ZORG WELZIJN Voorkom problemen rond hoogbegaafdheid GRATIS ZONNEBRIL OP STERKTE De zon in uw gezicht Sta ook vierkant achter De Vijfhoek! ZONNEBRIL OP STERKTE Technical Support Voor al uw technische hulp, installatie en onderhoud van alle voorkomende machines. Zowel particulier als bedrijfsmatig. 06-15522545 info@bobsts.nl www.bobsts.nl Een zonnige gedachte. Stijlvol de lente in met een gratis zonnebril. Als u nu een nieuwe complete bril koopt ontvangt u een gratis zonnebril op sterkte. U kunt ook kiezen voor een multifocale zonnebril. Modieus en exclusief of juist klassiek. Wij adviseren u graag en vrijblijvend. Kom snel langs bij Zonneveld Optiek en bekijk onze nieuwe collectie. Neemt u wel de waardebon mee! Gratis parkeren in de parkeergarage. Stationsplein 24 1851 LN Heiloo Tel: 072 533 12 75 www.zonneveldoptiek.nl Ook Mees heeft het erg naar zijn zin op ODC De Vijfhoek. In de Plusplek worden kinderen aangemoedigd om iets te maken of te onderzoeken wat ze zelf interessant vinden. De Zorg en Welzijn Special verschijnt elke maand in de Uitkijkpost Voor info: verkoop@uitkijkpost.nl. HEILOO - De Vijfhoek in Heiloo is een erkend orthopedago gisch dagcentrum voor kinderen met een verstandelijke en/ of meervoudige beperking. De Vijfhoek biedt plaats aan circa veertig kinderen in de leeftijd tot 18 jaar uit de hele regio Alk maar. De beperkingen van de kinderen van De Vijfhoek zijn verschillend. Er zijn kinderen met een ontwikkelingsachter stand, een motorische beperking, een zintuiglijke beperking, een communicatieve beperking of een contactstoornis. Ook komen kinderen naar De Vijfhoek die naast hun handicap om andere vormen van begeleiding vragen, bijvoorbeeld kinderen met epilepsie, eet- en drinkproblemen, medische problemen of gedragsstoornissen. De Stichting Vrienden van De Vijfhoek realiseert projecten en activiteiten die nodig zijn om het dagelijks leven van de kinderen en de medewerkers op De Vijfhoek te verbeteren. Alle gelden komen uit acties, sponsoring, giften en nala tenschappen. De Stichting heeft de ANBI-status, dus dat zit belastingtechnisch helemaal goed. Wilt u sponsor, donateur of vrijwilliger worden? Heeft u een vraag, een idee of wilt u meer weten? Bezoek dan www.vriendenvandevijfhoek.nl. Op deze website staat ook een aanmeldingsformulier voor donateurs. LIMMEN/CASTRICUM - Er is steeds meer aandacht voor 'passend onderwijs', maar hoe bied je dat als leerkracht of als ouder aan een kind dat niet goed presteert, terwijl je vermoedt dat het meer zou kunnen? Het helpt om een (onderpresterend) hoogbegaafd kind eerst eens te herkennen. Een hoogbe gaafde leerling heeft altijd vragen; is een zeer nieuws gierige onderzoeker; is diep mentaal en fysiek betrok ken, soms afwezig hierdoor wegdromend; discussieert in detail, is kritisch, bewerkt stellingen; kan bovengemid deld, maar ook gemiddeld of beneden-gemiddeld preste ren; is vaak een eenling; laat sterke gevoelens en opinies zien; weet het vaak al; heeft 1 a 2 herhalingen nodig voor 'meesterschap'; onderzoekt de toepassingen; geniet van leren; uitvinder; is hoogst zelfkritisch. Wat is het gevaar wan neer hoogbegaafdheid niet wordt (h)erkend? Problemen rondom hoog begaafdheid kunnen bijvoorbeeld ontstaan met: - de onderwijsmethode: deze is in Nederland veelal bottum-up, terwijl de hoog begaafde liever top-down leert; - (sociale) relaties: het is las tig met mensen om te gaan door wie je je niet begrepen voelt; - instanties: het recht vaardigheidsgevoel van de hoogbegaafde speelt nogal eens op. Als een hoogbegaafde de problemen die hij ervaart voor zichzelf houdt, dan is dat meestal omdat hij zich onbegrepen voelt. Gevoelens van perfectionisme en ge dachten als 'ik moet het toch zelf goed kunnen oplossen' maken vaak dat er niet om hulp wordt gevraagd. Toch kan hun analytisch denkvermogen een prima basis zijn om gevoelens en problemen gestructureerd in kaart te brengen, en dit is een uitstekend uitgangspunt voor hulp. Er moet dan wel ie mand aan de andere kant van de tafel zitten die de hoogbe gaafde begrijpt en door wie hij of zij zich begrepen voelt. Diegene moet de valkuilen van hoogbegaafdheid ken nen en positief doelgericht kunnen meedenken. Idealiter is dit iemand die zelf ook hoogbegaafd is, zoals iemand van Hobega, een praktijk in Limmen voor begeleiding van hoogbegaafde kinderen en volwassenen. Gelijke geesten Voor kinderen kan het ook een wereld van verschil betekenen als ze 'peers' ontmoeten: kinderen die op een zelfde manier denken als zijzelf. Dan maakt het ineens niet uit of je zes stappen overslaat, of gesprekken voert die op anderen overko men als onsamenhangend, door razendsnelle associatie. Dan kun je als hoogbegaafde ineens het gevoel hebben dat je praat met iemand die jouw taal spreekt. Dat doorbreekt vaak een enorm gevoel van isolement, door het besef 'ik ben dus niet gek'. In Castricum is daarvoor de PlusPlek. Bij PlusPlek is de eerste les gratis, als kennis making. Wil je reserveren of eerst eens overleggen, bel dan 072-5054088. Zie voor meer informatie ook www.hobega.nl. Knip deze bon uit en lever hem in Bij aankoop van een complete bril. GRATIS

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 13