor sommige andere ouderen, die een eind aan hun leven willen maken, puur uit eenzaamheid. Had elke oudere maar een Suus. "Ik ben niet eenzaam", zegt meneer Van Staveren, maar soms vind ik het alleen zijn wel saai. Dan is het fijn als er iemand komt. Maar ik heb niets te klagen hoor. Twee keer per dag komt er iemand van de thuis zorg voor mijn steunkousen. Ik heb een dochter en kleinkinderen die regelmatig langskomen. En ik heb wekelijks pianoles in Egmond. Daar rijd ik in mijn autootje naartoe. Ik heb jarenlang pianogespeeld, maar mijn vrouw had er een hekel aan. Ze werd zenuwachtig van dat gepingel, zei ze altijd. Daar heb ik nu geen last meer van." (De namen van de mensen in dit verhaal zijn om privacy-rede- nen gefingeerd). Voor meer infor matie over Stichting Oost West Thuiswonen op z'n Best (OWTB): 072-8505539. Tekst: Myrke van der Does maart 2016 gaan in heel Nederland duizenden vrijwilligers de straat op. Vorig jaar werd tij dens de collecte in de gemeente 3.957,23 euro opgehaald. In 2015 gingen in heel Nederland 25.000 vrijwilligers langs de deuren en werd 1,59 miljoen euro opgehaald voor het mensenrechtenwerk van Amnesty. Amnesty International is een onafhankelijke wereldwijde beweging van zeven miljoen men sen in meer dan 150 landen, die zich inzet voor slachtoffers van schendingen van mensenrechten. Hiervan steunen twee miljoen mensen Amnesty financieel als lid, donateur of vaste begunsti ger. Amnesty Nederland is met 255.000 leden één van de grootste afdelingen. HEILOO - Veel mensen doen hun best voor een ander te zor gen als dat nodig is. Partners doen dit vaak vanuit een van zelfsprekendheid. Wordt deze zorg echter ook van de kinderen verwacht? Wat als de mantel- zorger het niet meer alleen aan kan? Wie zorgt er straks voor de mantelzorger van nu? Het Mantelzorgcentrum organi seert op 15 maart opnieuw een ont moetingsgroep voor mantelzorgers in de gemeente Heiloo en Alkmaar. Mantelzorgers ontmoeten elkaar om in gesprek te gaan. 'Deel je als partner de mantelzorg met je kinde ren? Is het goed dat uw kinderen u later ondersteunen als mantelzor- ger? Verwacht u mantelzorg van hen, en praat u er dan ook over met HEILOO - Bijna driekwart van de medewerkers in de huishou delijke verzorging ziet bij cliën ten onwenselijke situaties ont staan doordat er steeds minder hulp kan worden geboden omdat er op de uren is gekort. Dit blijkt uit een enquête van het onderzoeksprogramma De Monitor (KRO-NCRV) onder 629 medewer kers in de huishoudelijke verzor ging, die aangesloten zijn bij vak bond FNV. De situaties die het meest genoemd worden zijn: vervuiling (75%) en vereenzaming (66%) van cliënten. Verder heeft 43 procent uw kinderen?' Van 10.00 tot 11.30 uur bent u van harte welkom uw vragen en ervaringen betreffende het thema 'Familieband en mantel zorg' te delen met andere mantel- zorgers. Locatie: Mantelzorgcentrum aan de Strandwal 22a in Heiloo (terrein GGZ, achter het Willibrordusgebouw). Aanmelding is verplicht, deelname is gratis. Voor meer informatie over deze activiteit of aanmelding kunt u bel len met het Mantelzorgcentrum, tel. 072-5627618 of een mail sturen naar: info@mantelzorgcentrum.nl. Voor meer nieuws en een volle dig overzicht van activiteiten voor mantelzorgers kunt u terecht op www.mantelzorgcentrum.nl. van de thuiszorgmedewerkers het meegemaakt dat een cliënt gewond raakte omdat deze zelf huishoude lijk werk ging doen. Ook uitdroging en ondervoeding worden genoemd (12%). Uit het onderzoek blijkt verder dat de helft van de medewerkers in de huishoudelijke verzorging wel eens in eigen tijd doorwerkt omdat ze het werk anders niet afkrijgen. Verder is 22% van de medewerkers van mening dat in hun organisatie de CAO niet wordt nageleefd. Meer over het onderzoek vindt u op de website: http://demonitor. ncrv.nl/. Stichting OWTB bestaat inmiddels alweer 20 jaar. Stockfoto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 5