Groen- gezondbeurs bij Hortus Alkmaar Bunkermuseum Jansje Schong open Nieuwe expositie bij Oud-Castricum over het strandleven Wonen op De Haaf: REGIO 22 buitenkans in een buitengewone buitenplaats UITKIJKPOST 18 MEI 2016 De bunker wordt officieel geopend door (v.l.n.r.) Klazien Beets-Boot, Cootje Visser en Jansje Blok. Aangeleverde foto ALKMAAR - Op zondag 22 mei houdt Hortus Alkmaar de Groen- gezondbeurs, een eve nement voor het hele gezin met een streekmarkt, body mind- paviljoen, actief- fitplein, workshops, rondleidingen en kinderactiviteiten. Op de streekmarkt staan ruim 30 standhouders met verse produc ten, planten, huis- en tuindecoratie, cadeauartikelen en meer. Ontdek op het actief- fitplein hoe leuk bewe gen is. Doe mee met een hoelahoep- workshop, een karateworkshop of een salsales. In het body mind- paviljoen kunt u kennismaken met meditatie, yoga, Chi Neng Qigong en andere ontspanningstechnieken. In het bezoekerscentrum en de kas worden lezingen en work shops gegeven over gezond leven, bijen, fotografie meer interessante onderwerpen. Kinderen kunnen op zoek gaan naar de schat, een speurtocht doen, spelletjes doen en zich laten schminken. Kijk voor het complete programma op www.hortusalkmaar.nl. Adres: Hortus Alkmaar, Berenkoog 37, 1822 BH Alkmaar. Datum: zondag 22 mei. Tijd: 11.00 - 17.00 uur EGMOND - Vanaf 8 mei 2016 is Egmond een nieuw muse um rijker: het Bunkermuseum Jansje Schong van stichting Egmond '40-'45. In de duinen bij Boulevard Noord is een voorma lig Duitse munitiebunker van april tot en met oktober elke eerste en derde zondag van de maand van 11.00 tot 16.00 uur open voor publiek. Zaterdag 7 mei is het museum officieel geopend door Klazien Beets-Boot, Jansje Blok en Cootje Visser: het buurmeisje en twee nichtjes van Jansje Schong, de 22- jarige Egmondse die met haar familie is geëvacueerd naar Heiloo en daar precies 72 jaar geleden dodelijk is getroffen door een Duitse luchtdoelgranaat. "Het Bunkermuseum bestaat uit twee kleine kamers met vitrinekasten vol interessant materiaal over alles wat hier toen speelde," vertelt woord voerder John Heideman. "Alles wat hier te zien is gaat over het leven van gewone Egmonders, de groot scheepse evacuatie, de bouw van de Atlantikwall, de beschietingen van de zeereep door Engelse en Amerikaanse jagers, het verzet, en de 1000 hier gelegerde Duitse soldaten. Te zien zijn onder meer granaatscherven, helmen en kogels, foto's en heel veel andere voorwer pen. Een beamer vertoont een film; getuigen van toen vertellen hun ver haal." Over Jansje Schong Egmond aan Zee is tijdens de oorlog ontruimd en grotendeels gesloopt vanwege de bouw van de Atlantikwall. "Jansje Schong is met haar familie geëvacueerd naar Heiloo. Op 7 mei 1944 liep zij naar buiten op haar evacuatie adres aan de Kennemerstraatweg. Op dat moment kwam een Duitse luchtdoelgranaat per ongeluk in de straat neer. Haar moeder zat in de voorkamer van de evacuatiewo ning en was op slag dood door een granaatscherf. Jansje kreeg een scherf in haar buik en overleed aan de gevolgen hiervan op 8 mei 1944 in het ziekenhuis. Een buur jongen die op straat liep, werd ook dodelijk getroffen." Klazien Beets- Boot verrichtte de opening van het museum. "Zij woonde in 1944 naast de familie Schong," aldus Heideman. "Op die noodlottige dag in mei 1944 stond Klazien als achtjarige voor het raam toen de granaat neerkwam. Zij zag het drama gebeuren en dat maakte diepe indruk." Met twee nichtjes van Jansje Schong opende zij het bunkermuseum in Egmond aan Zee. Militair erfgoed Sommige mensen vinden de bunkers spannend, anderen willen er niks van weten. "Begrijpelijk," vindt Heideman. "De bunkers staan voor veel mensen symbool voor een nare tijd en de verschrikkingen van de oorlog. Toch groeit het besef dat die bunkers militair historisch erfgoed zijn: ze maken deel uit van onze geschiedenis. Door deze bun kers te behouden en bijvoorbeeld in te richten als museum, kunnen we leren van die zwarte periode." Bunkermuseum Egmond aan Zee: volg bij Boulevard Noord de bordjes. Open van april t/m okto ber, elke eerste en derde zondag van de maand van 11.00 tot 16.00 uur. Een toegangskaartje kost voor volwassenen 1,50. Veteranen en kinderen tot 10 jaar (onder bege leiding) gratis entree. Zie ook www.egmond4045.nl. CASTRICUM - Tijdens de eerstvolgende open dag van de Werkgroep Oud-Castricum op zondag 1 mei is een nieuwe foto tentoonstelling te bezichtigen met als onderwerp 'Het strand in verleden en toekomst'. De duinen, het strand en de zee zijn in de laatste honderd jaar niet veranderd. Het strandleven daarentegen wel. Honderd jaar geleden behoorde de schelpenkar tot het normale strandbeeld, maar tegenwoordig zijn dat de kitesurfers.Het verleden krijgt in de tentoonstelling grote aandacht. De eerste strandtenten, badgasten, het strandhotel en het oude strandplateau zorgen voor veel nostalgie. De toekomst komt echter ook aan bod. De stichting CaanZee laat zien hoe het strand en het plateau er over een aantal jaren uit zouden kunnen zien. Tijdens de open dag wordt ook doorlopend een film gedraaid van een familie uit Amsterdam die in de jaren '50 tijdens vakanties woon- ruimte huurde in de Tetburgstraat. De Duynkant aan de Geversweg 1b is op zondag 1 mei open van 12.00 tot 17.00 uur. De toegang voor dona teurs is gratis en overige bezoekers betalen 1,00 entree. De expositie is ook nog te zien op de zondagen 5 juni en 3 juli. Meer informatie over de werkgroep is te vinden op www.oudcastricum.com. Ouderwets strandtafereel. Foto: oud-Castricum Op de streekmarkt is er van alles te koop. Aangeleverde foto BERGEN - Op Landgoed De Haaf in Bergen verrijzen momen teel 42 villa-appartementen, verdeeld over drie vrijstaande gebouwen genaamd Amabile, Briante en Crescendo. De mees te zijn inmiddels verkocht. Op zaterdag 21 mei van 13.00 - 15.00 uur wordt een Open Dag georganiseerd om ook de laatste 9 villa-appartementen in de etalage te zetten. In het voorjaar van 2017 worden de appartementen opgele verd. De Haaf op een presenteerblaadje Onder de noemer 'De Haaf op een presenteerblaadje' staan zaterdag 21 mei de deuren van Landgoed De Haaf open voor geïnteresseerden en potentiële kopers (Natteweg 9 te Bergen). Vanaf het Landgoed is er ruim zicht op de bouwplaats en krij gen de bezoekers een goede indruk van de bouwactiviteiten. Elk appar tement heeft iets unieks. De Haaf is zo ontworpen dat elk appartement iets bijzonders en exclusiefs heeft. Dat komt doordat het ontwerp is gebaseerd op organische bouw vormen die op een speciale manier zijn gepositioneerd. Dat maakt elk appartement uniek qua ligging, uit straling, zonuren en woongenot. Daarbij komen het kwalitatief hoge afwerkingsniveau met duurzame materialen, de grote buitenruimten, een schitterende natuurlijke omge ving, perfecte bereikbaarheid, en diversiteit. De woningen zijn speels van vorm en de grote raampartijen geven elk appartement een zeer ruimtelijk gevoel. Voor meer informatie: www.wonenopdehaaf.nl. Hoofd-uitvoerder Bart Groot: 'Bij de bouw van De Haaf werken wij met de beste en meest duurzame materialen. Hier verrijzen kwalitatief zeer hoogstaande unieke villa-appartementen. Wonen is hier straks echt in alle opzichten een genot.' Aangeleverde foto Groeten uit Castricum-B^kkum

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 22