Kennemer Wonen geeft 90 procent van haar huurders geen huurverhoging Heiloo krijgt geluidmeetpost De participatiewet: goed ondernemen met beperkingen "We all have beautiful voices" 15 van deze krant? il "Een autist moet je veel structuur bieden en geen meerdere taken tegelijk" UITKIJKPOST 16 MAART 2 0 1 Veel Heilooërs ervaren in toenemende mate overlast van vlieg verkeer boven de gemeente. Foto: Heiloo-Online HEILOO - Woningcorporatie Kennemer Wonen voert vanaf 1 juli 2016 voor zo'n 9.000 van de in totaal 10.000 huishou dens geen huurverhoging door. Dit geldt voor huishoudens met een inkomen van minder dan 44.360. Voor huishoudens waar van het inkomen hoger is dan 44.360 wordt de huurverhoging minder dan de wettelijke maxi male huurstijging. Dit voorstel doet Kennemer Wonen aan haar huurders. "Het is voor het eerst dat wij voor zoveel huishoudens geen huurverhoging doorvoeren. En, het is gemiddeld de laagste huurverhoging sinds jaren. Hiermee maken we onze belofte waar van het betaalbaar houden van de woningen", aldus Dick Tromp, directeur-bestuurder van Kennemer Wonen. Voor alle inkomensgroepen geldt per 1 juli een basishuurverhoging van 2,1 procent, opgebouwd uit het HEILOO - "Het schept mij ple zier wanneer ik mensen tijdens hun werk zie opbloeien", ver telt manager Willem Kesting van Stadswerk SW. Hij bezocht woensdagavond een bijeen komst over de participatiewet in de brandweerkazerne in Heiloo. Deze meeting bood onderne mers informatie over werkver schaffing aan mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt zoals bijstandsgerechtigden en mensen met een ziekte of beper king. Naast Willem luisterden nog eens ruim vijftien geïnteresseerde ondernemers naar de verhalen van woordvoerders van diverse organi saties. Wethouder Henk Dellemijn en bestuurslid Rob van der Wal van Ondernemend Heiloo en Duurzaam Heiloo namen het woord, evenals Yvonne Groen van de gemeente Heiloo. Zij liet mogelijkheden de revue passeren om mensen met en zonder arbeidsbeperking met extra ondersteuning aan het werk te krijgen. Deze gemeentelijke taak valt sinds 1 januari 2015 onder de Participatiewet en vervangt de Wet werk en bijstand (Wwb), de Wet sociale werkvoorziening (WSW) en een groot deel van de Wet werk en arbeidsondersteuning jonggehandi capten (Wajong). Vervolgens namen vertegenwoordigers van de UWV, uitzendbureaus en een reïntegra- tiebedrijf het woord. De gemeente werkt met deze instanties samen en koopt diensten in. De belangrijkste vragen waren: hoe kan ik maatschappelijk onder nemen, bij welke instanties kan ik hiervoor terecht, hoe werken deze organisaties en is het 'systeem' lonend voor ondernemers? Volgens de sprekers zijn de werknemers via de participatiewet relatief goed kope arbeidskrachten, bijvoorbeeld omdat ze kunnen profiteren van loonkostensubsidie en aanspraak kunnen maken op een langere periode met tijdelijke contracten. Daarnaast kunnen bedrijven onder andere rekenen op begeleiding van de werknemer en de werkgever. Uiteraard kwamen de pluspunten voor de werknemers zelf aan de inflatiecijfer van het voorafgaande jaar (0,6 procent in 2015) plus 1,5 procent. Tromp: "Wij maken dit jaar waarin er zoveel gebeurt op het gebied van het huurbeleid een pas op de plaats met de jaarlijkse huurverhoging. We bekijken het huidige huurprijsbeleid opnieuw omdat we beter willen aansluiten bij de vraag van nu en nog meer reke ning willen houden met woonlasten, zoals energieverbruik. Per 1 juli 2016 geldt een inko mensafhankelijke huurverhoging, zo stelt Minister Blok van Wonen en Rijksoverheid. Tromp licht toe: "We komen ook de huishou dens die boven de 44.360 zitten tegemoet. Daar is het voorstel om de huurverhoging niet het maxi male toegestane percentage 4,6 te laten zijn maar 3,6 procent. Het voordeel van energiebesparen de maatregelen voelen de huur ders ook in de eigen portemon nee. Daarnaast bieden we de huurders de mogelijkheid om zon- orde: weer mee mogen doen in de maatschappij, het ervaren van zin geving en het ontwikkelen van kwa liteiten voelt goed voor deze men sen. Het ziekteverzuim zou daarom klein zijn. Motivatie en plezier De bijeenkomst had zeker ook als doel onjuiste beeldvorming en (voor)oordelen te lijf te gaan over deze categorieën werknemers. Martijn Smit van het radiostation Werken FM in Sassenheim schepte helderheid op dit punt. "Maar liefst tachtig procent van mijn werkne mers heeft een beperking of is via de bijstand binnengekomen. Zij leveren goed werk, zoals dat bij voorbeeld geldt voor mijn redactie die voor negentig procent uit 55 plussers bestaat. Richard is zwaar autistisch en hij praat moeilijk. Tegelijkertijd werkt hij zeer goed met Photoshop. Ook Daan is zwaar autistisch, maar hij kan rappen als geen ander. Daan maakt voor ons radiojingles. Normaal gesproken kost een jingle mij achthonderd euro. Voor Daan (parttimer) betaal ik zelf ongeveer 400 euro per maand aan loonkosten. De loondispensatie is echt heel fijn." Martijn benadrukt dat zijn werk nemers extra gemotiveerd zijn en met plezier werken. "Hierdoor is het ziekteverzuim nihil." Ook zijn klan ten reageren volgens de radioman positief. Nadelen zijn er ook, maar die zijn volgens Martijn op te lossen door hierop goed in te spelen. "Kijk voor al wat iemand wel kan en focus min der op wat iemand niet kan. Verder: een autist moet je veel structuur bie den en niet meerdere taken tegelijk geven. En al tijdens een intakege sprek praat ik open over de beper king die iemand heeft. Daarbij moet meteen duidelijk zijn welk soort nepanelen aan te brengen, waar door zij jaarlijks nog eens 100 tot 150 voordeel hebben." Tromp vervolgt: "We zijn relatief vroeg met dit voorstel, want de huurverhoging gaat pas per 1 juli in, maar we willen onze huurders zo snel mogelijk op de hoogte brengen van onze voornemens. Uiteraard nemen we de huurdersorganisa ties mee in de stappen die we zetten." Eind april krijgen alle huurders een brief met daarin de toelichting op wat dit voorstel voor het desbetreffende huishou den betekent. "Ons voorstel is onder voorbehoud van het aannemen van de Wet Gegevensverstrekking Belastingdienst door de Eerste Kamer. Deze wet houdt in dat de Belastingdienst mag doorgaan met het verstrekken van inko- mensgegevens van huurders aan verhuurders om de inkomensafhan kelijke huurverhoging toe te pas sen." hulp iemand nodig heeft. Dat werkt positief. Toch kunnen werkgevers ook een minder goede ervaring te verwerken krijgen, dat is logisch. Zie het als daten: niet elke date is een succes." Martijn benadrukt dat ondernemers vanuit hun hart men sen via de participatiewet moeten aannemen. "Doe je dat niet, dan kun je er maar beter niet aan beginnen." Vaste dagindeling De aanwezige ondernemers kre gen woensdag veel informatie te verwerken. "Ik oriënteer mij op de mogelijkheden die er zijn en daar voor is deze bijeenkomst zeker nuttig. Toch is het best lastig om alles meteen op een rijtje te krij gen," laat een van de ondernemers weten. Een andere aanwezige meldt geen gebruik te kunnen maken van de participatiewet. "Ik sta hier niet afwijzend tegenover, maar bij ons ligt het moeilijk. Wij werken op bouwplaatsen. Je hebt daar als werknemer geen toegang als je niet aan specifieke capaciteiten voldoet, dat zijn strenge landelijke regels," vertelt hij. Sceptische geluiden waren er ook: "Als je de instanties hier hoort praten, dan lijkt het een voudig in orde te komen, maar in de praktijk ligt het vaak net even anders. Dan neemt Willem Kesting nog een keer het woord tijdens een gesprek met de krant. Zijn bedrijf is gespecialiseerd in het aanleggen en onderhouden van groenvoorzie ningen voor gemeenten en bedrij ven. Via WNK personeelsdiensten (reïntegratie- en SW-bedrijf, red.) heeft de onderneming ongeveer 82 medewerkers gedetacheerd, inclu sief begeleiding. Dit zijn mensen met bijvoorbeeld autisme, ADHD en andere lichamelijk en geestelijke problemen. Willem: "Vaste mede werkers begeleiden hen in de uit voering van hun dagelijks werk. Wij bieden hen een vaste dagindeling en duidelijkheid in de beschikbare tijd, dat is voor velen zeer belangrijk. Natuurlijk lopen wij ook wel eens tegen probleempjes aan. Deze los sen wij op door dagelijks de juiste collega op de juiste plek passend werk te bieden." Tekst EJV Mediaproducties/ Evert Visser. HEILOO - Veel inwoners erva ren in toenemende mate over last van het vliegverkeer boven de gemeente. Naast het geor ganiseerd overleg met alle betrokken partijen (BRS) en het maken van afspraken over wat wel en wat niet toegestaan is, zet gemeente Heiloo zich al jaren in voor een geluidmeet post in het dorp. Een geluidmeetpost is een goed hulpmiddel om de ondervonden overlast te onderbouwen. Dit jaar is het verzoek gehonoreerd HEILOO - Zwaaien met je armen, klappen met je handen, luisteren met je hart. Muziek maak je met je hele lichaam! De Australische zanger Chris James liet de kinderen van de Jan van Rijckenborghschool tijdens een workshop flink in beweging komen. Allerlei klanken maken en tege lijkertijd bewegen. Chris James nodigt kinderen en volwassenen uit om vanuit hun hele lichaam muziek te maken. Maar ook om helemaal en stelt Schiphol kosteloos een geluidmeetpost beschikbaar. Een meetpost bestaat uit een mast met daarop een microfoon die het vliegtuiggeluid van vliegtui gen van en naar Schiphol objectief meet. Meetgegevens zijn te zien op www.nomos.schiphol.nl. De komende tijd praat de gemeente met Schiphol over het plaatsingstraject. De mast komt uit eindelijk eind 2016 te staan op het dak van een gemeentegebouw. De meetpost plaatst Schiphol voor een periode van 10 jaar. stil te worden en te luisteren naar de vlinder die zó op je neus zou willen landen. Of met je ogen dicht luisteren naar dat gekke geluid. Is het nou de wind, een walvis of zijn het heel veel stemmen tegelijk? De boodschap van Chris "I love my voice" is door de kinderen en leer krachten met heel veel plezier ont vangen. Een paar dagen later gaf Chris een Big Sing in de Witte Kerk met 125 enthousiaste aanwezigen. Zowel voor de schoolworkshop als voor de Big Sing zal Chris James naar Heiloo terugkomen. t-i r m. ot 7 n Muziek maak je met je hele lichaam! Aangeleverde foto www.uitkijkpost.nl 0226 33331 1 RjODI

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 15