Geschiedenis te koop: Blokhuis Lutine Cahaya Maluku, glans van de Molukken in De Beun 9 INGEZONDEN MEDEDELING Eensgezindheid zoekt muzikanten voor Pop-Up orkest Duurzame afvalverwerking en bedrijfsvoering: wat is er mogelijk? Eerste Of All Trades Market groot succes UITKIJKPOST 18 MEI 201 HEILOO - De jeugdcommissie van Muziekvereniging Eensgezindheid orga niseert op zondag 29 mei een Junior hafabra play-in (een soort Pop-Up orkest) en is daarvoor op zoek naar jongeren tot 23 jaar die een muziekin strument bespelen die in een harmonie-, fanfare- of brassband voorkomen. Op de play-in gaat de commissie onder leiding van twee dirigenten van 10.00 tot 16.30 uur aan de slag met verschillende muziekstukken. Om 16.00 uur geven zij een afsluitend concert. Naast het samen muziek maken zal er door de dag heen ook gestreden worden om de Gouden Muzieknoot. De jeugdcommissie zoekt voor dit eendagsorkest zowel jongeren die nog nooit in een orkest hebben gespeeld als leden van bestaande jeugdorkes ten uit de regio Alkmaar. Deze play-in wordt mede mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage van Keer op Keer Kringloopwinkel in Heiloo. Informatie en inschrijving is mogelijk via www.mv-eensgezindheid.nl. HEILOO - Op het randje van Heiloo, vlak voor Alkmaar, staat een stukje geschiede nis te koop. Blokhuis Lutine is goed zichtbaar vanaf de Kennemerstraatweg en zowel het huis als de tuin zien eruit om door een ringetje te halen. In 1920 werd het gebouwd, na eerder te zijn ontworpen door de Duitse architect Fritz Abel. Zoals Blokhuis Lutine staan er nog zo'n 25 prefab chalets in Nederland, waarvan 3 in Heiloo. Blokhuis Lutine staat vanwege zijn grote cultuur historische waarde op de lijst van rijksmonumenten. De heer Jac Dekker kocht het huis in 1930. Jac Dekker was tijdens de oor log actief in het verzet. Het dos sier betreffende die tijd had hij overgedragen aan zijn zoon, Jan Dekker. Deze heeft het destijds aangeboden aan het gemeen tebestuur van Heiloo voor het archief. Omdat er namen van plaatsgenoten genoemd wer den die sympathiseerden met de Duitsers was het een zeer belas tend document. Het dossier raak te onverhoopt zoek en daar had Dekker het erg moeilijk mee. In 2014 dook het dossier weer op in het regionaal archief in Alkmaar. Helaas heeft Jan Dekker dit niet mogen meemaken; hij stierf in 2012. Het huis is nog steeds in han den van familie Dekker en ik ontmoet ze op de veranda achter het huis. De tuin in combinatie met het huis straalt een serene rust uit. Het valt mij op dat ver keer van de Kennemerstraatweg niet of nauwelijks te horen is. Mevrouw Dekker, een moderne, welbespraakte dame, doet het woord; "Na vele jaren woonge not wil de familie afstand doen van de zorg voor het huis en de tuin," vertelt zij. Ik beaam dat een houten huis vast veel onder houd vergt. Niets is minder waar, vertelt mevrouw Dekker. "Het huis wordt niet geschilderd, maar behandeld met lijnolie en verhardingsmiddel. Voor weinig geld kwast je het hele huis en dit hoeft maar 1 keer in de 4 a 5 jaar." Een mooie anekdote is dat de producenten van de film over Prins Bernard en Juliana hun oog hadden laten vallen op Blokhuis Lutine. Het huis moest doorgaan voor een Oost-Europees houten huis waar de hoofdrolspelers tijdens hun huwelijksreis zou den verblijven. Familie Dekker bedankte voor de eer en wimpel de hen af. Ze moesten daarvoor namelijk een periode hun huis uit en dat wilden ze niet. Meer informatie over het zoek geraakte dossier is te vinden in het boek "Heiloo, een dorp in oorlogstijd" geschreven door Jaap en Josta de Graaf. Jaap de Graaf is de voorzitter van de ver eniging historisch Heiloo. Tekst: Margreeth Anema HEILOO - Steeds meer zijn burgers en bedrijven zich er van bewust, dat afval op een betere wijze verwerkt kan worden, dan het klakkeloos te ver branden. Sedert begin 2016 wordt in alle wijken van Heiloo Plastic, Metaal verpakkingen en Drankkarton (PMD) gescheiden opgehaald. Het hergebruik van (huishoud)producten, kleding en materialen is het thema van de informatieavond op dinsdag 31 mei, die Heiloo Energie orga niseert in de Tuinkamer van de Strandwal. Na een inleiding over circulaire economie zullen vertegenwoordigers van Dorcas en HVC een presentatie geven over respectievelijk het hergebruik, het nut van afvalscheiding en de verwerking van PMD (afval) materialen. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Op zaterdag 4 juni is er in samenwerking met Duurzaam Heiloo een Open Dag, die in het teken zal staan van de circulaire economie. In de ochtend is het mogelijk bedrijven met duurzame bedrijfsvoering op de Oude Werf te bezoeken. s Middag zijn er presentaties op de werf, de afvalbrengplaats van de gemeente, waaronder over het project 110/100/100, waarin 100 inwoners in Heiloo gedurende 100 dagen 100% van hun afval scheiden. Tevens is er op die middag een excursie naar de afvalverwerking Sortiva. Op de website Heiloo Energie (www.heilooenergie.nl), dan wel via de website van Duurzaam Heiloo (www.duurzaamheiloo.nl) kunnen belang stellenden zich daarvoor inschrijven Verder zal Heiloo Energie komende weken actief betrokken zijn bij de vol gende activiteiten: In de Ypsalon is op donderdag 19 mei een inloopavond, waar bewoners met hun vragen langs kunnen komen over duurzaam (ver) bouwen en met behoud van comfort energie willen besparen. Vanaf 20.00 uur, locatie Ypsalon De Hucht 4. HEILOO - Op 8 mei organiseerde IR Events haar eerste Of All Trades Market, op het evenemententerrein van het Maalwater, welke met veel enthousiasme werd bezocht. Samen met de lokale standhouders bood IR Events een grote diversiteit producten aan op de markt. En nog veel meer. Loungen in het zonnetje met lekkere drankjes en hapjes. Ook de kinderen hebben zich kostelijk vermaakt in en op oorspronkelijke kinderattracties! Op 10 juli houden wij met veel plezier het tweede Event op De Omloop in Heiloo van 12.00 tot 19.00 uur. Met ditmaal het thema 'Hét feest voor het hele gezin!' Een scala aan gezelligheden voor het hele gezin. Volop kinder animatie, een terrasje pakken, loungen, heerlijke eet- en drinkgelegenhe- den, gezellige live muziek mét DJ! Kortom, een vermakelijke dag voor alle kinderen met leuk entertainment en een heerlijk dagje relaxen voor de ouders. Uiteraard is de entree weder om gratis! Kijk voor meer informatie op de website: www.irevents.nl. Pieter van Foreest, een Heiloose jonkheer, herenboer en politicus, erfde in 1875 landgoed Nijenburg van zijn vader. Zijn zoon, jonkheer Herpert van Foreest besloot begin jaren 20 om stukken van het landgoed als bouw grond te verkopen. De belangstelling voor wonen in Heiloo was destijds al groot! Hij wees een serie kavels aan voor de bouw van 4 houten blokhuizen, De Specht aan de Heerenweg, Het huis van Stet, De Lutine, en Blockhove. De laatste werd in 1944 op last van de Duitsers gesloopt. Het stond namelijk in het schootsveld van de Duitse verdedigingswerken. Herpert van Foreest maakte als commissaris deel uit van de firma Christoph Unmack, een Duitse timmerfabriek. De keuze voor de blokhuizen die in deze fabriek vervaardigd werden was dus niet verwonderlijk. De huizen zijn van voortreffelijke kwaliteit. De Duitse timmerfabriek heeft gebruik gemaakt van kunstmatig voorgedroogd naaldhout uit Silezië en Oost Pruisen, dit is zeer tijdsbestendig. In genummerde bouwelementen kwamen de huizen per trein aan in Nederland. Van Foreest had de plaatselijke aannemer, Jan Rus, in de arm genomen voor montage en afbouw. Hij werd hierbij geholpen door Jan Hommes, Jan Bolten en Nic de Zeeuw, allemaal bekende Heilooër namen. Net als de huidige prefab woningen, zoals nu bij voorbeeld te zien op Zuiderloo, was de woning in vier maanden gereed en bewoonbaar. Blokhuis Lutine werd in voorjaar 1921 betrokken door weduwe Reynvaan met haar 4 kinderen en een Duitse dienstbode. De naam Lutine is een samenvoeging van haar voornaam en die van haar man. 'Lu' van Louis en 'Tine' van Martine. In 1927 overleed zij. Haar kinderen werden nog twee jaar door grootmoeder verzorgd in Lutine waarna zij vertrokken naar familie in Renkum. Blokhuis Lutine stond leeg. In 1930 is het huis aan gekocht door Jac Dekker en met uitzondering van 2 korte periodes, toen het gevorderd was door de Duitsers, woont de familie Dekker er nog. HEILOO - De Molukken, het 1000-eilandengroep in het oos telijk deel van Indonesië her bergt veel culturele schatten. Op vrijdag 20 mei biedt de orga nisatie BersaMaju een unieke kijk hierop met een cultureel Moluks avondprogramma in the ater De Beun in Heiloo. Het programma heeft als titel Cahaya Maluku, de glans van de Molukken, en begint om 20.00 uur. Bevlogen artiesten, frêle dan seressen en vaardige tifaspelers nemen u mee in die warme cultuur van de Molukken. Gastheer is de bekende tv- en radiopresentator Rocky Tuhuteru. Onder andere cul turele groepen zoals dans-en zang groep Masohi uit Dordrecht en Tifa Bunji uit Krimpen aan den IJssel geven acte de presence. Zangeres Sabine Dissels-Tulaseket (Asli Maluku) brengt haar interpreta tie van Lagu Lagu (Molukse liede ren) op de bühne. Verder sluiten het Unplugged Live Duo Lisa Noya en gitarist/zanger Wim Lohy de avond af met een repertoire en sound die de link leggen tussen tra ditie en heden. Dit jaar is het 65 jaar geleden dat op 21 maart 1951 het schip de Kota Inten de eerste groep Molukkers voor 'een tijdelijk verblijf naar Nederland brachten. Tegenwoordig is de Molukse gemeenschap niet meer weg te denken uit de Nederlandse maatschappij. De Molukse gemeenschap is rijk aan traditie, muziek, zang en dans. Het programma Cahaya Maluku door BersaMaju naar Heiloo gehaald, laat u graag een deel van die cultuur beleven. Kaarten zijn te koop via www.ticketkantoor.nl/shop/ cahayamaluku. ipn Lisa Noya. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 9