Open Tuinen-weekend Kapitein Rommel Geroezemoes in de speeltuin Visserijdag Egmond in nieuw jasje INGEZONDEN MEDEDELING Vier keuzes voor duurzaam rijden Uit de oude doos: veiling op het station UITKIJKPOST 15 JUNI 2016 Terug in de tijd tijdens Visserijdag Egmond. Foto: Willem Horstman ALKMAAR - Ook voor vervoer kunt u duurzame keuzes maken. Autobedrijf Alewijn Ott vertelt dat er eigenlijk vier soorten duurzame keuzes zijn: vol ledig elektrisch (Nissan Leaf), plug-in hybride (Mitsubishi Outlander), benzine-hybride (Lexus CT 200h) en diesel-hybride (Citroën DS 5) Alle soorten hebben zo hun voordelen en ideale omstandigheden. Rijdt u vaak kortere stukjes, dan is volledig elektrisch aantrekkelijk. Stroom is niet duur en kan duurzaam opgewekt worden; u kunt dan tot circa 150 kilome ter op een voile accu rijden. Bij Plug-in Hybrid rijdt u zo'n kilometer of 30 volledig op stroom en daarna gaat u over op benzine of diesel. De hybride-varianten gaan niet aan het stopcontact, maar laden zichzelf op tijdens rijden, remmen en 'gas los'-situaties. Elektrisch accelereren bespaart veel brandstof. De grootste besparing is dan ook wel weer in de stad. De auto's die de laatste jaren te koop zijn, hebben sterk doorontwikkelde techniek en daarom gaan de batterijen gewoon een autoleven lang mee! Wilt u meer weten over elektrisch of hybride rijden? Dan kunt u terecht bij Autobedrijf Alewijn Ott, Koraalstraat 4 in Alkmaar. Zie ook www.alewijnott.nl. Ook de expositie van Joke Leis is nog te zien. Aangeleverde foto CASTRICUM - Op zondag 19 juni is de Tuin van Kapitein Rommel van 11.00 tot 16.00 uur geopend vanwege het Open Tuinen-weekend. U kunt genieten van de gunnera, de klaprozen, libellen en andere insecten en planten in de tuin. Daarnaast zijn er diverse activitei ten. Tuinman Bertho Janssen geeft rondleidingen door de tuin en om 14.00 uur speelt Nordika traditio nele volksmuziek uit Scandinavië. Ook is de expositie te zien van Joke Veldhuizen-Leis, die al 16 jaar woon- achtig is in het duingebied tussen Castricum en Heemskerk. Zij heeft enkele lessen gevolgd in Haarlem en heeft zich verder autodidactisch ontwikkeld. Haar stijl is realistisch, haar materiaalgebruik is acrylverf en soms olieverf op doek of paneel. Zij werkt onder haar meisjesnaam Leis, in navolging van haar vader, de Haarlemse hofjes-schilder Jacob Leis. Joke wil met deze expositie laten zien hoezeer de natuur haar na aan het hart ligt. Zij heeft al vele exposities op haar naam staan. Het terras is geopend voor koffie/thee en taart. CASTRICUM - 'Geroezemoes in de speeltuin'. Onder deze naam is Barbel Böhling, land schapsontwerper van Vitaal Landschap, een initiatief gestart om te beginnen met een van de speelplaatsen in Castricum te 'vergroenen'. Niet zozeer omdat zij Castricum zo graag ziet 'ver- groenen', maar omdat zij de kin deren van Castricum gunt om weer te kunnen ontdekken zoals hun instinct dat van nature aan geeft, en niet zoals de huidige speelplaatsen met speeltoestel len hun oplegt te spelen. Uit onderzoek blijkt dat een natuurlijke speelomgeving stimu leert tot meer gevarieerd en creatief speelgedrag (Faber Taylor, Wiley, Kuo Sulivan, 1998). Met name fan tasierijk, exploratief en constructief speelgedrag komen vaker voor in natuurlijke, dan in niet natuurlijke speelomgevingen (Van den Berg, et al., 2007). Schoolkinderen gaan meer groente en fruit eten als ze met de klas gaan werken in een moes tuin, zo blijkt uit een analyse van 20 onderzoeken in de Verenigde Staten (Langellotto Gupta, 2012). Natuurlijke omgevingen zijn een onophoudelijke bron van fascina tie. Stimuli zoals bloemen, vlinders, of een blad dat waait in de wind, trekken automatisch de aandacht zonder dat het moeite kost. Dit geeft niet alleen een prettig, rustgevend gevoel, contact met de natuur kan er ook voor zorgen dat kinderen zich beter kunnen concentreren, meer zelfbeheersing tonen en min der vaak last hebben van psychi sche problemen. Waar wachten we nog op zou je denken. Waarom zijn inmiddels niet alle speelterreinen al van de veelheid aan stenen en speel toestellen ontdaan en omgetoverd tot groene ontdekkingsreistuinen? Dat heeft meestal te maken met vrees voor een hogere mate van onderhoud en veiligheidsnormen waaraan voldaan moet worden, aldus Barbel. Speelvereniging de Springplank in Castricum ziet de kansen in dit concept. Groene kinderopvang zit in de lift en de Springplank heeft met een groot, rustig gelegen buitenterrein alle mogelijkheden om een uitdagende groene speelomgeving te realise ren. Het buitenterrein zal middels Speel-Werk middagen omgetoverd worden tot een speelparadijs met uitdagende en spannende spelaan- leidingen waarbij de natuur centraal staat. Tijdens de middagen waarop het speelterrein zal worden getrans formeerd kunnen de volwassenen van alles leren over composteren, eetbaar groen, en natuurlijk tuinbe- heer. De kinderen kunnen helpen met schoffelen, insectenhotel knut selen en wilgenhutten bouwen. Op deze manier wordt het aantrekkelijk gemaakt voor een ieder die bij dit project betrokken wordt: vrijwilli gers, de springplank en de kinderen en ouders van de springplank. Deze transformatie wordt mede mogelijk gemaakt door het betrekken bij het Groen Fonds van Landschap Noord Holland. Bedoeling van dit project is om een accent te leggen op een natuurlijk en natuurvriendelijk speelterrein en hierdoor ouders en kinderen te betrekken bij spelen in en met het groen. Voor meer informatie over dit project kunt u contact opnemen via mail@vitaallandschap.nl of info@ springplank-castricum.nl. Tekst: Annemieke Ederzeel EGMOND - Een grotere markt, meer muziek en extra aan dacht voor culinaire genoe gens. Zo omschrijft Visserij dag voorzitter Gerard Gravemaker de veranderingen van het fol kloristische feest op zaterdag 18 juni in Egmond aan Zee. Gerard is lid van de nieuwe Stichting Visserijdag, die dit jaar voor de eerste keer in actie komt. Hij laat weten dat de opzet en de sfeer van de feestdag ongewij zigd blijven, "maar met nieuwe mensen aan het roer ontstaan er nieuwe ideeën." Gerard: "We heb ben drie keer nieuws: was voor heen de markt gevestigd op het Pompplein en in een stukje van de Voorstraat, nu staan de kra men in de hele Voorstraat en in een deel van de Smitstraat en de Trompenbergstraat. De markt ver dwijnt dus op het Pompplein; deze houden we vrij voor livemuziek. Verder gaan we dit jaar de visveiling grootser aanpakken: iedereen mag straks meebieden, dus niet alleen ondernemers. Ten derde verkopen we zogenoemde 'Vis Dis eetkaarten' waarmee liefhebbers kleine vishap jes kunnen kopen in acht horecabe drijven." Muziek en demonstraties Gerard laat een uitgebreid pro gramma de revue passeren waar bij oude ambachten een belang rijk onderdeel vormen. Zo laten zeilmakers, jutters en touwslagers zien wat ze kunnen en maken bezoekers kennis met vis fileren, roken en bakken, garnalen pel len en netten boeten. Verder is het publiek happig op de watersport en scheepsgerelateerde artikelen op de nautische markt en kunnen ze bijvoorbeeld kijken en luisteren naar muziek-optredens. Het smart lappenkoor De Skarrebekke en shantykoor De Zaalnêelden laten zich zien en horen. De Egmondse Matrozen brengen vissersliedjes en Edwin en Ad Glas en de band Movin' On covers laten horen. Verder speelt en zingt de groep Westpoort Ierse muziek en spelen de Egmonders Gerrit Gravemaker en William Wijker op hun accor dion. Daarnaast staan in de Visserijdag-agenda demonstraties van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM), de Egmondse Reddingsbrigade (ERB) en de brandweer. Het Museum van Egmond is geopend, evenals het KNRM-botenhuis en de vuur toren. De Visserijdag is leuk voor alle leeftijden, benadrukt Gerard. "Zo kunnen kinderen deelnemen aan schatgraven op het strand en krijgt Visserijdag een afsluiting voor jongeren in de horeca tijdens de Fissarijdag." Herdenking De voorzitter blikt eveneens voor uit naar de Visserij-herdenking voor vissers die op zee gestorven zijn. Deze herdenking vindt vrijdag 17 juni plaats, de avond voorafgaand aan de Visserijdag. Burgemeester Hafkamp doet om 19.00 uur het woord, schoolkinderen laten een lied en een gedicht horen en er is een kranslegging. Dat gebeurt bij het Vissersmonument aan de Voorstraat. Daarna gaat de herden king door in de Oud-Katholieke kerk aan de Voorstraat. Het nieuwe comité van Stichting Visserijdag bestaat uit Gerard Gravemaker (voorzit ter), Alice Reemst (penning meester), Francisca Venema (secretaris), Willem Horstman en Mascha Veerman (bestuurs leden). Meer weten? Bezoek dan www.egmondse-visserijdag.nl. Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser CASTRICUM - Voordat er in Castricum een veilinggebouw kwam voor de R.K. tuinbouwvereniging 'Ons belang' werden de tuin bouwproducten geveild op de zogenaamde veelading op het sta tion. Aan de Dorpsstraat no. 40, waar nu het Italiaanse restau rant La Trattoria gevestigd is, werd in 1917 een doorrijveiling gebouwd. In 1952 werd een groter veilinggebouw geopend aan de Kramersweg dat na het opheffen van het bestaan van 'Ons belang' in 1970 verkocht werd aan Kaptein Kaas, die er nu nog in gehuisvest is. Foto: Veilinggebouw

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2016 | | pagina 30