'Radiopiraat Focus 103 ongekend populair' Heiloo scoort goed op veiligheid Golf: Dames Senioren GHC kampioen ^AD VER 11 Advertenties, logo's, of een complete huisstijl advertenties vormgeving opmaak UITKIJKPOST 15 JUNI 201 HEILOO - De vroegere piraten zender Focus 103 is terug van weggeweest, zij het op internet met enkele dj's van vroeger. Met hetzelfde format is het een ini tiatief dat voortvloeit uit het succes van toen: mooi om terug te kijken naar de echte piraten tijd in de jaren tachtig. Mede oprichter Cees Winnips (radi- onaam: Bram Brouwer) neemt ons mee terug in de tijd! Cees startte de zender in 1981, samen met zijn broer Frank Winnips (radionaam: Teddy O'Neiil) en Arnoud van Delden (radionaam: Karel de Grote). De radiopiraat was tot 1987 toonaangevend in de regio. Diverse dj's maakten het radio- luisteren tot een feest met in de beginperiode vooral hits, later ook middle of the road-muziek, easy lis tening, disco en dance. Daarnaast maakten de hitlijst 'Windkracht 20' en spelletjes de zender interessant, evenals bekende artiesten die zich lieten horen. Vooral de tijdgeest was debet aan het succes van toen, benadrukt Cees. "Destijds bood de radio wei nig concurrentie op het gebied van popmuziek. Hilversum 3 (nu 3FM, red.) was de enige popzender. Bovendien waren alle zenders uit sluitend via de ether te beluisteren; kabelradio en internet bestonden nog niet. Iedereen luisterde dus naar dezelfde zenders op de FM, dat maakte een groot luister-bereik mogelijk. Daarnaast waren er ande re illegale radiostations in de regio actief, zoals Radio Noordzee, Radio Caroline 1 en 2 en Dynex. Maar Focus 103 was in 1984 de enige zender die het hele weekend uit zond en later zelfs 24 uur per dag. Dat onderscheidde ons positief ten opzichte van andere zenders. Het radiostation had begin 1986 naar schatting gemiddeld driehonderd vijftigduizend luisteraars; dat was op het hoogtepunt van de populari teit." Feesten en locatie-uitzendingen De zender werd gaandeweg ster ker. Volgens Cees gebruikten de radiomakers in de begintijd een kleine zender: met 2 Watt waren de uitzendingen uitsluitend in Heiloo te horen. Later hadden de zenders een vermogen van meer dan 250 Watt en zorgde ook een hoge anten nemast aan de Kanaaldijk voor een groot uitzendgebied. Hierdoor was de zender in de laatste jaren in vrij wel heel West-Nederland en de kop van Noord-Holland te ontvangen. Mede vanwege dit grote luisterbe- reik stonden ondernemers in de rij om te adverteren op Focus 103, ver telt Cees. "Dit zorgde voor een hoge omzet, waardoor we het station draaiende konden houden met circa 75 medewerkers." Verder benadrukt Cees dat ook feesten geld in het laatje brachten, bijvoorbeeld in het gebouw van atletiekvereniging Trias en in de toenmalige Bob's Party Palace Uitgeest. Daarnaast was de Elfstedendag-uitzending in 1986 succesvol en een groot optreden op de gezinsbeurs in Alkmaar in het zelfde jaar. Volgens de radioman verbeterde Focus 103 gaandeweg de kwali teit van de radioprogramma's. "Zo kochten we reservezenders en straalzenders en lieten we onze radiocommercials en jingles pro fessioneel produceren, net zoals de grote omroepen. Dat laatste was best uniek: de meeste radiopiraten maakten jingles en reclamespots in eigen beheer. Verder konden we onze muziekcollectie op vinyl ver der uitbreiden en betaalden we de dj's." Politie-invallen Naast het succes kende Focus tegenslagen. Diverse invallen van de Radio Controle Dienst en de politie zorgden voor ruis op de radiofre quentie, vertelt Cees. "Dat was ver velend, omdat de politie de zender, antennes, geluidsapparatuur en muziek in beslag kon nemen. Maar wij wapenden ons hiertegen. Dat lukte meestal goed door in de stu dio een straalzender met een klein bereik te gebruiken. Deze steunzen- der straalde ons signaal door naar de hoofdzender op een andere loca tie, zodat uitsluitend deze hoofdzen der en niet de inhoud van de studio in beslag werd genomen tijdens een inval." Cees kijkt ook terug op grote invallen, bijvoorbeeld tijdens een feest in Disco Turbo 2000 in Uitgeest (later Bob's Partysaloon) van waaruit de omroep live uitzond. Een andere grote politie-actie vond plaats in 1984; dat gebeurde op twee zendlocaties tegelijk: in De Ronge en de Zevenhuizerlaan. Na deze inval verhuisde de studio naar de Kanaaldijk en stond de hoofdzen der in een oude schuur. Vervolgens raakten Focus 103 wederom alles kwijt door een inbraak. "We koch ten toen een caravan van waaruit we onze uitzendingen maakten, ook weer op de Kanaaldijk." Een aanzienlijke politie-inval in april 1986 hakte er keihard in. Cees: "Een grote politiemacht overviel ons. De officier van justitie was meegeko men, evenals de landelijke pers. In die periode nam de jacht van justitie op illegale radiozenders toe en werd de handhaving strenger". Focus 103 kwam nog wel een korte periode terug op een locatie buiten Heiloo, maar volgens Cees was de continu- iteit van de uitzendingen niet meer vol te houden door de vele politie- invallen. Niet lang daarna stopte de radiopiraat definitief. "Gelukkig is Focus sinds 18 april 2014 weer terug, nu als web-radiostation." Grote namen Het waren niet de minste radio makers die bij Focus draaiden. Sommige dj's werkten later voor landelijke zenders. Cees noemt Gaston Starreveld, de stem van de Postcodeloterij op televisie, en Jos van Heerden, die later op Radio 10 ging draaien. Andere namen zijn Ron Stoeltie, tegenwoordig pre sentator op Radio 1 en 2, en Frits Koning, presentator van Radio M in Utrecht. Ook dj Rene Verstraten werkte na de Focustijd voor een grotere radiozender. Dj's die later niet doorstroomden naar een lande lijke zender, waren eveneens popu lair. Cees: "Een voorbeeld is 'week end dj' Jan de Boer: Jan draait nu op de lokale zender Radio 80 en woont nog in Heiloo." Tekst: EJV Mediaproducties/ Evert Visser De studio tijdens Kerstmis 1984. Aangeleverde foto HEILOO - De maand april is in de golfwereld altijd de maand van de NGF-competitie. De Dames Senioren van Golfclub Heiloo (GHC) spelen daarbij in de 2 de klasse tegen verschillen de clubs. Dit gebeurt in totaal op vijf donderdagen, waarbij de teams tegen elkaar spelen op een andere baan dan die van henzelf. Gezelligheid staat voorop en er is als afsluiting een diner na de wedstrijd. De Dames Senioren van GHC spe len nu al voor het derde jaar met dit team en zijn ondertussen een hele hechte groep geworden: Sieny Ankone, Carolynn Alleman, Irene Heijnis, Jeanette Kempers, Corry Kluijtmans, Hanna Schuijt, Wilma van Vliet en Flora Martini. De seniorendames van GHC zaten met vier andere teams in de poule: Dirkshorn, Heemskerkse, Nieuwediep en de Westfriese. Ze wonnen in Heemskerk en waren vervolgens gastvrouw voor de vol gende wedstrijd, waarbij ze zelf niet als ontvangende partij niet speelden. Daarna werd gespeeld op Nieuwediep en Dirkshorn, met opnieuw winst voor GHC. Als laatste werd er gespeeld op de Westfriese golfclub tegen Nieuwediep. Het puntenaantal van de twee was gelijk, dus het win nende team zou kampioen worden. De dames van GHC wonnen daarbij overtuigend met 32-4, waardoor zij ongeslagen kampioen werden. HEILOO - Heilooënaren heb ben de leefbaarheid en veilig heid van Heiloo goed beoor deeld. Bij de beoordeilng is onder meer gekeken naar de kwaliteit van voorzieningen in de Openbare Ruimte als plei nen, parken en speelplaatsen. Inwoners van Heiloo ervaren geen grote problemen rond cri minaliteit, verkeer of overlast in hun buurt. Dit blijkt uit de Veiligheidsmonitor 2015, een onderzoek naar veiligheid, leef baarheid, slachtofferschap en het functioneren van gemeente en politie. Burgemeester Hans Romeyn benadrukt blij te zijn met dit resul taat: "De monitor laat zien dat de inwoners tevreden zijn over onder werpen die de veiligheid aangaan. Vaak meer dan gemiddeld in de regio. Dat doen we met elkaar. Naast de rol van de gemeente, de politie en de BOA's leveren inwoners en ondernemers een belangrijke bijdrage aan het verbe teren van de veiligheid in ons dorp. De buurtpreventie-initiatieven in de vorm van de WhatsApp-groepen zijn daarvan een mooi voorbeeld." Terugdringen diefstallen Aandachtspunt voor Heiloo is het terugdringen van het aantal dief stallen. Uit politiecijfers van 2015 blijkt dat er 125 woninginbraken gepleegd zijn tegen 100 inbraken in 2014. In Heiloo wordt in het kader van het project 'Stop de woningin braken' actief gekeken naar situa ties bij woningen die uitnodigend kunnen zijn voor inbrekers. Romeyn: "Wij proberen inwoners te attenderen op de taken die zij zelf kunnen uitvoeren om inbraak of diefstal te voorkomen. Dat doen we door bijvoorbeeld het uitvoeren van een wijkschouw samen met de politie, door inwoners te atten deren op het sluiten van ramen en deuren of het geven van een voor lichtingsbijeenkomst. Verder zijn er in Heiloo sinds het najaar 2015 ook de nodige WhatsApp-groepen actief. De gemeente en politie ondersteu nen en indien nodig faciliteren zij de WhatsApp-groepen." Ook het terug dringen van het aantal fietsdiefstal len bij het station is een aandachts punt. Leefbaar en veilig Inwoners van Heiloo geven de gemeente een 6,7 voor de woon omgeving en een 6,6 voor de leef baarheid. In Heiloo is 55% (2013: 49%) van de 301 ondervraagden positief over het functioneren van de gemeente in relatie tot leefbaar heid en veiligheid. Het gemiddelde percentage in Noord-Holland Noord (NHN) wat betreft leefbaarheid ligt op 38%. Heiloo scoort hierin dus aanmerkelijk hoger. In 2015 gaf 20% van de ondervraagden aan dat zij zich in het algemeen wel eens onveilig voelen, tegen 33% in Noord-Holland Noord. Verder aan dachtsgebieden zijn te hard rijden, hondenpoep en rondhangende jon geren. Prettige woonomgeving In Heiloo is 79% van de onder vraagden tevreden over de manier waarop men in de buurt met elkaar omgaat. Op het onderdeel leefbaar heid in de woonbuurt scoort Heiloo net als in 2013 een 7,8. In Heiloo zijn de inwoners samen met de gemeen ten Castricum, Bergen, Koggenland en Texel het meest positief over de leefbaarheid in hun woonomgeving. De gemiddelde score in NHN is 7,5. Doel en respons Het doel van deze enquête is om de uitkomsten van de Veiligheidsmonitor 2015 te betrek ken bij de aanpak van het integrale veiligheidsbeleid. In totaal hebben 4618 inwoners van Noord Holland Noord de vragenlijst ingevuld. Het onderzoek is in Heiloo gehouden in de periode september tot en met november 2015. Het ging hier om 582 geselecteerde inwoners van 16 jaar en ouder in particu liere huishoudens. Er hebben 301 van de 582 geselecteerde inwoners een volledige vragenlijst ingevuld. Dit komt neer op een respons van ruim 51%. ADVERTENTIE Bel voor een vrijblijvende offerte Tanja: 06-14412476 ADVER.T *v De Dames Senioren van GHC: ongeslagen kampioen. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 11