'Molen terug in volle glorie' Cowboys en Indianen Juf Ylona fietst voor KiKa Schoon strand door Juttersgeluk Workshop Akersloot vroeger REGIO 17 Berkhout Wat vertellen de archieven? UITKIJKPOST 13 APRIL 2016 De molen in vroeger tijden. Bron foto: Stichting Historisch Egmond EGMOND AAN DEN HOEF - "We willen de molen in volle glorie herstellen. Daarom gaan we de molen volledig restau reren", vertelt eigenaar Wim Göbel van de Koffiemolen langs de Egmonderstraatweg in Egmond aan den Hoef. De ondernemer kijkt naar een vol ledig gestript gebouw zonder kap. "We verwijderden de kap vorig jaar en hebben de molen rechtgezet en de stijlen deels vernieuwd. Deze waren aan de onderzijde totaal weg gerot omdat de molen in de loop der jaren volliep met water. Dat was niet direct gevaarlijk: een molen valt niet zomaar om, maar er vielen links en rechts wel stukken van de kap naar beneden. Dus deze renovatie is echt nodig." Wim wil de molen deze maand van een nieuwe rietlaag voorzien. Ook wil hij de molen voorzien van wieken. Volgens de ondernemer kan dit nog wel twee jaar duren. "Hiervoor is namelijk nog veel geld nodig. Daarom zoeken we meer sponsors. Eerst maar eens de eer ste fase afronden: het riet vernieu wen, de weeg opnieuw betimmeren, nieuwe ramen en deuren en daarna de molen weer leuk inrichten als horecagelegenheid en koffiebran derij. We hopen in juli of augustus de molen te heropenen voor het publiek" De ondernemer richt zich niet uitsluitend op de molen. Hij liet onlangs achter de molen vier van de negentien te bouwen recrea tiewoningen plaatsen. "We ver kopen deze aan particulieren en beleggers. Daarnaast maakte Landschap Noord-Holland een ontwerp voor het terrein. Tussen de woningen komen duinen met duinvegetatie en een poel met een rietkraag waarin duinrellen stro men. Het gras rondom de molen gaat plaatsmaken voor de originele begroeiing zoals te zien is op oude foto's." De provincie Noord-Holland financierde 105.000 euro ten behoe ve van de renovatie van de molen. Omdat de totale opknapbeurt onge veer 450.000 euro kost, is nog veel geld nodig, laat Wim weten. Volgens de ondernemer is de belangrijk ste motivatie hiervoor glashelder: "De molen hoort hier gewoon te staan en verdient het in oude staat te worden teruggebracht." Tekst: EJV Mediaproducties/ Evert Visser De molen in Egmond aan den Hoef kent een rijke geschiedenis. De eerste eigenaar Jan Levendig liet de molen in 1896 op drie dek schuiten uit Barsingerhorn naar Egmond komen. Hij verkocht de molen in 1899 aan Jacobus Berkhout, een molenaarsknecht uit Andijk. De familie Berkhout gebruikte het gebouw tot 1946 als korenmolen. De molen kreeg in 1922 een elektromotor en vlak voor de Tweede Wereldoorlog maalde de familie Berkhout met een elektromotor en maalstoel in een schuur op het terrein. De molen werd in 1947 stilgelegd, daarna raakte het in verval. De familie Scharlewi nam de molen in 1962 over, toen kreeg de molen een horecafunctie. De wieken van de molen werden in 1977 ver wijderd omdat deze een gevaar voor de omgeving vormden. Wim Göbel bezit de molen inmiddels twee jaar. AKERSLOOT - Van dinsdag 23 augustus t/m 26 augustus zul len cowboys en indianen het veldje aan de Roemersdijk in Akersloot gaan volbouwen voor het twintigste timmerdorp. Bijna 300 kinderen hebben zich afgelopen woensdag aangemeld voor het timmerdorp. Ze zijn alweer druk bezig met het maken van groepjes, bouwplannen en andere ideeën. En ook de mensen van de organisatie hebben tijdens de eer ste vergaderingen al veel ideeën en plannen met elkaar gemaakt. In tegenstelling tot andere jaren start het timmerdorp dit jaar op dinsdag en eindigt het op vrijdag. Hierdoor vindt de bonte avond ook een dag eerder plaats, nl. op don derdagavond 25 augustus. Hiervoor zijn we op zoek naar enthousiaste moppentappers, dansers, toneel sterren, playbackers, etc., oftewel: jong Akersloots talent. Opgeven kan via het volgende e-mailadres: timmerdorpakersloot@hot- mail.com. Zie verder: www. Facebookpagina, of op Twitter: timmerdorpakersloot.nl, de @TDAkersloot. BAKKUM - Op 1 april ging de tweede Expeditie Juttersgeluk van start. De eerste drie weken van april zullen mensen die (tijdelijk) minder goed mee komen in de maatschappij hel pen met het schoonmaken van de stranden van Rockanje tot Texel. Stichting Juttersgeluk biedt hiermee een laagdrempe lige manier om maatschappelijk actief te zijn. Op 15 april tussen 10.00 - 12.00 uur komt de expeditie langs op het strand van Castricum. In Paviljoen Deining aan zee zal burgemeester Toon Mans de deelnemers welkom heten. De expeditie is bedoeld voor mensen met een licht verstandelijke of psychische beperking. Doordat de zorg voor deze mensen de laat ste jaren dichter bij de gemeenten is komen te liggen, heeft Stichting Juttersgeluk de samenwerking gezocht met KIMO Nederland/ België en achttien Nederlandse Kustgemeenten. "Strandjutten is een mooie manier om samen aan een duurzame toekomst te wer ken," vertelt Suzanne Klaassen van Juttersgeluk. "Het strand plasticvrij maken is een zinvolle dagbeste ding die mensen zelfvertrouwen en meer eigenwaarde geeft. Meedoen is belangrijk, juist voor mensen die moeite hebben om mee te komen in de maatschappij." In april 2015 vond de eerste Expeditie Juttersgeluk plaats. Er deden toen zes kustgemeentes mee. Dit jaar zijn er achttien kust- gemeenten betrokken. Juttersgeluk hoopt dat volgend jaar alle gemeen ten langs de kust van Nederland en België meedoen. Aan het enthousi asme van de deelnemers zal het niet liggen. Alle etappes van dit jaar zijn al vol en er doen in het totaal circa vierhonderd deelnemers en vrijwil ligers van meer dan vijfentwintig verschillende organisaties. Elke expeditiedag verloopt vol gens een vast programma: de deel nemers worden ontvangen met kof fie en taart in een strandpaviljoen en worden welkom geheten door de wethouder. Juttersgeluk legt uit hoe je afval op het strand her kent en hoe je het veilig opraapt. Daarna start de etappe: een ware ontdekkingstocht. Er wordt stil gestaan bij de mooie en minder mooie dingen op het strand. Het afval wordt door de jutters meege nomen, zodat er een schoon strand achterblijft.www.juttersgeluk.net/ expeditie-juttersgeluk-2016. AKERSLOOT - Donderdag 14 april is Harry de Raad in de bibliotheek in Akersloot voor een workshop over historisch Akersloot en wat hierover in de archieven te vinden is. Archivaris Harry de Raad neemt u mee op een interessante zoektocht naar informatie over historisch Akersloot. Wat is er te vinden in de archieven en de beeldcollecties? Wat kunt u zelf thuis al vinden via internet en waarvoor moet u een bezoek brengen aan bijvoorbeeld het Regionaal Archief in Alkmaar? In deze workshop leert u hier alles over. De workshop is op donderdag 14 april, in Bibliotheek Akersloot, Rembrandtsingel 1. Het duurt van 20.00 - 22.00 uur. Toegang is 2,50. Aanmelden kan bij de klan tenservice in de bibliotheek of via de agenda op www.bibliotheekkennemerwaard.nl. LIMMEN - Woensdag 13 april staan alle leerlingen van basis school het Kleurenorkest klaar om hun steentje bij te dragen voor KiKa. Juf Ylona, de juf van groep 3/4, zit midden in de voorbereiding voor haar Giro di KiKa. Eind juni fietst zij 995 kilometer in de Dolomieten en hoopt een bedrag op te halen van 10.000 euro. In de aanloop hier naar toe zijn de kinderen enthousiast geworden om hun juf te helpen en is het plan ont staan om een sponsorloop te organi seren. Op 13 april is het zover: ruim 100 kinderen van het Kleurenorkest lopen bij VV Limmen zoveel moge lijk gesponsorde ronden. En juf? Die fietst ernaast op haar racefiets! Een prachtig evenement: kinderen die rennen voor andere kinderen - voor kinderen die ziek zijn en voor wie het zo belangrijk is dat zij op alle mogelijke manieren geholpen worden om beter te worden. De gehele opbrengst van de sponsor loop wordt opgeteld bij het spon sorgeld voor juf Ylona. Met dit geld wordt wetenschappelijk onderzoek naar kinderkanker gefinancierd. Het uiteindelijke doel van de stich ting KiKa is om in 2025 95% van de zieke kinderen genezen te krijgen. U bent van harte welkom om de kinderen te komen aanmoe digen en een kleine bijdrage is uiteraard ook van harte welkom! Wilt u meer weten, kijk dan op www.girodikika.nl. Juf Ylona. Aangeleverde foto Timmerdorp Akersloot belooft weer een groot spektakel te wor den, met veel timmeren, sport en spel, eten en drinken, muziek en gezelligheid. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 17